Kur vertėtų įrengti malkinę?

 (9)
Vietos parinkimas malkinei – nemažiau svarbus sprendimas nei pačios malkinės statybos. Nuo to priklauso ne tik kiemo estetika, bet ir patogumas. Ir nors vienintelio atsakymo, kurioje vietoje laikyti malkas, nėra, atskaitos taškas dažnu atveju turėtų būti katilinės vieta.
© Shutterstock nuotr.

Vietą lemia šildymo būdas

Pirmiausia, į ką reikėtų atsižvelgti renkantis vietą malkinei, kokiu būdu šildomas individualus gyvenamasis namas ir ar jame gyvenama nuolat, ar tik užsukama šiltuoju metų laiku ir savaitgaliais.

Malkinės įrengimo vieta priklauso nuo to, ar joje laikomos malkos yra naudojamos namo šildymui. Jei malkos yra kuras, kuriuo šildomas namas šaltuoju metų laiku, tuomet malkinė turėtų būti kaip įmanona arčiau katilinės, kad žiemą nereikėtų tempti glėbių malkų iki katilo. Jei namas šildomas kitu kuru, o malkos naudojamos tik, pavyzdžiui, kartais užsikurti židinį, ar šašlykinei – malkinė gali būti ir kiek tolėliau“, - tvirtina architektė Jurgita Drungilienė.

Tiesa, net jei namas šildomas malkomis, tačiau į jį žiemą atvažiuojama retai, neilgam laiko tarpui, tolėliau esančios malkinės perkelti prie pat namo prasmės gal ir nebūtų. Tai priklauso nuo kiekvieno noro ir pasiryžimo nešioti malkas.

Dažniausias architektų siūlomas sprendimas – katilinė, iš kurios patenkama į garažą ar stoginę, o šalia jo įrengta malkinė. Tai, ko gero, pats efektyviausias būdas išdėstyti kuro sandėliavimo ir jo naudojimo patalpas.

Diktuoja sklypo išplanavimas

Kita vertus, ieškant vietos malkinei svarbu atsižvelgti ir į bendrą sklypo išplanavimą. Specialistai pataria sklypą skirstyti į dvi dalis – rekreacinį arba reprezentacinį ir ūkinį. Būtent pastarajame turėtų būti įrengta malkinė.

„Įvažiavimas į kiemą yra reprezentacinė erdvė, kurioje priimame svečius, tad jos turėtų būti prižiūrėtos, jose neturėtų būti vykdoma ūkinė veikla. Todėl įrengiant malkinę reikėtų kiekvienu konkrečiu atveju vertinti ne tik į patogumą, bet ir estetinius aspektus, kad malkinė netaptų šašu išpuoselėtoje reprezentacinėje erdvėje“, - sako J. Drungilienė.

Jai antrina ir architektė Regina Pakamanytė, teigianti, kad tokios erdvės kaip garažas, sodo įrankių sandėliukas, katilinė ir tuo pačiu malkinė turėtų būti vienoje ūkinėje zonoje, kur jie netrukdytų nei šeimininkams, nei svečiams.

„Vienas galimas malkinės įrengimo būdų, padedantis taupyti vietą yra stoginės siena, kurią dažniausiai šeimininkai užkala lentomis, tiesiog apdėti malkomis. Tai būtų gražu ir estetiniu požiūriu, ir naudinga vietos taupymo bei parengimo prasme. Be to, tai apsaugotų ir nuo vėjo“, - pastebi architektė.

Siūlo rinktis šiaurę

Architektai nesutaria, į kurią pasaulio šalį turėtų būti orientuota malkinė. Vieni teigia, kad tai priklauso nuo individualaus pasirinkimo, tačiau kiti visgi siūlo malkinę statyti šiaurinėje kiemo pusėje.

„Šiaurinė pusė apskritai turėtų būti ūkinė kiemo dalis, kurioje turėtų būti sukoncentruotos visos ūkinės erdvės. Rekreacinės sklypo erdvės dažniausiai įrengiamos rytuose – kur teka saulė, pietuose – kur vasarą galima mėgautis saulės kaitra dienos metu, arba vakaruose – kuriuose galima stebėti saulėlydį. Tuo tarpu šiaurė nėra itin patraukli šalis poilsinėms erdvėms, todėl čia reikėtų statyti ir garažą, ir malkinę, ir kitus ūkinės paskirties pastatus“, - tvirtina R. Pakamanytės.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šildymas

5 priežastys, kodėl nederėtų išjungti šildymo žiemą

Paspaudus šalčiams, imame nerimauti dėl didelių šildymo sąskaitų. Dalis žmonių žiemos mėnesiais ima galvoti, kaip tokias sąskaitas galima būtų sumažinti. Vienu iš sprendimų kartais tampa šildymo išjungimas arba oro temperatūros sumažinimas iki minimalios, pavyzdžiui, tuo metu, kai yra išvykstama žiemos atostogų. Tačiau specialistai sako, kad to daryti tikrai nederėtų. Pateikiame 5 priežastis, kodėl negalima išjungti šildymo žiemą.

Ekspertai atsako: ką reikia žinoti apie grindinį šildymą?

Grindinis šildymas – sparčiai populiarėjanti radiatorių alternatyva, kai vietoje įprastų, prie sienos tvirtinamų ir papildomą erdvę užimančių radiatorių patalpas šildo sistema įrengta po grindimis. Šis efektyvus šildymo būdas yra racionalus pasirinkimas naujai statomuose individualiuose namuose, tačiau kartu pastebimas ir jo populiarumo augimas naujai įrengiamuose butuose bei loftuose. Paklausėme ekspertų, ką reikėtų žinoti apie tokį šildymo būdą.

Ekspertai atsako: kokie yra svarbiausi pamatų apšiltinimo aspektai

Per požeminę pastato dalį yra netenkama 15–20 procentų bendros šilumos. Nors pamatų apšiltinimas nėrą toks svarbus kaip stogo ar sienų apšiltinimas, bet visgi jis yra tikrai pravartus. Apšiltinus pamatus, sienos yra apsaugomos nuo peršalimo, taip pat dėl jo nesusidaro kondensatas, o tai padeda išvengti drėgmės ir pelėsio. Paklausėme ekspertų, ką reikia žinoti apie pamatų apšiltinimą.

Ekspertai atsako – kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai

Šiandien statomi energiškai efektyvūs pastatai yra patrauklūs dėl keleto aspektų. Bet visgi dauguma gali pritari nuomonei, kad svarbiausia tokių namų savybė – šie namai naudoja mažai energijos šildymui. Kadangi pastatų atitvarų šiltinimas tampa viena iš svarbiausių šilumos tausojimo priemonių, paklausėme ekspertų, kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai.

Stogo šiltinimas: didžiausios ir dažniausiai pasitaikančios klaidos (10)

Stogas yra viena jautriausių namo vietų šalčiui. Tinkamai jo neapšiltinus ir neužsandarinus galima patirti didelių šilumos nuostolių. Stogo įrengimas daro didelę įtaką viso namo energijos suvartojimui, dėl netinkamai apšiltinto stogo, išnaudojamas šilumos kiekis gali siekti daugiau nei 30 procentų. Pristatome kelias, dažnai pasitaikančias stogo šiltinimo klaidas, iš kurių verta pasimokyti.

Malkų laikymo ypatybės bei būdai (5)

Efektyviam kūrenimui užtikrinti yra būtinas tinkamas malkų laikymas. Kad kūrenimui naudojamos malkos būtų visada po ranka, svarbu joms parinkti patogią, sausą ir vėdinamą laikymo vietą. Pristatome keletą praktiškų malkų laikymo patarimų.

Kūrenimas akmens anglimi: ką reikia žinoti (2)

Alternatyvių kuro rūšių, iš kurių gali rinktis individualių namų savininkai, šiandien yra itin daug. Akmens anglis – puikiai pažįstama kuro rūšis, kurios populiarumas rinkoje, dėl pačios medžiagos pliusų bei minusų, yra gan nestabilus. Taigi šioje publikacijoje plačiau aptarsime akmens anglies privalumus bei trūkumus.

Kietojo kuro, granuliniai ar dujiniai katilai: kaip išsirinkti? (4)

Jau seniai praėjo laikai, kai individualų namą buvo galima šildyti vien tik malkomis kūrenama krosnimi. Šiandien galima rinktis iš daugybės modernių šildymo šaltinių. Kieto kuro katilai, granuliniai katilai, dujų katilai – kelios populiarios šildymo priemonės, kurias plačiau aptarsime šioje publikacijoje.

Kaip saugiai naudoti dujas buityje

Nemalonu, jei dujinio šildymo katilas sugenda tada, kai jis labiausiai reikalingas – per šalčius, todėl elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pataria jau dabar tinkamai pasirūpinti dujiniu katilu ir paruošti šildymo sistemą žiemai. Šiuolaikinėms dujinio šildymo sistemoms specialių žinių nereikia, pakanka atlikti kelis paprastus žingsnius.

Kokias malkas geriausia rinktis? (1)

Malkos nuo senų laikų iki pat dabar yra populiari individualių namų šildymui skirta kuro rūšis. Malkų būna įvairių: ąžuolo, beržo, uosio, klevo, liepos, pušies, eglės ir t.t.. Tačiau kokias malkas rinktis geriausia?