Trys šildymo renovacijos klaidos: ką geriau patikrinti dar vasarą

 (1)
Nors daugelyje modernizuojamų namų dar pluša statybininkai, specialistai pataria atidžiau pažvelgti į jų darbus, kad prasidėjus šildymo sezonui vietoje džiuginančių mažų sąskaitų netektų liūdnai susitaikyti su panašiomis ar net padidėjusiomis. Ypatingai svarbu stebėti šildymo sistemų įrengimą. Čia padarytų klaidų dažnai iki pavasario pataisyti nebepavyks.
Trys šildymo renovacijos klaidos: ką geriau patikrinti dar vasarą
© Shutterstock nuotr.

„Nors montuotojai jau turi nemažai praktikos renovuojant šildymo sistemas, vis dar pasitaiko gana grubių klaidų, atsirandančių dėl nežinojimo, taupymo ar kitų veiksnių. Praktiškai visos šios klaidos pataisomos, vienos paprasčiau, kitos gana brangiai. Tačiau, daugelį jų sieja viena nemaloni ypatybė: jas pataisyti bus galima tik pasibaigus šildymo sezonui arba bent jau kuriam laikui atjungus šildymą“, - pasakoja „Danfoss“ šildymo sistemų inžinierius-konsultantas Justas Rutkauskas.

Pasak specialisto, lankant modernizuojamus daugiabučius pastebėta, kad klaidų įrengiant šildymo sistemas pasitaiko maždaug viename iš 10 aplankytųjų. Nors inžinierius pasiūlo ištaisyti pastebėtą broką iškart, į kiekvieną butą užeiti negali, tad gyventojams ir patiems derėtų bent minimaliai būti susipažinus su šildymo sistemų specifika, kad galėtų pastebėti klaidas.

„Šiuo metu šildymo sistemoms sukurti itin tikslūs ir preciziški komponentai, leidžiantys jas išnaudoti maksimaliai veiksmingai. Netinkamas sistemos sureguliavimas, regis nedidelis nukrypimas nuo projekto, gali visą sistemą išvesti iš rikiuotės. Štai, viename pastate po renovacijos buvo sunaudojama net daugiau šilumos energijos, nei prieš ją. Apsilankius mūsų specialistams ir suderinus šildymo sistemą šilumos energijos pradėta naudoti net 70 proc. mažiau, tad tai tikrai svarbu“, - sako J. Rutkauskas. Minėtu atveju užteko sistemą sureguliuoti, tačiau neretai tenka keisti ir netinkamai parinktas detales.

Dažniausia pasitaikanti klaida - neteisingai sumontuojami termostatai (prie radiatorių esantys temperatūros reguliatoriai). Norint, kad šie prietaisai tinkamai veiktų, jie turi būti sumontuoti horizontaliai. Tačiau montuotojai kartais juos pritvirtina vertikaliai (stačius), dėl ko termostatas „nebesupranta“ patalpos temperatūros ir nebesugeba jos tinkamai reguliuoti.

Taip pat pasitaiko atvejų, kai sumontuojami ne tokie termostatai, kokių reikia pagal projektą. Pavyzdžiui, daugiabutyje sumontuojami pramoninėms ar visuomeninėms patalpoms skirti įrenginiai, kurių paskirtis visai kitokia, jie neturi tinkamų temperatūros reguliavimo apribojimų, neatitinka kitų renovuotai sistemai reikalingų parametrų, tad taupyti nepavyksta.

Dar viena dažna grubi klaida – ant radiatorių pastatomi per mažo diametro arba skirti ne tai sistemai termostatiniai vožtuvai, dėl ko radiatoriai nepakankamai įšyla. Taip pat dažnai radiatoriai prijungiami prie tiesaus stovo, dėl ko neteisingai pasiskirsto termofikato (radiatoriais bėgančio skysčio) srautas ir radiatorius nepakankamai įšyla.

Dar viena sunkiau pastebima, tačiau reikšminga klaida – per didelio diametro stovo susiaurinimas. Ši detalė skirta apsunkinti termofikato tekėjimą stovu, kad srautas būtų nukreiptas į radiatorių. Tačiau neretai pasitaiko, kad sumontuojamas susiaurinimas yra tokio paties diametro kaip ir vamzdis, tad neatlieka jokios funkcijos.

Fotografijose pateiktas teisingai sumontuotas radiatorius modernizavus vienvamzdę šildymo sistemą bei dažniausiai pasitaikančios klaidos.

Konsultavo Mindaugas Pakalnis

Trys šildymo renovacijos klaidos: ką geriau patikrinti dar vasarą
© Gamintojo nuotr.

Teisingai sumontuotas radiatorius: termostatas stovi horizontaliai, termostatas skirtas vienvamzdei daugiabučių šildymo sistemai (galvutė balta), radiatorius atitrauktas nuo stovo (1-termostatinis vožtuvas; 2 stovas; 3-susiaurinimas).

Klaida 1.


Dvivamzdėms šildymo sistemoms skirtas termostatinis vožtuvas (raudona galvutė) sumontuotas vienvamzdėje sistemoje. Be to jis sumontuotas vertikaliai. Nepakeitus termostato, turėtume nepakankamą termofikato srautą į radiatorių (jis nešiltų). Termostatinė galvutė turi būti skirta renovuojamiems daugiabučiams pagal jų pasirinktą šildymo sąskaitų skaidymo būdą. Joje turi būti gamykliškai apribota maksimali arba minimali temperatūrinė reikšmė.

Klaida 2.

Trys šildymo renovacijos klaidos: ką geriau patikrinti dar vasarą
© Gamintojo nuotr.

Apvadas neatitrauktas nuo stovo, t.y. vamzdis, kuriuo atiteka ir išteka termofikacinis vanduo paliktas tiesus. Neištaisius klaidos turėsime nepakankamą termofikato srautą į radiatorių. Rekomenduojame apvadą atitraukti nuo stovo 50-100 mm.

Klaida 3.

Trys šildymo renovacijos klaidos: ką geriau patikrinti dar vasarą
© Gamintojo nuotr.

Daugiabutyje sumontuotas termostatas pilku gaubtu, kuris skirtas mokykloms arba viešoms patalpoms. Šiuo atveju gyventojai galės pilnai užsukti termostatą ir kaimynų sąskaita piktnaudžiauti sunaudojamos šilumos kiekiu. Termostatas sumontuotas apačioje ir vertikaliai, todėl bus blogai reguliuojama temperatūra patalpoje. Apvadas neatitrauktas nuo magistralinio vamzdžio.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šildymas

Dažna situacija: šildomame name žiemą yra neapsakomai šalta. Kodėl?

Nesandarus namas leidžia vėjais Jūsų pinigus. Pažįstama situacija?

Kas geriau – daugiau šildyti ar efektyviau šiltinti?

Kiekvienas, statydamas ar atnaujindamas savo namą, kuria strategiją, kaip pasiekti, kad gyvenimas jame būtų šiltas ir ekonomiškas.

Butas be radiatorių: ar tai įmanoma?

Grindinio šildymo sistema naujos statybos butuose Lietuvoje – anokia naujiena. Tačiau ją apipynę brangumo ar kenksmingumo mitai vis dar gajūs ir kartais žmones atbaido nuo galimybės turėti daugiau erdvės būste bei mažiau rizikuoti savo sveikata. Ekspertai tikina, jog sušilti nuo grindų, o ne iš radiatorių sklindančios šilumos galima kiekviename bute, tereikia laikytis vienintelės taisyklės – šiek tiek kilstelėti grindis.

Eksperto nuomonė, kada šiltinti savo būstą

Kiek mokėjote už savo būsto šildymą praėjusią žiemą? Ar Jūs tuo patenkinti?

Atmintinė, kaip saugiai naudoti elektrinius šildytuvus

Šaltuoju metų laiku, padaugėja gyventojų, kurie namus ima šildyti elektriniais šildymo prietaisais. Elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pataria, kaip saugiai naudoti šildytuvus, kad jaukios šilumos šaltinis netaptų gaisro priežastimi.

Šildymo sistemos gedimai žiemą: kokie iššūkiai laukia?

Paskutinėmis žiemos savaitėmis įsismarkavo arktiniai šalčiai – termometrų stulpeliai vietomis nukrito net iki -26 laipsnių. Pastebima, kad smarkiai šąlant orams padažnėja ir šildymo sistemų gedimai, dėl kurių net ir namuose galima pasijusti lyg lauke.

5 priežastys, kodėl nederėtų išjungti šildymo žiemą

Paspaudus šalčiams, imame nerimauti dėl didelių šildymo sąskaitų. Dalis žmonių žiemos mėnesiais ima galvoti, kaip tokias sąskaitas galima būtų sumažinti. Vienu iš sprendimų kartais tampa šildymo išjungimas arba oro temperatūros sumažinimas iki minimalios, pavyzdžiui, tuo metu, kai yra išvykstama žiemos atostogų. Tačiau specialistai sako, kad to daryti tikrai nederėtų. Pateikiame 5 priežastis, kodėl negalima išjungti šildymo žiemą.

Ekspertai atsako: ką reikia žinoti apie grindinį šildymą?

Grindinis šildymas – sparčiai populiarėjanti radiatorių alternatyva, kai vietoje įprastų, prie sienos tvirtinamų ir papildomą erdvę užimančių radiatorių patalpas šildo sistema įrengta po grindimis. Šis efektyvus šildymo būdas yra racionalus pasirinkimas naujai statomuose individualiuose namuose, tačiau kartu pastebimas ir jo populiarumo augimas naujai įrengiamuose butuose bei loftuose. Paklausėme ekspertų, ką reikėtų žinoti apie tokį šildymo būdą.

Ekspertai atsako: kokie yra svarbiausi pamatų apšiltinimo aspektai

Per požeminę pastato dalį yra netenkama 15–20 procentų bendros šilumos. Nors pamatų apšiltinimas nėrą toks svarbus kaip stogo ar sienų apšiltinimas, bet visgi jis yra tikrai pravartus. Apšiltinus pamatus, sienos yra apsaugomos nuo peršalimo, taip pat dėl jo nesusidaro kondensatas, o tai padeda išvengti drėgmės ir pelėsio. Paklausėme ekspertų, ką reikia žinoti apie pamatų apšiltinimą.

Ekspertai atsako – kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai

Šiandien statomi energiškai efektyvūs pastatai yra patrauklūs dėl keleto aspektų. Bet visgi dauguma gali pritari nuomonei, kad svarbiausia tokių namų savybė – šie namai naudoja mažai energijos šildymui. Kadangi pastatų atitvarų šiltinimas tampa viena iš svarbiausių šilumos tausojimo priemonių, paklausėme ekspertų, kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai.