Infraraudonieji spinduliai šildymui: ką verta žinoti

 (22)
Nors ne taip seniai rinkoje pasirodęs šildymo infraraudonaisiais spinduliais metodas didelio proveržio Lietuvoje nesukėlė, tai nereiškia, kad jis neturi patrauklių pusių. Apžvelgėme keletą pagrindinių aspektų, kuriuos reikėtų žinoti apie tokį šildymą.
© Shutterstock nuotr.

Spindulinių šildytuvų veikimo principas

Infraraudonųjų (IR) spindulių šildytuvai, ne paslaptis, spinduliuoja infraraudonuosius spindulius. Ką tai lemia? Visų pirma, šių spindulių mes nematome, kadangi jie yra už žmogaus regėjimo spektro, tačiau juos puikiai jaučiame. Visų antra, tokių šildytuvų principas gerokai skiriasi nuo daugelio šildymui naudojamų metodų. Toks šildytuvo spinduliai šildo ne šalia esantį orą, o jų kelyje pasitaikančius paviršius - baldus, sienas, mūsų odą, drabužius ar kitus objektus, kurie patys po truputį šildo aplink esantį orą.

Yra daugybė rūšių IR šildytuvų, nuo mobilių, kurie gali konkuruoti su tepaliniais šildytuvais, iki plokščių, kurios gali tapti ne tik papildomu, tačiau ir pagrindiniu šilumos šaltiniu. Nors tokie šildytuvai dažniausiai siejami su elektra, jie gali būti ne tik elektriniai, tačiau ir dujiniai. Skiriasi ne tik jų maksimalus efektyvumas, tačiau ir išvaizda bei naudojimas.

Iš esmės kai kada IR šildytuvai lyginami su kitu gerai žinomu šildytuvu – saule. Tik tiek, kad nors ir skleidžia IR spindulius, toks šildytuvas neskleidžia UV spindulių, taigi yra savotiška saulė jūsų namuose, tiesa, nešviečianti.

Dėl poveikio sveikatai yra nemažai spekuliacijų. Vieni, ypač pardavėjai ir tiekėjai, teigia, kad toks šildymas netgi prisideda prie teigiamo poveikio kraujotakai, oponentai teigia, kad ilgai tokioje patalpoje būti nerekomenduojama. Tačiau faktas, kad dėl savo veikimo principo tokie šildytuvai nekelia dulkių. Taip pat yra saugūs naudoti: nors žodis "spinduliai" daugelyje kontekstų šiais laikais yra tapę pavojingu žodžiu, jų nereikėtų plakti į vieną krūvą.

Metodo privalumai

Greitai sušildo. Lyginant su stacionariais tepaliniais šildytuvais, IR šildytuvų poveikis pajaučiamas greičiau.

Neeikvojama energija nereikalingoms zonoms. IR šildytuvo spinduliai koncentruoti tam tikra kryptimi, tad toks sprendimas yra idealus jei norima apšildyti konkrečią zoną.

Tylūs. Mobilūs šildytuvai šildymo paskirstymui nenaudoja ventiliatoriaus, todėl gali būti labai tylūs ir naudojami patalpose, kuriose reikia ramybės.

Nereikia priežiūros. Naudojant kaip pagrindinį šildymo šaltinį, nereikia sandėliuoti kuro, kadangi naudojama elektra, taip pat rūpintis kūrenimu ar valyti atliekų.

Efektyvūs. Priklausomai nuo gamintojo, tokie šildytuvai gali išspinduliuoti daugiau nei 80 % energijos, kurią suvartoja. Tiesa, čia reikėtų žiūrėti į konkretų modelį ir sąlygas, nes dideli procentai šalia žodžio „gali“, dažnai pasiekiami tik tam tikromis idealiomis sąlygomis. Nepaisant to, tokio metodo efektyvumas iš tiesų yra kur kas didesnis nei tradicinių elektrinių šildytuvų. Tai reiškia ne ką kita, o mažesnes išlaidas.

Trūkumai.

Nedaug patogių sprendimų namų apšildymui. Kadangi tokie šildytuvai Lietuvoje nėra tiek populiarūs ir jų rinka nėra labai didelė, ne visi sprendimai pasiekia mūsų parduotuves. Dėl šios priežasties galite būti apriboti keletu pasirinkimų, juolab, kad dauguma prietaisų skirti daliniam šildymui. Žinoma, visuomet yra internetinės parduotuvės ar parduotuvės artimajame užsienyje, tačiau tai prisideda prie didesnių kaštų.

Interjeras. Didžioji dalis IR šildytuvų yra geras pasirinkimas kaip laikinas šilumos šaltinis ankstyvą rudenį bei pavasarį, tačiau nutarus tokiu būdu šildytis namus, pastebėsite, kad jų ne tik reikia bent keleto didesnėje patalpoje, tačiau ir tai, kad jie yra matomi. Patogiausia rinktis ant lubų ar sienų montuojamas plokštes, tačiau ir jos puikiai matysis. Atsižvelgiant į tai, kad plonėja ne tik vandeniu šildomi radiatoriai, tačiau nemaža dalis namų ūkių apskritai yra linkę įsirengti gerai paslėptą grindinį šildymą, ši šildymo infraraudonaisiais spinduliais savybė laikytina minusu.

Saugumas. Kadangi tokie šildytuvai smarkiai įkaista (net ir vadinamieji žemos temperatūros šildytuvai ar plokštės įšyla iki ~ 100 oC), jiems taikomi didesni saugumo reikalavimai, kas gali kiek riboti patogų buvimą namuose. Gamintojai, suprasdami šią problemą, yra pateikę rekomendacijų ir naujoviškų sprendimų, tačiau įsigijus senesnį ar ne tokį pažangų modelį, gali tekti elgtis atsargiau.

Eksploatacijos kaina. Pagrindinė šildytuvų dalis apribota kintančios ir pakankamai aukštos elektros energijos kainos. Tai gal ir nebus didelis minusas, jei renkatės papildomą šildytuvą, kadangi tokie šildytuvai efektyvesni nei tradiciniai tepaliniai, tačiau lyginant su kitais pagrindiniais šilumos šaltiniais egzistuoja pigesnių pasirinkimų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šildymas

5 priežastys, kodėl nederėtų išjungti šildymo žiemą

Paspaudus šalčiams, imame nerimauti dėl didelių šildymo sąskaitų. Dalis žmonių žiemos mėnesiais ima galvoti, kaip tokias sąskaitas galima būtų sumažinti. Vienu iš sprendimų kartais tampa šildymo išjungimas arba oro temperatūros sumažinimas iki minimalios, pavyzdžiui, tuo metu, kai yra išvykstama žiemos atostogų. Tačiau specialistai sako, kad to daryti tikrai nederėtų. Pateikiame 5 priežastis, kodėl negalima išjungti šildymo žiemą.

Ekspertai atsako: ką reikia žinoti apie grindinį šildymą?

Grindinis šildymas – sparčiai populiarėjanti radiatorių alternatyva, kai vietoje įprastų, prie sienos tvirtinamų ir papildomą erdvę užimančių radiatorių patalpas šildo sistema įrengta po grindimis. Šis efektyvus šildymo būdas yra racionalus pasirinkimas naujai statomuose individualiuose namuose, tačiau kartu pastebimas ir jo populiarumo augimas naujai įrengiamuose butuose bei loftuose. Paklausėme ekspertų, ką reikėtų žinoti apie tokį šildymo būdą.

Ekspertai atsako: kokie yra svarbiausi pamatų apšiltinimo aspektai

Per požeminę pastato dalį yra netenkama 15–20 procentų bendros šilumos. Nors pamatų apšiltinimas nėrą toks svarbus kaip stogo ar sienų apšiltinimas, bet visgi jis yra tikrai pravartus. Apšiltinus pamatus, sienos yra apsaugomos nuo peršalimo, taip pat dėl jo nesusidaro kondensatas, o tai padeda išvengti drėgmės ir pelėsio. Paklausėme ekspertų, ką reikia žinoti apie pamatų apšiltinimą.

Ekspertai atsako – kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai

Šiandien statomi energiškai efektyvūs pastatai yra patrauklūs dėl keleto aspektų. Bet visgi dauguma gali pritari nuomonei, kad svarbiausia tokių namų savybė – šie namai naudoja mažai energijos šildymui. Kadangi pastatų atitvarų šiltinimas tampa viena iš svarbiausių šilumos tausojimo priemonių, paklausėme ekspertų, kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai.

Stogo šiltinimas: didžiausios ir dažniausiai pasitaikančios klaidos (10)

Stogas yra viena jautriausių namo vietų šalčiui. Tinkamai jo neapšiltinus ir neužsandarinus galima patirti didelių šilumos nuostolių. Stogo įrengimas daro didelę įtaką viso namo energijos suvartojimui, dėl netinkamai apšiltinto stogo, išnaudojamas šilumos kiekis gali siekti daugiau nei 30 procentų. Pristatome kelias, dažnai pasitaikančias stogo šiltinimo klaidas, iš kurių verta pasimokyti.

Malkų laikymo ypatybės bei būdai (5)

Efektyviam kūrenimui užtikrinti yra būtinas tinkamas malkų laikymas. Kad kūrenimui naudojamos malkos būtų visada po ranka, svarbu joms parinkti patogią, sausą ir vėdinamą laikymo vietą. Pristatome keletą praktiškų malkų laikymo patarimų.

Kūrenimas akmens anglimi: ką reikia žinoti (2)

Alternatyvių kuro rūšių, iš kurių gali rinktis individualių namų savininkai, šiandien yra itin daug. Akmens anglis – puikiai pažįstama kuro rūšis, kurios populiarumas rinkoje, dėl pačios medžiagos pliusų bei minusų, yra gan nestabilus. Taigi šioje publikacijoje plačiau aptarsime akmens anglies privalumus bei trūkumus.

Kietojo kuro, granuliniai ar dujiniai katilai: kaip išsirinkti? (4)

Jau seniai praėjo laikai, kai individualų namą buvo galima šildyti vien tik malkomis kūrenama krosnimi. Šiandien galima rinktis iš daugybės modernių šildymo šaltinių. Kieto kuro katilai, granuliniai katilai, dujų katilai – kelios populiarios šildymo priemonės, kurias plačiau aptarsime šioje publikacijoje.

Kaip saugiai naudoti dujas buityje

Nemalonu, jei dujinio šildymo katilas sugenda tada, kai jis labiausiai reikalingas – per šalčius, todėl elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pataria jau dabar tinkamai pasirūpinti dujiniu katilu ir paruošti šildymo sistemą žiemai. Šiuolaikinėms dujinio šildymo sistemoms specialių žinių nereikia, pakanka atlikti kelis paprastus žingsnius.

Kokias malkas geriausia rinktis? (1)

Malkos nuo senų laikų iki pat dabar yra populiari individualių namų šildymui skirta kuro rūšis. Malkų būna įvairių: ąžuolo, beržo, uosio, klevo, liepos, pušies, eglės ir t.t.. Tačiau kokias malkas rinktis geriausia?