Keli patarimai kraunantiems malkas į stirtą

 (41)
Jei tai darote pirmą kartą, malkas nebūtinai sukrausite teisingai, lygiai ir gražiai. Žinoma, antrą kartą jau pasimokysite iš klaidų. Štai keli patarimai, kad jau pirmą kartą malkų krovimas nebūtų toks sudėtingas.
Keli patarimai kraunantiems malkas į stirtą
© Shutterstock nuotr.

Tvirtas pagrindas

Stirta turi būti šiek tiek aukščiau nuo žemės – kad malkos nedrėktų bei nepelytų. Paprasčiausias būdas malkoms neleisti liestis su žeme – pasigaminti skersinius, kurie laikytų konstrukciją aukščiau. Galite naudoti tuos pačius rąstelius, iš kurių pjausite malkas. Geriausia panaudoti medieną, kuri mažiausiai tinka kūrenimui. Apsidairykite, gal kaip tik stirtą ketinate įsirengti ten, kur auga eglutės – panaudokite jas kaip pamatinius skersinius.

Vertikalumas

Malkos turi būti sukrautos taip, kad stirta išliktų stabili vertikaliai mažiausiai vieną žiemos periodą, o geriausiai – dvejus metus. Kuo trumpesnės malkos, tuo siauresnė stirta, o tuo pačiu – ir nestabilesnė. Tačiau trumpesnes malkas lengviau skaldyti ir patogiau susidėti prie židinio, tad vardan patogumo teks padirbėti kraunant stirtą.

Stirtos paprastai pradedamos krauti nuo vienos pusės. Laikas nuo laiko reikia patikrinti, ar malkos laikosi stabiliai, ar nesiruošia griūti į vieną ar kitą pusę. Jei stirta tampa nelygi, pataisykite, pastumdykite malkas, kad stirta būtų idealiai lygi. Kuo stirta aukštesnė, tuo sunkiau bus išlyginti.

Turėkite omenyje, jog dauguma malkų viename gale yra siauresnės, negu kitame, tad dedant malkas mainykite puses, kad dedama malka išliktų horizontalioje pozicijoje.

Apsauga nuo kritimo

Jei malkos yra ganėtinai trumpos, gali kilti pavojus, jog stirta gali nugriūti. Stabilumą užtikrins įkalti prilaikantys atraminiai basliai. Tai taip pat apsaugos stirtą ir nuo galingesnio vėjo šuoro. Kai krūva sumažėja, galite ją sutvirtinti storesne viela.

Stirtos galai

Kad galai būtų nepriekaištingai sukrauti, reikia atidžiai parinkti tam tinkamas malkas. Malkos turi būti kuo lygesnės, mažai siaurėjančios, o geriausiai – visiškai lygios. Geriausia jas atsirinkti jau skaldant malkas, nes tokių būna tikrai nedaug.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šildymas

Dažna situacija: šildomame name žiemą yra neapsakomai šalta. Kodėl?

Nesandarus namas leidžia vėjais Jūsų pinigus. Pažįstama situacija?

Kas geriau – daugiau šildyti ar efektyviau šiltinti?

Kiekvienas, statydamas ar atnaujindamas savo namą, kuria strategiją, kaip pasiekti, kad gyvenimas jame būtų šiltas ir ekonomiškas.

Butas be radiatorių: ar tai įmanoma?

Grindinio šildymo sistema naujos statybos butuose Lietuvoje – anokia naujiena. Tačiau ją apipynę brangumo ar kenksmingumo mitai vis dar gajūs ir kartais žmones atbaido nuo galimybės turėti daugiau erdvės būste bei mažiau rizikuoti savo sveikata. Ekspertai tikina, jog sušilti nuo grindų, o ne iš radiatorių sklindančios šilumos galima kiekviename bute, tereikia laikytis vienintelės taisyklės – šiek tiek kilstelėti grindis.

Eksperto nuomonė, kada šiltinti savo būstą

Kiek mokėjote už savo būsto šildymą praėjusią žiemą? Ar Jūs tuo patenkinti?

Atmintinė, kaip saugiai naudoti elektrinius šildytuvus

Šaltuoju metų laiku, padaugėja gyventojų, kurie namus ima šildyti elektriniais šildymo prietaisais. Elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pataria, kaip saugiai naudoti šildytuvus, kad jaukios šilumos šaltinis netaptų gaisro priežastimi.

Šildymo sistemos gedimai žiemą: kokie iššūkiai laukia?

Paskutinėmis žiemos savaitėmis įsismarkavo arktiniai šalčiai – termometrų stulpeliai vietomis nukrito net iki -26 laipsnių. Pastebima, kad smarkiai šąlant orams padažnėja ir šildymo sistemų gedimai, dėl kurių net ir namuose galima pasijusti lyg lauke.

5 priežastys, kodėl nederėtų išjungti šildymo žiemą

Paspaudus šalčiams, imame nerimauti dėl didelių šildymo sąskaitų. Dalis žmonių žiemos mėnesiais ima galvoti, kaip tokias sąskaitas galima būtų sumažinti. Vienu iš sprendimų kartais tampa šildymo išjungimas arba oro temperatūros sumažinimas iki minimalios, pavyzdžiui, tuo metu, kai yra išvykstama žiemos atostogų. Tačiau specialistai sako, kad to daryti tikrai nederėtų. Pateikiame 5 priežastis, kodėl negalima išjungti šildymo žiemą.

Ekspertai atsako: ką reikia žinoti apie grindinį šildymą?

Grindinis šildymas – sparčiai populiarėjanti radiatorių alternatyva, kai vietoje įprastų, prie sienos tvirtinamų ir papildomą erdvę užimančių radiatorių patalpas šildo sistema įrengta po grindimis. Šis efektyvus šildymo būdas yra racionalus pasirinkimas naujai statomuose individualiuose namuose, tačiau kartu pastebimas ir jo populiarumo augimas naujai įrengiamuose butuose bei loftuose. Paklausėme ekspertų, ką reikėtų žinoti apie tokį šildymo būdą.

Ekspertai atsako: kokie yra svarbiausi pamatų apšiltinimo aspektai

Per požeminę pastato dalį yra netenkama 15–20 procentų bendros šilumos. Nors pamatų apšiltinimas nėrą toks svarbus kaip stogo ar sienų apšiltinimas, bet visgi jis yra tikrai pravartus. Apšiltinus pamatus, sienos yra apsaugomos nuo peršalimo, taip pat dėl jo nesusidaro kondensatas, o tai padeda išvengti drėgmės ir pelėsio. Paklausėme ekspertų, ką reikia žinoti apie pamatų apšiltinimą.

Ekspertai atsako – kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai

Šiandien statomi energiškai efektyvūs pastatai yra patrauklūs dėl keleto aspektų. Bet visgi dauguma gali pritari nuomonei, kad svarbiausia tokių namų savybė – šie namai naudoja mažai energijos šildymui. Kadangi pastatų atitvarų šiltinimas tampa viena iš svarbiausių šilumos tausojimo priemonių, paklausėme ekspertų, kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai.