Kokios rūšies malkos geriausios jūsų pirčiai

 (14)
Perfrazuojant žinomą posakį, geros malkos – pusė darbo. Pirtyje naudojamos malkos turi būti geros kokybės, nes nuo jų priklauso tiek pirtelės karštis, tiek aromatas. Taip pat – garo kokybė. Vienokia mediena degdama išskiria karštesnį dūmą, kita – lengvesnį, trečia – kvapnesnį.
Kokios rūšies malkos geriausios jūsų pirčiai
© Fotolia nuotr.

Apie medienos sandarą

Skirtingų rūšių mediena degdama išskiria skirtingą šilumos kiekį – kietesnė mediena išskiria didesnį šilumos kiekį, negu minkštesnės medienos rūšys. Prie kietųjų priskiriama: ąžuolas, bukas, skroblas, uosis, obelis, kriaušė, beržas. Minkštesnės medienos medžiai: eglė, pušis, epušė, kedras, drebulė. 

Beržinės malkos (tankis 650 kg/m³)

Tai vienos iš lengviausiai užsidegančių malkų. Beržas nėra labai šakotas, todėl dega tolygiai, nelieka didelių anglies gabalų. Beržinis garas dezinfekuoja pirtį ir pripildo patalpą skaniu aromatu. Tačiau beržinėse malkose yra dervos, kuri degdama palieka daug nuosėdų ant kamino sienelių, tad reiktų laikas nuo laiko pakaitomis uždegti ir drebulės, kuri valo, malkų.

Ąžuolinės malkos (tankis 690 kg/m³)

Ąžuolas yra vienas kiečiausių medžių, todėl kaitra jam degant bus tikrai nemaža. Apsirūpinkite ąžuolinėmis malkomis, jei mėgstate itin karštą pirtį. O ąžuolų giraitės kvapas pirtyje jus tikrai nuteiks kuo maloniausiai.

Spygliuočių malkos (pušies tankis 510 kg/m³, eglės 450 kg/m³)

Spygliuočiai dega kaitriai, tačiau jie turi daug išsišakojimų, daug šakų, todėl lieka ilgai rusenančių angliukų. Dėl spygliuočių dervos malkos „šaudo“ – būkite atsargūs!

Vaismedžių malkos (Kriaušės tankis 690 kg/m³, obels 700 kg/m³)

Jūsų sodo vaismedžių malkos: obelų, kriaušių, vyšnių – degdamos bus be galo kvapnios. Obelis bei kriaušė yra labai tankios medienos rūšys, todėl dega ilgai ir kaitriai, bet geriau pirtelę iš pradžių pakurti beržinėmis malkomis, nes vaismedžių malkos gana sunkiai įsiliepsnoja. 

Malkų paruošimas

Malkų atsargomis reikia rūpintis rudens pabaigoje. Tai nereiškia, kad jas tiesiog atsivežti, bet reikia ir supjauti (30-40 cm), sukapoti maždaug 6-10 cm storio pliauskomis – žinoma, dydi nusistatykite pagal savo pirties krosnelę.

Kaip laikyti?

Be abejo, geriausia yra turėti atskirą malkinę. Jei neturite vietos jai įsirengti, malkas lauke sudėkite šieno stirtos principu (ar kaip indėniška palapinė). Stirtos centras turi būti kiek iškilesnis – kad nesikauptų vanduo. Malkas dėkite vienu galu į centrą, tokiu būdu išorėje liks mažesnis plotas – taip apsaugosite didžiąją malkos dalį nuo galimo lietaus ar kitos drėgmės. Stirtą būtinai uždenkite kuo nors neperšlampamu, pavyzdžiui, polietilenine plėvele, bet šonus palikite atvirus – kad malkos nedrėktų ir nepūtų.

Malkų džiovinimas

Kuo sausesnės malkos, tuo jo kaitriau dega, tad būtina jas kuo geriau išdžiovinti. Džiovinama, be abejo, gryname ore – todėl buvo minėta, jog geriausia malkas ruošti rudenį, kuomet jau neišsiskiria sula, mediena yra maksimaliai sausa. Tačiau žiemą malkos sunkiai džiūna dėl žemos temperatūros, tad pagrindinis džiuvimo procesas vyks kitą vasarą.

Nereikia būti profesionalu, kad nustatytumėte, ar malkos jau tinkamos – paruoštos malkos yra dukart lengvesnės, o sudaužtos viena į kitą, maloniai suskamba. Tokias malkas drąsiai kraukite į krosnelę ir mėgaukitės pirtelės teikiamais malonumais.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šildymas

5 priežastys, kodėl nederėtų išjungti šildymo žiemą

Paspaudus šalčiams, imame nerimauti dėl didelių šildymo sąskaitų. Dalis žmonių žiemos mėnesiais ima galvoti, kaip tokias sąskaitas galima būtų sumažinti. Vienu iš sprendimų kartais tampa šildymo išjungimas arba oro temperatūros sumažinimas iki minimalios, pavyzdžiui, tuo metu, kai yra išvykstama žiemos atostogų. Tačiau specialistai sako, kad to daryti tikrai nederėtų. Pateikiame 5 priežastis, kodėl negalima išjungti šildymo žiemą.

Ekspertai atsako: ką reikia žinoti apie grindinį šildymą?

Grindinis šildymas – sparčiai populiarėjanti radiatorių alternatyva, kai vietoje įprastų, prie sienos tvirtinamų ir papildomą erdvę užimančių radiatorių patalpas šildo sistema įrengta po grindimis. Šis efektyvus šildymo būdas yra racionalus pasirinkimas naujai statomuose individualiuose namuose, tačiau kartu pastebimas ir jo populiarumo augimas naujai įrengiamuose butuose bei loftuose. Paklausėme ekspertų, ką reikėtų žinoti apie tokį šildymo būdą.

Ekspertai atsako: kokie yra svarbiausi pamatų apšiltinimo aspektai

Per požeminę pastato dalį yra netenkama 15–20 procentų bendros šilumos. Nors pamatų apšiltinimas nėrą toks svarbus kaip stogo ar sienų apšiltinimas, bet visgi jis yra tikrai pravartus. Apšiltinus pamatus, sienos yra apsaugomos nuo peršalimo, taip pat dėl jo nesusidaro kondensatas, o tai padeda išvengti drėgmės ir pelėsio. Paklausėme ekspertų, ką reikia žinoti apie pamatų apšiltinimą.

Ekspertai atsako – kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai

Šiandien statomi energiškai efektyvūs pastatai yra patrauklūs dėl keleto aspektų. Bet visgi dauguma gali pritari nuomonei, kad svarbiausia tokių namų savybė – šie namai naudoja mažai energijos šildymui. Kadangi pastatų atitvarų šiltinimas tampa viena iš svarbiausių šilumos tausojimo priemonių, paklausėme ekspertų, kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai.

Stogo šiltinimas: didžiausios ir dažniausiai pasitaikančios klaidos (10)

Stogas yra viena jautriausių namo vietų šalčiui. Tinkamai jo neapšiltinus ir neužsandarinus galima patirti didelių šilumos nuostolių. Stogo įrengimas daro didelę įtaką viso namo energijos suvartojimui, dėl netinkamai apšiltinto stogo, išnaudojamas šilumos kiekis gali siekti daugiau nei 30 procentų. Pristatome kelias, dažnai pasitaikančias stogo šiltinimo klaidas, iš kurių verta pasimokyti.

Malkų laikymo ypatybės bei būdai (5)

Efektyviam kūrenimui užtikrinti yra būtinas tinkamas malkų laikymas. Kad kūrenimui naudojamos malkos būtų visada po ranka, svarbu joms parinkti patogią, sausą ir vėdinamą laikymo vietą. Pristatome keletą praktiškų malkų laikymo patarimų.

Kūrenimas akmens anglimi: ką reikia žinoti (2)

Alternatyvių kuro rūšių, iš kurių gali rinktis individualių namų savininkai, šiandien yra itin daug. Akmens anglis – puikiai pažįstama kuro rūšis, kurios populiarumas rinkoje, dėl pačios medžiagos pliusų bei minusų, yra gan nestabilus. Taigi šioje publikacijoje plačiau aptarsime akmens anglies privalumus bei trūkumus.

Kietojo kuro, granuliniai ar dujiniai katilai: kaip išsirinkti? (4)

Jau seniai praėjo laikai, kai individualų namą buvo galima šildyti vien tik malkomis kūrenama krosnimi. Šiandien galima rinktis iš daugybės modernių šildymo šaltinių. Kieto kuro katilai, granuliniai katilai, dujų katilai – kelios populiarios šildymo priemonės, kurias plačiau aptarsime šioje publikacijoje.

Kaip saugiai naudoti dujas buityje

Nemalonu, jei dujinio šildymo katilas sugenda tada, kai jis labiausiai reikalingas – per šalčius, todėl elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pataria jau dabar tinkamai pasirūpinti dujiniu katilu ir paruošti šildymo sistemą žiemai. Šiuolaikinėms dujinio šildymo sistemoms specialių žinių nereikia, pakanka atlikti kelis paprastus žingsnius.

Kokias malkas geriausia rinktis? (1)

Malkos nuo senų laikų iki pat dabar yra populiari individualių namų šildymui skirta kuro rūšis. Malkų būna įvairių: ąžuolo, beržo, uosio, klevo, liepos, pušies, eglės ir t.t.. Tačiau kokias malkas rinktis geriausia?