Specialistai pataria: kokį katilą rinktis?

 (1)
Ruošiantis statyti, renovuoti ar remontuoti namą neišvengiamai tenka apsispręsti: kokį šildymo būdą pasirinkti? Nuo pasirinkto kuro tipo priklauso šildymo kaina bei komfortas. Jei Jums reikalingas šildymo būdas, kuris reikalautų mažiausiai laiko ir teiktų didžiausią komfortą – reikėtų rinktis katilinę su nuolatiniu kuro tiekimu (dujos, skystas kuras arba granulės).
Specialistai pataria: kokį katilą rinktis?
© Fotolia nuotr.

Pasirinkę tokį kurą galėsite tiksliai kontroliuoti namo temperatūrą bei šildyti patalpas atsižvelgdami į lauko temperatūros pokyčius. Žinoma, toks kuras yra brangesnis nei įprastas kietasis kuras. Brangiausias šildymo būdas yra elektra, o pigiausiai šildytis kietu kuru, tačiau toks šildymo būdas reikalauja daug laiko ir priežiūros. Žiemos metu tokį katilą teks pakurti 2-3 kartus per parą. Tiesa, įsirengus akumuliacines talpas bei automatiką kūrenimo dažnumas gali sumažėti iki vieno karto per dvi paras. Granulinis katilas šiek tiek mažiau reiklus priežiūrai – pakanka kuro papildymo kas 3-7 dienas, o skysto kuro ar dujinio katilo priežiūrą galėsite prisiminti vos kas pusę metų.

Šiandien rinkoje turime begalę katilų rūšių, dar didesnę begalę – gamintojų. Galite rinktis pagal kuro tipą ir sąnaudas, galią, norimą apšildyti plotą bei daugybę kitų kriterijų. Siekiant išvengti klaidingų sprendimų renkantis iš gausybės reklaminių pasiūlymų ir nuolaidų specialistai pataria pirmiausia atsakyti sau į šiuos klausimus: kiek aš galiu investuoti į įrangą, kokie yra mano komforto poreikiai, kokie mano šildymo išlaidų lūkesčiai?

Atsakę sau į šiuos klausimus suprasite, kokia linkme reikia judėti renkantis šildymo katilą. Be abejo, nereikia pamiršti, kad pasirinkimas priklauso ir nuo vietos, kurioje yra namas, sklypo ploto, elektros įvado ar dujų pajungimo bei kitų aplinkybių.

Lentelėje pavaizduota, kokių išlaidų šildymui bei karšto vandens ruošimui galima tikėtis pasirinkus vieną ar kitą namo apšildymo būdą.

Šildymo įrenginio naudojamas kuraskWh kaina mėn. su PVM, Lt/kWhVidutinė šilumos kaina šildymo sezonui LTL su PVMVidutinė karšto vandens ruošimo kaina metamsVidutinės išlaidos šildymo sezonui ir karšto vandens ruošimui ištisus metus
Malkos (džiovintos 2-3 metus)0,071362,84413,991776,83
Šilumos siurblys įrengtas su grindinio šildymo sistema (NVK 5,0)0,101946,92257,242204,15
Moduliuojančios galios šilumos siurblys Oras/vanduo (NVK 3,5)0,152920,37321,553241,92
Pjuvenų granulės0,122336,30192,932529,23
Gamtinės dujos ir perdavimo mokestis0,254867,29401,935269,22
Skystas kuras (dyzelinas)0,316035,44498,406533,84
Elektra (dien. ir nakt.tarifų vid.)0,5210123,96836,0210959,98

Kaip jau minėjome, vienas svarbiausių kriterijų renkantis šildymo įrangą – pinigų suma, kurią galite išleisti šildymo įrangai. Žemiau pateiktoje lentelėje matote, kokių investicijų pareikalaus pasirinktas vienas ar kitas šildymo būdas bei preliminarus įrenginio tarnavimo laikas.

Eil. nr.Šildymo įrenginio naudojamas kurasVidutinė investicijos suma LT su PVMAutomatizacijos lygis ir naudojama energijaVidutinis įrenginio tarnavimo laikas metais
1Malkos (džiovintos 2-3 metus)14000Reikia pasiruošti malkas, jas sandėliuoti ir 2-4 kartus per dieną užkrauti katilą bei valyti tiek patį katililą, tiek ir dūmtraukį. Katilas naudoja atsinaujinantį kurą10
2Šilumos siurblys įrengtas su grindinio šildymo sistema (NVK 4,7)30000Pilnai automatizuotas ir naudojantis atsinaujinančią energiją20
6Moduliuojančios galios šilumos siurblys Oras/vanduo (NVK 3,5)21000Pilnai automatizuotas ir naudojantis atsinaujinančią energiją15
7Pjuvenų granulės20000Reikia pirktis granules, jas sandėliuoti ir 1-4 kartus per savaitę užpildyti granulių talpą. Taip pat valyti katilą ir dūmtraukį. Katilas naudoja atsinaujinantį kurą10
8Gamtinės dujos15000Pilnai automatizuotas, naudojantis iškastinį kurą10
9Gamtinės dujos su saulės kolektoriumi21000Pilnai automatizuotas, naudojantis tiek iškastinį kurą, tiek ir atsinaujinančią energiją10 / 20
11Skystas kuras (dyzelinas)17000Pilnai automatizuotas, reikia tik 2-4 kartus per metus užpildyti skysto kuro talpą. Katilas naudoja iškastinį kurą10
12Elektra (dien. ir nakt.tarifų vid.)5000Pilnai automatizuotas, naudojama energijos rūšis priklauso nuo elektrai gaminti naudojamo kuro10


Lentelėse pateikti skaičiavimai atlikti 150 kv.m šildomo ploto namui, kurio šilumos nuostoliai 60W/m2 (R=5), 3 gyventojai suvartojantys po 40 l karšto vandens per parą, pageidaujama patalpos temperatūra 20, projektinė skaičiuojama lauko temp -20 (Klaipėdos regionas), šildymo dienų skaičius per metus 191.Skaičiavimai atlikti remianti STR 2.09.04:200. Pateikti duomenys yra orientaciniai, todėl kiekvienu atveju, prieš įsigyjant šildymo įrangą būtina konsultuotis su specialistais.

Pigu

Kietojo kuro katilas. Norint teisingai išsirinkti kietojo kuro katilą būtina įvertinti namo šilumos poreikius bei kokios reikalingos atsargos karšto vandens ruošimui. Priklausomai nuo šildymo sistemos kieto kuro katilinę galima komplektuoti su akumuliacine talpa. Tai leistų turėti akumuliacijos rezervą ir rečiau kūrenti katilą. Apatinio degimo plieniniai arba ketiniai katilai turi mažesnį efektyvumą ir trumpesnį degimo laiką, tačiau yra mažiau lepūs kurui, kamino traukai bei yra ilgaamžiai. Prieš įsigyjant kietojo kuro katilą rekomenduojame pasidaryti namo šilumos poreikio skaičiavimus.

Pliusai:
Patikimas;
Ilgaamžis;
Maži šildymo kaštai;
Nedidelė investicija.

Minusai:
Svyruojanti paros temperatūra patalpose.
Nekomfortiškas:
reikia skirti nemažai laiko ir vietos malkų ruošimui bei sandėliavimui;
dažnas kūrenimas (2-4 kartai per dieną);
priklausomai nuo kuro rūšies, reikalingas periodinis katilo ir dūmtraukio valymas.

Paprastos konstrukcijos dujinis katilas. Kaip ir įsigyjant kietojo kuro katilą, būtina pasirinkti tinkamą katilo galingumą. Renkantis  dujinio katilo galingumą svarbiausia yra atsižvelgti į pastato energetinę klasę.

Jeigu namas naujos statybos, gerai apšiltintas, namo kvadratų skaičių reikia dauginti iš 0,08 kW ir gausite dujinio katilo galią. Jeigu namas senesnis, kvadratų skaičių reikia dauginti iš 0,1 kW. Žinoma, šie skaičiai yra apytiksliai, todėl kiekvienu atveju, prieš įsigyjant katilą reikėtų pasidaryti namo šilumos poreikio skaičiavimą.

Pliusai:
Pilnai automatizuota sistema;
Nedidelė investicija.

Minusai:
Dideli šildymo kaštai;
Tinka tik ten, kur yra atvestos gamtinės dujos;
Įrengiant suskystintų dujų rezervuarus sistemos kaina ir šildymo kaštai stipriai išauga.

Elektrinis katilas. Tai pigiausias pasirinkimas, tačiau šildymo kaštai didžiuliai. Dėl mažos katilo kainos dažnu atveju pagrindiniai jo trūkumai praslysta pro akis. Prieš įsigyjant tokį pigų katilą vis dėlto reikėtų labai gerai pasverti visus „už“ ir „prieš“.

Pliusai:
Pilnai automatizuota sistema.
Patogus įrengimas:
nereikia nei katilinės, nei dūmtraukio;
neišskiria jokių nuodingų medžiagų;
Veikia be jokio triukšmo;
Mažiausia investicija.

Minusai:
Dingus elektrai nėra galimybės šildyti patalpų;
Didžiausi šildymo kaštai.

Kituose straipsniuose jau šią savaitę apžvelgsime katilus, kuriems reikia vidutinių ir didesnių investicijų.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šildymas

Dažna situacija: šildomame name žiemą yra neapsakomai šalta. Kodėl?

Nesandarus namas leidžia vėjais Jūsų pinigus. Pažįstama situacija?

Kas geriau – daugiau šildyti ar efektyviau šiltinti?

Kiekvienas, statydamas ar atnaujindamas savo namą, kuria strategiją, kaip pasiekti, kad gyvenimas jame būtų šiltas ir ekonomiškas.

Butas be radiatorių: ar tai įmanoma?

Grindinio šildymo sistema naujos statybos butuose Lietuvoje – anokia naujiena. Tačiau ją apipynę brangumo ar kenksmingumo mitai vis dar gajūs ir kartais žmones atbaido nuo galimybės turėti daugiau erdvės būste bei mažiau rizikuoti savo sveikata. Ekspertai tikina, jog sušilti nuo grindų, o ne iš radiatorių sklindančios šilumos galima kiekviename bute, tereikia laikytis vienintelės taisyklės – šiek tiek kilstelėti grindis.

Eksperto nuomonė, kada šiltinti savo būstą

Kiek mokėjote už savo būsto šildymą praėjusią žiemą? Ar Jūs tuo patenkinti?

Atmintinė, kaip saugiai naudoti elektrinius šildytuvus

Šaltuoju metų laiku, padaugėja gyventojų, kurie namus ima šildyti elektriniais šildymo prietaisais. Elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pataria, kaip saugiai naudoti šildytuvus, kad jaukios šilumos šaltinis netaptų gaisro priežastimi.

Šildymo sistemos gedimai žiemą: kokie iššūkiai laukia?

Paskutinėmis žiemos savaitėmis įsismarkavo arktiniai šalčiai – termometrų stulpeliai vietomis nukrito net iki -26 laipsnių. Pastebima, kad smarkiai šąlant orams padažnėja ir šildymo sistemų gedimai, dėl kurių net ir namuose galima pasijusti lyg lauke.

5 priežastys, kodėl nederėtų išjungti šildymo žiemą

Paspaudus šalčiams, imame nerimauti dėl didelių šildymo sąskaitų. Dalis žmonių žiemos mėnesiais ima galvoti, kaip tokias sąskaitas galima būtų sumažinti. Vienu iš sprendimų kartais tampa šildymo išjungimas arba oro temperatūros sumažinimas iki minimalios, pavyzdžiui, tuo metu, kai yra išvykstama žiemos atostogų. Tačiau specialistai sako, kad to daryti tikrai nederėtų. Pateikiame 5 priežastis, kodėl negalima išjungti šildymo žiemą.

Ekspertai atsako: ką reikia žinoti apie grindinį šildymą?

Grindinis šildymas – sparčiai populiarėjanti radiatorių alternatyva, kai vietoje įprastų, prie sienos tvirtinamų ir papildomą erdvę užimančių radiatorių patalpas šildo sistema įrengta po grindimis. Šis efektyvus šildymo būdas yra racionalus pasirinkimas naujai statomuose individualiuose namuose, tačiau kartu pastebimas ir jo populiarumo augimas naujai įrengiamuose butuose bei loftuose. Paklausėme ekspertų, ką reikėtų žinoti apie tokį šildymo būdą.

Ekspertai atsako: kokie yra svarbiausi pamatų apšiltinimo aspektai

Per požeminę pastato dalį yra netenkama 15–20 procentų bendros šilumos. Nors pamatų apšiltinimas nėrą toks svarbus kaip stogo ar sienų apšiltinimas, bet visgi jis yra tikrai pravartus. Apšiltinus pamatus, sienos yra apsaugomos nuo peršalimo, taip pat dėl jo nesusidaro kondensatas, o tai padeda išvengti drėgmės ir pelėsio. Paklausėme ekspertų, ką reikia žinoti apie pamatų apšiltinimą.

Ekspertai atsako – kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai

Šiandien statomi energiškai efektyvūs pastatai yra patrauklūs dėl keleto aspektų. Bet visgi dauguma gali pritari nuomonei, kad svarbiausia tokių namų savybė – šie namai naudoja mažai energijos šildymui. Kadangi pastatų atitvarų šiltinimas tampa viena iš svarbiausių šilumos tausojimo priemonių, paklausėme ekspertų, kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai.