Kada kviestis geodezininkus ir kaip tam pasiruošti

 (16)
Naujosios technologijos gerokai palengvino inžinierių – geodezininkų darbą. Tačiau nors technologiškai geodezinius matavimus įmanoma daryti visus metus, specialistai teigia, kad patogiausias metas – vėlyvas ruduo ir ankstyvas pavasaris.
© Shutterstock nuotr.

Nebetrukdo lapai

Daugelis geodezinius matavimus atliekančių bendrovių šias paslaugas teikia bet kuriuo metų laiku. Nuo Nepriklausomybės atkūrimo laikų gerokai patobulėjusios technologijos leidžia matavimus atlikti pakankamai tiksliai ir žiemą, ir vasarą. „Geriausia gedezinius matavimus daryti vėlyvą rudenį ir ankstyvą pavasarį, kai ant medžių nėra lapų. Tuomet GPS imtuvai kur kas lengviau randa signalą. Jei oro sąlygos nėra ekstremalios, žiema taip pat tinkamas metas“, - teigia geodezinius matavimus atliekančios bendrovės „G.M. & Co“ geodezijos inžinierius Gintautas Zenevičius.

Tiesa, atliekant geodezinius matavimus žiemą gali tekti susidurti su kita problema. Gausiai pasnigus gali būti sudėtinga rasti apsnigtus riboženklius ir juos užkoordinuoti. Tuomet gali prireikti ne tik sklypo savininko žinių ir nuojautos, bet ir kastuvo.

Prašo savininko pagalbos

Tačiau tai ne vienintelė paslauga, kurią palengvindami darbą sklypo savininkai galėtų padaryti į objektą atvykusiems inžinieriams – geodezininkams.

„Pirmiausia, jeigu savininkas žino, kur turėtų būti riboženkliai, o jų nesimato, nes yra arba po sniegu, arba aukštoje žolėje, šeimininkai galėtų padėti juos parodydami. Jei senieji riboženkliai apskritai nėra išlikę matuojamame lauke, tuomet prašome sklypo savininkų atsivežti turimus sklypo planus, kad būtų galima kuo tiksliau atstatyti riboženklius“, - pasakoja G. Zenevičius.

Jo teigimu, anksčiau savininkai būdavo prašomi pasirūpinti darbininku su kastuvu, kad šis apkastų riboženklius. Tai būdavo itin sudėtinga žiemą, kai žemę sukaustydavo įšalas. Šiuo metu riboženklių apkasti nereikia, o esant įšalui, visus paruošiamuosius darbus riboženkliui įstatyti galima atlikti laužtuvu. „Didelė pagalba geodezininkams būtų ir tai, jei šeimininkai prieš atvažiuojant paruoštų pakankamo aukščio kuoliukus, kad aiškiau matytųsi sklypo ribos“, - teigia bendrovės „Geoforta“ vadovas Justas Lebednykas.

Kada kviestis geodezininkus ir kaip tam pasiruošti
© Shutterstock nuotr.

Problema – seni matavimai

Specialistai pabrėžia, kad geodezinių matavimų klaidos dažniausiai padaromos ne dėl metų laikų ar oro sąlygų. Kartais jauniems geodezininkams koją pakiša patirties stygius arba kvalifikacijos trūkumas.

Pasak J. Lebednyko, naujai atliktuose matavimuose klaidų praktiškai nebūna, nes naudojamos pakankamai tikslios technologijos. Dažniau jų randama atliekant po nepriklausomybės atkūrimo suformuotuose ir „sumatuotuose“ sklypuose. „Po Nepriklausomybės atkūrimo gražinant žemę privatiems savininkams atlikti netikslūs matavimai, nebuvo surašomi atstumai, tad sudarytų planų kokybė keldavo abejonių. Būdavo netgi taip, kad kaimynų sklypai lipdavo vienas ant kito. Šiais laikais atliekant matavimus su tobulesne technika tuos neatitikimus randame“, - pasakoja G. Zenevičius.

Beje, viena iš didžiausių problemų, su kuriomis susiduria geodezininkai yra nuolat kintantys teisės aktai, kartais net prieštaraujantys vienas kitam. Esą vos išsinagrinėjus vieną dokumentą, jie vėl atnaujinami. Negana to, žemėtvarka skirtinguose rajonuose tuos pačius teisės aktus interpretuoja skirtingai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sklypas

Drenažas: ką svarbu žinoti, prieš įsirengiant drenažo sistemą?

Norint apsaugoti namą statomą aukštai esančio gruntinio vandens vietoje labai svarbu įrengti drenažą, kuris surinkdamas vandenį nusausintų teritoriją. Tie, kurie to nepadarė statydami namą, bet nebegali pakęsti drenuojamo sklypo, gali tai padaryti ir vėliau. Įrengtas drenažas padės apsaugoti namo pamatus bei rūsį nuo vandens pertekliaus keliamų problemų.

Trumpas sklypo įsigijimo ABC (3)

Kad išsvajoto būsto statybų eigoje nekiltų rimtų nesklandumų ir netektų atsimušti į sieną, kuri sustabdytų statybų procesą, reikėtų žinoti pagrindinius, svarbiausius niuansus jau prieš įsigyjant sklypą. Radom sklypą, statysime namą, reikės projekto - dažni teiginiai, kuriuos architektai išgirsta per telefono ragelį. Dažnai atbėgę klientai rodo visai neseniai įsigytą sklypą ir klausia: kiek mums kainuos namo statybos? Deja, kartais pasitaiko ir tokių atvejų, kad esame priversti statytojui pateikti gluminantį atsakymą – įsigytame sklype nieko statyti negalima. Jau nuo pat pradžių, kilus idėjai įsigyti sklypą, reikia pasistengti užkirsti kelią gresiančios nemalonioms pasekmėms, patatarimais dalinasi UAB „Archigroup Lt“ komercijos direktorė Sandra Golcova.

Kaip suformuoti žemės sklypą ar pakeisti žemės sklypo paskirtį? (12)

Jeigu turite žemės sklypą, dar nereiškia, kad galite jame daryti, ką tik norite. Tiems, kurie savo žemės sklype bandė pasistatyti namą ar užsiimti kokia nors kitokia veikla, turbūt teko susidurti su viena labai aiškia taisykle – tavo planai ir vizijos turi sutapti su valstybės planais ir vizijomis. Tai nustato teritorijų planavimo įstatymas, kurio tikslas – užtikrinti darnią teritorijų plėtrą. Ir nors atrodo, kad tai yra didelis suvaržymas, įstatymo esmė yra užtikrinti gerovę valstybės gyventojams – neracionalus ir chaotiškas teritorijų vystymas gali pakenkti gyvenimo kokybei, kraštovaizdžio saugojimui, aplinkos darnai, gamtos ir kultūros paveldo objektams bei biologinei įvairovei. Taigi, ko imtis, kad sau priklausančioje žemėje galėtumėte legaliai, nepažeisdami įstatymų įgyvendinti savo planus?

Statome namą ant šlaito: dažniausiai daromos klaidos

Vakaro saulės nutviekstos kalvos, nusagstytos įvairių formų ir spalvų namukais, daugeliui žmonių sukelia šiltus ir romantiškus jausmus. Vienas didžiausių namo, pastatyto ant šlaito, privalumų – įspūdingi vaizdai pro miegamojo ar svetainės langus, taip pat – prabangos ir išskirtinumo pojūtis.

6 būtini statiniai sodybos ir sodo namelio erdvėje (20)

Tvarka ir organizuotumas visuomet suteikia tam tikrą pasitenkinimą – juk daug smagiau, kai grėbliai bei šluotos saugiai kabo sandėliuke, tualetas ir dušas – vienas šalia kito, o sodo namelis yra pakankamai erdvus visiems svečiams suguldyti.

Dilema: kada geriau nuotekų valymo įrenginys, o kada – „bačka“? (32)

Nuotekų valymo įrenginiai – populiarus sprendimas priemiesčiuose, kuriuose nėra kanalizacijos. Tačiau kaimo vietovėse jie populiarumu dar negali lygintis su tradicine lietuviška nuotekų „bačka“. Visgi specialistai nenurašo ir šio sprendimo. Esą yra atvejų, kai ir jis gali būti efektyvus.

Baigėsi era, kai sklypą galėjai formuoti pagal vieną akmenį jame (19)

Norint iš valstybės ne aukciono, tai yra lengvatine, tvarka gauti sklypą, kuriame kėpso tik nykstantys pamatai, reikės gerokai pasistengti. Ne tik Nacionalinė žemės tarnyba, bet ir teismai vis griežčiau vertina situaciją, ar tikrai valstybiniame sklype esantys statiniai yra naudojami. Tik statinių naudojimo faktas gali užtikrinti tokio statinio savininkui ramybę, kad valstybinio žemės sklypo nuomos sutartis, sudaryta ne aukciono tvarka, nebus nutraukta.

Gelžbetoninis namas: "chruščiovkė" kieme ar modernus sprendimas? (2)

Žvelgdami į pilką senų daugiabučių peizažą ar klausydamiesi raudų apie dideles šildymo sąskaitas, galėjote jau seniausiai nurašyti gelžbetonį kaip pagrindinę statybinę medžiagą. Tačiau toks požiūris nėra visiškai teisingas, kadangi iš gelžbetonio plokščių statomi ir įprasti gyvenamieji namai, kurie yra šilti ir ilgaamžiai.

Kada kviestis geodezininkus ir kaip tam pasiruošti (16)

Naujosios technologijos gerokai palengvino inžinierių – geodezininkų darbą. Tačiau nors technologiškai geodezinius matavimus įmanoma daryti visus metus, specialistai teigia, kad patogiausias metas – vėlyvas ruduo ir ankstyvas pavasaris.

Medinė statyba: ar šis namas Vilniuje taps naujovių rinkoje pranašu? FOTO (80)

Lietuviai myli medieną, tačiau kiekvienas savaip. Vieni itin mėgsta medines grindis bei natūralaus medžio akcentus, tačiau sienų nestatys iš nieko kito, kaip tik iš mūro. Kiti - atvirkščiai, mielai stato karkasinius namus, o sodyboje nori turėti rąstinį namuką. Tačiau ką pasakytų tiek vieni, tiek kiti, jei jiems būtų pasiūlyta ir sienas, ir perdangas įsirengti iš CLT - gryno medžio plokščių?