Šildymas: ką rinktis – granules ar malkas?

 (1)
Egzistuoja daugybė skirtingų namų šildymo būdų: elektra, dujos, anglis, malkos, granulės. Malkos visada buvo viena populiariausių individualiems namams šildyti naudojamų kuro rūšių, tačiau šiandien galima pastebėti išaugusį žmonių susidomėjimą jų alternatyva – granulėmis. Tad kuo skiriasi pastarosios kuro rūšys?
© Shutterstock

Malkos

Kaip malkos yra gaminamos, visiems yra aišku: medis yra nukertamas ir padalinamas, tada mediena yra džiovinama kol pasiekia optimalią drėgmę (nuo 20 %), paprastai tau užtrunka – 1-2 sezonus. Turint nuosavos medienos, malkas pasiruošti gali bet kuris savininkas (tai yra didelis privalumas, nes galima reguliuoti malkų kokybę).

Perkant malkas, svarbu atsižvelgti į keletą aspektų. Visų pirma, medienos rūšį, kuri lemia svarbias malkų savybes (galima rinktis tokias malkas, kaip: beržines, ąžuolines, gluosnines, alksnines, vaismedžių, spygliuočių, liepų malkas ir t.t.). Taip pat perkant malkas, svarbus yra kietmetrio terminas, kuris nusako grynos medienos kiekį. Svarbu atsižvelgti į tai, kaip malkos yra sukrautos, nes tarp sukrautų malkų visuomet lieka oro tarpų, kurie mažina grynos medienos kiekį.

Šildymas: ką rinktis – granules ar malkas?
© Shutterstock

Granulės

Granulės yra į itin nedidelio skersmens briketus suspausta biomasė. Jos gali būti pagamintos iš tokių medžiagų, kaip: durpių, saulėgrąžų lukštų, šiaudų. Tačiau pačios populiariausios yra – medžio granulės. Medžio granulės yra gaminamos iš medienos statybinių atliekų. Ši kuro rūšis išsiskiria savo sausumu, paprastai drėgmė granulėse siekia iki 10 %.

Perkant granules be galo svarbu išsirinkti patikimą tiekėją. Patariama rinktis tokį, kuris jau ilgą laiką dirba rinkoje ir yra užsitarnavęs gerą vardą. Labai svarbu, kad granulės būtų sertifikuotos pagal DIN plus arba EN plus standartą.

Šildymas: ką rinktis – granules ar malkas?
© Shutterstock

Malkų bei granulių palyginimas

Kaloringumas. Tinkamai išdžiovintų malkų, kurių drėgnumas yra 20 % ir mažiau, kaloringumas siekia iki 3400 kcal/kg. Tačiau nedžiovintų malkų, kurių drėgnumas yra apie 50 %, kaloringumas yra visai nedidelis – apie 2300 kcal/kg. O štai granulės, dėl savo sausumo, yra gerokai kaloringesnės. Jų kaloringumas vidutiniškai yra 4300 kcal/kg.

Peleningumas. Kuo sausesnė kuro rūšis, tuo jos peleningumas yra mažesnis. Granulių peleningumas svyruoja pusės procento ribose. Malkų peleningumas yra labai panašus – siekia apie 1 proc.

Laikymas bei patogumas. Granulės, dėl savo kompaktiško dydžio, užima mažiau vietos, lyginant jas su malkomis. Jos į namus atkeliauja patogiai supakuotos į drėgmės nepraleidžiančius maišus. Tačiau iškarto svarbu paminėti, kad reikia pasirūpinti, kad granulės laikymo patalpoje nesudrėktų, nes sudrėkusios jos išbrinksta. Malkų kaloringumui drėgmė taip pat gali pakenkti, tačiau jos jai yra atsparesnės už granules (sudrėkusias malkas užteks ilgiau padžiovinti). Patogaus naudojimo kontekste granulės įveikia malkas, nes turint granulinį katilą, jo „dozavimas“ gali būti automatizuotas, o tai reiškia, kad nereikės kas rytą jo pakurti.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šildymas

Kokias malkas geriausia rinktis? (1)

Malkos nuo senų laikų iki pat dabar yra populiari individualių namų šildymui skirta kuro rūšis. Malkų būna įvairių: ąžuolo, beržo, uosio, klevo, liepos, pušies, eglės ir t.t.. Tačiau kokias malkas rinktis geriausia?

Kaip tinkamai pasiruošti kūrenimo sezonui

Krosnis, prieš intensyvų kūrenimą būtina gerai sutvarkyti bei išvalyti dūmtraukius. Gaisrai namuose, šildomuose krosnimis, kyla, kai krosnys yra perkaitinamos, kaminų ar židinių sienelėse atsiranda plyšių, pro kuriuos gali prasiveržti ugnis, taip pat kai prakurams naudojami degalai bei kiti greitai užsiliepsnojantys skysčiai. Tačiau tai ne viskas... į kūrenimo sezono pradžios atmintinę būtina įtraukti ir kitas paprastas, bet svarbias taisykles.

Šildymas: ką rinktis – granules ar malkas? (1)

Egzistuoja daugybė skirtingų namų šildymo būdų: elektra, dujos, anglis, malkos, granulės. Malkos visada buvo viena populiariausių individualiems namams šildyti naudojamų kuro rūšių, tačiau šiandien galima pastebėti išaugusį žmonių susidomėjimą jų alternatyva – granulėmis. Tad kuo skiriasi pastarosios kuro rūšys?

Namų apšiltinimo sezonas: ką verta žintoti apie polistireninį putplastį (26)

Kasmet kylant diskusijoms dėl PVM lengvatos šildymui taikymo vis daugiau Lietuvos gyventojų supranta, kad mažesnėmis šildymo sąskaitomis turi rūpintis ir patys. Vasarą intensyviai vyksta daugiabučių renovavimo darbai, tinkamų sprendimų šilumos energijai taupyti ieško ir žmonės, kurie statosi ar atsinaujina individualius namus.

Į ką atkreipti dėmesį renkantis apšiltinimo medžiagas? (3)

Atėjo pavasaris ir prasidėjo statybų sezonas. Augant reikalavimams dėl pastatų energinio naudingumo, vis aktualesnis tampa apšiltinimo medžiagų pasirinkimas. Šiuo metu įvairūs gamintojais siūlo skirtingų rūšių apšiltinimo medžiagas, todėl kyla klausimas – į ką atkreipti dėmesį, renkantis statinio „kailinius“.

Daugiabučių renovacija: koks fasadas tinkamiausias?

Konferencijos „Efektyvus ir patikimas daugiabučių šiltinimas dabarčiai ir ateičiai“, kurią surengė Lietuvos statybininkų asociacija, VGTU, Lietuvos statybos inžinierių sąjunga ir Polistireninio putplsačio asociacija, metu buvo aptarti daugiabučių fasadai, jų privalumai bei trūkumai.

Darau pats: dažniausios namų šiltinimo klaidos (27)

Vis brangstantis kuras ir griežtėjantys reikalavimai statinių energiniam naudingumui verčia šalies gyventojus didelį dėmesį skirti pastatų apšiltinimo medžiagoms. Deja, pasak bendrovės „Kauno šilas“, gaminančios polistireninį putplastį, pardavimų vadovo Tomo Čerausko, nors gyventojų sąmoningumas ir supratimas apie apšiltinimo medžiagas auga, tačiau pasitaiko ne viena klaida, kuri trukdo pasiekti optimalią naudą.

Šiltiname stogą: kaip išvengti didžiausių klaidų (1)

Vienas svarbiausių namo statybos etapų – tinkamas stogo apšiltinimas. Pasirinkus nekokybiškas medžiagas, prastą specialistą ar nusprendus savarankiškai apšiltinti stogą, ateityje galima sulaukti itin rimtų nemalonumų.

Tinkamo ir saugaus kūrenimo taisyklės (11)

Kūrenti krosnį taip, kad patalpoje visą parą maloniai laikytųsi maloni 18-20 laipsnių temperatūra - tikras mokslas. Kūrenimo meistrai vertingos šilumos nepraranda ir debesų virš kamino nešildo. Šildymo metodika priklauso nuo krosnies konstrukcijos, jos padėties būste, malkų kokybės.

Vandens grindinis šildymas: svarbiausi žingsniai jį įrengiant (53)

Ketinate įsirengti grindinį šildymą, bet nežinote, nuo ko pradėti? Pristatome esminius šios šildymo sistemos įrengimo etapus, kurie padės planuojant darbus ir kalbant su specialistais. Beje, būtent į juos pirmiausia reikėtų kreiptis dėl grindinio šildymo projekto parengimo.