600 gaisrų: kodėl svarbu valyti kaminą ir kaip tai geriausiai padaryti

 (18)
Nors šiais metais šaltesni orai dar tik prasidėjo, ugniagesiai jau praneša, jog teko skubėti į iškvietimus dėl gaisro nuo dūmtraukio. Tai - ne sutapimas. Šaltuoju metų laikotarpiu dėl šios priežasties šalyje kasmet kyla šimtai gaisrų - pernai tokių atvejų buvo beveik 600. Prieš akis - dar visa žiema, o jūs greičiausiai ją tenorite praleisti šiltai ir be rūpesčių. Kuo kūrenate ir kada paskutinį kartą valytas jūsų kaminas?
<span style="color: #ff4040;">600 gaisrų:</span> kodėl svarbu valyti kaminą ir kaip tai geriausiai padaryti
© Fotolia nuotr.

Kodėl reikia valyti ir kada. Švarus nuo suodžių kaminas visų pirma yra vienas iš didžiausių saugos garantų. Kūrenant kietu kuru dūmtraukis ilgainiui apsineša suodžiais, šlakais, kreozoto liekanomis, kurios vieną dieną gali užsidegti. Paradoksalu, tačiau šildomės tam, kad mirtinai nesušaltume, rūpinamės savo komfortu, tačiau kartais sveikatą ir gyvybę nustumiame į antrą planą, tarsi tai būtų nesvarbu. Pirminė kamino valymo priežastis turėtų būti saugumas.

Jei gaisro pavojus jums vis viena yra dalykas, kuris nutinka kitiems, tačiau ne Jūsų namuose, galite pažiūrėti į kamino valymą ir praktiškai - švariame nuo suodžių dūmtraukyje yra geresnė trauka.

Kas kiek laiko tai daryti. Rekomenduojama valyti dūmtraukį kartą po ar prieš šildymo sezoną, o šildymo sezonu - kartą per tris mėnesius. Prisiminkite, kad kuo dažniau valysite dūmtraukio vidinį paviršių, tuo tai daryti bus lengviau, nes nespės prisikaupti storas apnašų sluoksnis. Poreikis priklauso ir nuo kuro, kurį deginate. Jei kūrenate malkomis, naudokite tik gerai išdžiovintas,kadangi drėgmė malkose kuria naujas suodžių sankaupas. Lapuočiai kaminą teršia žymiai mažiau nei spygliuočiai. Dujos laikomos viena švariausių kuro rūšių, o štai akmens anglys labiausiai prisideda prie suodžių sluoksnio ant jūsų dūmtraukio sienelių.

Taip dažnai kviestis kaminkrėtį gali būti brangu, be to, kaminkrėtys nebėra tokia populiari profesija, todėl gali atsitikti ir taip, kad jūsų regione gero profesionalo apskritai nebus. Žinoma, kaminkrėtį verta samdyti visada, juolab, kad kai kurie netgi siūlo dūmtraukio būklę apžiūrėti su į jį nuleidžiama kamera. Tačiau galima pasielgti ir ekonomiškiau - jei dūmtraukis nevalytas keletą metų, leisti jį išvalyti meistrui, o po to smulkias apnašas reguliariai nusivalyti patiems. Taip galėsite ne tik stebėti kaip tai daroma, tačiau ir pasikonsultuoti.

Šepečių galvučių galima rasti ir už keletą eurų, tad jei įrankiai dūmtraukiui valyti atrodo prabanga, turėkite bent jau patį šepetį, o improvizuotą kotą ar trosą su svarmeniu galite susikonstruoti ir iš buityje esamų medžiagų.

<span style="color: #ff4040;">600 gaisrų:</span> kodėl svarbu valyti kaminą ir kaip tai geriausiai padaryti
© Shutterstock nuotr.

Kaminą mechaniškai galima valyti iš viršaus, ir iš apačios. Iš viršaus šepetys gali būti nuleidžiamas ir valdomas troso pagalba - taip, centimetras po centimetro, išvalomas dūmtraukis. Tiesa, valyti iš apačios, ypač šaltuoju metų laiku yra ir patogiau, ir saugiau, kadangi ant stogo yra kur kas didesnė rizika paslysti.

Valymas iš apačios vykdomas su specialiu iš keleto dalių sukomplektuotu kotu. Pirmiausia išvalome kuro likučius, pašaliname judančias katilo dalis, su trumpu kotu ir šepečiu išvalome apatinę pravalą, tuomet, vis ilgindami kotą kylame į viršų. Baigę valyti surenkame ir pašaliname suodžius. Tokiu būdu kaminą galima valyti ir iš viršaus, tiesa, dėl jau minėtų priežasčių, saugiau bei šilčiau tai daryti iš apačios.

Kiti būdai. Nenorintys vargti (toks darbas per minutę tikrai nepadaromas, be to, nėra labai švarus) gali prisiminti dar nuo senų laikų naudojamus natūralius pasyvius valymo būdus. Bene geriausiai žinomas būdas yra kūrenimas drebulių malkomis, Teigiama, kad drebulių malkos sukuria itin didelę trauką, dėka kurios kaminas palieka švarus. Ekologišku būdu išvalyti kaminą laikomas ir bulvių lupenų deginimas.

Prekyboje galite rasti ir cheminių tam pačiam rezultatui pasiekti skirtų medžiagų. Jos paprastai naudojamos deginimo metu ir supilamos į kurą. Taip pat egzistuoja ir prevencinių mišinių, kurie saugo, kad kamine nesusidarytų suodžių. Jų naudojimas nėra sudėtingas, tereikia bent kartą perskaityti konkretaus produkto instrukciją, saugos reikalavimus ir jais vadovautis.

Kur kas lengviau yra valyti dūmtraukius su metaliniu įdėklu - suodžiai nusėda ant lygių sienelių, neužlenda į tarpus, kurių atsiranda seno mūrinio kamino konstrukcijoje.

Kai kurie siūlo ir greičiausiai kartais naudoja būdą, kai suodžiai specialiai padegami. Toks neva greitesnis būdas iš tiesų yra tiesiog dirbtinis gaisro sukėlimas, kuris gali baigtis liūdnai. Suodžiai degdami kamine gali pasiekti ir 1000 laipsnių karštį, todėl liks tik tikėtis, kad tai nepakenks kaminui, o blogiausiu atveju vis viena kviesti gaisrininkus.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šildymas

Kas geriau – daugiau šildyti ar efektyviau šiltinti?

Kiekvienas, statydamas ar atnaujindamas savo namą, kuria strategiją, kaip pasiekti, kad gyvenimas jame būtų šiltas ir ekonomiškas.

Butas be radiatorių: ar tai įmanoma?

Grindinio šildymo sistema naujos statybos butuose Lietuvoje – anokia naujiena. Tačiau ją apipynę brangumo ar kenksmingumo mitai vis dar gajūs ir kartais žmones atbaido nuo galimybės turėti daugiau erdvės būste bei mažiau rizikuoti savo sveikata. Ekspertai tikina, jog sušilti nuo grindų, o ne iš radiatorių sklindančios šilumos galima kiekviename bute, tereikia laikytis vienintelės taisyklės – šiek tiek kilstelėti grindis.

Eksperto nuomonė, kada šiltinti savo būstą

Kiek mokėjote už savo būsto šildymą praėjusią žiemą? Ar Jūs tuo patenkinti?

Atmintinė, kaip saugiai naudoti elektrinius šildytuvus

Šaltuoju metų laiku, padaugėja gyventojų, kurie namus ima šildyti elektriniais šildymo prietaisais. Elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pataria, kaip saugiai naudoti šildytuvus, kad jaukios šilumos šaltinis netaptų gaisro priežastimi.

Šildymo sistemos gedimai žiemą: kokie iššūkiai laukia?

Paskutinėmis žiemos savaitėmis įsismarkavo arktiniai šalčiai – termometrų stulpeliai vietomis nukrito net iki -26 laipsnių. Pastebima, kad smarkiai šąlant orams padažnėja ir šildymo sistemų gedimai, dėl kurių net ir namuose galima pasijusti lyg lauke.

5 priežastys, kodėl nederėtų išjungti šildymo žiemą

Paspaudus šalčiams, imame nerimauti dėl didelių šildymo sąskaitų. Dalis žmonių žiemos mėnesiais ima galvoti, kaip tokias sąskaitas galima būtų sumažinti. Vienu iš sprendimų kartais tampa šildymo išjungimas arba oro temperatūros sumažinimas iki minimalios, pavyzdžiui, tuo metu, kai yra išvykstama žiemos atostogų. Tačiau specialistai sako, kad to daryti tikrai nederėtų. Pateikiame 5 priežastis, kodėl negalima išjungti šildymo žiemą.

Ekspertai atsako: ką reikia žinoti apie grindinį šildymą?

Grindinis šildymas – sparčiai populiarėjanti radiatorių alternatyva, kai vietoje įprastų, prie sienos tvirtinamų ir papildomą erdvę užimančių radiatorių patalpas šildo sistema įrengta po grindimis. Šis efektyvus šildymo būdas yra racionalus pasirinkimas naujai statomuose individualiuose namuose, tačiau kartu pastebimas ir jo populiarumo augimas naujai įrengiamuose butuose bei loftuose. Paklausėme ekspertų, ką reikėtų žinoti apie tokį šildymo būdą.

Ekspertai atsako: kokie yra svarbiausi pamatų apšiltinimo aspektai

Per požeminę pastato dalį yra netenkama 15–20 procentų bendros šilumos. Nors pamatų apšiltinimas nėrą toks svarbus kaip stogo ar sienų apšiltinimas, bet visgi jis yra tikrai pravartus. Apšiltinus pamatus, sienos yra apsaugomos nuo peršalimo, taip pat dėl jo nesusidaro kondensatas, o tai padeda išvengti drėgmės ir pelėsio. Paklausėme ekspertų, ką reikia žinoti apie pamatų apšiltinimą.

Ekspertai atsako – kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai

Šiandien statomi energiškai efektyvūs pastatai yra patrauklūs dėl keleto aspektų. Bet visgi dauguma gali pritari nuomonei, kad svarbiausia tokių namų savybė – šie namai naudoja mažai energijos šildymui. Kadangi pastatų atitvarų šiltinimas tampa viena iš svarbiausių šilumos tausojimo priemonių, paklausėme ekspertų, kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai.

Stogo šiltinimas: didžiausios ir dažniausiai pasitaikančios klaidos (10)

Stogas yra viena jautriausių namo vietų šalčiui. Tinkamai jo neapšiltinus ir neužsandarinus galima patirti didelių šilumos nuostolių. Stogo įrengimas daro didelę įtaką viso namo energijos suvartojimui, dėl netinkamai apšiltinto stogo, išnaudojamas šilumos kiekis gali siekti daugiau nei 30 procentų. Pristatome kelias, dažnai pasitaikančias stogo šiltinimo klaidas, iš kurių verta pasimokyti.