Specialistai pataria: kokį katilą pasirinkti? 2 dalis

Tęsiame straipsnių ciklą apie katilų pasirinkimą. Šįkart apžvelgsime tuos katilus, kuriems reikia vidutiniškų investicijų.
Specialistai pataria: kokį katilą pasirinkti? <sup style="color: #ff0000;"><strong>2 dalis</strong></sup>
© Shutterstock nuotr.

Dujų generacinis kietojo kuro katilas. Šių katilų naudingumo koeficientas visuomet bus didesnis negu įprastų kietojo kuro katilų. Tai reiškia, jog kas sezoninės šildymo išlaidos bus mažesnės. Renkantis tokį katilą nepamirškite atkreipti dėmesio į reikalavimus kaminui (skersmuo, trauka, aukštis, taip pat pajungimus sistemai bei vietą, kur bus pastatytas katilas  reikėtų numatyti daugiau vietos patogesniam katilo aptarnavimui bei priežiūrai).

Pliusai
Komfortiškas (dega ilgiau, palyginus su paprastais kieto kuro katilais);
Maži šildymo kaštai;
Įrengus akumuliacinę talpą, reikia kūrenti rečiau.

Minusai
Reiklus kuro kokybei (tinka tik sausos malkos ir medienos briketai);
Netinkamas mišriam kurui kūrenti – vartotojas pririšamas prie vienos kuro rūšies;
Priklausomai nuo kuro rūšies reikalingas periodinis dūmtraukio ir katilo valymas.

Granulinis katilas (nepilnai automatizuotas). Prieš įsigyjant tokį katilą vertėtų pasidomėti katilo pagaminimo kokybe, pritaikymą lietuviškam granuliuotam kurui, efektyvumą bei kuro pasirinkimo galimybes. Šie katilai dažniausiai būna pritaikyti kūrenti keliomis kuro rūšimis.

Pliusai
Galimybė rinktis iš kelių kuro rūšių;
Vidutiniai šildymo kaštai.

Minusai
Nekomfortiškas  reikalinga periodinė priežiūra:
•uždegimas,
•valymas,
•granulių pildymas.

Šilumos siurblys oras/vanduo. Mąstantiems apie tokio siurblio įrengimą namuose rekomenduojame atkreipti dėmesį, kokį kiekį šilumos siurblys pagamins esant neigiamai oro temperatūrai. Tokia įranga tinkama ir senos statybos ir naujos statybos namuose, norint įsirengti pigesnį įrenginį nei šilumos siurblį gruntas/vanduo, tačiau tada šilumos kaštai yra kur kas didesni.

Pliusai
Pilnai automatizuota sistema;
Sąlyginai nedideli šildymo kaštai;
Ekologiškas.

Minusai
Reikalingas papildomas šildymo šaltinis;
Efektyviai dirba iki – 15 °C.

Šilumos siurblys oras/oras. Tai vienas paprasčiausių įrenginių, skirtų lauko ore esančios energijos panaudojimui patalpoms šildyti. Tačiau turėkite galvoje, kad vien šiuo šildymo būdu pasikliauti negalima – krentant lauko temperatūrai žemėja ir šilumos siurblio našumas. Tokį šildymo būdą rekomenduojame patalpoms, kuriose nereikalingas pastovus šildymas visą žiemos sezoną (pavyzdžiui, sodyba).

Pliusai
Nereikia rūpintis kuru;
Ekologiškas;
Ilgaamžė įranga;
Vasarą galimas atvirkštinis procesas – patalpų vėsinimas;
Pilnai automatizuota sistema;
Sąlyginai nedidelė investicija.

Minusai
Mažėja efektyvumas krintant lauko temperatūrai;
Sausina orą patalpose;
Triukšmingas veikimas.

Kondensacinis dujinis katilas. Šį katilą labiausiai rekomenduojame namams su žemos
temperatūros šildymo sistema. Pasirinkę tokį katilą stipriai sumažinsite išlaidas dujoms.

Pliusai
Pilnai automatizuota sistema;
Sąlyginai nedidelė investicija.

Minusai
Gana dideli šildymo kaštai;
Tinka tik ten, kur yra atvestos gamtinės dujos.

Skysto kuro katilas. Įsirengę skysto kuro katilinę, galėsite džiaugtis patogiu namo šildymu. Kad ir kaip būtų, tiek dyzeliniu kuru šildyti namą kainuos brangiau nei tai darant kietuoju kuru ar ypač geoterminiu šildymu. Skysto kuro sistemos įrengimo reikalavimai gana aukšti. Šis įrengimas atsieis ne taip ir pigiai: nuo kelių iki dvylikos tūkstančių. Rekomenduojama tokį katilą įsirengti negalintiems daugiau investuoti į šildymo sistemą, gyvenantiems užmiestyje ir neturintiems dujų įvado. Puikus sprendimas pasirinkusiems kaip alternatyvų šilumos palaikymo būdą.

Pliusai
Pilnai automatizuota sistema;
Komfortiškas.

Minusai
Labai dideli šildymo kaštai;
Reikalingos kuro talpos;
Reikalingos papildomos lėšos sezoniniam talpų šildymui;
Būtina užpildyti talpas kuru prieš šildymo sezoną.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šildymas

Kas geriau – daugiau šildyti ar efektyviau šiltinti?

Kiekvienas, statydamas ar atnaujindamas savo namą, kuria strategiją, kaip pasiekti, kad gyvenimas jame būtų šiltas ir ekonomiškas.

Butas be radiatorių: ar tai įmanoma?

Grindinio šildymo sistema naujos statybos butuose Lietuvoje – anokia naujiena. Tačiau ją apipynę brangumo ar kenksmingumo mitai vis dar gajūs ir kartais žmones atbaido nuo galimybės turėti daugiau erdvės būste bei mažiau rizikuoti savo sveikata. Ekspertai tikina, jog sušilti nuo grindų, o ne iš radiatorių sklindančios šilumos galima kiekviename bute, tereikia laikytis vienintelės taisyklės – šiek tiek kilstelėti grindis.

Eksperto nuomonė, kada šiltinti savo būstą

Kiek mokėjote už savo būsto šildymą praėjusią žiemą? Ar Jūs tuo patenkinti?

Atmintinė, kaip saugiai naudoti elektrinius šildytuvus

Šaltuoju metų laiku, padaugėja gyventojų, kurie namus ima šildyti elektriniais šildymo prietaisais. Elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pataria, kaip saugiai naudoti šildytuvus, kad jaukios šilumos šaltinis netaptų gaisro priežastimi.

Šildymo sistemos gedimai žiemą: kokie iššūkiai laukia?

Paskutinėmis žiemos savaitėmis įsismarkavo arktiniai šalčiai – termometrų stulpeliai vietomis nukrito net iki -26 laipsnių. Pastebima, kad smarkiai šąlant orams padažnėja ir šildymo sistemų gedimai, dėl kurių net ir namuose galima pasijusti lyg lauke.

5 priežastys, kodėl nederėtų išjungti šildymo žiemą

Paspaudus šalčiams, imame nerimauti dėl didelių šildymo sąskaitų. Dalis žmonių žiemos mėnesiais ima galvoti, kaip tokias sąskaitas galima būtų sumažinti. Vienu iš sprendimų kartais tampa šildymo išjungimas arba oro temperatūros sumažinimas iki minimalios, pavyzdžiui, tuo metu, kai yra išvykstama žiemos atostogų. Tačiau specialistai sako, kad to daryti tikrai nederėtų. Pateikiame 5 priežastis, kodėl negalima išjungti šildymo žiemą.

Ekspertai atsako: ką reikia žinoti apie grindinį šildymą?

Grindinis šildymas – sparčiai populiarėjanti radiatorių alternatyva, kai vietoje įprastų, prie sienos tvirtinamų ir papildomą erdvę užimančių radiatorių patalpas šildo sistema įrengta po grindimis. Šis efektyvus šildymo būdas yra racionalus pasirinkimas naujai statomuose individualiuose namuose, tačiau kartu pastebimas ir jo populiarumo augimas naujai įrengiamuose butuose bei loftuose. Paklausėme ekspertų, ką reikėtų žinoti apie tokį šildymo būdą.

Ekspertai atsako: kokie yra svarbiausi pamatų apšiltinimo aspektai

Per požeminę pastato dalį yra netenkama 15–20 procentų bendros šilumos. Nors pamatų apšiltinimas nėrą toks svarbus kaip stogo ar sienų apšiltinimas, bet visgi jis yra tikrai pravartus. Apšiltinus pamatus, sienos yra apsaugomos nuo peršalimo, taip pat dėl jo nesusidaro kondensatas, o tai padeda išvengti drėgmės ir pelėsio. Paklausėme ekspertų, ką reikia žinoti apie pamatų apšiltinimą.

Ekspertai atsako – kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai

Šiandien statomi energiškai efektyvūs pastatai yra patrauklūs dėl keleto aspektų. Bet visgi dauguma gali pritari nuomonei, kad svarbiausia tokių namų savybė – šie namai naudoja mažai energijos šildymui. Kadangi pastatų atitvarų šiltinimas tampa viena iš svarbiausių šilumos tausojimo priemonių, paklausėme ekspertų, kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai.

Stogo šiltinimas: didžiausios ir dažniausiai pasitaikančios klaidos (10)

Stogas yra viena jautriausių namo vietų šalčiui. Tinkamai jo neapšiltinus ir neužsandarinus galima patirti didelių šilumos nuostolių. Stogo įrengimas daro didelę įtaką viso namo energijos suvartojimui, dėl netinkamai apšiltinto stogo, išnaudojamas šilumos kiekis gali siekti daugiau nei 30 procentų. Pristatome kelias, dažnai pasitaikančias stogo šiltinimo klaidas, iš kurių verta pasimokyti.