Kodėl būsto renovacija ne visada garantuoja šiltą žiemą?

 (8)
VšĮ Būsto energijos taupymo agentūros duomenimis, 2014 m. Lietuvoje buvo atnaujinti 123 daugiabučiai, o 2015 m. pradžioje renovacijos darbai vyko daugiau nei 750 daugiabučių. Specialistų teigimu, šie skaičiai dar nereiškia, kad daugiau žmonių žiemą praleis šiltai ir patogiai – po nekokybiškų renovacijos darbų išlaidų gali ne sumažėti, o padaugėti. Tikėtina, kad vietoje sumažėjusių šilumos sąskaitų į pašto dėžutę gyventojams gali atkeliauti informacija apie papildomas išlaidas renovacijos defektų šalinimui.
Kodėl būsto renovacija ne visada garantuoja šiltą žiemą?
© DELFI (T.Vinicko nuotr.)

„Įsisukęs pastatų renovacijos bumas veiklos davė ne tik renovaciją atliekančioms firmoms, bet ir gyventojams – teisingai pasirinkę bei suplanavę pastatui reikalingą renovaciją jie džiaugiasi malonesniu namų mikroklimatu bei sumažėjusiomis šildymo sąskaitomis, – teigia įmonės „Rockwool“ techninis vadovas dr. Andrius Buska. – Deja, retkarčiais po renovacijos pasigirsta žmonių skundai, esą, greta stovinčiame atnaujintame name kaimynas gyvena kur kas šilčiau arba gauna mažesnes šildymo sąskaitas.“ Anot jo, dažniausiai taip atsitinka dėl nepakankamo seno pastato būklės vertinimo, gyventojų neinformuotumo ir renovaciją atliekančios bendrovės neatsakingumo.

Pasak jo, renovacijos sprendimą renkasi patys gyventojai, tačiau jie nėra tinkamai ir objektyviai informuojami apie jų namui galimus atnaujinimo priemonių paketus, pavyzdžiui, kad ir apie galimas skirtingas sienų (tinkuojamas ar vėdinamas) konstrukcijas, jų privalumus bei trūkumus. „Dažniausiai investicijų projekte pateikiami 2 variantai: paketas A ir paketas B, su skirtingais sienų apdailos būdais, šiltinimui naudojamomis medžiagomis ir pan. Taigi, jei gyventojai neturi detalios informacijos ir aiškių abiejų variantų privalumų, dažniausiai renkasi pagal mažesnės kainos principą. Visi suprantame, kad dažnai pigiausias variantas nėra geriausias ar efektyviausias“, – pasakojo specialistas.

Pagal galiojantį Statybų techninį reglamentą, renovuoto namo sienų ir stogo šilumos pralaidumas turi būti sumažintas 4-5 kartus, lyginant su sovietmečiu statytų namų varža. Papildomos neplanuotos investicijos, atsiradusios išryškėjus pirmiesiems renovacijos trūkumams, gali gerokai paploninti kišenę, todėl, anot specialisto, geriausia pilną renovaciją daryti iškart, taip sutaupant ir laiko, ir finansinių išteklių. Gyventojams patariama atsakingai išsirinkti patikimą statybos įmonę bei nepriklausomą kompetentingą techninį prižiūrėtoją.

Keli praktiniai patarimai:

Netaupyti medžiagoms. Specialistas pastebi, kad renovacijai atlikti konkursą laimėję statybininkai neretai mėgsta pataupyti, ypač įsigyjant statybines medžiagas. Dėl tokių sprendimų nukenčia darbų kokybė ir pastatų ilgaamžiškumas, o apie tokius planų pasikeitimus namo gyventojai dažnai net neinformuojami. Išorinėms sienoms yra sukurtos net visos šiltinimo sistemos, tinkančios ir naujai statomiems, ir renovuojamiems pastatams. Pasirinkus, pavyzdžiui, kompleksinį išorinių sienų šiltinimo sprendimą, kurio pagrindą sudaro akmens vatos izoliacinės plokštės, užtikrinama efektyvi šilumos izoliacija, šiltinimo sistemos ilgaamžiškumas, laisvas apšiltintų sienų „kvėpavimas“ ir kt.

Domėtis renovacijos technologijomis. Anot specialisto, net ir naudojant kokybiškas medžiagas, būtinas nusimanymas, kaip jas naudoti. „Patikimos bendrovės šiandien jau investuoja į savo specialistus, tačiau pasitaiko atvejų, kai statybos darbus atliekantys darbininkai nėra susipažinę su naujesniais technologiniais įrengimo ypatumais, neturi darbo patirties ar netgi sunkiai gaudosi statybų srityje. Dėl net ir kelių nekompetentingų darbuotojų galutinis rezultatas gali būti nekokybiškas: sienos gali įtrūkinėti, o pro netinkamai užsandarintus plyšius iš patalpų skverbtis šiluma“, – sako A. Buska.

Derinti renovacijos laiką. Derėtų atidžiai peržiūrėti renovacijos sutartyje numatytus terminus, kadangi ne visi metų laikai yra tinkami statybos darbams. Dėl vienokių ar kitokių priežasčių nukėlus darbų pradžią ar numatytą pabaigą, dažnai nebeatsižvelgiama į oro sąlygas, todėl gali nukentėti sienų ar stogo šiltinimo sprendimų efektyvumas arba visai neįmanoma atlikti tam tikrų darbų.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šildymas

Dažna situacija: šildomame name žiemą yra neapsakomai šalta. Kodėl?

Nesandarus namas leidžia vėjais Jūsų pinigus. Pažįstama situacija?

Kas geriau – daugiau šildyti ar efektyviau šiltinti?

Kiekvienas, statydamas ar atnaujindamas savo namą, kuria strategiją, kaip pasiekti, kad gyvenimas jame būtų šiltas ir ekonomiškas.

Butas be radiatorių: ar tai įmanoma?

Grindinio šildymo sistema naujos statybos butuose Lietuvoje – anokia naujiena. Tačiau ją apipynę brangumo ar kenksmingumo mitai vis dar gajūs ir kartais žmones atbaido nuo galimybės turėti daugiau erdvės būste bei mažiau rizikuoti savo sveikata. Ekspertai tikina, jog sušilti nuo grindų, o ne iš radiatorių sklindančios šilumos galima kiekviename bute, tereikia laikytis vienintelės taisyklės – šiek tiek kilstelėti grindis.

Eksperto nuomonė, kada šiltinti savo būstą

Kiek mokėjote už savo būsto šildymą praėjusią žiemą? Ar Jūs tuo patenkinti?

Atmintinė, kaip saugiai naudoti elektrinius šildytuvus

Šaltuoju metų laiku, padaugėja gyventojų, kurie namus ima šildyti elektriniais šildymo prietaisais. Elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pataria, kaip saugiai naudoti šildytuvus, kad jaukios šilumos šaltinis netaptų gaisro priežastimi.

Šildymo sistemos gedimai žiemą: kokie iššūkiai laukia?

Paskutinėmis žiemos savaitėmis įsismarkavo arktiniai šalčiai – termometrų stulpeliai vietomis nukrito net iki -26 laipsnių. Pastebima, kad smarkiai šąlant orams padažnėja ir šildymo sistemų gedimai, dėl kurių net ir namuose galima pasijusti lyg lauke.

5 priežastys, kodėl nederėtų išjungti šildymo žiemą

Paspaudus šalčiams, imame nerimauti dėl didelių šildymo sąskaitų. Dalis žmonių žiemos mėnesiais ima galvoti, kaip tokias sąskaitas galima būtų sumažinti. Vienu iš sprendimų kartais tampa šildymo išjungimas arba oro temperatūros sumažinimas iki minimalios, pavyzdžiui, tuo metu, kai yra išvykstama žiemos atostogų. Tačiau specialistai sako, kad to daryti tikrai nederėtų. Pateikiame 5 priežastis, kodėl negalima išjungti šildymo žiemą.

Ekspertai atsako: ką reikia žinoti apie grindinį šildymą?

Grindinis šildymas – sparčiai populiarėjanti radiatorių alternatyva, kai vietoje įprastų, prie sienos tvirtinamų ir papildomą erdvę užimančių radiatorių patalpas šildo sistema įrengta po grindimis. Šis efektyvus šildymo būdas yra racionalus pasirinkimas naujai statomuose individualiuose namuose, tačiau kartu pastebimas ir jo populiarumo augimas naujai įrengiamuose butuose bei loftuose. Paklausėme ekspertų, ką reikėtų žinoti apie tokį šildymo būdą.

Ekspertai atsako: kokie yra svarbiausi pamatų apšiltinimo aspektai

Per požeminę pastato dalį yra netenkama 15–20 procentų bendros šilumos. Nors pamatų apšiltinimas nėrą toks svarbus kaip stogo ar sienų apšiltinimas, bet visgi jis yra tikrai pravartus. Apšiltinus pamatus, sienos yra apsaugomos nuo peršalimo, taip pat dėl jo nesusidaro kondensatas, o tai padeda išvengti drėgmės ir pelėsio. Paklausėme ekspertų, ką reikia žinoti apie pamatų apšiltinimą.

Ekspertai atsako – kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai

Šiandien statomi energiškai efektyvūs pastatai yra patrauklūs dėl keleto aspektų. Bet visgi dauguma gali pritari nuomonei, kad svarbiausia tokių namų savybė – šie namai naudoja mažai energijos šildymui. Kadangi pastatų atitvarų šiltinimas tampa viena iš svarbiausių šilumos tausojimo priemonių, paklausėme ekspertų, kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai.