Geoterminis šildymas: kaip tai veikia ir kada tai naudinga

Nors atvėsusį rudenį atšalusį dirvožemį ar orą mes suvokiame kaip šaltą, visiškai kitaip pasaulį mato geoterminio šildymo sistema. Temperatūrai lauke nukritus iki vienženklės ar netgi minusinės, šilumos siurbliai sugeba iš aplinkos ištraukti bent dalį šilumos ir perduoti ją į namus. Kas yra geoterminis šildymas, kuo vienos šildymo rūšys pranašesnės už kitas ir kiek tokia sistema kainuoja, pasakojame šiame straipsnyje.
Geoterminis šildymas: kaip tai veikia ir kada tai naudinga
© Fotolia nuotr.

Kas yra geoterminis šildymas? Geoterminis šildymas – tai šilumos energijos paėmimas iš gamtos, ir panaudojimas patalpoms šildyti. Šilumą galima išgauti iš grunto, vandens ir oro. Tam reikalingi šilumos siurbliai, kurie ir skirstomi pagal būdą, kuriuo paima šilumą: gruntas- vanduo (iš grunto paimta šiluma galima šildyti vandenį, kuriuo šildome namus), vanduo-vanduo, oras-vanduo ir oras-oras. Šilumos siurbliai veikia naudodami elektrą, tad ir šildymo sąskaitas mokate už jos suvartojimą.  

Gruntas. Teigiama, jog grunte yra sukaupta net iki 98 % saulės išspinduliuojamos energijos. Žiemos metu, žemiau įšalo lygio grunto temperatūra yra apie 7 laipsnius, o to visiškai užtenka siurbliui tinkamai funkcionuoti. Šilumos kolektorių sudaro vamzdžiai, užpildyti neužšąlančiu skysčiu – tokia sistema kaupia žemės šilumą ir perneša ją iki šilumos siurblio. Kolektorius įrengiamas žemiau įšalo lygio ir gali būti tiek horizontalus, tiek vertikalus.

Klimato sąlygos ir geri gruntai lėmė, kad sistema gruntas-vanduo Lietuvoje yra populiariausia. „Grunto yra visur – daug žmonių turi savo sklypus ir gali tuo pasinaudoti. Tarkime, Švedijoje gruntas nedėkingas, todėl daugiau naudojami oras-vanduo siurbliai. Svarbiausia įrengiant siurblius gruntas-vanduo atsižvelgti kad šilumos paėmimas būtų ne mažesnis nei namo poreikis, o tai lemia plotas. Jei sklypo plotas yra mažesnis nei jusų namui reikia, tai jau yra apribojimas, tačiau įsirengus gręžinį, apribojimai plotui ženkliai sumažėja. Be to, horizontalaus kolektoriaus šilumos šaltinis yra saulė, kuri prišildo per vasarą, o vertikaliame kolektoriuje yra išnaudojama žemės šiluma, kuri regeneruoja ir žiemą“, – pasakoja UAB „Geoterminio šildymo sistemos“ vadovas Andrius Čuplinskas.

Vanduo. Kolektorius šiuo atveju šilumą ima iš vandens gręžinio. Vanduo–vanduo sistema yra labai efektyvi, kadangi gruntiniai vandenys pasižymi aukštesne temperatūra (tarp +7 laipsnių ir +12 laipsnių). Tačiau tam, kad išnaudotumėte visas šio metodo galimybes, jūsų sklypas bei jo prieigos turi atitikti gana aukštus reikalavimus. Visų pirma, vandens gręžinys turėtų būti pakankamai negilus, šilumos siurbliui reikalingas pastovus vandens debitas, o šalia turėtų būti vandens telkinys, į kurį būtų galima išleisti panaudotą vandenį.

„Teoriškai galimybė įrengti šią sistemą gyvenamuosiuose namuose yra, tačiau praktiškai tai įgyvendinti sunku, kadangi vandeniui yra daug techninių reikalavimų. Vanduo-vanduo sistemą būtų galima panaudoti gamyklose, kurios naudotų tą patį vandenį ir aušinimui, ir šildymui – vandens sistema būtų uždara ir jo kokybė nesikeistų“, – pasakoja UAB „Geoterminis šildymas“ vadovė Jolita Šilerienė.

Oras. Oro šilumos siurbliai šiek tiek skiriasi nuo kitų rūšių. Jie savo šilumai paimti naudoja oro šilumą. Tokių siurblių privalumas – nereikia atlikti žemės darbų, kurie yra sąlyginai brangūs ir sudaro apie 30-40 % įrengimo kainos, todėl tokio siurblio įsirengimas ne tik pigesnis, bet ir greitesnis. Vis dėlto, reikia atkreipti dėmesį, kad metinės išlaidos šildymui dėl klimatinių sąlygų dažniausiai būna didesnės nei gruntas-vanduo šilumos siurblių. Kuo labiau oras šąla, tuo mažėja šių siurblių ekonomiškumas. Esant šalesniam orui, siurblys nebegali pasiekti reikiamo galingumo ir jo trūkumą kompensuoja jame įmontuoti elektriniai tenai, tad esant šaltai žiemai būna mėnesių, kada tenka daugiau pamokėti už elektrą.

„Mums reikia, kad prie -20 laipsnių, namie būtų +20. Tačiau prie žemesnės temperatūros oras-vanduo siurblio galingumas greitai krenta. Esant tokiai temperatūrai žemė-vanduo siurblio galingumas kaip ir lieka tas pats, o tarkime, 10 kW oras-vanduo šilumos siurblys, esant -20 laipsnių, duos 1-3 kW galios. Jei norime, kad toks šilumos siurblys būtų lygiavertis žemė-vanduo siurbliui, reikės galingesnio siurblio, o jei imi galingesnį – jis jau brangesnis. Tad toks taupymas nėra tiesioginis – nors ir nereikės žemės darbų, tačiau teks pirkti galingesnę įrangą. Jei klimatas Lietuvoje būtų nors kiek šiltesnis, oras-vanduo siurbliai būtų tokia pat ekonomiška alternatyva kitiems siurbliams. Daug ekonomiškiau tokius siurblius rinktis gyvenantiems pajūryje, kadangi ten tradiciškai šilčiau“, – pasakoja A. Čuplinskas. 

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šildymas

Butas be radiatorių: ar tai įmanoma?

Grindinio šildymo sistema naujos statybos butuose Lietuvoje – anokia naujiena. Tačiau ją apipynę brangumo ar kenksmingumo mitai vis dar gajūs ir kartais žmones atbaido nuo galimybės turėti daugiau erdvės būste bei mažiau rizikuoti savo sveikata. Ekspertai tikina, jog sušilti nuo grindų, o ne iš radiatorių sklindančios šilumos galima kiekviename bute, tereikia laikytis vienintelės taisyklės – šiek tiek kilstelėti grindis.

Eksperto nuomonė, kada šiltinti savo būstą

Kiek mokėjote už savo būsto šildymą praėjusią žiemą? Ar Jūs tuo patenkinti?

Atmintinė, kaip saugiai naudoti elektrinius šildytuvus

Šaltuoju metų laiku, padaugėja gyventojų, kurie namus ima šildyti elektriniais šildymo prietaisais. Elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pataria, kaip saugiai naudoti šildytuvus, kad jaukios šilumos šaltinis netaptų gaisro priežastimi.

Šildymo sistemos gedimai žiemą: kokie iššūkiai laukia?

Paskutinėmis žiemos savaitėmis įsismarkavo arktiniai šalčiai – termometrų stulpeliai vietomis nukrito net iki -26 laipsnių. Pastebima, kad smarkiai šąlant orams padažnėja ir šildymo sistemų gedimai, dėl kurių net ir namuose galima pasijusti lyg lauke.

5 priežastys, kodėl nederėtų išjungti šildymo žiemą

Paspaudus šalčiams, imame nerimauti dėl didelių šildymo sąskaitų. Dalis žmonių žiemos mėnesiais ima galvoti, kaip tokias sąskaitas galima būtų sumažinti. Vienu iš sprendimų kartais tampa šildymo išjungimas arba oro temperatūros sumažinimas iki minimalios, pavyzdžiui, tuo metu, kai yra išvykstama žiemos atostogų. Tačiau specialistai sako, kad to daryti tikrai nederėtų. Pateikiame 5 priežastis, kodėl negalima išjungti šildymo žiemą.

Ekspertai atsako: ką reikia žinoti apie grindinį šildymą?

Grindinis šildymas – sparčiai populiarėjanti radiatorių alternatyva, kai vietoje įprastų, prie sienos tvirtinamų ir papildomą erdvę užimančių radiatorių patalpas šildo sistema įrengta po grindimis. Šis efektyvus šildymo būdas yra racionalus pasirinkimas naujai statomuose individualiuose namuose, tačiau kartu pastebimas ir jo populiarumo augimas naujai įrengiamuose butuose bei loftuose. Paklausėme ekspertų, ką reikėtų žinoti apie tokį šildymo būdą.

Ekspertai atsako: kokie yra svarbiausi pamatų apšiltinimo aspektai

Per požeminę pastato dalį yra netenkama 15–20 procentų bendros šilumos. Nors pamatų apšiltinimas nėrą toks svarbus kaip stogo ar sienų apšiltinimas, bet visgi jis yra tikrai pravartus. Apšiltinus pamatus, sienos yra apsaugomos nuo peršalimo, taip pat dėl jo nesusidaro kondensatas, o tai padeda išvengti drėgmės ir pelėsio. Paklausėme ekspertų, ką reikia žinoti apie pamatų apšiltinimą.

Ekspertai atsako – kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai

Šiandien statomi energiškai efektyvūs pastatai yra patrauklūs dėl keleto aspektų. Bet visgi dauguma gali pritari nuomonei, kad svarbiausia tokių namų savybė – šie namai naudoja mažai energijos šildymui. Kadangi pastatų atitvarų šiltinimas tampa viena iš svarbiausių šilumos tausojimo priemonių, paklausėme ekspertų, kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai.

Stogo šiltinimas: didžiausios ir dažniausiai pasitaikančios klaidos (10)

Stogas yra viena jautriausių namo vietų šalčiui. Tinkamai jo neapšiltinus ir neužsandarinus galima patirti didelių šilumos nuostolių. Stogo įrengimas daro didelę įtaką viso namo energijos suvartojimui, dėl netinkamai apšiltinto stogo, išnaudojamas šilumos kiekis gali siekti daugiau nei 30 procentų. Pristatome kelias, dažnai pasitaikančias stogo šiltinimo klaidas, iš kurių verta pasimokyti.

Malkų laikymo ypatybės bei būdai (5)

Efektyviam kūrenimui užtikrinti yra būtinas tinkamas malkų laikymas. Kad kūrenimui naudojamos malkos būtų visada po ranka, svarbu joms parinkti patogią, sausą ir vėdinamą laikymo vietą. Pristatome keletą praktiškų malkų laikymo patarimų.