Šildymas: ką rinktis – granules ar malkas?

 (1)
Egzistuoja daugybė skirtingų namų šildymo būdų: elektra, dujos, anglis, malkos, granulės. Malkos visada buvo viena populiariausių individualiems namams šildyti naudojamų kuro rūšių, tačiau šiandien galima pastebėti išaugusį žmonių susidomėjimą jų alternatyva – granulėmis. Tad kuo skiriasi pastarosios kuro rūšys?
© Shutterstock

Malkos

Kaip malkos yra gaminamos, visiems yra aišku: medis yra nukertamas ir padalinamas, tada mediena yra džiovinama kol pasiekia optimalią drėgmę (nuo 20 %), paprastai tau užtrunka – 1-2 sezonus. Turint nuosavos medienos, malkas pasiruošti gali bet kuris savininkas (tai yra didelis privalumas, nes galima reguliuoti malkų kokybę).

Perkant malkas, svarbu atsižvelgti į keletą aspektų. Visų pirma, medienos rūšį, kuri lemia svarbias malkų savybes (galima rinktis tokias malkas, kaip: beržines, ąžuolines, gluosnines, alksnines, vaismedžių, spygliuočių, liepų malkas ir t.t.). Taip pat perkant malkas, svarbus yra kietmetrio terminas, kuris nusako grynos medienos kiekį. Svarbu atsižvelgti į tai, kaip malkos yra sukrautos, nes tarp sukrautų malkų visuomet lieka oro tarpų, kurie mažina grynos medienos kiekį.

Šildymas: ką rinktis – granules ar malkas?
© Shutterstock

Granulės

Granulės yra į itin nedidelio skersmens briketus suspausta biomasė. Jos gali būti pagamintos iš tokių medžiagų, kaip: durpių, saulėgrąžų lukštų, šiaudų. Tačiau pačios populiariausios yra – medžio granulės. Medžio granulės yra gaminamos iš medienos statybinių atliekų. Ši kuro rūšis išsiskiria savo sausumu, paprastai drėgmė granulėse siekia iki 10 %.

Perkant granules be galo svarbu išsirinkti patikimą tiekėją. Patariama rinktis tokį, kuris jau ilgą laiką dirba rinkoje ir yra užsitarnavęs gerą vardą. Labai svarbu, kad granulės būtų sertifikuotos pagal DIN plus arba EN plus standartą.

Šildymas: ką rinktis – granules ar malkas?
© Shutterstock

Malkų bei granulių palyginimas

Kaloringumas. Tinkamai išdžiovintų malkų, kurių drėgnumas yra 20 % ir mažiau, kaloringumas siekia iki 3400 kcal/kg. Tačiau nedžiovintų malkų, kurių drėgnumas yra apie 50 %, kaloringumas yra visai nedidelis – apie 2300 kcal/kg. O štai granulės, dėl savo sausumo, yra gerokai kaloringesnės. Jų kaloringumas vidutiniškai yra 4300 kcal/kg.

Peleningumas. Kuo sausesnė kuro rūšis, tuo jos peleningumas yra mažesnis. Granulių peleningumas svyruoja pusės procento ribose. Malkų peleningumas yra labai panašus – siekia apie 1 proc.

Laikymas bei patogumas. Granulės, dėl savo kompaktiško dydžio, užima mažiau vietos, lyginant jas su malkomis. Jos į namus atkeliauja patogiai supakuotos į drėgmės nepraleidžiančius maišus. Tačiau iškarto svarbu paminėti, kad reikia pasirūpinti, kad granulės laikymo patalpoje nesudrėktų, nes sudrėkusios jos išbrinksta. Malkų kaloringumui drėgmė taip pat gali pakenkti, tačiau jos jai yra atsparesnės už granules (sudrėkusias malkas užteks ilgiau padžiovinti). Patogaus naudojimo kontekste granulės įveikia malkas, nes turint granulinį katilą, jo „dozavimas“ gali būti automatizuotas, o tai reiškia, kad nereikės kas rytą jo pakurti.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šildymas

Stogo šiltinimas: didžiausios ir dažniausiai pasitaikančios klaidos (10)

Stogas yra viena jautriausių namo vietų šalčiui. Tinkamai jo neapšiltinus ir neužsandarinus galima patirti didelių šilumos nuostolių. Stogo įrengimas daro didelę įtaką viso namo energijos suvartojimui, dėl netinkamai apšiltinto stogo, išnaudojamas šilumos kiekis gali siekti daugiau nei 30 procentų. Pristatome kelias, dažnai pasitaikančias stogo šiltinimo klaidas, iš kurių verta pasimokyti.

Malkų laikymo ypatybės bei būdai (5)

Efektyviam kūrenimui užtikrinti yra būtinas tinkamas malkų laikymas. Kad kūrenimui naudojamos malkos būtų visada po ranka, svarbu joms parinkti patogią, sausą ir vėdinamą laikymo vietą. Pristatome keletą praktiškų malkų laikymo patarimų.

Kūrenimas akmens anglimi: ką reikia žinoti (2)

Alternatyvių kuro rūšių, iš kurių gali rinktis individualių namų savininkai, šiandien yra itin daug. Akmens anglis – puikiai pažįstama kuro rūšis, kurios populiarumas rinkoje, dėl pačios medžiagos pliusų bei minusų, yra gan nestabilus. Taigi šioje publikacijoje plačiau aptarsime akmens anglies privalumus bei trūkumus.

Kietojo kuro, granuliniai ar dujiniai katilai: kaip išsirinkti? (4)

Jau seniai praėjo laikai, kai individualų namą buvo galima šildyti vien tik malkomis kūrenama krosnimi. Šiandien galima rinktis iš daugybės modernių šildymo šaltinių. Kieto kuro katilai, granuliniai katilai, dujų katilai – kelios populiarios šildymo priemonės, kurias plačiau aptarsime šioje publikacijoje.

Kaip saugiai naudoti dujas buityje

Nemalonu, jei dujinio šildymo katilas sugenda tada, kai jis labiausiai reikalingas – per šalčius, todėl elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pataria jau dabar tinkamai pasirūpinti dujiniu katilu ir paruošti šildymo sistemą žiemai. Šiuolaikinėms dujinio šildymo sistemoms specialių žinių nereikia, pakanka atlikti kelis paprastus žingsnius.

Kokias malkas geriausia rinktis? (1)

Malkos nuo senų laikų iki pat dabar yra populiari individualių namų šildymui skirta kuro rūšis. Malkų būna įvairių: ąžuolo, beržo, uosio, klevo, liepos, pušies, eglės ir t.t.. Tačiau kokias malkas rinktis geriausia?

Kaip tinkamai pasiruošti kūrenimo sezonui

Krosnis, prieš intensyvų kūrenimą būtina gerai sutvarkyti bei išvalyti dūmtraukius. Gaisrai namuose, šildomuose krosnimis, kyla, kai krosnys yra perkaitinamos, kaminų ar židinių sienelėse atsiranda plyšių, pro kuriuos gali prasiveržti ugnis, taip pat kai prakurams naudojami degalai bei kiti greitai užsiliepsnojantys skysčiai. Tačiau tai ne viskas... į kūrenimo sezono pradžios atmintinę būtina įtraukti ir kitas paprastas, bet svarbias taisykles.

Šildymas: ką rinktis – granules ar malkas? (1)

Egzistuoja daugybė skirtingų namų šildymo būdų: elektra, dujos, anglis, malkos, granulės. Malkos visada buvo viena populiariausių individualiems namams šildyti naudojamų kuro rūšių, tačiau šiandien galima pastebėti išaugusį žmonių susidomėjimą jų alternatyva – granulėmis. Tad kuo skiriasi pastarosios kuro rūšys?

Namų apšiltinimo sezonas: ką verta žintoti apie polistireninį putplastį (26)

Kasmet kylant diskusijoms dėl PVM lengvatos šildymui taikymo vis daugiau Lietuvos gyventojų supranta, kad mažesnėmis šildymo sąskaitomis turi rūpintis ir patys. Vasarą intensyviai vyksta daugiabučių renovavimo darbai, tinkamų sprendimų šilumos energijai taupyti ieško ir žmonės, kurie statosi ar atsinaujina individualius namus.

Į ką atkreipti dėmesį renkantis apšiltinimo medžiagas? (3)

Atėjo pavasaris ir prasidėjo statybų sezonas. Augant reikalavimams dėl pastatų energinio naudingumo, vis aktualesnis tampa apšiltinimo medžiagų pasirinkimas. Šiuo metu įvairūs gamintojais siūlo skirtingų rūšių apšiltinimo medžiagas, todėl kyla klausimas – į ką atkreipti dėmesį, renkantis statinio „kailinius“.