Šildymas briketais: ką būtina žinoti

 (36)
Sąvoka “kietas kuras” ilgai buvo apibūdinamos malkos ir anglys. Tačiau jau kuris laikas į rinką skverbiasi ir dvi jau daug kam girdėtos (o galbūt ir naudotos) rūšys - briketai ir granulės. Apie pastarąsias jau rašėme, tad norėtųsi pakalbėti apie briketus. Kas tai ir ką reikėtų apie juos žinoti?
Šildymas briketais: ką būtina žinoti
© Shutterstock nuotr.

Briketai tai suslėgtos degios, dažniausiai ekologiškos atliekos, tinkamos kūrenimui. Iš esmės daugiausia tai biokuras (išskyrus durpes). Galima sakyti, kad tai yra tarsi tarpinė grandis tarp malkų ir granulių – briketų išmatavimai dideli tarsi malkų, tačiau jie patys yra sausesni ir sulipdyti mechaniškai tarsi granulės. Gali būti skirtingų formų - cilindrinės, plytiškos ar pailgo daugiakampio.

Briketai gali būti gaminami iš daugelio medžiagų. Lietuvoje pačios populiariausios rūšys yra medienos briketai, gaminami iš pjuvenų, drožlių ar kitų medienos atliekų. Medienos briketai gali būti gaminami iš įvairių medžių, taip pat gali būti vieno medžio (tarkime, kaitrių beržo ar ąžuolo briketai). Kitos populiarios rūšys yra durpių bei saulėgrąžų briketai.

Kodėl verta rinktis. Briketai turi visus kietojo kuro privalumus, tačiau gali turėti panašų kaitrumą į granules - kitaip tariant turėti daugiau kaloringumo nei sausos (20 % drėgmės) malkos. Tai reiškia, kad jie užima santykinai mažiau vietos nei malkos, briketai tvarkingi, be to, patogūs krauti.

Vienas įdomiausių šio būdo privalumų – lygiai kaip galite “pasigaminti” (nusikirsti ir išsidžiovinti) malkų, taip pat galite pasigaminti ir briketų. Tiesa, tam reikia turėti tiek atliekų, tiek įrangą, tad geriausia tokį variantą svarstyti stambiuose ar vidutiniuose ūkiuose. Presą galima įsigyti, nagingesni ūkininkai mėgina jį gamintis ir patys, taip pat kai kada privatūs asmenys siūlo atliekų briketavimo paslauga.

Briketų gamybai tinka daug kas. Grikių lukštai nuo seno žinomi kaip pasižymintys didele kaitra, tad kai kas briketus gamina iš jų. Teigiama, kad labai kaloringas kuras yra pluoštinės kanapės, tad briketus teoriškai galima gaminti iš tokių medžiagų spalių. Žinia, kad dega ir šiaudai, tad kartais mėginama gamintis briketus iš šiaudų. Tiesa, praktinis jų naudojimas dažniau neatneša tiek naudos, kiek norima. Nors šiaudai iš tiesų išskiria šiek tiek šilumos, pastebima, kad tokie briketai labiau rūksta, teršia kaminą ir apskritai yra nelabai didelio kaloringumo.

Pagrindiniai briketų bruožai. Trys pagrindinės briketų rūšys skiriasi savo kaloringumu, kaina ir peleningumu.

Medienos briketai dėka nedidelės drėgmės pasiekia vidutinį 4300 kcal/kg ir aukštesnį kaitrumą ir tai jau yra geresnis rodiklis nei malkų. Nedidelis tokių briketų peleningumas bei santykinai gera kaina leidžia jiems išlikti lyderiais tarp briketų rūšių. Taip pat toks kūrenimas yra ekologiškas.

Durpių briketai yra labiau peleningi, be to, durpės nėra biokuras. Tačiau patys briketai turi ir ryškių pliusų - yra gana kaloringi, be to, yra vieni pigiausių iš minėtų rūšių.

Saulėgrąžų briketai yra gaminami iš saulėgrąžų lukštų, dažniausiai importuojami iš Ukrainos, kuri garsėja šios kultūros laukais. Tokie briketai gali būti laikomi bene ekologiškiausiu pasirinkimu, tačiau jie yra ir brangiausi, taip pat pelenai yra linkę šlakuotis. Tokių briketų kaloringumas yra savotiška mįslė: apžvelgus rinkoje siūlomus variantus, galima pastebėti, kad,nepaisant tokios pačios gamybai naudojamos medžiagos, deklaruojamas kaloringumo rodiklis svyruoja dramatiškai. Gamintojai deklaruoja kaloringumą nuo standartinių 4200-4300 kcal/kg iki labai aukštų 5300-6300 kcal/kg, skaičių, kurie prilygtų anglies kaloringumui.

Geriausia, kad jūsų briketai, kuriuos perkate būtų sertifikuoti, nes kitaip sunku žinoti, ar gaunate tai, ko tikitės.

Didžiausias pastebėtas briketų minusas yra savotiškas briketų degimas. Jie natūraliai dega pakankamai neilgai, tačiau deklaruojama, kad suanglėję vis viena generuoja šilumą. Tai yra tiesa, tačiau praktikoje kai kuriems namų savininkams šios kaitros neužtenka. Problema dalinai išsprendžiama reguliuojant katilo oro padavimą.

Taip pat kai kurių rūšių briketai yra linkę teptis - kuro bruožas, kuris yra gerai pažįstamas kūrenantiems anglimi, tačiau svetimas malkomis kūrenantiems.

Žodynas. Besirinkdami briketus, šalia galite rasti tokias santrumpas kaip RUF, PINI KAY ir NESTRO. Šie pavadinimai nusako gamybos liniją, kuria jie buvo pagaminti. Briketų tipas nurodomas gamintojo, tačiau juos galite lengvai atskirti pagal formą. PINI KAY briketai, yra pailgi, gali būti keturkampio, šešiakampio arba aštuonkampio formos. Išilgai briketo padaryta apvali ertmė. RUF briketai yra mažesnių išmatavimų, plytiškos formos (titulinėje nuotraukoje). NESTRO prie briketų pavadinimo reiškia, kad šie briketai yra cilindro formos.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šildymas

Dažna situacija: šildomame name žiemą yra neapsakomai šalta. Kodėl?

Nesandarus namas leidžia vėjais Jūsų pinigus. Pažįstama situacija?

Kas geriau – daugiau šildyti ar efektyviau šiltinti?

Kiekvienas, statydamas ar atnaujindamas savo namą, kuria strategiją, kaip pasiekti, kad gyvenimas jame būtų šiltas ir ekonomiškas.

Butas be radiatorių: ar tai įmanoma?

Grindinio šildymo sistema naujos statybos butuose Lietuvoje – anokia naujiena. Tačiau ją apipynę brangumo ar kenksmingumo mitai vis dar gajūs ir kartais žmones atbaido nuo galimybės turėti daugiau erdvės būste bei mažiau rizikuoti savo sveikata. Ekspertai tikina, jog sušilti nuo grindų, o ne iš radiatorių sklindančios šilumos galima kiekviename bute, tereikia laikytis vienintelės taisyklės – šiek tiek kilstelėti grindis.

Eksperto nuomonė, kada šiltinti savo būstą

Kiek mokėjote už savo būsto šildymą praėjusią žiemą? Ar Jūs tuo patenkinti?

Atmintinė, kaip saugiai naudoti elektrinius šildytuvus

Šaltuoju metų laiku, padaugėja gyventojų, kurie namus ima šildyti elektriniais šildymo prietaisais. Elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pataria, kaip saugiai naudoti šildytuvus, kad jaukios šilumos šaltinis netaptų gaisro priežastimi.

Šildymo sistemos gedimai žiemą: kokie iššūkiai laukia?

Paskutinėmis žiemos savaitėmis įsismarkavo arktiniai šalčiai – termometrų stulpeliai vietomis nukrito net iki -26 laipsnių. Pastebima, kad smarkiai šąlant orams padažnėja ir šildymo sistemų gedimai, dėl kurių net ir namuose galima pasijusti lyg lauke.

5 priežastys, kodėl nederėtų išjungti šildymo žiemą

Paspaudus šalčiams, imame nerimauti dėl didelių šildymo sąskaitų. Dalis žmonių žiemos mėnesiais ima galvoti, kaip tokias sąskaitas galima būtų sumažinti. Vienu iš sprendimų kartais tampa šildymo išjungimas arba oro temperatūros sumažinimas iki minimalios, pavyzdžiui, tuo metu, kai yra išvykstama žiemos atostogų. Tačiau specialistai sako, kad to daryti tikrai nederėtų. Pateikiame 5 priežastis, kodėl negalima išjungti šildymo žiemą.

Ekspertai atsako: ką reikia žinoti apie grindinį šildymą?

Grindinis šildymas – sparčiai populiarėjanti radiatorių alternatyva, kai vietoje įprastų, prie sienos tvirtinamų ir papildomą erdvę užimančių radiatorių patalpas šildo sistema įrengta po grindimis. Šis efektyvus šildymo būdas yra racionalus pasirinkimas naujai statomuose individualiuose namuose, tačiau kartu pastebimas ir jo populiarumo augimas naujai įrengiamuose butuose bei loftuose. Paklausėme ekspertų, ką reikėtų žinoti apie tokį šildymo būdą.

Ekspertai atsako: kokie yra svarbiausi pamatų apšiltinimo aspektai

Per požeminę pastato dalį yra netenkama 15–20 procentų bendros šilumos. Nors pamatų apšiltinimas nėrą toks svarbus kaip stogo ar sienų apšiltinimas, bet visgi jis yra tikrai pravartus. Apšiltinus pamatus, sienos yra apsaugomos nuo peršalimo, taip pat dėl jo nesusidaro kondensatas, o tai padeda išvengti drėgmės ir pelėsio. Paklausėme ekspertų, ką reikia žinoti apie pamatų apšiltinimą.

Ekspertai atsako – kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai

Šiandien statomi energiškai efektyvūs pastatai yra patrauklūs dėl keleto aspektų. Bet visgi dauguma gali pritari nuomonei, kad svarbiausia tokių namų savybė – šie namai naudoja mažai energijos šildymui. Kadangi pastatų atitvarų šiltinimas tampa viena iš svarbiausių šilumos tausojimo priemonių, paklausėme ekspertų, kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai.