Paprasti receptai, kaip gauti mažesnes sąskaitas už šildymą

Šildymo sąskaitų apmokėjimas yra sezoninis nemalonus ritualas, prieš kurį kasmet tikimės, kad bent jau šįsyk nereikės išleisti didesnės dalies santaupų. Panašu, kad pastaruoju metu mums padeda gamta, siunčianti šiltesnes žiemas, tačiau yra ir aktyvių kelių link mažesnių šildymo sąskaitų.
Paprasti receptai, kaip gauti mažesnes sąskaitas už šildymą
© DELFI (Š.Mažeikos nuotr.)

1. Šilumą atspindintys ekranai ar izoliacinės medžiagos plokštelės
Teoriškai šilumos bus sunaudojama mažiau, kadangi izoliacinė medžiaga ir atspindintis ekranas stabdo šilumos perdavimą lauko sienai. Tačiau koks tiksliai kiekis susitaupytų įrengus ekranus, pasakyti labai sunku – reiktų atlikti skaičiavimus turint visus parametrus. Visgi, teigiama, jog tokie ekranai atspindi į patalpą 90 proc. šilumos srauto. 

2. Sandarinimas
Taip pat patartina apžiūrėti ir užsandarinti visus namie esančius plyšius – balkono duryse, languose ir pan. Tarp lango stiklų galima įstatyti stiklą ar skaidrią plėvelę. Tokie elementarūs veiksmai padės sutaupyti iki 10 proc. šiluminės energijos.

3. Vėdinimas
Nepamirškite išvėdinti kambarių. Vėdinkite trumpai, sukuriant skersvėjį. Taip galite sutaupyti iki 10 proc. energijos. Be to, svarbu nepamiršti išvalyti šildymo procesų. Tai svarbu ne tik dėl geresnio šilumos atidavimo, bet ir dėl to, kad susikaupusios dulkės ima kaisti ir gali išskirti kenksmingas medžiagas.

4. Pasyvūs būdai
Dieną užuolaidas praskleiskite, o žaliuzes pakelkite. Taip į namus pateks daugiau saulės energijos. Naktį patartina žaliuzes ir užuolaidas užtraukti. Radiatorių neužstatykite baldais. Liaudyje paplitęs radiatorių dažymas šviesesnėmis spalvomis.

5. Šildymo sistemos tipas
Taupymo būdai priklauso nuo to, kokia šildymo sistema įrengta name. Jei tai individualus namas su nuosava katiline, tai taupyti padeda atskirai reguliuojama kiekvieno kambario temperatūra – kam šildyti tas patalpas, kuriose negyvenate.

Apskaičiuota, jog norint padidinti patalpų temperatūrą 1 laipsniu, tai jums kainuos iki 10 proc. didesnėmis šildymo sąnaudomis. Tokiu atveju jeigu jūsų kaimynui pakankama 20 laipsnių temperatūra, o jūs pageidaujate 23 laipsnių – būkite pasiruošę už tokio pat namo šildymą sumokėti iki 30 procentų daugiau. 

Papildomai dar gali padėti sutaupyti programuojami radiatorių termoreguliatoriai, kurie 3 laipsniais sumažina patalpos temperatūrą nakties metu bei darbo dienomis, kai būnate išvykę. Tokiu atveju šilumos suvartojimas sumažėja, o komfortui tai jokios neigiamos įtakos neturi. 

Panašūs patarimai galioja ir daugiabučiams su autonominiu šildymu, tačiau negalioja senos statybos nerenovuotiems daugiabučiams. Tokiuose butuose, jei nėra įrengti reguliatoriai ant kiekvieno radiatoriaus, šiluma reguliuojama tik praveriant langus, t.y. išleidžiant perteklinę šilumą į lauką. Deja, toks būdas sutaupyti nepadės.
 
Parengta pagal Vilniaus savivaldybės ir Namams24.lt atstovo Gedimino Zutelio informaciją.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šildymas

5 priežastys, kodėl nederėtų išjungti šildymo žiemą

Paspaudus šalčiams, imame nerimauti dėl didelių šildymo sąskaitų. Dalis žmonių žiemos mėnesiais ima galvoti, kaip tokias sąskaitas galima būtų sumažinti. Vienu iš sprendimų kartais tampa šildymo išjungimas arba oro temperatūros sumažinimas iki minimalios, pavyzdžiui, tuo metu, kai yra išvykstama žiemos atostogų. Tačiau specialistai sako, kad to daryti tikrai nederėtų. Pateikiame 5 priežastis, kodėl negalima išjungti šildymo žiemą.

Ekspertai atsako: ką reikia žinoti apie grindinį šildymą?

Grindinis šildymas – sparčiai populiarėjanti radiatorių alternatyva, kai vietoje įprastų, prie sienos tvirtinamų ir papildomą erdvę užimančių radiatorių patalpas šildo sistema įrengta po grindimis. Šis efektyvus šildymo būdas yra racionalus pasirinkimas naujai statomuose individualiuose namuose, tačiau kartu pastebimas ir jo populiarumo augimas naujai įrengiamuose butuose bei loftuose. Paklausėme ekspertų, ką reikėtų žinoti apie tokį šildymo būdą.

Ekspertai atsako: kokie yra svarbiausi pamatų apšiltinimo aspektai

Per požeminę pastato dalį yra netenkama 15–20 procentų bendros šilumos. Nors pamatų apšiltinimas nėrą toks svarbus kaip stogo ar sienų apšiltinimas, bet visgi jis yra tikrai pravartus. Apšiltinus pamatus, sienos yra apsaugomos nuo peršalimo, taip pat dėl jo nesusidaro kondensatas, o tai padeda išvengti drėgmės ir pelėsio. Paklausėme ekspertų, ką reikia žinoti apie pamatų apšiltinimą.

Ekspertai atsako – kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai

Šiandien statomi energiškai efektyvūs pastatai yra patrauklūs dėl keleto aspektų. Bet visgi dauguma gali pritari nuomonei, kad svarbiausia tokių namų savybė – šie namai naudoja mažai energijos šildymui. Kadangi pastatų atitvarų šiltinimas tampa viena iš svarbiausių šilumos tausojimo priemonių, paklausėme ekspertų, kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai.

Stogo šiltinimas: didžiausios ir dažniausiai pasitaikančios klaidos (10)

Stogas yra viena jautriausių namo vietų šalčiui. Tinkamai jo neapšiltinus ir neužsandarinus galima patirti didelių šilumos nuostolių. Stogo įrengimas daro didelę įtaką viso namo energijos suvartojimui, dėl netinkamai apšiltinto stogo, išnaudojamas šilumos kiekis gali siekti daugiau nei 30 procentų. Pristatome kelias, dažnai pasitaikančias stogo šiltinimo klaidas, iš kurių verta pasimokyti.

Malkų laikymo ypatybės bei būdai (5)

Efektyviam kūrenimui užtikrinti yra būtinas tinkamas malkų laikymas. Kad kūrenimui naudojamos malkos būtų visada po ranka, svarbu joms parinkti patogią, sausą ir vėdinamą laikymo vietą. Pristatome keletą praktiškų malkų laikymo patarimų.

Kūrenimas akmens anglimi: ką reikia žinoti (2)

Alternatyvių kuro rūšių, iš kurių gali rinktis individualių namų savininkai, šiandien yra itin daug. Akmens anglis – puikiai pažįstama kuro rūšis, kurios populiarumas rinkoje, dėl pačios medžiagos pliusų bei minusų, yra gan nestabilus. Taigi šioje publikacijoje plačiau aptarsime akmens anglies privalumus bei trūkumus.

Kietojo kuro, granuliniai ar dujiniai katilai: kaip išsirinkti? (4)

Jau seniai praėjo laikai, kai individualų namą buvo galima šildyti vien tik malkomis kūrenama krosnimi. Šiandien galima rinktis iš daugybės modernių šildymo šaltinių. Kieto kuro katilai, granuliniai katilai, dujų katilai – kelios populiarios šildymo priemonės, kurias plačiau aptarsime šioje publikacijoje.

Kaip saugiai naudoti dujas buityje

Nemalonu, jei dujinio šildymo katilas sugenda tada, kai jis labiausiai reikalingas – per šalčius, todėl elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pataria jau dabar tinkamai pasirūpinti dujiniu katilu ir paruošti šildymo sistemą žiemai. Šiuolaikinėms dujinio šildymo sistemoms specialių žinių nereikia, pakanka atlikti kelis paprastus žingsnius.

Kokias malkas geriausia rinktis? (1)

Malkos nuo senų laikų iki pat dabar yra populiari individualių namų šildymui skirta kuro rūšis. Malkų būna įvairių: ąžuolo, beržo, uosio, klevo, liepos, pušies, eglės ir t.t.. Tačiau kokias malkas rinktis geriausia?