Malkų skaldymas - kaip tai atlikti efektyviai

 (73)
Atvirai kalbant, malkomis kūrename ne tik dėl to, kad džiaugtumėmės mažesnėmis šildymo sąskaitomis. Pats malkų skaldymas, ugnies degimas – savaime yra įdomus ir malonus procesas. Juk smagu paimti didžiulę kaladę ir padaryti iš jos tai, kas reikalinga būtent jums. Pateikiame kelis patarimus, kaip panaudoti savo neatrastus medkirčio sugebėjimus bei tvirtas rankas.
Malkų skaldymas - kaip tai atlikti efektyviai
© Shutterstock nuotr.

Ko prireiks

Skėliklio arba kirvio. Skėliklio platesnė pentis, jis sunkesnis, todėl reikės mažiau jėgos skaldant. Bet ir kirvis puikiai atliks savo darbą, tik juo patogiau skaldyti mažesnes malkas. Taip pat nepamirškite, kad kirvio aštrumas nėra pagrindinis sėkmingo skaldymo kriterijus, malkos nedrožiamos ar neskutinėjamos, jos skaldomos.

Mediena

Išdžiovinta mediena skyla geriau, tačiau galima suskaldyti ir šviežiai supjautas kalades, tuomet nereiks dar kartą krauti malkų į krūvą.

Jei medienoje yra vinių, nesivarginkite – atidėkite kaladę į šalį. Neverta gadinti kirvio ar rizikuoti savo sveikata ir saugumu. Taip pat jei mediena yra šakota, susisukusi – kapoti bus sunku. Ypač, jei mediena dar žalia. Galite sugaišti su viena tokia kalade visa dieną. Išimtis – jei kaladės centre yra įskilimas, neinantis nei per vieną mazgą. Tuomet šakotumas netrukdys.

Kaladės centras – vieta, nustatoma pagal medžio rieves.

Malkų skaldymas - kaip tai atlikti efektyviai
© Shutterstock nuotr.

Skelkite išilgai linijos

Pastatykite kaladę (ar rąstelį) statmenai ant skaldymo kaladės. Jei neturite tokios kaladės, skaldykite tiesiog ant žemės. Pasirinkite tokią vietą, kur kaladė stovės tvirtai ir negrius. Žinoma, atotranka nuo žemės labiau atšipins kirvį, bet ne tiek, kad jis pasidarytų nebenaudojamas.

Atsistokite taip, kad galėtumėte siūbuoti kūnu ir ištiestomis rankomis skelti kaladę per patį centrą. Jei kirsite per arti, kirvis atsitrenks į žemę. Jei per toli – įstrigsite. Dar pora tokių netikslių kirčių – ir galite bėgti į parduotuvę naujo kirvio.

Taip pat svarbu, jog įsitikintumėte, ar šalia nėra nieko, kas nukentėtų nuo skraidančių malkų, kirvio. Truputį pražergite kojas, užsimokite virš galvos ir skelkite. Šiek tiek jėgos, greičio – ir pagreitis bei kirvio ar skėliklio svoris atliks savo darbą. Brutalios jėgos tikrai neprireiks.

Kai kaladė įskils, pasukiokite kirvį plyšyje, kirskite dar. Jei kirvis įstrigo, apverskite kaladę su įstrigusiu kirviu ir gerai trinktelėkite. Kaladė turi perskilti.

Jei malka vis dar per didelė, lengviau bus ją perskelti bei pasmulkinti taikant ne į centrą, o į išorinę malkos pusę.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šildymas

Kas geriau – daugiau šildyti ar efektyviau šiltinti?

Kiekvienas, statydamas ar atnaujindamas savo namą, kuria strategiją, kaip pasiekti, kad gyvenimas jame būtų šiltas ir ekonomiškas.

Butas be radiatorių: ar tai įmanoma?

Grindinio šildymo sistema naujos statybos butuose Lietuvoje – anokia naujiena. Tačiau ją apipynę brangumo ar kenksmingumo mitai vis dar gajūs ir kartais žmones atbaido nuo galimybės turėti daugiau erdvės būste bei mažiau rizikuoti savo sveikata. Ekspertai tikina, jog sušilti nuo grindų, o ne iš radiatorių sklindančios šilumos galima kiekviename bute, tereikia laikytis vienintelės taisyklės – šiek tiek kilstelėti grindis.

Eksperto nuomonė, kada šiltinti savo būstą

Kiek mokėjote už savo būsto šildymą praėjusią žiemą? Ar Jūs tuo patenkinti?

Atmintinė, kaip saugiai naudoti elektrinius šildytuvus

Šaltuoju metų laiku, padaugėja gyventojų, kurie namus ima šildyti elektriniais šildymo prietaisais. Elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pataria, kaip saugiai naudoti šildytuvus, kad jaukios šilumos šaltinis netaptų gaisro priežastimi.

Šildymo sistemos gedimai žiemą: kokie iššūkiai laukia?

Paskutinėmis žiemos savaitėmis įsismarkavo arktiniai šalčiai – termometrų stulpeliai vietomis nukrito net iki -26 laipsnių. Pastebima, kad smarkiai šąlant orams padažnėja ir šildymo sistemų gedimai, dėl kurių net ir namuose galima pasijusti lyg lauke.

5 priežastys, kodėl nederėtų išjungti šildymo žiemą

Paspaudus šalčiams, imame nerimauti dėl didelių šildymo sąskaitų. Dalis žmonių žiemos mėnesiais ima galvoti, kaip tokias sąskaitas galima būtų sumažinti. Vienu iš sprendimų kartais tampa šildymo išjungimas arba oro temperatūros sumažinimas iki minimalios, pavyzdžiui, tuo metu, kai yra išvykstama žiemos atostogų. Tačiau specialistai sako, kad to daryti tikrai nederėtų. Pateikiame 5 priežastis, kodėl negalima išjungti šildymo žiemą.

Ekspertai atsako: ką reikia žinoti apie grindinį šildymą?

Grindinis šildymas – sparčiai populiarėjanti radiatorių alternatyva, kai vietoje įprastų, prie sienos tvirtinamų ir papildomą erdvę užimančių radiatorių patalpas šildo sistema įrengta po grindimis. Šis efektyvus šildymo būdas yra racionalus pasirinkimas naujai statomuose individualiuose namuose, tačiau kartu pastebimas ir jo populiarumo augimas naujai įrengiamuose butuose bei loftuose. Paklausėme ekspertų, ką reikėtų žinoti apie tokį šildymo būdą.

Ekspertai atsako: kokie yra svarbiausi pamatų apšiltinimo aspektai

Per požeminę pastato dalį yra netenkama 15–20 procentų bendros šilumos. Nors pamatų apšiltinimas nėrą toks svarbus kaip stogo ar sienų apšiltinimas, bet visgi jis yra tikrai pravartus. Apšiltinus pamatus, sienos yra apsaugomos nuo peršalimo, taip pat dėl jo nesusidaro kondensatas, o tai padeda išvengti drėgmės ir pelėsio. Paklausėme ekspertų, ką reikia žinoti apie pamatų apšiltinimą.

Ekspertai atsako – kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai

Šiandien statomi energiškai efektyvūs pastatai yra patrauklūs dėl keleto aspektų. Bet visgi dauguma gali pritari nuomonei, kad svarbiausia tokių namų savybė – šie namai naudoja mažai energijos šildymui. Kadangi pastatų atitvarų šiltinimas tampa viena iš svarbiausių šilumos tausojimo priemonių, paklausėme ekspertų, kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai.

Stogo šiltinimas: didžiausios ir dažniausiai pasitaikančios klaidos (10)

Stogas yra viena jautriausių namo vietų šalčiui. Tinkamai jo neapšiltinus ir neužsandarinus galima patirti didelių šilumos nuostolių. Stogo įrengimas daro didelę įtaką viso namo energijos suvartojimui, dėl netinkamai apšiltinto stogo, išnaudojamas šilumos kiekis gali siekti daugiau nei 30 procentų. Pristatome kelias, dažnai pasitaikančias stogo šiltinimo klaidas, iš kurių verta pasimokyti.