Grindžiame takelius: ilgalaikis ir patvarus žvyro keliukas

 (7)
Teisingai supiltas žvyrkelis yra ilgalaikis ir patvarus kaip ir asfaltuotas. Žvyro skalda pasidengti taką taip pat daug paprasčiau negu išsiasfaltuoti, be to nereikia kelio sausinti ar kaip kitaip ypatingai paruošti.
© Shutterstock nuotr.

Viskas, ką jūs turite padaryti, yra:

1 žingsnis. Išmatuoti. Nustatykite važiuojamosios dalies plotą – pagal jį galėsite nustatyti reikiamą žvyro skaldos bei šoninių sutvirtinimų (apvadų) kiekį – jų reikės dėl apsaugos nuo žolių išvešėjimo važiuojamojoje dalyje. Išsinuomokite reikiamą techniką – mini ekskavatorių ar kitą specialią techniką. Nuomojančių įmonių tikrai yra Lietuvoje ne viena.

2 žingsnis. Valymas. Ekskavatoriumi išsikaskite žemę (nuimkite augalinį sluoksnį) nustatytame būsimo žvyrkelio plote. Kaskite maždaug 30 cm gyliu. Kasant rankiniu būdu yra galimybė, jog nukasite nelygiai, gali vienas kraštas būti aukščiau, kitas žemiau – su tam tikra technika tai padarysite tolygiai. Jei dengiate keliuką, vedantį į garažą, jis turėtų šiek tiek kilti į viršų link garažo durų – dėl vandens nutekėjimo. Žemė, kuri atliks, paruošus keliuką, gali būti naudinga tvarkant kitas sklypo vietas – neskubėkite jos išvežti, gerai pagalvokite, kur dar galėtumėte ją panaudoti.

3 žingsnis. Dengimas: pirmasis sluoksnis. Klojame pirmąjį žvyro sluoksnį. Pirmiausiai suklokite apsauginius šoninius sutvirtinimus – kad piktžolės neturėtų galimybės „užkariauti“ keliuko teritoriją. Pilkite žvyrą – iš pradžių stambesnę skaldą, maždaug kumščio dydio gabalus, jie sudarys tvirtą pagrindą visai dangai. Ekskavatoriumi sulyginkite, kad skalda tvirtai įsispaustų į žemę ir sudarytų kaip įmanoma stabilesnį pagrindą kitiems sluoksniams.

4 žingsnis. Dengimas: antrasis sluoksnis. Tai turėtų būti 10-15 cm storio sluoksnis jau šiek tiek smulkesnės skaldos. Taip pat kruopščiai suvoluojame, kad skalda įsitvirtintų ant pirmojo sluoksnio.

5 žingsnis. Dengimas: paskutinysis sluoksnis. Berkite smulkiausią žvyrą maždaug 10 cm sluoksniu. Išlyginkite, suvoluokite. Jei kelio vidurys bus šiek tiek iškilesnis, negu kraštai, lengviau nubėgs lietaus vanduo.

6 žingsnis. Užtvirtinimas. Kad žvyras liktų ten, kur jis, jūsų galva, ir turi būti – nepatingėkite dar ir dar kartelį buldozeriu sulyginti, suspausti.

Dar šiek tiek:

Kai užsisakinėsite skaldą, jums tereikia žinoti kelio ilgį, plotį ir tai, kad gylis turi būti apie 30 cm. Reikiamą stambesnės ir smulkesnės skaldos dydį apskaičiuos kiekvienas pardavėjas ar sandėlio darbuotojas.

Nuomodami techniką išsiklausinėkite apie visas funkcijas ir būtinai susipažinkite su saugos reikalavimais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sklypas

Drenažas: ką svarbu žinoti, prieš įsirengiant drenažo sistemą?

Norint apsaugoti namą statomą aukštai esančio gruntinio vandens vietoje labai svarbu įrengti drenažą, kuris surinkdamas vandenį nusausintų teritoriją. Tie, kurie to nepadarė statydami namą, bet nebegali pakęsti drenuojamo sklypo, gali tai padaryti ir vėliau. Įrengtas drenažas padės apsaugoti namo pamatus bei rūsį nuo vandens pertekliaus keliamų problemų.

Trumpas sklypo įsigijimo ABC (3)

Kad išsvajoto būsto statybų eigoje nekiltų rimtų nesklandumų ir netektų atsimušti į sieną, kuri sustabdytų statybų procesą, reikėtų žinoti pagrindinius, svarbiausius niuansus jau prieš įsigyjant sklypą. Radom sklypą, statysime namą, reikės projekto - dažni teiginiai, kuriuos architektai išgirsta per telefono ragelį. Dažnai atbėgę klientai rodo visai neseniai įsigytą sklypą ir klausia: kiek mums kainuos namo statybos? Deja, kartais pasitaiko ir tokių atvejų, kad esame priversti statytojui pateikti gluminantį atsakymą – įsigytame sklype nieko statyti negalima. Jau nuo pat pradžių, kilus idėjai įsigyti sklypą, reikia pasistengti užkirsti kelią gresiančios nemalonioms pasekmėms, patatarimais dalinasi UAB „Archigroup Lt“ komercijos direktorė Sandra Golcova.

Kaip suformuoti žemės sklypą ar pakeisti žemės sklypo paskirtį? (12)

Jeigu turite žemės sklypą, dar nereiškia, kad galite jame daryti, ką tik norite. Tiems, kurie savo žemės sklype bandė pasistatyti namą ar užsiimti kokia nors kitokia veikla, turbūt teko susidurti su viena labai aiškia taisykle – tavo planai ir vizijos turi sutapti su valstybės planais ir vizijomis. Tai nustato teritorijų planavimo įstatymas, kurio tikslas – užtikrinti darnią teritorijų plėtrą. Ir nors atrodo, kad tai yra didelis suvaržymas, įstatymo esmė yra užtikrinti gerovę valstybės gyventojams – neracionalus ir chaotiškas teritorijų vystymas gali pakenkti gyvenimo kokybei, kraštovaizdžio saugojimui, aplinkos darnai, gamtos ir kultūros paveldo objektams bei biologinei įvairovei. Taigi, ko imtis, kad sau priklausančioje žemėje galėtumėte legaliai, nepažeisdami įstatymų įgyvendinti savo planus?

Statome namą ant šlaito: dažniausiai daromos klaidos

Vakaro saulės nutviekstos kalvos, nusagstytos įvairių formų ir spalvų namukais, daugeliui žmonių sukelia šiltus ir romantiškus jausmus. Vienas didžiausių namo, pastatyto ant šlaito, privalumų – įspūdingi vaizdai pro miegamojo ar svetainės langus, taip pat – prabangos ir išskirtinumo pojūtis.

6 būtini statiniai sodybos ir sodo namelio erdvėje (20)

Tvarka ir organizuotumas visuomet suteikia tam tikrą pasitenkinimą – juk daug smagiau, kai grėbliai bei šluotos saugiai kabo sandėliuke, tualetas ir dušas – vienas šalia kito, o sodo namelis yra pakankamai erdvus visiems svečiams suguldyti.

Dilema: kada geriau nuotekų valymo įrenginys, o kada – „bačka“? (32)

Nuotekų valymo įrenginiai – populiarus sprendimas priemiesčiuose, kuriuose nėra kanalizacijos. Tačiau kaimo vietovėse jie populiarumu dar negali lygintis su tradicine lietuviška nuotekų „bačka“. Visgi specialistai nenurašo ir šio sprendimo. Esą yra atvejų, kai ir jis gali būti efektyvus.

Baigėsi era, kai sklypą galėjai formuoti pagal vieną akmenį jame (19)

Norint iš valstybės ne aukciono, tai yra lengvatine, tvarka gauti sklypą, kuriame kėpso tik nykstantys pamatai, reikės gerokai pasistengti. Ne tik Nacionalinė žemės tarnyba, bet ir teismai vis griežčiau vertina situaciją, ar tikrai valstybiniame sklype esantys statiniai yra naudojami. Tik statinių naudojimo faktas gali užtikrinti tokio statinio savininkui ramybę, kad valstybinio žemės sklypo nuomos sutartis, sudaryta ne aukciono tvarka, nebus nutraukta.

Gelžbetoninis namas: "chruščiovkė" kieme ar modernus sprendimas? (2)

Žvelgdami į pilką senų daugiabučių peizažą ar klausydamiesi raudų apie dideles šildymo sąskaitas, galėjote jau seniausiai nurašyti gelžbetonį kaip pagrindinę statybinę medžiagą. Tačiau toks požiūris nėra visiškai teisingas, kadangi iš gelžbetonio plokščių statomi ir įprasti gyvenamieji namai, kurie yra šilti ir ilgaamžiai.

Kada kviestis geodezininkus ir kaip tam pasiruošti (16)

Naujosios technologijos gerokai palengvino inžinierių – geodezininkų darbą. Tačiau nors technologiškai geodezinius matavimus įmanoma daryti visus metus, specialistai teigia, kad patogiausias metas – vėlyvas ruduo ir ankstyvas pavasaris.

Medinė statyba: ar šis namas Vilniuje taps naujovių rinkoje pranašu? FOTO (80)

Lietuviai myli medieną, tačiau kiekvienas savaip. Vieni itin mėgsta medines grindis bei natūralaus medžio akcentus, tačiau sienų nestatys iš nieko kito, kaip tik iš mūro. Kiti - atvirkščiai, mielai stato karkasinius namus, o sodyboje nori turėti rąstinį namuką. Tačiau ką pasakytų tiek vieni, tiek kiti, jei jiems būtų pasiūlyta ir sienas, ir perdangas įsirengti iš CLT - gryno medžio plokščių?