Radiatorių keitimas bute - kodėl to nepadarome?

 (37)
Vasarą gali pasirodyti, kad šildymo problemos daugeliui nerūpi, tačiau jei apie tai daug nekalbama, nereiškia, kad nieko nevyksta - žmonės butuose ir namuose atlieka remontus ir pritaiko naujus sprendimus. Tačiau tame yra tiesos – apie šildymą dažniau prisimenama vėstant orams. Butuose gyvenančių asmenų šilumos sprendimai yra palyginti riboti, tačiau ir jie gali atlikti keletą pakeitimų, kad galėtų gyventi ramiau ir patogiau. Daugumą geresnių sprendimų galima įgyvendinti tuo atveju, jei sistema modernizuojama, tačiau jeigu tik norite pakeisti senus radiatorius naujais, apžvelgėme pagrindines kylančias problemas.
Radiatorių keitimas bute - kodėl to nepadarome?
© Shutterstock nuotr.

Norą pakeisti radiatorius gali lemti du kriterijai – jums jie tiesiog neatrodo estetiškai, yra per daug gremėzdiški ir norite juos pakeisti į plokščius lengvus radiatorius. Antra, praktinė priežastis galėtų būti radiatorių būklė – jie tokie seni ir netgi rūdijantys, tad baiminatės, kad neprakiurtų. Tokiu atveju gali ne tik prireikti juos keisti pačiu netinkamiausiu metu (žiemą), tačiau yra rizika, kad bėgantis vanduo pakenks patalpai ar užlies kaimynus.

Laikas. Numatyta, kad radiatoriaus keitimo darbai atliekami ne šildymo sezonu. Šildymo sezonas nėra susietas su konkrečia data, tačiau paprastai jis prasideda spalio mėnesį – jį galima pradėti, kai tris paras iš eilės vidutinė lauko oro temperatūra yra žemesnė už +10 °C. Nors atrodo, kad turite dar daug laiko, tačiau neretai keitimo laiką reikėtų derinti su namą administruojančia bendrove – kai kuriuos numato tam tikrus gana netrumpus įspėjimo terminus, kadangi prieš šildymo sezoną yra vykdomi šilumos sistemų bandymai ir kita.

Procesas – ar tai lengva? Radiatorių be namo administratoriaus žinios keisti negalima, tad reikia juos įspėti. Priklausomai nuo namo administratoriaus ar jį administruojančios bendrovės tai padaryti gali būti netgi labai varginanti užduotis. Ir štai dėl ko.

Pagal galiojančią tvarką keičiant radiatorius reikia pateikti paprastojo remonto aprašą – projektą, kurį turėtų parengti šiuos darbus atliekantys projektuotojai. Tuomet šį aprašą patvirtina namo pastato administratorius, tuomet galima atlikti radiatorių keitimą.

Teoriškai tai skamba paprastai, tačiau praktikoje gyventojai neretai susiduria su problemomis. 

Viena jų – projektuotojų paieška. Įmonių, kurios tuo užsiimtų nėra daug, be to, projektuotojai dažnai netgi neįtraukia minėtos paslaugos į savo siūlomas paslaugas. Kita problema – kad būtų galima paruošti minėtąjį projektą, reikia viso namo šildymo sistemos projekto. Patiems jo, bent jau teoriškai, ieškoti nereikia, už jį atsakingas namo administratorius. Tačiau senų namų šildymo projektai ne visada būna išlikę bei parengti iš naujo, todėl administratorius gali tokio dokumento ir neturėti. Tiesa, kartais standartinio daugiabučio projektui gali būti pritaikytas kito panašaus daugiabučio projektas.

Jei tokio projekto apskritai nėra, projektuotojui teks verstis be jo. Jis įvertinęs esamą situaciją, turėtų parengti paprastojo remonto projektą (aprašą), nustatydamas radiatorių galingumą, tipą, kitus parametrus ir vadovautis nuostata, kad naujas radiatorius turi būti ne galingesnis, nei ankstesnis.

Tvarka – kodėl negaliu tiesiog imti ir pasikeisti? Tokia tvarka yra įvesta norint išvengti piktnaudžiavimo – kartais gyventojai pasirenka didesnės galios prietaisą nei turėjo iki tol, taip gaudami daugiau šilumos šaltuoju metų laiku. Vienvamzdėse šildymo sistemose, karštas vanduo kyla iki pat viršutinių aukštų, po to leidžiasi žemyn. Jei radiatorių galia piktnaudžiaus viršutinių aukštų gyventojai, gali neužtekti pakankamai šilumos apatiniams aukštams. Galingesnį radiatorių įsigijęs kaimynas kai kuriose situacijose nuo to taip pat gali pralošti – jei kompensuojant temperatūros skirtumus, bus atsukta daugiau šilumos, jo radiatorius gali pradėti kaitinti taip, kad teks gyventi prie praviro lango. Nepamirškite, kad savavališkai pasikeitę radiatorius gyventojai, atsako už padarytos nuostolius – galima sulaukti įspėjimo arba baudų iki 289 eurų.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šildymas

Dažna situacija: šildomame name žiemą yra neapsakomai šalta. Kodėl?

Nesandarus namas leidžia vėjais Jūsų pinigus. Pažįstama situacija?

Kas geriau – daugiau šildyti ar efektyviau šiltinti?

Kiekvienas, statydamas ar atnaujindamas savo namą, kuria strategiją, kaip pasiekti, kad gyvenimas jame būtų šiltas ir ekonomiškas.

Butas be radiatorių: ar tai įmanoma?

Grindinio šildymo sistema naujos statybos butuose Lietuvoje – anokia naujiena. Tačiau ją apipynę brangumo ar kenksmingumo mitai vis dar gajūs ir kartais žmones atbaido nuo galimybės turėti daugiau erdvės būste bei mažiau rizikuoti savo sveikata. Ekspertai tikina, jog sušilti nuo grindų, o ne iš radiatorių sklindančios šilumos galima kiekviename bute, tereikia laikytis vienintelės taisyklės – šiek tiek kilstelėti grindis.

Eksperto nuomonė, kada šiltinti savo būstą

Kiek mokėjote už savo būsto šildymą praėjusią žiemą? Ar Jūs tuo patenkinti?

Atmintinė, kaip saugiai naudoti elektrinius šildytuvus

Šaltuoju metų laiku, padaugėja gyventojų, kurie namus ima šildyti elektriniais šildymo prietaisais. Elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pataria, kaip saugiai naudoti šildytuvus, kad jaukios šilumos šaltinis netaptų gaisro priežastimi.

Šildymo sistemos gedimai žiemą: kokie iššūkiai laukia?

Paskutinėmis žiemos savaitėmis įsismarkavo arktiniai šalčiai – termometrų stulpeliai vietomis nukrito net iki -26 laipsnių. Pastebima, kad smarkiai šąlant orams padažnėja ir šildymo sistemų gedimai, dėl kurių net ir namuose galima pasijusti lyg lauke.

5 priežastys, kodėl nederėtų išjungti šildymo žiemą

Paspaudus šalčiams, imame nerimauti dėl didelių šildymo sąskaitų. Dalis žmonių žiemos mėnesiais ima galvoti, kaip tokias sąskaitas galima būtų sumažinti. Vienu iš sprendimų kartais tampa šildymo išjungimas arba oro temperatūros sumažinimas iki minimalios, pavyzdžiui, tuo metu, kai yra išvykstama žiemos atostogų. Tačiau specialistai sako, kad to daryti tikrai nederėtų. Pateikiame 5 priežastis, kodėl negalima išjungti šildymo žiemą.

Ekspertai atsako: ką reikia žinoti apie grindinį šildymą?

Grindinis šildymas – sparčiai populiarėjanti radiatorių alternatyva, kai vietoje įprastų, prie sienos tvirtinamų ir papildomą erdvę užimančių radiatorių patalpas šildo sistema įrengta po grindimis. Šis efektyvus šildymo būdas yra racionalus pasirinkimas naujai statomuose individualiuose namuose, tačiau kartu pastebimas ir jo populiarumo augimas naujai įrengiamuose butuose bei loftuose. Paklausėme ekspertų, ką reikėtų žinoti apie tokį šildymo būdą.

Ekspertai atsako: kokie yra svarbiausi pamatų apšiltinimo aspektai

Per požeminę pastato dalį yra netenkama 15–20 procentų bendros šilumos. Nors pamatų apšiltinimas nėrą toks svarbus kaip stogo ar sienų apšiltinimas, bet visgi jis yra tikrai pravartus. Apšiltinus pamatus, sienos yra apsaugomos nuo peršalimo, taip pat dėl jo nesusidaro kondensatas, o tai padeda išvengti drėgmės ir pelėsio. Paklausėme ekspertų, ką reikia žinoti apie pamatų apšiltinimą.

Ekspertai atsako – kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai

Šiandien statomi energiškai efektyvūs pastatai yra patrauklūs dėl keleto aspektų. Bet visgi dauguma gali pritari nuomonei, kad svarbiausia tokių namų savybė – šie namai naudoja mažai energijos šildymui. Kadangi pastatų atitvarų šiltinimas tampa viena iš svarbiausių šilumos tausojimo priemonių, paklausėme ekspertų, kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai.