Malkų skaldymas - kaip tai atlikti efektyviai

 (73)
Atvirai kalbant, malkomis kūrename ne tik dėl to, kad džiaugtumėmės mažesnėmis šildymo sąskaitomis. Pats malkų skaldymas, ugnies degimas – savaime yra įdomus ir malonus procesas. Juk smagu paimti didžiulę kaladę ir padaryti iš jos tai, kas reikalinga būtent jums. Pateikiame kelis patarimus, kaip panaudoti savo neatrastus medkirčio sugebėjimus bei tvirtas rankas.
Malkų skaldymas - kaip tai atlikti efektyviai
© Shutterstock nuotr.

Ko prireiks

Skėliklio arba kirvio. Skėliklio platesnė pentis, jis sunkesnis, todėl reikės mažiau jėgos skaldant. Bet ir kirvis puikiai atliks savo darbą, tik juo patogiau skaldyti mažesnes malkas. Taip pat nepamirškite, kad kirvio aštrumas nėra pagrindinis sėkmingo skaldymo kriterijus, malkos nedrožiamos ar neskutinėjamos, jos skaldomos.

Mediena

Išdžiovinta mediena skyla geriau, tačiau galima suskaldyti ir šviežiai supjautas kalades, tuomet nereiks dar kartą krauti malkų į krūvą.

Jei medienoje yra vinių, nesivarginkite – atidėkite kaladę į šalį. Neverta gadinti kirvio ar rizikuoti savo sveikata ir saugumu. Taip pat jei mediena yra šakota, susisukusi – kapoti bus sunku. Ypač, jei mediena dar žalia. Galite sugaišti su viena tokia kalade visa dieną. Išimtis – jei kaladės centre yra įskilimas, neinantis nei per vieną mazgą. Tuomet šakotumas netrukdys.

Kaladės centras – vieta, nustatoma pagal medžio rieves.

Malkų skaldymas - kaip tai atlikti efektyviai
© Shutterstock nuotr.

Skelkite išilgai linijos

Pastatykite kaladę (ar rąstelį) statmenai ant skaldymo kaladės. Jei neturite tokios kaladės, skaldykite tiesiog ant žemės. Pasirinkite tokią vietą, kur kaladė stovės tvirtai ir negrius. Žinoma, atotranka nuo žemės labiau atšipins kirvį, bet ne tiek, kad jis pasidarytų nebenaudojamas.

Atsistokite taip, kad galėtumėte siūbuoti kūnu ir ištiestomis rankomis skelti kaladę per patį centrą. Jei kirsite per arti, kirvis atsitrenks į žemę. Jei per toli – įstrigsite. Dar pora tokių netikslių kirčių – ir galite bėgti į parduotuvę naujo kirvio.

Taip pat svarbu, jog įsitikintumėte, ar šalia nėra nieko, kas nukentėtų nuo skraidančių malkų, kirvio. Truputį pražergite kojas, užsimokite virš galvos ir skelkite. Šiek tiek jėgos, greičio – ir pagreitis bei kirvio ar skėliklio svoris atliks savo darbą. Brutalios jėgos tikrai neprireiks.

Kai kaladė įskils, pasukiokite kirvį plyšyje, kirskite dar. Jei kirvis įstrigo, apverskite kaladę su įstrigusiu kirviu ir gerai trinktelėkite. Kaladė turi perskilti.

Jei malka vis dar per didelė, lengviau bus ją perskelti bei pasmulkinti taikant ne į centrą, o į išorinę malkos pusę.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šildymas

5 priežastys, kodėl nederėtų išjungti šildymo žiemą

Paspaudus šalčiams, imame nerimauti dėl didelių šildymo sąskaitų. Dalis žmonių žiemos mėnesiais ima galvoti, kaip tokias sąskaitas galima būtų sumažinti. Vienu iš sprendimų kartais tampa šildymo išjungimas arba oro temperatūros sumažinimas iki minimalios, pavyzdžiui, tuo metu, kai yra išvykstama žiemos atostogų. Tačiau specialistai sako, kad to daryti tikrai nederėtų. Pateikiame 5 priežastis, kodėl negalima išjungti šildymo žiemą.

Ekspertai atsako: ką reikia žinoti apie grindinį šildymą?

Grindinis šildymas – sparčiai populiarėjanti radiatorių alternatyva, kai vietoje įprastų, prie sienos tvirtinamų ir papildomą erdvę užimančių radiatorių patalpas šildo sistema įrengta po grindimis. Šis efektyvus šildymo būdas yra racionalus pasirinkimas naujai statomuose individualiuose namuose, tačiau kartu pastebimas ir jo populiarumo augimas naujai įrengiamuose butuose bei loftuose. Paklausėme ekspertų, ką reikėtų žinoti apie tokį šildymo būdą.

Ekspertai atsako: kokie yra svarbiausi pamatų apšiltinimo aspektai

Per požeminę pastato dalį yra netenkama 15–20 procentų bendros šilumos. Nors pamatų apšiltinimas nėrą toks svarbus kaip stogo ar sienų apšiltinimas, bet visgi jis yra tikrai pravartus. Apšiltinus pamatus, sienos yra apsaugomos nuo peršalimo, taip pat dėl jo nesusidaro kondensatas, o tai padeda išvengti drėgmės ir pelėsio. Paklausėme ekspertų, ką reikia žinoti apie pamatų apšiltinimą.

Ekspertai atsako – kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai

Šiandien statomi energiškai efektyvūs pastatai yra patrauklūs dėl keleto aspektų. Bet visgi dauguma gali pritari nuomonei, kad svarbiausia tokių namų savybė – šie namai naudoja mažai energijos šildymui. Kadangi pastatų atitvarų šiltinimas tampa viena iš svarbiausių šilumos tausojimo priemonių, paklausėme ekspertų, kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai.

Stogo šiltinimas: didžiausios ir dažniausiai pasitaikančios klaidos (10)

Stogas yra viena jautriausių namo vietų šalčiui. Tinkamai jo neapšiltinus ir neužsandarinus galima patirti didelių šilumos nuostolių. Stogo įrengimas daro didelę įtaką viso namo energijos suvartojimui, dėl netinkamai apšiltinto stogo, išnaudojamas šilumos kiekis gali siekti daugiau nei 30 procentų. Pristatome kelias, dažnai pasitaikančias stogo šiltinimo klaidas, iš kurių verta pasimokyti.

Malkų laikymo ypatybės bei būdai (5)

Efektyviam kūrenimui užtikrinti yra būtinas tinkamas malkų laikymas. Kad kūrenimui naudojamos malkos būtų visada po ranka, svarbu joms parinkti patogią, sausą ir vėdinamą laikymo vietą. Pristatome keletą praktiškų malkų laikymo patarimų.

Kūrenimas akmens anglimi: ką reikia žinoti (2)

Alternatyvių kuro rūšių, iš kurių gali rinktis individualių namų savininkai, šiandien yra itin daug. Akmens anglis – puikiai pažįstama kuro rūšis, kurios populiarumas rinkoje, dėl pačios medžiagos pliusų bei minusų, yra gan nestabilus. Taigi šioje publikacijoje plačiau aptarsime akmens anglies privalumus bei trūkumus.

Kietojo kuro, granuliniai ar dujiniai katilai: kaip išsirinkti? (4)

Jau seniai praėjo laikai, kai individualų namą buvo galima šildyti vien tik malkomis kūrenama krosnimi. Šiandien galima rinktis iš daugybės modernių šildymo šaltinių. Kieto kuro katilai, granuliniai katilai, dujų katilai – kelios populiarios šildymo priemonės, kurias plačiau aptarsime šioje publikacijoje.

Kaip saugiai naudoti dujas buityje

Nemalonu, jei dujinio šildymo katilas sugenda tada, kai jis labiausiai reikalingas – per šalčius, todėl elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pataria jau dabar tinkamai pasirūpinti dujiniu katilu ir paruošti šildymo sistemą žiemai. Šiuolaikinėms dujinio šildymo sistemoms specialių žinių nereikia, pakanka atlikti kelis paprastus žingsnius.

Kokias malkas geriausia rinktis? (1)

Malkos nuo senų laikų iki pat dabar yra populiari individualių namų šildymui skirta kuro rūšis. Malkų būna įvairių: ąžuolo, beržo, uosio, klevo, liepos, pušies, eglės ir t.t.. Tačiau kokias malkas rinktis geriausia?