Kodėl verta statyti tradicinį židinį?

 (8)
Iki šių dienų židinį kai kas laiko prabangos detale. Tiesos tame yra – norintys įsirengti kokybišką ir estetiškai patrauklų židinį turėtų pakloti bent jau 2 tūkst. eurų. Visgi jei pavyksta atrasti finansinių galimybių, židinį ar krosnelę įsirengti verta.
Kodėl verta statyti tradicinį židinį?
© Shutterstock nuotr.

Grožis su šiluma

„Name įsirengti židinį būtina. Kol židinio neturi, to nesupranti. Bet jei turi – be jo gyventi sunku“, - teigia architektas Skirmantas Šlamas.

Viena vertus, židinys pirmiausia laikomas ne praktinę naudą turinčiu įrengimu, o interjero detale, suteikiančia namams jaukumo. Kad estetiniai tikslai statant židinį yra vieni svarbiausių – nenuneigiama tiesa, tačiau sumaniai panaudojus šį įrengimą galima gauti ir praktinės naudos, tai yra, apšildyti gyvenamąsias erdves. Skaičiuojama, kad židiniu galima apšildyti iki 200 kvadratinių metrų ploto gyvenamąją erdvę.

Negana to, parduodant namą ar butą, jei jame yra židinys, jo rinkos kaina išauga. Dažnai netgi daugiau nei kainavo įrengti patį židinį ir šildymo, jo skleidžiama šiluma, sistemą.

Jei statant namą susiduriama su pinigų stygiumi, architektas siūlo išsaugoti galimybę kada nors pasistatyti židinį – pasistatyti kaminą ir palikti skylę sienoje, kaminą užsandarinant. Jei židinio nepavyks įsirengti ir vėliau, tiesiog užtaisysite skylę sienoje.

Židinys bute – vargo vakarienė

Nors tradiciškai židiniai įrenginėjami individualiuose namuose, tai galima padaryti ir butuose. Tiesa, tai kur kas sudėtingiau.

Pirmiausia, įrengiant židinį gali tekti liesti laikančiąsias konstrukcijas – perdengimus, stogą – arba bendrą visų daugiabučio namų gyventojų nuosavybę – sienas, pamatus ir pan. Tai galima daryti tik turint namo bendrijos arba administruojančios įmonės sutikimą, o pakeitimams turi neprieštarauti mažiau nei pusė namo gyventojų.

Jei kaimynai neprieštarauja, reikia kreiptis į Savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyrių, kuris išduoda projektavimo sąlygas. Komisija, sudaryta iš šio skyriaus darbuotojų, Statybos ir statinių naudojimo valstybinės priežiūros skyriaus specialistų, priešgaisrinės saugos ir visuomenės sveikatos specialistų, sprendžia ar toks projektas gali būti įgyvendintas.

Pastebėtina, kad paprastai leidimus statyti židinį greičiau ir paprasčiau gauna paskutiniuose daugiabučių namų aukštuose gyvenantys žmonės, nes juose įrengti židinius yra lengviausia.
Reikia turėti omenyje ir tai, kad norint daugiabučiame name statyti židinio kapsulę ir ją apmūryti, reikia projekto, kad židinys neįlūžtų į žemiau gyvenančio kaimyno butą. Renkantis krosnelę projekto daryti nereikės, jei statomas standartinis įrenginys, turintis sertifikatus. Taigi norintiems židinio bute teks minti daug slenksčių.

Židinys be malkų

Kai kurie specialistai siūlo nesivarginti bandant įrengti židinį bute ar individualiame name. Siūlomas sprendimas – elektrinis židinys. Esą jis ne ką prastesnis už tradicinį židinį – taip pat suteikia namams jaukumo, o dar ir nereikia sukti galvos, kur sandėliuoti malkas, pilti pelenus ir pan. Be to, jis saugesnis nei tradicinis židinys – nekaista pats ir nekaitina aplink esančių paviršių.

Lyginant su tradiciniais židiniais, jis kur kas pigesnis, nes visi montavimo darbai, kuriuos reikia atlikti – įjungti kištuką į rozetę. Negana to, ugnį galima reguliuoti nuotolinio valdymo pulteliu. Tai beveik tas pats, kas turėti DVD diską su degančios ugnies vaizdu ir žiūrėti jį per televizorių.
Minusas – autentikos praktiškai nėra. Kaip ten bebūtų, degančios ugnies garsas, šalia židinio gulinčios malkos ir degančios medienos kvapas yra viena sudedamųjų židinio egzotikos dalių. Kol kas nėra kito tai atkartoti galinčio įrenginio, tik pats židinys arba krosnelė.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šildymas

Dažna situacija: šildomame name žiemą yra neapsakomai šalta. Kodėl?

Nesandarus namas leidžia vėjais Jūsų pinigus. Pažįstama situacija?

Kas geriau – daugiau šildyti ar efektyviau šiltinti?

Kiekvienas, statydamas ar atnaujindamas savo namą, kuria strategiją, kaip pasiekti, kad gyvenimas jame būtų šiltas ir ekonomiškas.

Butas be radiatorių: ar tai įmanoma?

Grindinio šildymo sistema naujos statybos butuose Lietuvoje – anokia naujiena. Tačiau ją apipynę brangumo ar kenksmingumo mitai vis dar gajūs ir kartais žmones atbaido nuo galimybės turėti daugiau erdvės būste bei mažiau rizikuoti savo sveikata. Ekspertai tikina, jog sušilti nuo grindų, o ne iš radiatorių sklindančios šilumos galima kiekviename bute, tereikia laikytis vienintelės taisyklės – šiek tiek kilstelėti grindis.

Eksperto nuomonė, kada šiltinti savo būstą

Kiek mokėjote už savo būsto šildymą praėjusią žiemą? Ar Jūs tuo patenkinti?

Atmintinė, kaip saugiai naudoti elektrinius šildytuvus

Šaltuoju metų laiku, padaugėja gyventojų, kurie namus ima šildyti elektriniais šildymo prietaisais. Elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pataria, kaip saugiai naudoti šildytuvus, kad jaukios šilumos šaltinis netaptų gaisro priežastimi.

Šildymo sistemos gedimai žiemą: kokie iššūkiai laukia?

Paskutinėmis žiemos savaitėmis įsismarkavo arktiniai šalčiai – termometrų stulpeliai vietomis nukrito net iki -26 laipsnių. Pastebima, kad smarkiai šąlant orams padažnėja ir šildymo sistemų gedimai, dėl kurių net ir namuose galima pasijusti lyg lauke.

5 priežastys, kodėl nederėtų išjungti šildymo žiemą

Paspaudus šalčiams, imame nerimauti dėl didelių šildymo sąskaitų. Dalis žmonių žiemos mėnesiais ima galvoti, kaip tokias sąskaitas galima būtų sumažinti. Vienu iš sprendimų kartais tampa šildymo išjungimas arba oro temperatūros sumažinimas iki minimalios, pavyzdžiui, tuo metu, kai yra išvykstama žiemos atostogų. Tačiau specialistai sako, kad to daryti tikrai nederėtų. Pateikiame 5 priežastis, kodėl negalima išjungti šildymo žiemą.

Ekspertai atsako: ką reikia žinoti apie grindinį šildymą?

Grindinis šildymas – sparčiai populiarėjanti radiatorių alternatyva, kai vietoje įprastų, prie sienos tvirtinamų ir papildomą erdvę užimančių radiatorių patalpas šildo sistema įrengta po grindimis. Šis efektyvus šildymo būdas yra racionalus pasirinkimas naujai statomuose individualiuose namuose, tačiau kartu pastebimas ir jo populiarumo augimas naujai įrengiamuose butuose bei loftuose. Paklausėme ekspertų, ką reikėtų žinoti apie tokį šildymo būdą.

Ekspertai atsako: kokie yra svarbiausi pamatų apšiltinimo aspektai

Per požeminę pastato dalį yra netenkama 15–20 procentų bendros šilumos. Nors pamatų apšiltinimas nėrą toks svarbus kaip stogo ar sienų apšiltinimas, bet visgi jis yra tikrai pravartus. Apšiltinus pamatus, sienos yra apsaugomos nuo peršalimo, taip pat dėl jo nesusidaro kondensatas, o tai padeda išvengti drėgmės ir pelėsio. Paklausėme ekspertų, ką reikia žinoti apie pamatų apšiltinimą.

Ekspertai atsako – kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai

Šiandien statomi energiškai efektyvūs pastatai yra patrauklūs dėl keleto aspektų. Bet visgi dauguma gali pritari nuomonei, kad svarbiausia tokių namų savybė – šie namai naudoja mažai energijos šildymui. Kadangi pastatų atitvarų šiltinimas tampa viena iš svarbiausių šilumos tausojimo priemonių, paklausėme ekspertų, kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai.