Šildymas: ką rinktis – granules ar malkas?

 (1)
Egzistuoja daugybė skirtingų namų šildymo būdų: elektra, dujos, anglis, malkos, granulės. Malkos visada buvo viena populiariausių individualiems namams šildyti naudojamų kuro rūšių, tačiau šiandien galima pastebėti išaugusį žmonių susidomėjimą jų alternatyva – granulėmis. Tad kuo skiriasi pastarosios kuro rūšys?
© Shutterstock

Malkos

Kaip malkos yra gaminamos, visiems yra aišku: medis yra nukertamas ir padalinamas, tada mediena yra džiovinama kol pasiekia optimalią drėgmę (nuo 20 %), paprastai tau užtrunka – 1-2 sezonus. Turint nuosavos medienos, malkas pasiruošti gali bet kuris savininkas (tai yra didelis privalumas, nes galima reguliuoti malkų kokybę).

Perkant malkas, svarbu atsižvelgti į keletą aspektų. Visų pirma, medienos rūšį, kuri lemia svarbias malkų savybes (galima rinktis tokias malkas, kaip: beržines, ąžuolines, gluosnines, alksnines, vaismedžių, spygliuočių, liepų malkas ir t.t.). Taip pat perkant malkas, svarbus yra kietmetrio terminas, kuris nusako grynos medienos kiekį. Svarbu atsižvelgti į tai, kaip malkos yra sukrautos, nes tarp sukrautų malkų visuomet lieka oro tarpų, kurie mažina grynos medienos kiekį.

Šildymas: ką rinktis – granules ar malkas?
© Shutterstock

Granulės

Granulės yra į itin nedidelio skersmens briketus suspausta biomasė. Jos gali būti pagamintos iš tokių medžiagų, kaip: durpių, saulėgrąžų lukštų, šiaudų. Tačiau pačios populiariausios yra – medžio granulės. Medžio granulės yra gaminamos iš medienos statybinių atliekų. Ši kuro rūšis išsiskiria savo sausumu, paprastai drėgmė granulėse siekia iki 10 %.

Perkant granules be galo svarbu išsirinkti patikimą tiekėją. Patariama rinktis tokį, kuris jau ilgą laiką dirba rinkoje ir yra užsitarnavęs gerą vardą. Labai svarbu, kad granulės būtų sertifikuotos pagal DIN plus arba EN plus standartą.

Šildymas: ką rinktis – granules ar malkas?
© Shutterstock

Malkų bei granulių palyginimas

Kaloringumas. Tinkamai išdžiovintų malkų, kurių drėgnumas yra 20 % ir mažiau, kaloringumas siekia iki 3400 kcal/kg. Tačiau nedžiovintų malkų, kurių drėgnumas yra apie 50 %, kaloringumas yra visai nedidelis – apie 2300 kcal/kg. O štai granulės, dėl savo sausumo, yra gerokai kaloringesnės. Jų kaloringumas vidutiniškai yra 4300 kcal/kg.

Peleningumas. Kuo sausesnė kuro rūšis, tuo jos peleningumas yra mažesnis. Granulių peleningumas svyruoja pusės procento ribose. Malkų peleningumas yra labai panašus – siekia apie 1 proc.

Laikymas bei patogumas. Granulės, dėl savo kompaktiško dydžio, užima mažiau vietos, lyginant jas su malkomis. Jos į namus atkeliauja patogiai supakuotos į drėgmės nepraleidžiančius maišus. Tačiau iškarto svarbu paminėti, kad reikia pasirūpinti, kad granulės laikymo patalpoje nesudrėktų, nes sudrėkusios jos išbrinksta. Malkų kaloringumui drėgmė taip pat gali pakenkti, tačiau jos jai yra atsparesnės už granules (sudrėkusias malkas užteks ilgiau padžiovinti). Patogaus naudojimo kontekste granulės įveikia malkas, nes turint granulinį katilą, jo „dozavimas“ gali būti automatizuotas, o tai reiškia, kad nereikės kas rytą jo pakurti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šildymas

5 priežastys, kodėl nederėtų išjungti šildymo žiemą

Paspaudus šalčiams, imame nerimauti dėl didelių šildymo sąskaitų. Dalis žmonių žiemos mėnesiais ima galvoti, kaip tokias sąskaitas galima būtų sumažinti. Vienu iš sprendimų kartais tampa šildymo išjungimas arba oro temperatūros sumažinimas iki minimalios, pavyzdžiui, tuo metu, kai yra išvykstama žiemos atostogų. Tačiau specialistai sako, kad to daryti tikrai nederėtų. Pateikiame 5 priežastis, kodėl negalima išjungti šildymo žiemą.

Ekspertai atsako: ką reikia žinoti apie grindinį šildymą?

Grindinis šildymas – sparčiai populiarėjanti radiatorių alternatyva, kai vietoje įprastų, prie sienos tvirtinamų ir papildomą erdvę užimančių radiatorių patalpas šildo sistema įrengta po grindimis. Šis efektyvus šildymo būdas yra racionalus pasirinkimas naujai statomuose individualiuose namuose, tačiau kartu pastebimas ir jo populiarumo augimas naujai įrengiamuose butuose bei loftuose. Paklausėme ekspertų, ką reikėtų žinoti apie tokį šildymo būdą.

Ekspertai atsako: kokie yra svarbiausi pamatų apšiltinimo aspektai

Per požeminę pastato dalį yra netenkama 15–20 procentų bendros šilumos. Nors pamatų apšiltinimas nėrą toks svarbus kaip stogo ar sienų apšiltinimas, bet visgi jis yra tikrai pravartus. Apšiltinus pamatus, sienos yra apsaugomos nuo peršalimo, taip pat dėl jo nesusidaro kondensatas, o tai padeda išvengti drėgmės ir pelėsio. Paklausėme ekspertų, ką reikia žinoti apie pamatų apšiltinimą.

Ekspertai atsako – kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai

Šiandien statomi energiškai efektyvūs pastatai yra patrauklūs dėl keleto aspektų. Bet visgi dauguma gali pritari nuomonei, kad svarbiausia tokių namų savybė – šie namai naudoja mažai energijos šildymui. Kadangi pastatų atitvarų šiltinimas tampa viena iš svarbiausių šilumos tausojimo priemonių, paklausėme ekspertų, kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai.

Stogo šiltinimas: didžiausios ir dažniausiai pasitaikančios klaidos (10)

Stogas yra viena jautriausių namo vietų šalčiui. Tinkamai jo neapšiltinus ir neužsandarinus galima patirti didelių šilumos nuostolių. Stogo įrengimas daro didelę įtaką viso namo energijos suvartojimui, dėl netinkamai apšiltinto stogo, išnaudojamas šilumos kiekis gali siekti daugiau nei 30 procentų. Pristatome kelias, dažnai pasitaikančias stogo šiltinimo klaidas, iš kurių verta pasimokyti.

Malkų laikymo ypatybės bei būdai (5)

Efektyviam kūrenimui užtikrinti yra būtinas tinkamas malkų laikymas. Kad kūrenimui naudojamos malkos būtų visada po ranka, svarbu joms parinkti patogią, sausą ir vėdinamą laikymo vietą. Pristatome keletą praktiškų malkų laikymo patarimų.

Kūrenimas akmens anglimi: ką reikia žinoti (2)

Alternatyvių kuro rūšių, iš kurių gali rinktis individualių namų savininkai, šiandien yra itin daug. Akmens anglis – puikiai pažįstama kuro rūšis, kurios populiarumas rinkoje, dėl pačios medžiagos pliusų bei minusų, yra gan nestabilus. Taigi šioje publikacijoje plačiau aptarsime akmens anglies privalumus bei trūkumus.

Kietojo kuro, granuliniai ar dujiniai katilai: kaip išsirinkti? (4)

Jau seniai praėjo laikai, kai individualų namą buvo galima šildyti vien tik malkomis kūrenama krosnimi. Šiandien galima rinktis iš daugybės modernių šildymo šaltinių. Kieto kuro katilai, granuliniai katilai, dujų katilai – kelios populiarios šildymo priemonės, kurias plačiau aptarsime šioje publikacijoje.

Kaip saugiai naudoti dujas buityje

Nemalonu, jei dujinio šildymo katilas sugenda tada, kai jis labiausiai reikalingas – per šalčius, todėl elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pataria jau dabar tinkamai pasirūpinti dujiniu katilu ir paruošti šildymo sistemą žiemai. Šiuolaikinėms dujinio šildymo sistemoms specialių žinių nereikia, pakanka atlikti kelis paprastus žingsnius.

Kokias malkas geriausia rinktis? (1)

Malkos nuo senų laikų iki pat dabar yra populiari individualių namų šildymui skirta kuro rūšis. Malkų būna įvairių: ąžuolo, beržo, uosio, klevo, liepos, pušies, eglės ir t.t.. Tačiau kokias malkas rinktis geriausia?