Ką rinktis namų ugniai: židinį ar krosnelę?

 (1)
Vis daugiau žmonių ir individualiuose namuose, ir butuose pageidauja turėti ugniakurą. Pastaruoju metu vienas populiaresnių klausimų tiek naujakuriams, tiek remontuojantiems namus, kaip vienu metu ir apšildyti patalpas, ir jas papuošti. Pasirinkimas didelis, tačiau kaip žinoti, ar židinys, ar krosnelė geriausiai atitiks mano poreikius? Šįkart pataria „Ogmios mieste“ įsikūrusios židinių ir krosnelių prekybos įmonės „Vyzijotulis“ konsultantas ir meistras Jonas Keršys.
Ką rinktis namų ugniai: židinį ar krosnelę?
© Fotolia nuotr.

Židinys ar krosnelė?

„Pirmiausiai reikėtų sau atsakyti į klausimą, ko žmogus nori: ar vien estetinio vaizdo, interjero detalės, ar namų šildymo. Nuo to ir reikėtų pradėti, tačiau iš patirties galiu pasakyti, kad dauguma pas mus apsilankančių pirkėjų atvyksta į šį klausimą dar neatsakę“, - pasakojo „Vyzijotulis“ konsultantas.

Krosnelės eksploatacija yra paprastesnė nei židinio, mat mūriniame ugniakure kaupiasi įvairios dulkės, jas reikia kaskart išsiurbti, taip pat reikia keisti ventiliatorius ir filtrus. Tuo metu krosnelės priežiūra – paprastesnė. Tereikia nuvalyti dulkes ir kartą per metus pakeisti durelių tarpinę. Be to, jei jus spaudžia sąmata, kurios negalite viršyti, geriau rinktis krosnelę, mat ją įsigijus, nebereikės leisti pinigų montavimui.

„Statant židinį kainuoja montavimo darbai, reikalingos ir montavimo medžiagos. Krosnelę tereikia prijungti ir iškart galima ja džiaugtis“, – pasakojo J. Keršys ir pridūrė, kad tiek krosnelių, tiek židinių dūmtraukių įrengimo kaina yra panaši.

Paklaustas apie židinių ir krosnelių durelių stiklų valymą, konsultantas užtikrino, kad jo įmonė prekiauja tokiomis krosnelėmis, kurių stiklai neaprūksta, mat gamintojai užtikrina kokybišką kūrenimąsi jose.

Koks kuras – tinkamiausias?

Geriausias kietasis kuras, tinkantis ir židiniams, ir krosnelėms, yra medienos briketai ir malkos. Specialistas rekomenduoja rinktis alksnio, beržo ar uosio medieną. Derėtų nepamiršti, kad šlapios medienos nei židiniuose, nei krosnelėse deginti negalima. Taigi, jei sumanėte namuose pakūrenti ką tik iš savo miško ar sodo parsivežtų malkų, geriau atidėkite ją džiūvimui.

Tiks ir šildymui

Židinys ar krosnelė kaip šildymo būdas. Ar efektyvu? „Be abejo“, - patikino J. Keršys ir paaiškino, kad įsirengus židinį galima apšildyti visą namą. Tuo metu krosnelė šildo tik patalpą, kurioje ji sumontuota.

Beje, įsirenginėjantiems ugniakurus savo namuose, įmonės konsultantas patarė kreiptis į profesionalius montuotojus, mat taip išvengsite tikimybės padaryti įvairių klaidų.

Mada – ne svarbiausia

Paklausta, kokios šildymo įrenginių „mados“ vyrauja naujai namus įsirengiančių lietuvių namuose, architektė, interjero dizainerė Kristina Pilipavičiūtė sako, kad mada šioje vietoje nėra svarbiausias dalykas.

„Pasirinkimą lemia užsakovo finansinės galimybės, skonis. Mažesnės kvadratūros būste gyvenantys žmonės dažniau renkasi krosneles, kiti vis dar neabejingi akmenimis grįstiems židiniams. Židinius dažniau renkasi indvidualių namų gyventojai, taip jie susikuria ne tik jaukesnį būstą, bet ir gali džiaugtis šiluma visuose namuose už mažesnę kainą“, – sakė K. Pilipavičiūtė.

Dažniau, anot jos, lietuviai savo namuose įsirengia židinius, juos derindami prie namuose vyraujančio stiliaus. Dažniausiai lietuvių namuose sutinkami židiniai-katilai ir židiniai-krosnys.

Krosnelė jau turi savo formą ir jos nepakeisi, belieka surasti jai vietą patalpoje. „Šiais laikais statybinių prekių pasiūla labai plati, tai liečia ir šildymo įrangą. Kiekvienas, įsirengdamas savo namus, turi pasirinkimo laisvę ir renkasi tai, kas jam labiausiai patinka. Jei architektas sako, kad dabar vyrauja tik modernizmas, jis tikriausiai jums meluoja“, – juokauja pašnekovė.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šildymas

Dažna situacija: šildomame name žiemą yra neapsakomai šalta. Kodėl?

Nesandarus namas leidžia vėjais Jūsų pinigus. Pažįstama situacija?

Kas geriau – daugiau šildyti ar efektyviau šiltinti?

Kiekvienas, statydamas ar atnaujindamas savo namą, kuria strategiją, kaip pasiekti, kad gyvenimas jame būtų šiltas ir ekonomiškas.

Butas be radiatorių: ar tai įmanoma?

Grindinio šildymo sistema naujos statybos butuose Lietuvoje – anokia naujiena. Tačiau ją apipynę brangumo ar kenksmingumo mitai vis dar gajūs ir kartais žmones atbaido nuo galimybės turėti daugiau erdvės būste bei mažiau rizikuoti savo sveikata. Ekspertai tikina, jog sušilti nuo grindų, o ne iš radiatorių sklindančios šilumos galima kiekviename bute, tereikia laikytis vienintelės taisyklės – šiek tiek kilstelėti grindis.

Eksperto nuomonė, kada šiltinti savo būstą

Kiek mokėjote už savo būsto šildymą praėjusią žiemą? Ar Jūs tuo patenkinti?

Atmintinė, kaip saugiai naudoti elektrinius šildytuvus

Šaltuoju metų laiku, padaugėja gyventojų, kurie namus ima šildyti elektriniais šildymo prietaisais. Elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pataria, kaip saugiai naudoti šildytuvus, kad jaukios šilumos šaltinis netaptų gaisro priežastimi.

Šildymo sistemos gedimai žiemą: kokie iššūkiai laukia?

Paskutinėmis žiemos savaitėmis įsismarkavo arktiniai šalčiai – termometrų stulpeliai vietomis nukrito net iki -26 laipsnių. Pastebima, kad smarkiai šąlant orams padažnėja ir šildymo sistemų gedimai, dėl kurių net ir namuose galima pasijusti lyg lauke.

5 priežastys, kodėl nederėtų išjungti šildymo žiemą

Paspaudus šalčiams, imame nerimauti dėl didelių šildymo sąskaitų. Dalis žmonių žiemos mėnesiais ima galvoti, kaip tokias sąskaitas galima būtų sumažinti. Vienu iš sprendimų kartais tampa šildymo išjungimas arba oro temperatūros sumažinimas iki minimalios, pavyzdžiui, tuo metu, kai yra išvykstama žiemos atostogų. Tačiau specialistai sako, kad to daryti tikrai nederėtų. Pateikiame 5 priežastis, kodėl negalima išjungti šildymo žiemą.

Ekspertai atsako: ką reikia žinoti apie grindinį šildymą?

Grindinis šildymas – sparčiai populiarėjanti radiatorių alternatyva, kai vietoje įprastų, prie sienos tvirtinamų ir papildomą erdvę užimančių radiatorių patalpas šildo sistema įrengta po grindimis. Šis efektyvus šildymo būdas yra racionalus pasirinkimas naujai statomuose individualiuose namuose, tačiau kartu pastebimas ir jo populiarumo augimas naujai įrengiamuose butuose bei loftuose. Paklausėme ekspertų, ką reikėtų žinoti apie tokį šildymo būdą.

Ekspertai atsako: kokie yra svarbiausi pamatų apšiltinimo aspektai

Per požeminę pastato dalį yra netenkama 15–20 procentų bendros šilumos. Nors pamatų apšiltinimas nėrą toks svarbus kaip stogo ar sienų apšiltinimas, bet visgi jis yra tikrai pravartus. Apšiltinus pamatus, sienos yra apsaugomos nuo peršalimo, taip pat dėl jo nesusidaro kondensatas, o tai padeda išvengti drėgmės ir pelėsio. Paklausėme ekspertų, ką reikia žinoti apie pamatų apšiltinimą.

Ekspertai atsako – kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai

Šiandien statomi energiškai efektyvūs pastatai yra patrauklūs dėl keleto aspektų. Bet visgi dauguma gali pritari nuomonei, kad svarbiausia tokių namų savybė – šie namai naudoja mažai energijos šildymui. Kadangi pastatų atitvarų šiltinimas tampa viena iš svarbiausių šilumos tausojimo priemonių, paklausėme ekspertų, kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai.