Šalta renovuotame bute? Galbūt kalti ne radiatoriai

 (6)
Prasidėjus šildymo sezonui pasipylė modernizuotų daugiabučių gyventojų nusiskundimai – vieniems namuose per šalta, kitiems per karšta. Ne vieną tokį daugiabutį aplankiusio „Danfoss“ šildymo sistemų inžinieriaus-konsultanto Justo Rutkausko teigimu, dažnai taip nutinka dėl nežinojimo kaip elgtis su reguliuojamais radiatoriais.
Šalta renovuotame bute? Galbūt kalti ne radiatoriai
© Shutterstock nuotr.

„Šiuo metu važinėju po Lietuvą ir tikrinu gyventojų skundus. Dalyje daugiabučių būna nesureguliuota šildymo sistema, tai gali padaryti tik specialistas. Tačiau, pasitaiko nemažai atvejų, kai radiatoriai nešildo arba šildo per daug tik todėl, kad nemokama elgtis su termostatiniais ventiliais, kuriuos turi visi modernizuotų daugiabučių radiatoriai ir kurie skirti šilumai reguliuoti“, - sako J. Rutkauskas.

Šildymo sistemų specialistas įvardijo svarbiausius dalykus, kuriuos apie šildymą turi žinoti modernizuotų daugiabučių gyventojai. Šie patarimai tinka ir naujos statybos daugiabučiams, kuriuose įrengta termostatiniais ventiliais reguliuojama šildymo sistema.

Nebijokite reguliuoti termostato

J. Rutkauskas pastebėjo, jog nemažai, ypač vyresnio amžiaus žmonių, tiesiog bijo judinti termostato ventilį, kuris skirtas reguliuoti šildymo intensyvumą. Todėl kai kuriuose būstuose per šalta arba per karšta būna dėl to, kad sumontuoti ventiliai palikti nustačius ant maksimalios arba minimalios šildymo padėties.

Paprastai daugiabučiuose, kuriuose nevykdoma individuali apskaita, termostatiniais ventiliais galima reguliuoti temperatūrą nuo 5 iki 22 laipsnių intervale, o ten, kur įrengti temperatūros dalikliai, minimali ventilio temperatūra siekia 16, o maksimali - 28 laipsnius šilumos.

Minimali reikšmė būstuose, kuriuose šildymo išlaidos išdalijamos butams pagal sunaudotą šilumą, apribota, kad gyventojai nepiktnaudžiautų: net visiškai užsukus radiatorius bute bus šilta, nes šiluma ateis per sienas, tačiau, kaimyninių butų gyventojams teks šildytis labiau ir apmokėti už šilumą radiatorius užsukusio gyventojo bute.

Paprastai termostatinių ventilių reikšmės sužymėtos skaičiais, pagal kuriuos galima nusistatyti norimą kambario temperatūrą. Ant padalos su skaičiumi 2 nustatytas termostatinis ventilis palaikys 16 laipsnių šilumos temperatūra, 3 – 20 laipsnių, o 4 – apie 24 laipsnius šilumos.

Šalta renovuotame bute? Galbūt kalti ne radiatoriai
© Gamintojo nuotr.

Nepaslėpkite termostato

Nors termostatinis ventilis nežinančiam gali pasirodyti kaip paprastas vožtuvas, panašus į tuos, kuriais reguliuojame iš čiaupo tekančio vandens srovę, iš tikro tai gerokai sudėtingesnis prietaisas. Termostatinis ventilis reaguoja į aplinkos temperatūrą ir priklausomai nuo jos pokyčių pats padidina arba sumažina termofikato srautą į radiatorių. Jį reguliuodami tik nustatome temperatūrą, kurią norime palaikyti.

Todėl labai svarbu, kad radiatorius, ypatingai ta jo dalis, kurioje sumontuotas termostatinis ventilis, būtų neuždengta. Uždengus prie jo susidarys aukštesnės temperatūros oro masė, į kurią reaguodamas prietaisas uždarys radiatorių, nors kambariuose bus šalčiau nei norima. Nemenkas paklaidas gali sukelti net lengva dieninė užuolaida.

Taupykite šilumą

Termostatinio ventilio pagalba galima ne tik reguliuoti kambario temperatūrą, tačiau ir taupyti šilumą. Kai išeinate iš būsto arba miegate, taip pat nenaudojamuose kambariuose galima nustatyti žemesnę temperatūrą.

J. Rutkauskas pastebėjo, kad reguliuoti šilumą labiau linkę tų daugiabučių gyventojai, kuriuose sumontuotos šilumos sistemos su dalikliais ir vykdoma individuali kiekvieno buto šildymo sąnaudų apskaita. Tokie daugiabučiai paprastai sunaudoja 10-15 proc. mažiau šilumos nei tie, kuriuose sunaudotas šilumos kiekis tiesiog išdalinamas butams.

Patikrinkite, ar ventilis tvarkingas

Norint, kad termostatinis ventilis veiktų be priekaištų, jis, visų pirma, turi būti teisingai sumontuotas - horizontalioje padėtyje. J. Rutkauskas ne kartą fiksavo vertikaliai pritvirtintus termostatinius ventilius. Tokioje padėtyje jie veiks netiksliai.

Kaip ir bet kuri automatika, termostatinis ventilis gali sugesti. Ar jis atlieka savo funkcijas nustatyti ganėtinai lengva. „Jei termostatinis ventilis nustatytas ties trečia padala, kuri žymi 22 laipsnius, kambariuose yra 24 ir daugiau, o radiatorius vis tiek karštas, reiškia ventilis nebeatlieka savo funkcijos – neuždaro radiatoriaus ir jį reikia keisti. Jei kambariuose šalta, stovas kuriuo termofikatas pasiekia radiatorių - karštas, o radiatorius šaltas, reiškia ventilis taip pat gali būti sugedęs“, - pasakoja J. Rutkauskas.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šildymas

Dažna situacija: šildomame name žiemą yra neapsakomai šalta. Kodėl?

Nesandarus namas leidžia vėjais Jūsų pinigus. Pažįstama situacija?

Kas geriau – daugiau šildyti ar efektyviau šiltinti?

Kiekvienas, statydamas ar atnaujindamas savo namą, kuria strategiją, kaip pasiekti, kad gyvenimas jame būtų šiltas ir ekonomiškas.

Butas be radiatorių: ar tai įmanoma?

Grindinio šildymo sistema naujos statybos butuose Lietuvoje – anokia naujiena. Tačiau ją apipynę brangumo ar kenksmingumo mitai vis dar gajūs ir kartais žmones atbaido nuo galimybės turėti daugiau erdvės būste bei mažiau rizikuoti savo sveikata. Ekspertai tikina, jog sušilti nuo grindų, o ne iš radiatorių sklindančios šilumos galima kiekviename bute, tereikia laikytis vienintelės taisyklės – šiek tiek kilstelėti grindis.

Eksperto nuomonė, kada šiltinti savo būstą

Kiek mokėjote už savo būsto šildymą praėjusią žiemą? Ar Jūs tuo patenkinti?

Atmintinė, kaip saugiai naudoti elektrinius šildytuvus

Šaltuoju metų laiku, padaugėja gyventojų, kurie namus ima šildyti elektriniais šildymo prietaisais. Elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pataria, kaip saugiai naudoti šildytuvus, kad jaukios šilumos šaltinis netaptų gaisro priežastimi.

Šildymo sistemos gedimai žiemą: kokie iššūkiai laukia?

Paskutinėmis žiemos savaitėmis įsismarkavo arktiniai šalčiai – termometrų stulpeliai vietomis nukrito net iki -26 laipsnių. Pastebima, kad smarkiai šąlant orams padažnėja ir šildymo sistemų gedimai, dėl kurių net ir namuose galima pasijusti lyg lauke.

5 priežastys, kodėl nederėtų išjungti šildymo žiemą

Paspaudus šalčiams, imame nerimauti dėl didelių šildymo sąskaitų. Dalis žmonių žiemos mėnesiais ima galvoti, kaip tokias sąskaitas galima būtų sumažinti. Vienu iš sprendimų kartais tampa šildymo išjungimas arba oro temperatūros sumažinimas iki minimalios, pavyzdžiui, tuo metu, kai yra išvykstama žiemos atostogų. Tačiau specialistai sako, kad to daryti tikrai nederėtų. Pateikiame 5 priežastis, kodėl negalima išjungti šildymo žiemą.

Ekspertai atsako: ką reikia žinoti apie grindinį šildymą?

Grindinis šildymas – sparčiai populiarėjanti radiatorių alternatyva, kai vietoje įprastų, prie sienos tvirtinamų ir papildomą erdvę užimančių radiatorių patalpas šildo sistema įrengta po grindimis. Šis efektyvus šildymo būdas yra racionalus pasirinkimas naujai statomuose individualiuose namuose, tačiau kartu pastebimas ir jo populiarumo augimas naujai įrengiamuose butuose bei loftuose. Paklausėme ekspertų, ką reikėtų žinoti apie tokį šildymo būdą.

Ekspertai atsako: kokie yra svarbiausi pamatų apšiltinimo aspektai

Per požeminę pastato dalį yra netenkama 15–20 procentų bendros šilumos. Nors pamatų apšiltinimas nėrą toks svarbus kaip stogo ar sienų apšiltinimas, bet visgi jis yra tikrai pravartus. Apšiltinus pamatus, sienos yra apsaugomos nuo peršalimo, taip pat dėl jo nesusidaro kondensatas, o tai padeda išvengti drėgmės ir pelėsio. Paklausėme ekspertų, ką reikia žinoti apie pamatų apšiltinimą.

Ekspertai atsako – kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai

Šiandien statomi energiškai efektyvūs pastatai yra patrauklūs dėl keleto aspektų. Bet visgi dauguma gali pritari nuomonei, kad svarbiausia tokių namų savybė – šie namai naudoja mažai energijos šildymui. Kadangi pastatų atitvarų šiltinimas tampa viena iš svarbiausių šilumos tausojimo priemonių, paklausėme ekspertų, kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai.