Liaudiški būdai, kaip sumažinti šildymo sąskaitas ekspertų nuomonė

 (37)
Šaltasis metų laikas priverčia sukti galvą ne tik dėl išaugusių šildymo sąskaitų, bet ir šilumos nuostolių. Ką daryti, kai skaičiai sąskaitose ganėtinai apvalūs, o kambariuose kaulus laužo šaltukas? Specialistai ir liaudies išmintis siūlo ne vieną problemos sprendimo būdą.
Liaudiški būdai, kaip sumažinti šildymo sąskaitas <span style="color: #ff0000;"><sup>ekspertų nuomonė</sup></span>
© DELFI (K. Čachovskio nuotr.)

Siūlo užtikrinti sandarumą

Norintys gyventi šiltai pirmiausia turėtų pasirūpinti ne tik gyvenamųjų, bet ir bendrųjų daugiabučio namo patalpų sandarumu. Tai yra pasirūpinti naujais, kokybiškais langais ir durimis arba užsandarinti turimus.

„Pirmiausia senus langus reikėtų pasikeisti naujais, jei senieji yra be stiklo paketo. Vis dėlto, jei nėra galimybių tai padaryti, „greitoji pagalba“ – užlipdyti tarpus izoliacinės medžiagos juostomis. Taip pat šilumos nuostolius mažina į senų langų rėmus įstatytas trečias stiklas ir ant esamų stiklų užklijuota šilumą atspindinti plėvelė. Norint tai padaryti, reikia atsukti medinį lango rėmą, pritvirtinti arba priklijuoti skaidrią plėvelę ir vėl jį susukti. Minėtą plėvelę galima įsigyti specializuotose statybinių medžiagų parduotuvėse“, - teigia bendrovės „Mano būstas“ Energijaus taupymo grupės vadovas Donatas Karčiauskas.

Tai viena pagrindinių išeičių nerenovuotuose daugiabučiuose namuose. Bendrovės sukurtoje „5 žingsnių šilumos taupymo programoje“ minimi ir kiti šilumos praradimus sumažinti turintys patarimai daugiabučių namų bendruomenėms: šilumos punktų automatizavimas, šilumos sistemų balansavimo įrangos montavimas, realiu laiku valdomos šilumos sistemos įdiegimas.

Pasak UAB „Šildymo projektai“ inžinerių, taupymo alternatyva yra ir termoreguliatoriai. Jie padėtų sutaupyti ir pinigus, ir tinkamai paskirstytų šilumą kiekviename bute, laiptinėje ir individualiuose namuose. Pirmiausia, jei langai pietinėje pusėje, gana didelę dalį šilumos suteikia saulė, o tuo pat metu visu greičiu energiją eikvoja ir radiatorius, paprastai perteklinę šilumos dalį butų savininkai išleidžia per langą, o šio proceso kainą pamato tik mėnesio gale. Šiuo atveju, termoreguliatoriai normalizuotų šilumos poreikį kiekvienoje patalpoje: saulėtą dieną galima sumažinti, o lietingą ir šaltą padidinti temperatūrą, tiekiamą į radiatorių. Dar nerenovuotuose namuose yra vienas šilumos punktas, kuris paskirsto šilumą po visus jame esančius butus. Todėl pigiausias ir lengviausias būdas sumažinti šilumos perteklių dar nesant minusinei temperatūrai lauke ir yra termoreguliatorių įdiegimas prie kiekvieno radiatoriaus. Jų kainos nėra didelės, o naudą pajustų jau atėjus kito mėnesio sąskaitai.

Taip pat šios įmonės specialistai pataria atsargiau žaisti su vėdinimu: „Kam išleisti šiltą orą į lauką? Ekonomiškiausias sprendimas įsidiegti mini rekuperatorių, kurio pagalba sutaupoma didžioji dalis energijos. Tuo pat metu tiekiamas ir ištraukiamas oras užtikrina efektyvią ventiliaciją, šalinami nemalonūs kvapai, sumažinamas dulkių kiekis kambariuose, užtikrinamos higieniškos ir komfortiškos darbo bei gyvenimo sąlygos. Mini rekuperatoriaus investicija butui siektų apie 350 Eur be PVM ir be montavimo darbų. Montavimo darbai nesudėtingi, yra instrukcijos, gabus vyras susimontuotų pats.“

Pasirūpinkite radiatoriais

Tačiau liaudies išmintis žino dar daugiau būdų, kaip sumažinti šilumos praradimus be sudėtingesnių šildymo sistemos atnaujinimo darbų. Pirmiausia, derėtų pasirūpinti, kad radiatorių spinduliuojama šiluma per sieną, prie kurios jie pritvirtinti, neišeitų į lauką. Tereikia už jų įrengti šilumą atspindinčią plėvelę, dėl kurios daugiau šilumos patektų į patalpą, o ne būtų iššvaistoma per sieną.

„Šilumą taupantys lakštai – paprasti folijos lakštai, kuriuos galima įsigyti bet kuriame statybinių prekių centre vos už kelis eurus. Juos reikia montuoti už radiatorių palei sieną“, - pastebi D. Karčiauskas. Specialistų teigimu, šilumą taupančius lakštus sumontavus visuose kambariuose bendra buto temperatūra galėtų padidėti iki 2 laipsnių.

Liaudiški būdai, kaip sumažinti šildymo sąskaitas <span style="color: #ff0000;"><sup>ekspertų nuomonė</sup></span>
© DELFI

Rekomenduotina radiatorių neuždengti užuolaidomis, nes tokiu atveju radiatorių spinduliuojama šiluma pateks į kambarį. Kita vertus, užuolaidos, žaliuzės ar roletai gali būti ir tikri pagalbininkai. Siekiant, kad į kambarį nepatektų šaltis, langą reikėtų uždengti ne tik vakare, bet ir dieną, jei į langus nespigina saulė. Idealiausias variantas – langus uždengti storesnėmis, iš vilnos ar medvilnės pasiūtomis užuolaidomis.

Planuojant kambarį taip pat reikėtų pagalvoti ir kur stovės didelių gabaritų baldai. Nerekomenduojama jais užstatyti radiatorių, nes tai trukdys šilumai patekti į kambarį. Geriausias sprendimas būtų statyti didelių gabaritų baldus prie išorinių patalpos sienų. Tuomet jie tarnaus ne tik kaip baldai, bet ir kaip sienų šilumos izoliatoriai. Nors tai tėra antraeilis šilumos taupymo sprendimas, nepamirškite reguliariai nuo radiatorių nuvalyti dulkių, nes jos mažina šilumos atidavimą aplinkai.

Valdykite vėją

Pirmiausia, vėdinant kambarį reikėtų laikytis vienos labai paprastos taisyklės – geriau vėdinti intensyviai, bet trumpai, negu ilgą laiką, bet pamažu. Vėdinant reikėtų langus visiškai atidaryti ir, jei įmanoma, sudaryti skersvėjį.

Kai kuriuose butuose yra įrengti lubų ventiliatoriai. Nors dažnai manoma, kad tai vasaros atributas, jį galima sėkmingai naudoti ir žiemą. Nepaslaptis, kad šiltas oras kyla į viršų. Sukeitus lubų ventiliatoriaus sukimo ašmens kryptį šiltą orą jis stumtų žemyn. Taip būtų palaikoma vienoda temperatūra visame kambaryje. Tai ypač geras sprendimas žmonėms, gyvenantiems butuose su aukštomis lubomis.

Be to, derėtų kur kas atsakingiau naudoti gartraukį, nes per ilgai veikdamas jis taip pat „ištraukia“ šilumą iš patalpos.

Kita liaudiškų būdų pusė

„Visi minėti būdai yra pakankamai efektyvūs, kalbant apie priemones, leidžiančias sumažinti šilumos energijos nuostolius. Pavyzdžiui, termoizoliacijos sluoksnis tarp radiatoriaus ir sienos atspindi daugiau šilumos į kambarį ir leidžia mažiau jos atiduoti sienos šildymui. Tačiau, jis neteks prasmės, jei radiatorius bus užstatytas baldais ar uždengtas užuolaida. Net lengva dieninė užuolaida stabdo oro judėjimą kambaryje, tad prie radiatoriaus susidaro šiltesnio oro masė, kuri nepasklinda tolygiai po kambarį, automatiškai per radiatorių atiduodama mažiau šilumos. Jei radiatorius reguliuojamas termostatu, dar ir jo mechanizmas fiksuos aukštesnę temperatūrą nei yra kambaryje ir automatiškai mažins termofikacinio skysčio srautą“, - sako „Danfoss“ šildymo sistemų inžinierius-konsultantas Justas Rutkauskas.

Tačiau, vargu ar šie metodai leis realiai sumažinti šildymo sąskaitas, greičiau tik padidins oro temperatūrą kambariuose. Šilumos sunaudojimas pagal poreikį yra sunkiausiai valdomas procesas, jei nėra įrengto termostatinio ventilio. Jo paskirtis yra užsidaryti, kai patalpoje karščiau nei tuo metu reikia.

Taip pat termostatinio ventilio pagalba galime reguliuoti kokios temperatūros patalpose norime ir ją palaikyti. Tuomet gyventojas tikrai gali spręsti ar gyventi šalčiau ir pigiau, ar šilčiau, bet mokėti daugiau. Žinoma, turint reguliuojamą šildymą, taip pat labai svarbu išvengti šilumos nuostolių ir tai tiesiogiai jaučiama per sąskaitas už šildymą. „Dar efektyviau įsirengti programuojamus termostatus, kurie leidžia sumažinti temperatūrą tuomet kai jūsų nėra namuose, kai miegate. Taip įmanoma sąskaitas sumažinti iki 30 proc. Nesant individualios apskaitos, bet kokios jūsų pastangos greičiausiai atsilieps tik asmeniniam jūsų komfortui, mat jūsų sutaupyta šiluma viso daugiabučio kontekste bus labai nežymi, o sąskaitos išrašomos dalijant butams viso namo sunaudotą energiją. O realiai privesti visus gyventojus atlikti minėtus veiksmus sunkiai įmanoma“, - sako J. Rutkauskas.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šildymas

5 priežastys, kodėl nederėtų išjungti šildymo žiemą

Paspaudus šalčiams, imame nerimauti dėl didelių šildymo sąskaitų. Dalis žmonių žiemos mėnesiais ima galvoti, kaip tokias sąskaitas galima būtų sumažinti. Vienu iš sprendimų kartais tampa šildymo išjungimas arba oro temperatūros sumažinimas iki minimalios, pavyzdžiui, tuo metu, kai yra išvykstama žiemos atostogų. Tačiau specialistai sako, kad to daryti tikrai nederėtų. Pateikiame 5 priežastis, kodėl negalima išjungti šildymo žiemą.

Ekspertai atsako: ką reikia žinoti apie grindinį šildymą?

Grindinis šildymas – sparčiai populiarėjanti radiatorių alternatyva, kai vietoje įprastų, prie sienos tvirtinamų ir papildomą erdvę užimančių radiatorių patalpas šildo sistema įrengta po grindimis. Šis efektyvus šildymo būdas yra racionalus pasirinkimas naujai statomuose individualiuose namuose, tačiau kartu pastebimas ir jo populiarumo augimas naujai įrengiamuose butuose bei loftuose. Paklausėme ekspertų, ką reikėtų žinoti apie tokį šildymo būdą.

Ekspertai atsako: kokie yra svarbiausi pamatų apšiltinimo aspektai

Per požeminę pastato dalį yra netenkama 15–20 procentų bendros šilumos. Nors pamatų apšiltinimas nėrą toks svarbus kaip stogo ar sienų apšiltinimas, bet visgi jis yra tikrai pravartus. Apšiltinus pamatus, sienos yra apsaugomos nuo peršalimo, taip pat dėl jo nesusidaro kondensatas, o tai padeda išvengti drėgmės ir pelėsio. Paklausėme ekspertų, ką reikia žinoti apie pamatų apšiltinimą.

Ekspertai atsako – kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai

Šiandien statomi energiškai efektyvūs pastatai yra patrauklūs dėl keleto aspektų. Bet visgi dauguma gali pritari nuomonei, kad svarbiausia tokių namų savybė – šie namai naudoja mažai energijos šildymui. Kadangi pastatų atitvarų šiltinimas tampa viena iš svarbiausių šilumos tausojimo priemonių, paklausėme ekspertų, kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai.

Stogo šiltinimas: didžiausios ir dažniausiai pasitaikančios klaidos (10)

Stogas yra viena jautriausių namo vietų šalčiui. Tinkamai jo neapšiltinus ir neužsandarinus galima patirti didelių šilumos nuostolių. Stogo įrengimas daro didelę įtaką viso namo energijos suvartojimui, dėl netinkamai apšiltinto stogo, išnaudojamas šilumos kiekis gali siekti daugiau nei 30 procentų. Pristatome kelias, dažnai pasitaikančias stogo šiltinimo klaidas, iš kurių verta pasimokyti.

Malkų laikymo ypatybės bei būdai (5)

Efektyviam kūrenimui užtikrinti yra būtinas tinkamas malkų laikymas. Kad kūrenimui naudojamos malkos būtų visada po ranka, svarbu joms parinkti patogią, sausą ir vėdinamą laikymo vietą. Pristatome keletą praktiškų malkų laikymo patarimų.

Kūrenimas akmens anglimi: ką reikia žinoti (2)

Alternatyvių kuro rūšių, iš kurių gali rinktis individualių namų savininkai, šiandien yra itin daug. Akmens anglis – puikiai pažįstama kuro rūšis, kurios populiarumas rinkoje, dėl pačios medžiagos pliusų bei minusų, yra gan nestabilus. Taigi šioje publikacijoje plačiau aptarsime akmens anglies privalumus bei trūkumus.

Kietojo kuro, granuliniai ar dujiniai katilai: kaip išsirinkti? (4)

Jau seniai praėjo laikai, kai individualų namą buvo galima šildyti vien tik malkomis kūrenama krosnimi. Šiandien galima rinktis iš daugybės modernių šildymo šaltinių. Kieto kuro katilai, granuliniai katilai, dujų katilai – kelios populiarios šildymo priemonės, kurias plačiau aptarsime šioje publikacijoje.

Kaip saugiai naudoti dujas buityje

Nemalonu, jei dujinio šildymo katilas sugenda tada, kai jis labiausiai reikalingas – per šalčius, todėl elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pataria jau dabar tinkamai pasirūpinti dujiniu katilu ir paruošti šildymo sistemą žiemai. Šiuolaikinėms dujinio šildymo sistemoms specialių žinių nereikia, pakanka atlikti kelis paprastus žingsnius.

Kokias malkas geriausia rinktis? (1)

Malkos nuo senų laikų iki pat dabar yra populiari individualių namų šildymui skirta kuro rūšis. Malkų būna įvairių: ąžuolo, beržo, uosio, klevo, liepos, pušies, eglės ir t.t.. Tačiau kokias malkas rinktis geriausia?