Ekspertai atsako: ką reikia žinoti apie grindinį šildymą?

Grindinis šildymas – sparčiai populiarėjanti radiatorių alternatyva, kai vietoje įprastų, prie sienos tvirtinamų ir papildomą erdvę užimančių radiatorių patalpas šildo sistema įrengta po grindimis. Šis efektyvus šildymo būdas yra racionalus pasirinkimas naujai statomuose individualiuose namuose, tačiau kartu pastebimas ir jo populiarumo augimas naujai įrengiamuose butuose bei loftuose. Paklausėme ekspertų, ką reikėtų žinoti apie tokį šildymo būdą.
© Shutterstock

Grindinio šildymo privalumai bei trūkumai

Grindinis šildymas anksčiau buvo laikomas namų prabangos elementu, tačiau šiandien, įvertinus visus jo pliusus bei minusus, jis patapo tiesiog patogiu ir priimtinu šildymo būdu. Jeigu svarstote, ar verta savo namuose įrengti būtent tokią šildymo sistemą, „Warmup.lt“ atstovas Miroslav Bartaševič pateikia tokio šildymo privalumus bei trūkumus.

Atlaisvintas sienos plotas. Radiatorių nebuvimas suteikia papildomos erdvės ir laisvės interjero dizainui. Kadangi nėra gremėzdiškų radiatorių, užimančių vertingus grindų ir sienų plotus, grindinis šildymas suteikia galimybę panaudoti kiekvieną namų kvadratinį metrą. Baldus galima statyti ten, kur patinka, be rūpesčio, kad gali būti uždengti radiatoriai. Taip pat nėra žemame lygyje esančių įkaitusių paviršių ar kietų metalinių kampų, kurie būdingi radiatorinei sistemai.

Grindų šildymas paskleidžia šilumą per visą grindų plotą, nes yra naudojamas žemos temperatūros šilumos spinduliavimas, o ne radiatoriams būdingas aukštatemperatūrinis taškų šildymas. Didelio paviršiaus ploto šildymas žemoje temperatūroje sukuria geriausią įmanomą šildymo komfortą, taip yra sulėtinamas šilumos praradimas iš mūsų kūnų ir neperkaitinamas aplinkos oras.

Skirtingai nuo tradicinių sistemų, kurios visuose kambariuose veikia vienu metu, esant grindų šildymui yra paprasta namą suskirstyti į atskiras zonas. Tai leidžia nustatyti šildymo režimą atskirai kiekvienam kambariui. Tokiu būdu sąskaitų už šildymą sumos gali būti sumažintos nuo 10 iki 20 procentų.

Grindų šildymo sistema sumažina drėgmės lygi namuose. Ji yra nepalanki dulkių ir kiliminių erkių kaupimuisi, kadangi spindulinis šilumos sklidimas sulėtina dulkių nešiojimą. Tokios savybės yra svarbios tiems, kurie kenčia nuo alergijų ir astmos.

Grindinis šildymas yra gana lankstus įvairių projektų atžvilgiu, bet dažnai jį įsirengti patariama statant naują namą, atliekant patalpos remontą ar tiesiog keičiant grindis. Taip galima sutaupyti, nes į įrengimo kainą įeina ne tik pačios sistemos įrengimo darbai, tačiau ir apdailos darbai.

Kalbant apie elektrinę grindų šildymo sistemą namuose, reikia nepamiršti parūpinti tinkamu elektros galingumu ir atsižvelgti į sunaudojamos energijos kaštus, kurie tiesiogiai priklauso nuo langų, durų ir sienų sandarumo, taipogi nuo naudotojo pageidavimų temperatūros režimui.

Ekspertai atsako: ką reikia žinoti apie grindinį šildymą?
© Shutterstock

Grindinio šildymo palyginimas su radiatorine sistema

Tiems, kurie planuoja naujo būsto statymą arba kapitalinį remontą ir negali nuspręsti ką geriau pasirinkti – šildymą po grindimis įrengta sistema ar šildymą radiatoriais, M. Bartaševič pateikia šių šildymo būdų palyginimą.

Šilumos pasiskirstymas. Šildymo sistemos pasirinkimu yra apsprendžiama dėl šilumos pasiskirstymo būdo namuose. Grindinį šildymą sukuria šilumos spinduliavimas, kuris sukelia šiltumo pojūtį. Yra naudojamas terminas spindulinis šildymas, kadangi šildant tokiu būdu didelę šiluminio komforto dalį teikia šilumos spinduliavimas.

Radiatoriai veikia šildydami juos supantį orą konvekcijos būdu. Radiatoriaus sušildytas oras kyla link lubų, o kai oras atvėsta, jis leidžiasi iki grindų lygio, kad vėl būtų per radiatorinę konvekciją sušildytas. Taip susidaro šilto ir šalto oro srautas, o taip pat ir neišvengiamos šiltos ir šaltos sritys, kai erdvės aplink radiatorių yra šiltesnės už esančias kitose kambario vietose.

Efektyvumas ir komfortas. Šilumos pasiskirstymo būdas nulemia šildymo sistemos efektyvumą ir jos sukuriamą komfortą. Spinduliavimo šiluma objektus šildo tiesiogiai, ir dėl jos natūrali drėgmė kambaryje nepasikeičia. Tuo tarpu šiluminė konvekcija mažina drėgmę ir todėl šildomuose plotuose jaučiamas tvankumas.

Kai šildomos viso kambario grindys, tai spinduliavimo šiluma būna labai vienodai pasiskirsčiusi. Konvekcinis šildymas iš pradžių sušildo vieną sritį ir po to dar prireikia laiko, kol, dėl cirkuliacijos, būna pasiekti reikalingo komforto lygiai. Oro temperatūros padidinimas konvekciniu būdu gali sukelti nepatogumą ir perkaitimą, o to pasekmėje gali sumažėti deguonies kiekis.

Ekspertai atsako: ką reikia žinoti apie grindinį šildymą?
© Shutterstock

Kokią grindų dangą tinka naudoti su grindiniu šildymu?

Įmonės UAB „ETD Group“, užsiimančios įvairiais statybos ir apdailos darbais, atstovas sako, kad tokį šildymą tinka naudoti su dauguma grindų dangų. Tačiau prieš priimant sprendimą dėl grindų medžiagos, reikėtų įvertinti jos laidumą šilumai. Žinoma, verta neužmiršti ir to, kad dangos tipas yra aktualiausias ilguoju laikotarpiu, nes šilumos poreikis didėja neženkliai, o varža daugiau lemia šilumos perdavimo greitį.

Dažniausiai geriausia danga šildomoms grindims yra laikomos plytelės, nes jos yra itin laidžios šilumai. Keraminių plytelių varža yra apie 0,012 m2K/W, natūralaus akmens plytelių apie 0,017 m2K/W. Plastikinių dangų, tokių kaip laminatas, varža gali siekti 0,04-0,07 m² K/W. Medinių dangų varža būna iki 0,12 m². Prieš renkantis grindų dangą, be galo svarbu išsiaiškinti iš anksto, ar pasirinkta danga tinka grindiniam šildymui.

Pačio grindinio šildymo įrengimo ypatybės priklauso nuo šildymo rūšies (ar grindys šildomos vandeniu, ar – elektra) bei pasirinktos dangos medžiagiškumo. Taip pat skirtingi sprendimai gali būti taikomi priklausomai ar tai yra nauja statyba, ar renovacija.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šildymas

Kas geriau – daugiau šildyti ar efektyviau šiltinti?

Kiekvienas, statydamas ar atnaujindamas savo namą, kuria strategiją, kaip pasiekti, kad gyvenimas jame būtų šiltas ir ekonomiškas.

Butas be radiatorių: ar tai įmanoma?

Grindinio šildymo sistema naujos statybos butuose Lietuvoje – anokia naujiena. Tačiau ją apipynę brangumo ar kenksmingumo mitai vis dar gajūs ir kartais žmones atbaido nuo galimybės turėti daugiau erdvės būste bei mažiau rizikuoti savo sveikata. Ekspertai tikina, jog sušilti nuo grindų, o ne iš radiatorių sklindančios šilumos galima kiekviename bute, tereikia laikytis vienintelės taisyklės – šiek tiek kilstelėti grindis.

Eksperto nuomonė, kada šiltinti savo būstą

Kiek mokėjote už savo būsto šildymą praėjusią žiemą? Ar Jūs tuo patenkinti?

Atmintinė, kaip saugiai naudoti elektrinius šildytuvus

Šaltuoju metų laiku, padaugėja gyventojų, kurie namus ima šildyti elektriniais šildymo prietaisais. Elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pataria, kaip saugiai naudoti šildytuvus, kad jaukios šilumos šaltinis netaptų gaisro priežastimi.

Šildymo sistemos gedimai žiemą: kokie iššūkiai laukia?

Paskutinėmis žiemos savaitėmis įsismarkavo arktiniai šalčiai – termometrų stulpeliai vietomis nukrito net iki -26 laipsnių. Pastebima, kad smarkiai šąlant orams padažnėja ir šildymo sistemų gedimai, dėl kurių net ir namuose galima pasijusti lyg lauke.

5 priežastys, kodėl nederėtų išjungti šildymo žiemą

Paspaudus šalčiams, imame nerimauti dėl didelių šildymo sąskaitų. Dalis žmonių žiemos mėnesiais ima galvoti, kaip tokias sąskaitas galima būtų sumažinti. Vienu iš sprendimų kartais tampa šildymo išjungimas arba oro temperatūros sumažinimas iki minimalios, pavyzdžiui, tuo metu, kai yra išvykstama žiemos atostogų. Tačiau specialistai sako, kad to daryti tikrai nederėtų. Pateikiame 5 priežastis, kodėl negalima išjungti šildymo žiemą.

Ekspertai atsako: ką reikia žinoti apie grindinį šildymą?

Grindinis šildymas – sparčiai populiarėjanti radiatorių alternatyva, kai vietoje įprastų, prie sienos tvirtinamų ir papildomą erdvę užimančių radiatorių patalpas šildo sistema įrengta po grindimis. Šis efektyvus šildymo būdas yra racionalus pasirinkimas naujai statomuose individualiuose namuose, tačiau kartu pastebimas ir jo populiarumo augimas naujai įrengiamuose butuose bei loftuose. Paklausėme ekspertų, ką reikėtų žinoti apie tokį šildymo būdą.

Ekspertai atsako: kokie yra svarbiausi pamatų apšiltinimo aspektai

Per požeminę pastato dalį yra netenkama 15–20 procentų bendros šilumos. Nors pamatų apšiltinimas nėrą toks svarbus kaip stogo ar sienų apšiltinimas, bet visgi jis yra tikrai pravartus. Apšiltinus pamatus, sienos yra apsaugomos nuo peršalimo, taip pat dėl jo nesusidaro kondensatas, o tai padeda išvengti drėgmės ir pelėsio. Paklausėme ekspertų, ką reikia žinoti apie pamatų apšiltinimą.

Ekspertai atsako – kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai

Šiandien statomi energiškai efektyvūs pastatai yra patrauklūs dėl keleto aspektų. Bet visgi dauguma gali pritari nuomonei, kad svarbiausia tokių namų savybė – šie namai naudoja mažai energijos šildymui. Kadangi pastatų atitvarų šiltinimas tampa viena iš svarbiausių šilumos tausojimo priemonių, paklausėme ekspertų, kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai.

Stogo šiltinimas: didžiausios ir dažniausiai pasitaikančios klaidos (10)

Stogas yra viena jautriausių namo vietų šalčiui. Tinkamai jo neapšiltinus ir neužsandarinus galima patirti didelių šilumos nuostolių. Stogo įrengimas daro didelę įtaką viso namo energijos suvartojimui, dėl netinkamai apšiltinto stogo, išnaudojamas šilumos kiekis gali siekti daugiau nei 30 procentų. Pristatome kelias, dažnai pasitaikančias stogo šiltinimo klaidas, iš kurių verta pasimokyti.