Klausimai, kurie iškyla ieškantiems šilumos siurblio

Vienas iš ekonomiško šildymo būdų yra šilumos siurbliai. Į pagrindinius klausimus, kurie kyla tik nusprendusiems juos įsirengti, atsako UAB „Vilpra“ atsinaujinančios energijos įrangos specialistas Simonas Sabeckas.
Klausimai, kurie iškyla ieškantiems šilumos siurblio
© Shutterstock nuotr.

1. Kas yra šilumos siurblys (aeroterminis)?

Šilumos siurblys (oras/ vanduo) – tai įrenginys, skirtas šildyti arba vėsinti patalpas bei karšto vandens ruošimui. Dažniausiai jį sudaro dvi dalys – vidinė ir išorinė.

2. Kuo šilumos siurbliai oras/ vanduo skiriasi nuo labiau žinomų žemė/vanduo? Koks jų veikimo principas? Kokie pranašumai, kuo jie nusileidžia siurbliams žemė/ vanduo?

Šilumos siurblys oras/ vanduo veikia tuo pačiu principu kaip ir geoterminis šilumos siurblys, skirtumas tik tas, jog aeroterminio šilumos siurblio šilumos šaltinis yra oras, iš kurio perimta šiluma perduodama pastato šildymo sistemai arba karšto vandens ruošimui. Pagrindinis oras/ vanduo šilumos siurblio pranašumas yra ženkliai mažesnė investicija lyginant su žemė/ vanduo šilumos siurbliais. Tačiau oras/ vanduo nusileidžia savo, kiek mažesniu naudingo veikimo koeficientu, dėl kurio šildymo sąskaitos būna apie 20% didesnės lyginant su žemė vanduo šilumos siurbliais.

3. Ar kyla abejonių dėl šilumos siurblio oras/ vanduo efektyvaus veikimo, esant didesniam nei 20 laipsnių šalčiui?

Žinoma, kuo žemesnė lauko oro temperatūra – tuo mažesnis naudingo veikimo koeficientas bei krenta bendras šilumos siurblio šiluminis galingumas, tačiau tomis dienomis, kai temperatūra krenta žemiau 20 laipsnių ribos į pagalbą būna pasitelkiami elektriniai kaitinimo elementai.

4. Koks šildymas montuojamas prie siurblių – radiatoriais ar grindinis?

Kuo žemesnės temperatūros vanduo paduodamas į šildymo sistemą, tuo šildymas bus ekonomiškesnis. Grindinis šildymas yra tinkamiausias bet kokio tipo šilumos siurbliams, tačiau pati sistema gali gerai veikti ir su radiatoriniu šildymu – tik radiatoriai turi būti parinkti žematemperatūrei šildymo sistemai. Žinoma, šildymo sistema taip pat gali būti ir mišri.

5. Ar šilumos siurblio pastatymo vieta turi itakos jo darbui ir ekonomiškumui?

Kiekvieno šilumos siurblio montavimo instrukcijoje yra tiksliai aprašyti visi reikalaujami atstumai, kuriuos būtina išlaikyti montuojat išorinį įrenginio bloką. Jis taip pat negali stovėti uždaroje patalpoje. Vasaros metu per didžiausius karščius pageidautina, kad šilumos siurblio išorinė dalis būtų pavėsyje.

6. Kiek kainuoja vienas kv/m?

Vidutinės išlaidos 1 kv/m yra apie 2,65 Lt/mėn.

7. Ar tinka šilumos siurblys renovacijos atveju?

Tinka, tačiau reikia peržiūrėti, kokie radiatoriai yra patalpose. Sistema turėtų būti žematemperatūrė. Jei norima išlaikyti senąją aukštatemperatūrę sistemą – reikėtų rinkti hibridinius šilumos siurblius, kurie savyje turi integruotus papildomus dujinius arba skysto kuro katilus.

8. Kokia šilumos siurblio eksploatacijos trukmė?

Prižiūrint įrenginį, jo tarnavimo laikas gali siekti apie 15 metų.

9. Ar galima šilumos siurblį derinti su saulės baterijomis?

Techniškai galima ir tai yra nesudėtinga, bet reikia pagalvoti ar verta. Karšto vandens ruošimas su šilumos siurbliu yra ganėtinai pigus ir dėl to investicijos į saulės kolektorius turint šilumos siurblį praktiškai neatsiperka.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šildymas

5 priežastys, kodėl nederėtų išjungti šildymo žiemą

Paspaudus šalčiams, imame nerimauti dėl didelių šildymo sąskaitų. Dalis žmonių žiemos mėnesiais ima galvoti, kaip tokias sąskaitas galima būtų sumažinti. Vienu iš sprendimų kartais tampa šildymo išjungimas arba oro temperatūros sumažinimas iki minimalios, pavyzdžiui, tuo metu, kai yra išvykstama žiemos atostogų. Tačiau specialistai sako, kad to daryti tikrai nederėtų. Pateikiame 5 priežastis, kodėl negalima išjungti šildymo žiemą.

Ekspertai atsako: ką reikia žinoti apie grindinį šildymą?

Grindinis šildymas – sparčiai populiarėjanti radiatorių alternatyva, kai vietoje įprastų, prie sienos tvirtinamų ir papildomą erdvę užimančių radiatorių patalpas šildo sistema įrengta po grindimis. Šis efektyvus šildymo būdas yra racionalus pasirinkimas naujai statomuose individualiuose namuose, tačiau kartu pastebimas ir jo populiarumo augimas naujai įrengiamuose butuose bei loftuose. Paklausėme ekspertų, ką reikėtų žinoti apie tokį šildymo būdą.

Ekspertai atsako: kokie yra svarbiausi pamatų apšiltinimo aspektai

Per požeminę pastato dalį yra netenkama 15–20 procentų bendros šilumos. Nors pamatų apšiltinimas nėrą toks svarbus kaip stogo ar sienų apšiltinimas, bet visgi jis yra tikrai pravartus. Apšiltinus pamatus, sienos yra apsaugomos nuo peršalimo, taip pat dėl jo nesusidaro kondensatas, o tai padeda išvengti drėgmės ir pelėsio. Paklausėme ekspertų, ką reikia žinoti apie pamatų apšiltinimą.

Ekspertai atsako – kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai

Šiandien statomi energiškai efektyvūs pastatai yra patrauklūs dėl keleto aspektų. Bet visgi dauguma gali pritari nuomonei, kad svarbiausia tokių namų savybė – šie namai naudoja mažai energijos šildymui. Kadangi pastatų atitvarų šiltinimas tampa viena iš svarbiausių šilumos tausojimo priemonių, paklausėme ekspertų, kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai.

Stogo šiltinimas: didžiausios ir dažniausiai pasitaikančios klaidos (10)

Stogas yra viena jautriausių namo vietų šalčiui. Tinkamai jo neapšiltinus ir neužsandarinus galima patirti didelių šilumos nuostolių. Stogo įrengimas daro didelę įtaką viso namo energijos suvartojimui, dėl netinkamai apšiltinto stogo, išnaudojamas šilumos kiekis gali siekti daugiau nei 30 procentų. Pristatome kelias, dažnai pasitaikančias stogo šiltinimo klaidas, iš kurių verta pasimokyti.

Malkų laikymo ypatybės bei būdai (5)

Efektyviam kūrenimui užtikrinti yra būtinas tinkamas malkų laikymas. Kad kūrenimui naudojamos malkos būtų visada po ranka, svarbu joms parinkti patogią, sausą ir vėdinamą laikymo vietą. Pristatome keletą praktiškų malkų laikymo patarimų.

Kūrenimas akmens anglimi: ką reikia žinoti (2)

Alternatyvių kuro rūšių, iš kurių gali rinktis individualių namų savininkai, šiandien yra itin daug. Akmens anglis – puikiai pažįstama kuro rūšis, kurios populiarumas rinkoje, dėl pačios medžiagos pliusų bei minusų, yra gan nestabilus. Taigi šioje publikacijoje plačiau aptarsime akmens anglies privalumus bei trūkumus.

Kietojo kuro, granuliniai ar dujiniai katilai: kaip išsirinkti? (4)

Jau seniai praėjo laikai, kai individualų namą buvo galima šildyti vien tik malkomis kūrenama krosnimi. Šiandien galima rinktis iš daugybės modernių šildymo šaltinių. Kieto kuro katilai, granuliniai katilai, dujų katilai – kelios populiarios šildymo priemonės, kurias plačiau aptarsime šioje publikacijoje.

Kaip saugiai naudoti dujas buityje

Nemalonu, jei dujinio šildymo katilas sugenda tada, kai jis labiausiai reikalingas – per šalčius, todėl elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pataria jau dabar tinkamai pasirūpinti dujiniu katilu ir paruošti šildymo sistemą žiemai. Šiuolaikinėms dujinio šildymo sistemoms specialių žinių nereikia, pakanka atlikti kelis paprastus žingsnius.

Kokias malkas geriausia rinktis? (1)

Malkos nuo senų laikų iki pat dabar yra populiari individualių namų šildymui skirta kuro rūšis. Malkų būna įvairių: ąžuolo, beržo, uosio, klevo, liepos, pušies, eglės ir t.t.. Tačiau kokias malkas rinktis geriausia?