Klausimai, kurie iškyla ieškantiems šilumos siurblio

Vienas iš ekonomiško šildymo būdų yra šilumos siurbliai. Į pagrindinius klausimus, kurie kyla tik nusprendusiems juos įsirengti, atsako UAB „Vilpra“ atsinaujinančios energijos įrangos specialistas Simonas Sabeckas.
Klausimai, kurie iškyla ieškantiems šilumos siurblio
© Shutterstock nuotr.

1. Kas yra šilumos siurblys (aeroterminis)?

Šilumos siurblys (oras/ vanduo) – tai įrenginys, skirtas šildyti arba vėsinti patalpas bei karšto vandens ruošimui. Dažniausiai jį sudaro dvi dalys – vidinė ir išorinė.

2. Kuo šilumos siurbliai oras/ vanduo skiriasi nuo labiau žinomų žemė/vanduo? Koks jų veikimo principas? Kokie pranašumai, kuo jie nusileidžia siurbliams žemė/ vanduo?

Šilumos siurblys oras/ vanduo veikia tuo pačiu principu kaip ir geoterminis šilumos siurblys, skirtumas tik tas, jog aeroterminio šilumos siurblio šilumos šaltinis yra oras, iš kurio perimta šiluma perduodama pastato šildymo sistemai arba karšto vandens ruošimui. Pagrindinis oras/ vanduo šilumos siurblio pranašumas yra ženkliai mažesnė investicija lyginant su žemė/ vanduo šilumos siurbliais. Tačiau oras/ vanduo nusileidžia savo, kiek mažesniu naudingo veikimo koeficientu, dėl kurio šildymo sąskaitos būna apie 20% didesnės lyginant su žemė vanduo šilumos siurbliais.

3. Ar kyla abejonių dėl šilumos siurblio oras/ vanduo efektyvaus veikimo, esant didesniam nei 20 laipsnių šalčiui?

Žinoma, kuo žemesnė lauko oro temperatūra – tuo mažesnis naudingo veikimo koeficientas bei krenta bendras šilumos siurblio šiluminis galingumas, tačiau tomis dienomis, kai temperatūra krenta žemiau 20 laipsnių ribos į pagalbą būna pasitelkiami elektriniai kaitinimo elementai.

4. Koks šildymas montuojamas prie siurblių – radiatoriais ar grindinis?

Kuo žemesnės temperatūros vanduo paduodamas į šildymo sistemą, tuo šildymas bus ekonomiškesnis. Grindinis šildymas yra tinkamiausias bet kokio tipo šilumos siurbliams, tačiau pati sistema gali gerai veikti ir su radiatoriniu šildymu – tik radiatoriai turi būti parinkti žematemperatūrei šildymo sistemai. Žinoma, šildymo sistema taip pat gali būti ir mišri.

5. Ar šilumos siurblio pastatymo vieta turi itakos jo darbui ir ekonomiškumui?

Kiekvieno šilumos siurblio montavimo instrukcijoje yra tiksliai aprašyti visi reikalaujami atstumai, kuriuos būtina išlaikyti montuojat išorinį įrenginio bloką. Jis taip pat negali stovėti uždaroje patalpoje. Vasaros metu per didžiausius karščius pageidautina, kad šilumos siurblio išorinė dalis būtų pavėsyje.

6. Kiek kainuoja vienas kv/m?

Vidutinės išlaidos 1 kv/m yra apie 2,65 Lt/mėn.

7. Ar tinka šilumos siurblys renovacijos atveju?

Tinka, tačiau reikia peržiūrėti, kokie radiatoriai yra patalpose. Sistema turėtų būti žematemperatūrė. Jei norima išlaikyti senąją aukštatemperatūrę sistemą – reikėtų rinkti hibridinius šilumos siurblius, kurie savyje turi integruotus papildomus dujinius arba skysto kuro katilus.

8. Kokia šilumos siurblio eksploatacijos trukmė?

Prižiūrint įrenginį, jo tarnavimo laikas gali siekti apie 15 metų.

9. Ar galima šilumos siurblį derinti su saulės baterijomis?

Techniškai galima ir tai yra nesudėtinga, bet reikia pagalvoti ar verta. Karšto vandens ruošimas su šilumos siurbliu yra ganėtinai pigus ir dėl to investicijos į saulės kolektorius turint šilumos siurblį praktiškai neatsiperka.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šildymas

Dažna situacija: šildomame name žiemą yra neapsakomai šalta. Kodėl?

Nesandarus namas leidžia vėjais Jūsų pinigus. Pažįstama situacija?

Kas geriau – daugiau šildyti ar efektyviau šiltinti?

Kiekvienas, statydamas ar atnaujindamas savo namą, kuria strategiją, kaip pasiekti, kad gyvenimas jame būtų šiltas ir ekonomiškas.

Butas be radiatorių: ar tai įmanoma?

Grindinio šildymo sistema naujos statybos butuose Lietuvoje – anokia naujiena. Tačiau ją apipynę brangumo ar kenksmingumo mitai vis dar gajūs ir kartais žmones atbaido nuo galimybės turėti daugiau erdvės būste bei mažiau rizikuoti savo sveikata. Ekspertai tikina, jog sušilti nuo grindų, o ne iš radiatorių sklindančios šilumos galima kiekviename bute, tereikia laikytis vienintelės taisyklės – šiek tiek kilstelėti grindis.

Eksperto nuomonė, kada šiltinti savo būstą

Kiek mokėjote už savo būsto šildymą praėjusią žiemą? Ar Jūs tuo patenkinti?

Atmintinė, kaip saugiai naudoti elektrinius šildytuvus

Šaltuoju metų laiku, padaugėja gyventojų, kurie namus ima šildyti elektriniais šildymo prietaisais. Elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pataria, kaip saugiai naudoti šildytuvus, kad jaukios šilumos šaltinis netaptų gaisro priežastimi.

Šildymo sistemos gedimai žiemą: kokie iššūkiai laukia?

Paskutinėmis žiemos savaitėmis įsismarkavo arktiniai šalčiai – termometrų stulpeliai vietomis nukrito net iki -26 laipsnių. Pastebima, kad smarkiai šąlant orams padažnėja ir šildymo sistemų gedimai, dėl kurių net ir namuose galima pasijusti lyg lauke.

5 priežastys, kodėl nederėtų išjungti šildymo žiemą

Paspaudus šalčiams, imame nerimauti dėl didelių šildymo sąskaitų. Dalis žmonių žiemos mėnesiais ima galvoti, kaip tokias sąskaitas galima būtų sumažinti. Vienu iš sprendimų kartais tampa šildymo išjungimas arba oro temperatūros sumažinimas iki minimalios, pavyzdžiui, tuo metu, kai yra išvykstama žiemos atostogų. Tačiau specialistai sako, kad to daryti tikrai nederėtų. Pateikiame 5 priežastis, kodėl negalima išjungti šildymo žiemą.

Ekspertai atsako: ką reikia žinoti apie grindinį šildymą?

Grindinis šildymas – sparčiai populiarėjanti radiatorių alternatyva, kai vietoje įprastų, prie sienos tvirtinamų ir papildomą erdvę užimančių radiatorių patalpas šildo sistema įrengta po grindimis. Šis efektyvus šildymo būdas yra racionalus pasirinkimas naujai statomuose individualiuose namuose, tačiau kartu pastebimas ir jo populiarumo augimas naujai įrengiamuose butuose bei loftuose. Paklausėme ekspertų, ką reikėtų žinoti apie tokį šildymo būdą.

Ekspertai atsako: kokie yra svarbiausi pamatų apšiltinimo aspektai

Per požeminę pastato dalį yra netenkama 15–20 procentų bendros šilumos. Nors pamatų apšiltinimas nėrą toks svarbus kaip stogo ar sienų apšiltinimas, bet visgi jis yra tikrai pravartus. Apšiltinus pamatus, sienos yra apsaugomos nuo peršalimo, taip pat dėl jo nesusidaro kondensatas, o tai padeda išvengti drėgmės ir pelėsio. Paklausėme ekspertų, ką reikia žinoti apie pamatų apšiltinimą.

Ekspertai atsako – kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai

Šiandien statomi energiškai efektyvūs pastatai yra patrauklūs dėl keleto aspektų. Bet visgi dauguma gali pritari nuomonei, kad svarbiausia tokių namų savybė – šie namai naudoja mažai energijos šildymui. Kadangi pastatų atitvarų šiltinimas tampa viena iš svarbiausių šilumos tausojimo priemonių, paklausėme ekspertų, kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai.