Kaip ir kodėl rinktis krosnelę namų šildymui?

 (19)
Nors žodis krosnelė šiais laikais, kai šildymo srityje naudojami žodžiai „geoterminis“, „dujų generacinis“ ar „kondensacinis“, atrodo pernelyg paprastas, krosnelių kol kas niekas nesiruošia nurašyti. Jeigu pagalvojus apie šį žodį mintyse iškyla sena neišvaizdi purvina metalinė krosnis, turite atnaujinti savo žinias. Krosnelių pasirinkimas šiais laikais yra kur kas įvairesnis.
Kaip ir kodėl rinktis krosnelę namų šildymui?
© Shutterstock nuotr.

Renkantis krosnelę vienas dažniausiai užduodamų klausimų yra šis – ar tikrai geriau rinktis krosnelę, galbūt reikėtų galvoti apie židinį? Pabandėme sudėlioti akcentus.

Krosnelės privalumai.

Pigumas. Nors krosnelių yra įvairiausių rūšių ir kainų segmentų, tačiau vidutiniškai krosnelės yra ženkliai pigesnės už židinius.

Lengviau montuojama. Krosnelei reikia praktiškai tik vieno dalyko – dūmtraukio. Primontavus ją ir įrengus nedegų pagrindą po ja, krosnelę jau galite naudoti pilnavertiškai. Malkinis židinys yra daugiau reginys akims, tad nors teoriškai galima pastatyti židinio kapsulę, ją prijungti ir pradėti kūrenti, paprastai įrengiant židinį yra kur kas daugiau apdailos darbų.

Trūkumai.

Ortakinis šildymas. Lyginant su židiniais, malkinės krosnelės turi mažiau galimybių šildyti orą – nuo židinio galima vesti ortakius ir šildyti orą visose namų patalpose. Tiesa, egzistuoja tam tikrų galimybių patalpas šildyti ir turint krosnelę, tiesiog židinys siūlo papildomą alternatyvą.

Interjeras. Įvairesnė išvaizda, sprendimai ir dekoravimo galimybės.

Energijos rūšis. Rinkoje egzistuoja sprendimų dalinai pakeičiančių "tikrą" malkinį židinį - tai ir elektrinis židinys, ir dujinis. Yra galimybių kūrenti ir dujines krosneles, tačiau jos yra kur kas masyvesnės, kai dujiniai židiniai yra kompaktiškesni,o kai kurie – netgi mobilūs.

Apibendrinant skirtumus galima pasakyti, kad krosnelės yra tarsi darbinis arkliukas – praktiška, išimtinai šildymui skirta priemonė, kai tuo tarpu židinys lygiavertiškai yra ir šildantis, ir vizualiai patrauklus pasirinkimas. Tačiau nuvertinti krosneles estetikos prasme būtų klaida. Tai nebėra vien kvadratinės juodos dėžės su durelėmis malkoms įmesti. Šiuolaikiniai gamintojai jas gamina patrauklaus dizaino ir nors pastatymo ir įkomponavimo sprendimų esama mažiau nei židinio atveju, tačiau tinkamą krosnelę pastačius netgi svetainėje, ji akies nerėš.

Tad jeigu jums iš tiesų reikia būtent krosnelės, tikriausiai bus įdomu, pagal kokius kriterijus ją reikėtų pasirinkti.

Yra net keli svarbūs kriterijai. Visų pirma – šildymo būdas. Krosnelės gali būti dviejų rūšių: spindulinės (šilumą akumuliuojančios) ir konvekcinės. Spindulinės krosnelės šilumą skleidžia nuo įkaitusio korpuso, o konvekcinės krosnelės turi dvigubą korpusą – tarp jų susidaro šilto oro srautas, kuris kildamas šildo visą patalpą. Teigiama, kad tokiu būdu oras po patalpą pasklinda tolydžiau. Tradicinės krosnelės daugiau skirtos apšildyti tą patalpą kurioje stovi, tačiau kūrenant ilgiau, nesudarant kliūčių įkaitusiam orui judėti ar turint gana galingą ir masyvią krosnelę, šiluma pasklis ir po kitas patalpas. Tiesa, ji nebus tokia tolydi kaip naudojant kitus šildymo metodus.

Visgi, kaip ir minėta, šiuolaikinės krosnelės siūlo ir alternatyvių šildymo pasirinkimų. Galima rinktis krosnelę su vandens kontūru. Taip kūrenant krosnį, ji ne tik šildys orą aplink, tačiau ir radiatorius name. Toks būdas iš esmės panašus į kieto kuro katilo kūrenimą, skirtumas tas, kad krosnelių dizainas leidžia stebėti degančią ugnį, o ir pati išvaizda dažnai yra kiek labiau tinkama gyvenamosioms patalpoms. Tokios krosnelės natūraliai yra brangesnės nei įprastos.

Metalas, iš kurio pagaminta krosnelė yra kitas svarbus kriterijus. Krosnelės gaminamos iš plieno arba ketaus. Plieninės krosnelės gali būti ir konvekcinės. Ketaus krosnelės dažniausiai yra galingesnės ir ilgaamžiškesnės.

Tradiciškai krosnelės įsivaizduojamos kaip malkomis kūrenami šildymo įtaisai. Tai yra tiesa, krosneles galima kūrenti malkomis, tą daro dauguma jų savininkų. Kita vertus, rinka siūlo ir kitų pasirinkimų – pavyzdžiui, granulinių krosnelių. Granulinės krosnelės brangesnės, granulių kaina taip pat didesnė, tačiau yra vienas privalumas – granulinės krosnelės, taip pat kaip granuliniai katilai, reikalauja mažiau priežiūros. Tiesa, jei tokia krosnelė jūsų namuose dėl kokių nors priežasčių įrengta kaip papildomas ar atsarginis šildymo įrenginys, prisiminkite, kad krosnelei reikia elektros. Dar viena naudojama kuro rūšis – medienos briketai. Jie patogūs, kadangi yra dega švariau nei malkos. Bene mažiausiai populiarios, tačiau turbūt vienos patogiausių yra dujinės krosnelės – jos dega švariai ir turi daugiau įvairių valdymo galimybių, jų nereikia kasdien prižiūrėti.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šildymas

Kas geriau – daugiau šildyti ar efektyviau šiltinti?

Kiekvienas, statydamas ar atnaujindamas savo namą, kuria strategiją, kaip pasiekti, kad gyvenimas jame būtų šiltas ir ekonomiškas.

Butas be radiatorių: ar tai įmanoma?

Grindinio šildymo sistema naujos statybos butuose Lietuvoje – anokia naujiena. Tačiau ją apipynę brangumo ar kenksmingumo mitai vis dar gajūs ir kartais žmones atbaido nuo galimybės turėti daugiau erdvės būste bei mažiau rizikuoti savo sveikata. Ekspertai tikina, jog sušilti nuo grindų, o ne iš radiatorių sklindančios šilumos galima kiekviename bute, tereikia laikytis vienintelės taisyklės – šiek tiek kilstelėti grindis.

Eksperto nuomonė, kada šiltinti savo būstą

Kiek mokėjote už savo būsto šildymą praėjusią žiemą? Ar Jūs tuo patenkinti?

Atmintinė, kaip saugiai naudoti elektrinius šildytuvus

Šaltuoju metų laiku, padaugėja gyventojų, kurie namus ima šildyti elektriniais šildymo prietaisais. Elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pataria, kaip saugiai naudoti šildytuvus, kad jaukios šilumos šaltinis netaptų gaisro priežastimi.

Šildymo sistemos gedimai žiemą: kokie iššūkiai laukia?

Paskutinėmis žiemos savaitėmis įsismarkavo arktiniai šalčiai – termometrų stulpeliai vietomis nukrito net iki -26 laipsnių. Pastebima, kad smarkiai šąlant orams padažnėja ir šildymo sistemų gedimai, dėl kurių net ir namuose galima pasijusti lyg lauke.

5 priežastys, kodėl nederėtų išjungti šildymo žiemą

Paspaudus šalčiams, imame nerimauti dėl didelių šildymo sąskaitų. Dalis žmonių žiemos mėnesiais ima galvoti, kaip tokias sąskaitas galima būtų sumažinti. Vienu iš sprendimų kartais tampa šildymo išjungimas arba oro temperatūros sumažinimas iki minimalios, pavyzdžiui, tuo metu, kai yra išvykstama žiemos atostogų. Tačiau specialistai sako, kad to daryti tikrai nederėtų. Pateikiame 5 priežastis, kodėl negalima išjungti šildymo žiemą.

Ekspertai atsako: ką reikia žinoti apie grindinį šildymą?

Grindinis šildymas – sparčiai populiarėjanti radiatorių alternatyva, kai vietoje įprastų, prie sienos tvirtinamų ir papildomą erdvę užimančių radiatorių patalpas šildo sistema įrengta po grindimis. Šis efektyvus šildymo būdas yra racionalus pasirinkimas naujai statomuose individualiuose namuose, tačiau kartu pastebimas ir jo populiarumo augimas naujai įrengiamuose butuose bei loftuose. Paklausėme ekspertų, ką reikėtų žinoti apie tokį šildymo būdą.

Ekspertai atsako: kokie yra svarbiausi pamatų apšiltinimo aspektai

Per požeminę pastato dalį yra netenkama 15–20 procentų bendros šilumos. Nors pamatų apšiltinimas nėrą toks svarbus kaip stogo ar sienų apšiltinimas, bet visgi jis yra tikrai pravartus. Apšiltinus pamatus, sienos yra apsaugomos nuo peršalimo, taip pat dėl jo nesusidaro kondensatas, o tai padeda išvengti drėgmės ir pelėsio. Paklausėme ekspertų, ką reikia žinoti apie pamatų apšiltinimą.

Ekspertai atsako – kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai

Šiandien statomi energiškai efektyvūs pastatai yra patrauklūs dėl keleto aspektų. Bet visgi dauguma gali pritari nuomonei, kad svarbiausia tokių namų savybė – šie namai naudoja mažai energijos šildymui. Kadangi pastatų atitvarų šiltinimas tampa viena iš svarbiausių šilumos tausojimo priemonių, paklausėme ekspertų, kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai.

Stogo šiltinimas: didžiausios ir dažniausiai pasitaikančios klaidos (10)

Stogas yra viena jautriausių namo vietų šalčiui. Tinkamai jo neapšiltinus ir neužsandarinus galima patirti didelių šilumos nuostolių. Stogo įrengimas daro didelę įtaką viso namo energijos suvartojimui, dėl netinkamai apšiltinto stogo, išnaudojamas šilumos kiekis gali siekti daugiau nei 30 procentų. Pristatome kelias, dažnai pasitaikančias stogo šiltinimo klaidas, iš kurių verta pasimokyti.