Drenažas: ką svarbu žinoti prieš įsirengiant drenažo sistemą?

Norint apsaugoti namą statomą aukštai esančio gruntinio vandens vietoje, labai svarbu įrengti drenažą, kuris surinkdamas vandenį, nusausintų teritoriją. Tie, kurie to nepadarė statydami namą, bet nebegali pakęsti pelkę primenančio sklypo, gali tai padaryti ir vėliau. Įrengtas drenažas padės apsaugoti namo pamatus bei rūsį nuo vandens pertekliaus keliamų problemų.
© Shutterstock

Kodėl yra reikalingas drenažas?

Drenažinė sistema yra reikalinga tuose sklypuose, kur gruntinio vandens lygis yra aukštas, susilyginantis su paviršiniu vandeniu, nes aukštas vandens lygis kelia problemų tiek namui, tiek sodui, tiek daržui. Taip pat ši sistema paprastai yra labai reikalinga tiems, kurie statydami namą su rūsiu aptinka daug gruntinio vandens.

Nuolatinė drėgmė pirmiausia daro neigiamą poveikį pastatui (rūsiui, požeminiui garažui, pamatams). Ji gali pradėti ardyti betonines konstrukcijas, kauptis betono porose ir užšalti. Taip pat name, kurio vietoje yra pastovūs aukšti gruntiniai vandenys, dažnai drėksta rūsio sienos, jei nėra įrengta hidroizoliacija.

Toks sklype susikaupęs vanduo neleidžia sodinti kai kurių augalų rūšių. Pavyzdžiui, daugumai medžių ir vaismedžių nepatinka drėgmė ir jie tokioje vietoje gali neprigyti. Drėgmės nemėgsta tiek obelys, tiek slyvos, tiek vyšnios. Ant medžio kamieno atsiradęs pelėsis gali būti ženklas, kad žemėje yra per daug drėgmės.

Ko reikia imtis prieš įrenginėjant drenažą?

Prieš imantis bet kokių darbų, pirmiausia reikia ištirti drėgmės kiekį ir išsiaiškinti, kodėl sklype yra padidėjęs drėgmės lygis. Priežastys gali būti gan įvairios, pavyzdžiui: didelis kritulių kiekis, sumažėjęs vandens garavimas, paviršinio vandens sutekėjimas, vandens iš netvarkingų rezervuarų, vamzdynų sutekėjimas arba aukštai esantis gruntinis vanduo. Kitas svarbus aspektas, kurį turite išsiaiškinti –
kokios yra sklypo grunto savybės (koks yra jo pralaidumas, kokie yra jo sluoksniai). Taip pat svarbu išnagrinėti topografinę sklypo nuotrauką dėl nuolydžių ir pakilimų. Tada reikia nustatyti plotus iš kurių vanduo patenka į sklypo teritoriją ir kartu nustatyti vietas, kurių nereikia sausinti. Atlikus šiuos tiriamuosius darbus, ateina metas sklypo plane suplanuoti vietas, kurios bus užklotos drenažo sistema. Tada apskaičiuoti sistemos atstumą bei medžiagų kiekį.

Kokios būna drenažo rūšys?

Drenažo rūšys gali būti tikrai įvairios, tačiau gyvenamiesiems namams aktualios yra vos kelios. Mažuose statybiniuose objektuose dažniausiai paplitęs horizontalusis, tranšėjinis (vamzdžių klojimui kasama tranšėja), žiedinio tipo drenažas (kai sausintuvai juosia namo plotą) ar ertminis sluoksninis drenažas (dažniausiai įrengiamas po grindimis bei smulkiagrūdžiame dulkingame grunte).

Kokie būna drenažiniai vamzdžiai?

Yra keli šių vamzdžių tipai: PVC gofruotas drenažo vamzdis, PVC gofruotas vamzdis su geotekstilės filtru ir PVC gofruotas vamzdis su kokoso plaušo filtru. PVC gofruotas drenažo vamzdis yra naudojamas visur, kur į vamzdį negali patekti smėlio ar dumblo. PVC gofruotas drenažinis vamzdis su geotekstilės filtru yra naudojamas minkštame grunte, kur gali patekti smėlio dalelių. PVC gofruotas vamzdis su kokoso plaušo filtru yra naudojamas kietuose, molinguose ir durpinguose dirvožemiuose.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sklypas

Drenažas: ką svarbu žinoti, prieš įsirengiant drenažo sistemą?

Norint apsaugoti namą statomą aukštai esančio gruntinio vandens vietoje labai svarbu įrengti drenažą, kuris surinkdamas vandenį nusausintų teritoriją. Tie, kurie to nepadarė statydami namą, bet nebegali pakęsti drenuojamo sklypo, gali tai padaryti ir vėliau. Įrengtas drenažas padės apsaugoti namo pamatus bei rūsį nuo vandens pertekliaus keliamų problemų.

Trumpas sklypo įsigijimo ABC (3)

Kad išsvajoto būsto statybų eigoje nekiltų rimtų nesklandumų ir netektų atsimušti į sieną, kuri sustabdytų statybų procesą, reikėtų žinoti pagrindinius, svarbiausius niuansus jau prieš įsigyjant sklypą. Radom sklypą, statysime namą, reikės projekto - dažni teiginiai, kuriuos architektai išgirsta per telefono ragelį. Dažnai atbėgę klientai rodo visai neseniai įsigytą sklypą ir klausia: kiek mums kainuos namo statybos? Deja, kartais pasitaiko ir tokių atvejų, kad esame priversti statytojui pateikti gluminantį atsakymą – įsigytame sklype nieko statyti negalima. Jau nuo pat pradžių, kilus idėjai įsigyti sklypą, reikia pasistengti užkirsti kelią gresiančios nemalonioms pasekmėms, patatarimais dalinasi UAB „Archigroup Lt“ komercijos direktorė Sandra Golcova.

Kaip suformuoti žemės sklypą ar pakeisti žemės sklypo paskirtį? (12)

Jeigu turite žemės sklypą, dar nereiškia, kad galite jame daryti, ką tik norite. Tiems, kurie savo žemės sklype bandė pasistatyti namą ar užsiimti kokia nors kitokia veikla, turbūt teko susidurti su viena labai aiškia taisykle – tavo planai ir vizijos turi sutapti su valstybės planais ir vizijomis. Tai nustato teritorijų planavimo įstatymas, kurio tikslas – užtikrinti darnią teritorijų plėtrą. Ir nors atrodo, kad tai yra didelis suvaržymas, įstatymo esmė yra užtikrinti gerovę valstybės gyventojams – neracionalus ir chaotiškas teritorijų vystymas gali pakenkti gyvenimo kokybei, kraštovaizdžio saugojimui, aplinkos darnai, gamtos ir kultūros paveldo objektams bei biologinei įvairovei. Taigi, ko imtis, kad sau priklausančioje žemėje galėtumėte legaliai, nepažeisdami įstatymų įgyvendinti savo planus?

Statome namą ant šlaito: dažniausiai daromos klaidos

Vakaro saulės nutviekstos kalvos, nusagstytos įvairių formų ir spalvų namukais, daugeliui žmonių sukelia šiltus ir romantiškus jausmus. Vienas didžiausių namo, pastatyto ant šlaito, privalumų – įspūdingi vaizdai pro miegamojo ar svetainės langus, taip pat – prabangos ir išskirtinumo pojūtis.

6 būtini statiniai sodybos ir sodo namelio erdvėje (20)

Tvarka ir organizuotumas visuomet suteikia tam tikrą pasitenkinimą – juk daug smagiau, kai grėbliai bei šluotos saugiai kabo sandėliuke, tualetas ir dušas – vienas šalia kito, o sodo namelis yra pakankamai erdvus visiems svečiams suguldyti.

Dilema: kada geriau nuotekų valymo įrenginys, o kada – „bačka“? (32)

Nuotekų valymo įrenginiai – populiarus sprendimas priemiesčiuose, kuriuose nėra kanalizacijos. Tačiau kaimo vietovėse jie populiarumu dar negali lygintis su tradicine lietuviška nuotekų „bačka“. Visgi specialistai nenurašo ir šio sprendimo. Esą yra atvejų, kai ir jis gali būti efektyvus.

Baigėsi era, kai sklypą galėjai formuoti pagal vieną akmenį jame (19)

Norint iš valstybės ne aukciono, tai yra lengvatine, tvarka gauti sklypą, kuriame kėpso tik nykstantys pamatai, reikės gerokai pasistengti. Ne tik Nacionalinė žemės tarnyba, bet ir teismai vis griežčiau vertina situaciją, ar tikrai valstybiniame sklype esantys statiniai yra naudojami. Tik statinių naudojimo faktas gali užtikrinti tokio statinio savininkui ramybę, kad valstybinio žemės sklypo nuomos sutartis, sudaryta ne aukciono tvarka, nebus nutraukta.

Gelžbetoninis namas: "chruščiovkė" kieme ar modernus sprendimas? (2)

Žvelgdami į pilką senų daugiabučių peizažą ar klausydamiesi raudų apie dideles šildymo sąskaitas, galėjote jau seniausiai nurašyti gelžbetonį kaip pagrindinę statybinę medžiagą. Tačiau toks požiūris nėra visiškai teisingas, kadangi iš gelžbetonio plokščių statomi ir įprasti gyvenamieji namai, kurie yra šilti ir ilgaamžiai.

Kada kviestis geodezininkus ir kaip tam pasiruošti (16)

Naujosios technologijos gerokai palengvino inžinierių – geodezininkų darbą. Tačiau nors technologiškai geodezinius matavimus įmanoma daryti visus metus, specialistai teigia, kad patogiausias metas – vėlyvas ruduo ir ankstyvas pavasaris.

Medinė statyba: ar šis namas Vilniuje taps naujovių rinkoje pranašu? FOTO (80)

Lietuviai myli medieną, tačiau kiekvienas savaip. Vieni itin mėgsta medines grindis bei natūralaus medžio akcentus, tačiau sienų nestatys iš nieko kito, kaip tik iš mūro. Kiti - atvirkščiai, mielai stato karkasinius namus, o sodyboje nori turėti rąstinį namuką. Tačiau ką pasakytų tiek vieni, tiek kiti, jei jiems būtų pasiūlyta ir sienas, ir perdangas įsirengti iš CLT - gryno medžio plokščių?