Kaip atliekami kadastriniai (geodeziniai) matavimai

 (32)
Geodeziniai matavimai reikalingi norint žinoti tikslias savo žemės nuosavybės ribas ir plotą. Be šių duomenų negalėsite savo sklypo parduoti, padalinti ar sujungti.
© Shutterstock nuotr.

Kadastriniai matavimai atliekami vaodvaujantis LRV nutarimu Nr. 534 Dėl Lietuvos Respublikos Nekilnojamojo turto kadastro nuostatų patvirtinimo.

Kadastrinių (geodezinių) matavimų pagrindinis uždavinys yra tiksliai nustatyti Jūsų žemės sklypo ribas ir apskaičiuoti naudmenų plotus. Kadastriniais matavimais Jūsų žemės sklypo ribos nustatomos vieno centimetro tikslumu, o žemės sklypo plotas apskaičiuojamas vieno kvadratinio metro tikslumu. Šie matavimai atliekami tiksliaisiais geodeziniais prietaisais.

Atliekant kadastrinius matavimus, visų pirma, dešimt dienų prieš lauko matavimus yra išsiunčiami informaciniai pranešimai visų besiribojančių žemės sklypų savininkams apie būsimus ženklinimo darbus.

Tuo metu matininkas renka informaciją iš visų institucijų, kuriuose saugomi preliminarūs bei pirminiai duomenys.

Lauko matavimų metu matininkas matuoja išlikusius riboženklius bei vadovaudamasis abrisu ir preliminariu planu atstato išnykusias ribas.

Atstačius ribas, šios derinamos su susirinkusiais kaimyninių žemės sklypų savininkais. Kaimyninių žemės sklypų savininkai reiškia savo pastabas bei pasiūlymus, kuriuos išnagrinėjus turimą kartografinę medžiagą matininkas priima arba atmeta.

Jeigu gaunamos pastabos dėl nustatytų ribų, matininkas po lauko darbų išsiunčia motyvuotą atsakymą arba skelbia pakartotiną ženklinimą, kurio metu ribos ženklinamos iš naujo vadovaujantis gautomis pastabomis.

Visiems neatvykusiems kaimyninių žemės sklypų savininkams išsiunčiami registruoti laiškai, kuriuose būna nurodytos visų nustatytų riboženklių koordinatės bei pranešama apie galimybę savo pastabas pateikti raštiškai. Šių pastabų matininkai privalo laukti vieną mėnesį. Negavę pastabų dokumentai atiduodami derinti žemėtvarkos skyriui. Gavę pastabas privaloma penkių dienų bėgyje pateikti motyvuotą atsakymą arba skelbti pakartotiną ženklinimą.

Po ženklinimo procedūrų parengti kadastrinių matavimų dokumentai keliauja į žemėtvarkos skyrių, kur tikrinimas procedūrų laikymasis, parengtų planų atitikimas teritorijų planavimo dokumentams (abrisui, preliminariam planui), nagrinėjami kaimynų atsiliepimai ir kiti pridėti aiškinamieji raštai bei dokumentai. Patikrinus dokumentai derinami, ruošiamas įsakymas, kuriame nurodomi visi pasikeitę kadastro duomenys. Su dokumentais bei įsakymu šie pasikeitę kadastro duomenys registruojami VĮ Registrų centro duomenų banke.

Norint pradėti kadastrinių matavimų darbus bus reikalinga:

Laikinas (preliminarus) žemės sklypo planas;
VĮ Registrų centro išduotas žemės sklypo pažymėjimas arba žemėtvarkos skyriaus išduotas dokumentas apie suprojektuotą arba leistą išsipirkti iš valstybės žemės sklypą.

Geodezinių matavimų procesas ir trukmė

Atliekant geodezinius matavimus, kalbant labai bendrai, yra atliekami trys procesai, kurie ir sudaro matavimų trukmę:

Matininko darbas (dėl skirtingų sklypų dydžio, sudėtingumo gali užtrukti nuo kelių dienų iki kelių mėnesių);
Nacionalinės žemės tarnybos patikra (jei viskas būna atlikta teisingai – užtrunka nuo 20 iki 30 dienų);
Registrų Centro patikra (gali užtrukti 1-10 dienų).

Įprastai matavimai užtrunka nuo vieno iki kelių mėnesių.

Išsamiau apie geodezinius matavimus galite skaityti ČIA ir ČIA

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sklypas

Drenažas: ką svarbu žinoti, prieš įsirengiant drenažo sistemą?

Norint apsaugoti namą statomą aukštai esančio gruntinio vandens vietoje labai svarbu įrengti drenažą, kuris surinkdamas vandenį nusausintų teritoriją. Tie, kurie to nepadarė statydami namą, bet nebegali pakęsti drenuojamo sklypo, gali tai padaryti ir vėliau. Įrengtas drenažas padės apsaugoti namo pamatus bei rūsį nuo vandens pertekliaus keliamų problemų.

Trumpas sklypo įsigijimo ABC (3)

Kad išsvajoto būsto statybų eigoje nekiltų rimtų nesklandumų ir netektų atsimušti į sieną, kuri sustabdytų statybų procesą, reikėtų žinoti pagrindinius, svarbiausius niuansus jau prieš įsigyjant sklypą. Radom sklypą, statysime namą, reikės projekto - dažni teiginiai, kuriuos architektai išgirsta per telefono ragelį. Dažnai atbėgę klientai rodo visai neseniai įsigytą sklypą ir klausia: kiek mums kainuos namo statybos? Deja, kartais pasitaiko ir tokių atvejų, kad esame priversti statytojui pateikti gluminantį atsakymą – įsigytame sklype nieko statyti negalima. Jau nuo pat pradžių, kilus idėjai įsigyti sklypą, reikia pasistengti užkirsti kelią gresiančios nemalonioms pasekmėms, patatarimais dalinasi UAB „Archigroup Lt“ komercijos direktorė Sandra Golcova.

Kaip suformuoti žemės sklypą ar pakeisti žemės sklypo paskirtį? (12)

Jeigu turite žemės sklypą, dar nereiškia, kad galite jame daryti, ką tik norite. Tiems, kurie savo žemės sklype bandė pasistatyti namą ar užsiimti kokia nors kitokia veikla, turbūt teko susidurti su viena labai aiškia taisykle – tavo planai ir vizijos turi sutapti su valstybės planais ir vizijomis. Tai nustato teritorijų planavimo įstatymas, kurio tikslas – užtikrinti darnią teritorijų plėtrą. Ir nors atrodo, kad tai yra didelis suvaržymas, įstatymo esmė yra užtikrinti gerovę valstybės gyventojams – neracionalus ir chaotiškas teritorijų vystymas gali pakenkti gyvenimo kokybei, kraštovaizdžio saugojimui, aplinkos darnai, gamtos ir kultūros paveldo objektams bei biologinei įvairovei. Taigi, ko imtis, kad sau priklausančioje žemėje galėtumėte legaliai, nepažeisdami įstatymų įgyvendinti savo planus?

Statome namą ant šlaito: dažniausiai daromos klaidos

Vakaro saulės nutviekstos kalvos, nusagstytos įvairių formų ir spalvų namukais, daugeliui žmonių sukelia šiltus ir romantiškus jausmus. Vienas didžiausių namo, pastatyto ant šlaito, privalumų – įspūdingi vaizdai pro miegamojo ar svetainės langus, taip pat – prabangos ir išskirtinumo pojūtis.

6 būtini statiniai sodybos ir sodo namelio erdvėje (20)

Tvarka ir organizuotumas visuomet suteikia tam tikrą pasitenkinimą – juk daug smagiau, kai grėbliai bei šluotos saugiai kabo sandėliuke, tualetas ir dušas – vienas šalia kito, o sodo namelis yra pakankamai erdvus visiems svečiams suguldyti.

Dilema: kada geriau nuotekų valymo įrenginys, o kada – „bačka“? (32)

Nuotekų valymo įrenginiai – populiarus sprendimas priemiesčiuose, kuriuose nėra kanalizacijos. Tačiau kaimo vietovėse jie populiarumu dar negali lygintis su tradicine lietuviška nuotekų „bačka“. Visgi specialistai nenurašo ir šio sprendimo. Esą yra atvejų, kai ir jis gali būti efektyvus.

Baigėsi era, kai sklypą galėjai formuoti pagal vieną akmenį jame (19)

Norint iš valstybės ne aukciono, tai yra lengvatine, tvarka gauti sklypą, kuriame kėpso tik nykstantys pamatai, reikės gerokai pasistengti. Ne tik Nacionalinė žemės tarnyba, bet ir teismai vis griežčiau vertina situaciją, ar tikrai valstybiniame sklype esantys statiniai yra naudojami. Tik statinių naudojimo faktas gali užtikrinti tokio statinio savininkui ramybę, kad valstybinio žemės sklypo nuomos sutartis, sudaryta ne aukciono tvarka, nebus nutraukta.

Gelžbetoninis namas: "chruščiovkė" kieme ar modernus sprendimas? (2)

Žvelgdami į pilką senų daugiabučių peizažą ar klausydamiesi raudų apie dideles šildymo sąskaitas, galėjote jau seniausiai nurašyti gelžbetonį kaip pagrindinę statybinę medžiagą. Tačiau toks požiūris nėra visiškai teisingas, kadangi iš gelžbetonio plokščių statomi ir įprasti gyvenamieji namai, kurie yra šilti ir ilgaamžiai.

Kada kviestis geodezininkus ir kaip tam pasiruošti (16)

Naujosios technologijos gerokai palengvino inžinierių – geodezininkų darbą. Tačiau nors technologiškai geodezinius matavimus įmanoma daryti visus metus, specialistai teigia, kad patogiausias metas – vėlyvas ruduo ir ankstyvas pavasaris.

Medinė statyba: ar šis namas Vilniuje taps naujovių rinkoje pranašu? FOTO (80)

Lietuviai myli medieną, tačiau kiekvienas savaip. Vieni itin mėgsta medines grindis bei natūralaus medžio akcentus, tačiau sienų nestatys iš nieko kito, kaip tik iš mūro. Kiti - atvirkščiai, mielai stato karkasinius namus, o sodyboje nori turėti rąstinį namuką. Tačiau ką pasakytų tiek vieni, tiek kiti, jei jiems būtų pasiūlyta ir sienas, ir perdangas įsirengti iš CLT - gryno medžio plokščių?