Šildymas granulėmis: kas tai yra ir kokie privalumai

 (47)
Granuliniai katilai turi savo vietą rinkoje, be to, egzistuoja specialūs degikliai, kurie kieto kuro katilą leidžia kūrenti granulėmis. Kita vertus, prekybininkai siūlo daugybę skirtingų namų šildymo būdų – malkomis, anglimi, dujomis, taip pat bent keliais būdais naudojantis elektra. Kur šioje draugijoje yra granulės ir kokie tokio pasirinkimo privalumai bei trūkumai?
Šildymas granulėmis: kas tai yra ir kokie privalumai
© Shutterstock nuotr.

Kas yra granulės. Kuro granulės – tai į pailgus itin nedidelio skersmens briketus suspausta biomasė. Granulės gali būti gaminamos iš įvairių medžiagų – iš durpių (daugiau naudojamos pramoniniuose objektuose), saulėgrąžų lukštų, šiaudų, jų gamybai naudojami netgi vyšnių ar alyvuogių kauliukai. Vis dėlto pačios populiariausios buitiniam kūrenimui yra medžio granulės – jos pasižymi didžiausiu sausumu, nors skirtumas ir nėra dramatiškas, taip pat vidutiniškai palieka mažiausiai pelenų. Tokios granulės gaminamos iš medienos statybinių atliekų – tiek lapuočių, tiek spygliuočių. Jos taip pat vidutiniškai kaloringiausios iš granulių, tiesa, jų kaina taip pat aukštesnė.

Granulių privalumai: Granulės pasižymi tuo, kad jog yra labai sausos – paprastai drėgmė granulėse siekia iki 10 %. Jas gaminant naudojamas aukštas slėgis, tačiau granulinių sutvirtinimui nenaudojami klijai ar kitos panašios medžiagos, tad toks kūrenimas yra ekologiškas, neminint to, kad mediena yra atsinaujinanti kuro rūšis. Taip pat granulės užima mažai vietos, jų pakankamai ilgas degimo laikas, mažas peleningumas. Kitas privalumas lyginant su kieto kuro rūšimis yra tai, kad katilų nereikia kurti kasdien, tad tarp kieto kuro rūšių ši yra bene labiausiai taikanti į komfortą. Kadangi granulių kaloringumas (apie 4300 kcal/kg) yra gerokai didesnis netgi už kaitriausias I grupės malkas, tad reikia ir mažesnės sandėliavimo patalpos. Yra ir didesnio kaloringumo rūšių, pavyzdžiui akmens anglių kaloringumas yra gerokai didesnis (daugiau nei 6000 kcal/ kg), bet jos nėra tokios švarios, ekologiškos, palieka daug pelenų, nemalonų kvapą, nekalbant apie sandėliavimo problemas ir tvarką. Granulės taip pat yra vienas pigiausių būdų.

Trūkumai: Vienu iš granulinio šildymo trūkumų galima įvardinti bendrą visų kieto kuro rūšių trūkumą – rūpinimosi katilu rutiną. Nors jos ir palieka nedaug pelenų bei reikalauja retesnio užpildymo, katilą vistiek reikia valyti ir prižiūrėti. Tad šis būdas nėra pats komfortiškiausias (kaip pavyzdžiui šilumos siurbliai ar dujiniai katilai). Kitas bendras trūkumas – kuro sandėliavimas. Elektra šildomų katilų energija neišsibaigs, o granulėms reikės išskirti patalpą. Lyginant su malkomis, granulės kiek brangesnės, be to, malkas galima esant galimybei pasiruošti ir patiems, o granules bet kokiu atveju teks pirkti iš tiekėjo.

Sandėliuojant granules, patariama jas saugoti nuo drėgmės. Tai nėra labai sunku, nes ir gamintojai paprastai jas pakuoja į polietileno maišus, tad pakaks tiesiog rasti talpią ir sausą vietą namuose.

Gerų granulių peleningumas siekia iki 1 % (realiai rinkoje parduodamų granulių deklaruojamas vidurkis yra dar mažesnis, svyruoja apie 0,5 %), tad deginant lieka labai mažai atliekų. Malkų peleningumas pavyzdžiui gali siekti ir 10 %, paprastai labai sausos malkos pasiekia 5-6 %. Tad labai svarbu atsirinkti – arba rinktis ilgai rinkoje dirbantį tiekėją, kuris sau neleis gudrauti arba vadovautis žmonių, kuriais tikrai pasitikite rekomendacijomis. Pats svarbiausias kriterijus – granulės turi būti sertifikuotos pagal DIN plus arba EN plus standartą. Itin maža, vidurkio nesiekianti kaina dažniausiai slepia prastą kokybę. Taip pat svarbu, jeigu gausite galimybę savo rankomis pačiupinėti siūlomas granules, pasitikrinkite, ar jos netrupa tarp rankų, ar jos sausos. Geriausia, jei jų paviršius yra blizgus.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šildymas

Dažna situacija: šildomame name žiemą yra neapsakomai šalta. Kodėl?

Nesandarus namas leidžia vėjais Jūsų pinigus. Pažįstama situacija?

Kas geriau – daugiau šildyti ar efektyviau šiltinti?

Kiekvienas, statydamas ar atnaujindamas savo namą, kuria strategiją, kaip pasiekti, kad gyvenimas jame būtų šiltas ir ekonomiškas.

Butas be radiatorių: ar tai įmanoma?

Grindinio šildymo sistema naujos statybos butuose Lietuvoje – anokia naujiena. Tačiau ją apipynę brangumo ar kenksmingumo mitai vis dar gajūs ir kartais žmones atbaido nuo galimybės turėti daugiau erdvės būste bei mažiau rizikuoti savo sveikata. Ekspertai tikina, jog sušilti nuo grindų, o ne iš radiatorių sklindančios šilumos galima kiekviename bute, tereikia laikytis vienintelės taisyklės – šiek tiek kilstelėti grindis.

Eksperto nuomonė, kada šiltinti savo būstą

Kiek mokėjote už savo būsto šildymą praėjusią žiemą? Ar Jūs tuo patenkinti?

Atmintinė, kaip saugiai naudoti elektrinius šildytuvus

Šaltuoju metų laiku, padaugėja gyventojų, kurie namus ima šildyti elektriniais šildymo prietaisais. Elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pataria, kaip saugiai naudoti šildytuvus, kad jaukios šilumos šaltinis netaptų gaisro priežastimi.

Šildymo sistemos gedimai žiemą: kokie iššūkiai laukia?

Paskutinėmis žiemos savaitėmis įsismarkavo arktiniai šalčiai – termometrų stulpeliai vietomis nukrito net iki -26 laipsnių. Pastebima, kad smarkiai šąlant orams padažnėja ir šildymo sistemų gedimai, dėl kurių net ir namuose galima pasijusti lyg lauke.

5 priežastys, kodėl nederėtų išjungti šildymo žiemą

Paspaudus šalčiams, imame nerimauti dėl didelių šildymo sąskaitų. Dalis žmonių žiemos mėnesiais ima galvoti, kaip tokias sąskaitas galima būtų sumažinti. Vienu iš sprendimų kartais tampa šildymo išjungimas arba oro temperatūros sumažinimas iki minimalios, pavyzdžiui, tuo metu, kai yra išvykstama žiemos atostogų. Tačiau specialistai sako, kad to daryti tikrai nederėtų. Pateikiame 5 priežastis, kodėl negalima išjungti šildymo žiemą.

Ekspertai atsako: ką reikia žinoti apie grindinį šildymą?

Grindinis šildymas – sparčiai populiarėjanti radiatorių alternatyva, kai vietoje įprastų, prie sienos tvirtinamų ir papildomą erdvę užimančių radiatorių patalpas šildo sistema įrengta po grindimis. Šis efektyvus šildymo būdas yra racionalus pasirinkimas naujai statomuose individualiuose namuose, tačiau kartu pastebimas ir jo populiarumo augimas naujai įrengiamuose butuose bei loftuose. Paklausėme ekspertų, ką reikėtų žinoti apie tokį šildymo būdą.

Ekspertai atsako: kokie yra svarbiausi pamatų apšiltinimo aspektai

Per požeminę pastato dalį yra netenkama 15–20 procentų bendros šilumos. Nors pamatų apšiltinimas nėrą toks svarbus kaip stogo ar sienų apšiltinimas, bet visgi jis yra tikrai pravartus. Apšiltinus pamatus, sienos yra apsaugomos nuo peršalimo, taip pat dėl jo nesusidaro kondensatas, o tai padeda išvengti drėgmės ir pelėsio. Paklausėme ekspertų, ką reikia žinoti apie pamatų apšiltinimą.

Ekspertai atsako – kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai

Šiandien statomi energiškai efektyvūs pastatai yra patrauklūs dėl keleto aspektų. Bet visgi dauguma gali pritari nuomonei, kad svarbiausia tokių namų savybė – šie namai naudoja mažai energijos šildymui. Kadangi pastatų atitvarų šiltinimas tampa viena iš svarbiausių šilumos tausojimo priemonių, paklausėme ekspertų, kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai.