Namo pamatų problemos: kaip jas spręsti?

 (1)
Siūlome kelis patarimus, kad nedidelės bėdos nepavirstų į dideles ir brangias.
© Shutterstock nuotr.

Laiku pastebėti bei panaikinti maži trūkumai užkerta kelią dideliems ir brangiems remontams. Pamatų remontas nėra pigus. Kuo anksčiau pastebėjote ir sutaisėte – tuo daugiau pinigų sutaupėte.

Keturi pagrindiniai įspėjamieji ženklai, kad pamatus reikia apžiūrėti

Visi namai bėgant metams „pasėda“, bet minimalūs nukrypimai dažnai yra daugiau mažiau normalu. Tačiau privalote atidžiai stebėti, ar neatsiras kitų ženklų, pranašaujančių apie gręsiančias didesnes bėdas:
1. Namo durys pakrypsta tiek, kad sunku jas uždaryti.
2. Sienose, ypač aplink duris, langus bei sienų ir lubų sandūroje atsiranda įtrūkimų.
3. Grindų ar sienų plytelės pradeda eižėti.
4. Sunkiai atsidaro ar užsidaro langai, kurie iki tol atsidarydavo lengvai.

Pirma: apžiūrėkite iš išorės

Iš lauko pusės atidžiai apžiūrėkite, ar namo pamatuose nėra įtrūkimų. Sienos turi būti lygios, neįtrūkusios. Patikrinkite gulsčiuku sienos pasvirimo kampą.

Jei matote akivaizdžių nelygumų, pamatai nelygūs ar įtrūkę, gali būti, jog buvo paplautas dirvožemis, kaupiasi drėgmė, pamatai yra papildomai slegiami.

Antra: patikrinkite stiprumą

Jei pamatai buvo lieti iš monolitinio betono, bet įtariate, jog jis nėra pakankamai tvirtas – išbandykite tvirtumą paprastu atsuktuvu – pabadykite, betonas turi išlikti nepažeistas, tvirtas, neįskilti ar įlinkti. Atsuktuvas negali palikti jokių žymių. Jei visgi atsuktuvas paliko žymių ar atlūžo gabalėlis pamatų, vadinasi, pamatai silpnėja. Galbūt kalta bloga mišinio sudėtis, gal pamatai sugeria per daug drėgmės.

Trečia: patikrinkite konstrukciją

Pamatai turi ir kitų sudedamųjų dalių – atramų, tvirtinimų. Patikrinkite iš vidinės pamatų pusės – rūsio. Visos atramos turi būti tiesios, nesulinkusios. Visos atramos, tvirtinimai turi atrodyti lygiai taip, kaip jie atrodė tik pastačius namą. Taip pat stebėkite, ar nėra šlapių vietų ar net balučių. Atsuktuvu ar yla patikrinkite, ar neįsimetęs puvinys į medines konstrukcijas. Jei radote puvinio – galbūt aplink pamatus yra prastas drenažas.

Ką reiškia įtrūkimai pamatuose?

Veikiami aplinkos veiksnių, pamatai kinta nežymiai. Jei visgi pamatai pradeda trūkinėti – jie nebuvo pakankamai geros sudėties. Tačiau betoniniai ir blokiniai pamatai gali įtrūkti, ir kartais tai yra visai nepavojinga bei normalu. Svarbiausia – atpažinti, kurie įtrūkimai yra nereikšmingi, o kurie – rimti.

Keli įtrūkimų tipai:
Įtrūkimai tarp betonų blokelių, siūlių sutrūkinėjimai dažniausiai yra pakankamai nereikšmingi.

Pavieniai L formos įtrūkimai, ypač einantys žemyn, taip pat nėra stiprus pavojaus signalas. Tačiau būtų ne prošal plyšius užsandarinti, sutvirtinti, bei labai atidžiai apžiūrėti rūsį ir išnaikinti drėgmę.

Laiptiški įtrūkimai tarp mūro siūlių yra pavojingesni, ypač, jei pastebite išsipūtimus ar įtrūkimai yra žymūs, platesni negu pusė centimetro. Tokių įtrūkimų priežastimi gali būti netinkamas lietvamzdžio tvirtinimas, pratekėjimas ar kita drėgmė.

Horizontalūs įtrūkimai yra patys rimčiausi. Galbūt drėgmės prisotintas dirvožemis šalo ir taip plėtė, spaudė ir niokojo pamatus arba žemė, kurioje stovi namas, smarkiai kinta, reaguodama į drėgmės kaitą.

Profesionalo nuomonė

Visuomet praverčia profesionalo nuomonė, nes tik jis gali tiksliai nustatyti, ar įtrūkimas yra rimtas įspėjamasis ženklas. Jei turite rimtų abejonių – vertėtų samdyti architektą ir atlikti pamatų vertinimą.

Praktiniai patarimai tvarkant įtrūkimus
Yra keli būdai, kaip užtaisyti pamatų įtrūkimus:
- Įtvirtinti specialias plienines sąvaržas;
- Tvirtinti anglies pluošto tinklelį, klijuojant epoksidinės dervos klijais;
- Tvirtinti sraigtiniais varžtais ar betoniniais stulpeliais (atramomis);
- Žinoma, kartais tenka keisti pamatus į visiškai naujus.
- Mažus įtrūkimus (mažesnius, negu 0,5 cm.) galima uždažyti specialiais dažais. Periodiškai reiktų patikrinti, ar dažai nesutrūkinėjo.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pamatai

Pamatų tipai: kaip išsirinkti tinkamą variantą savo namui?

Pavasaris – metų laikas, kuris paprastai asocijuojasi su nauja pradžia. Taip ir statybų pasaulyje jis dažnai tampa naujų projektų realizavimo startu. Šiame tekste pasigilinsime į namo statybos pradžią – t.y. į jo pamatus. Kviečiame plačiau susipažinti su trimis pagrindiniais pamatų tipais.

Namo pamatų problemos: kaip jas pastebėti?

Nedidelės pamatų problemos gali lengvai peraugti į didelius nemalonumus, kurie vėliau atsieis brangiu remontu. Skilimas ir sėdimas yra dažniausios pamatų problemos, kurios atsiranda dėl klaidų projektavimo metu arba nekokybiškai atliktų statybos darbų. Kad būtų galima išvengti sudėtingų remonto darbų, labai svarbu laiku pastebėti skilimus ir kitus pažeidimus pamatų apžiūros metu.

Druskų nuosėdos: kaip apsaugoti plytų sieną (1)

Vasarnamis iš gražių keraminių plytų – būtent apie tokį svajoja dauguma žmonių, rimtai apsisprendusių įsikurti „arčiau žemės“ ir įsigyti nekilnojamąjį turtą „amžiams“.

Kaip apsaugoti pamatus žiemą? (1)

Paplitusi nuomonė, kad pamatus reikia palikti peržiemoti – taip jie esą šaltuoju periodu nusėda ir „nebevaikšto“. Nors šis požiūris yra diskutuotinas, tačiau vis dar paplitęs. Ekspertas Tomas Čerauskas pataria, kaip tinkamai žiemai paruošti pamatus, kad būtų daugiau naudos nei žalos.

Pamatų skilimas: priežastys ir sprendimo būdai (6)

Bet kurio tipo pamatams gali grėsti sėdimas ir skilimas. Statant namą tinkamus pamatus turėtų parinkti profesionalai, atsižvelgdami į grunto savybes, pastato tipą ir kitas aplinkybes. Vis dėlto, kartais nutinka netikėtų dalykų, ypač jei projektavimo ar statybų metu ne viskas buvo tinkamai padaryta. Paklausėme specialistų, kaip atpažinti ir ištaisyti pamatų pažeidimus.

Apšiltiname pamatus: 5 dažniausios klaidos (11)

Apie blogai apšiltintus namus sakoma, kad pro sienas švilpauja vėjas, bet ar žinote, jog apie septintadalį visos šilumos netenkama dėl netinkamai apšiltintos apatinės namo dalies? Apšiltinimo klaidos ne tik paplonina piniginę, tačiau ir pažeidžia patį pastatą bei gali kilti bėdų įteisinant statinį.

Pagrindiniai mūrijimo principai: ką pamatuoti ir kada „kirpti“? (3)

Patyrę mūrininkai juokauja, kad jų profesija panašiausia į siuvėjo. Esą pagrindinis principas išlieka tas pats – devynis kartus pamatuoti ir tik dešimtą kirpti. Tačiau kažkodėl vis tiek būna kreivų sienų. Kad taip nebūtų, reikia žinoti ir sekti pagrindinius mūrijimo principus.

Kuo plokštuminiai pamatai panašūs į apverstą taburetę? (16)

Nors populiariausi Lietuvoje poliniai pamatai, specialistai pastebi, kad jie nėra pats efektyviausias sprendimas. Be to, iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad poliniai ar juostiniai pamatai yra pigesnis už plokštuminius, pastaruosius įrenginėjantys meistrai atšauna: įsirengiantys polinius pamatus gauna tik važiuoklę, o plokštuminius – visą automobilį.

Pagrindinės klaidos, kurias padaro besirenkantys pamatus (28)

Populiariausi Lietuvoje poliniai (gręžtiniai) pamatai dažniausiai įrengiami dėl labai paprastos ir praktiškos priežasties – palankios kainos. Specialistų teigimu, jei pamatai teisingai suprojektuoti, tai polinių pamatų kaina gali būti geresnė nei plokštuminių ar juostinių pamatų. Visgi net ir gera kaina nesustabdo individualaus gyvenamojo namo savininkų nuo bandymo sutaupyti ir dėl to atsirandančių klaidų.

Rūsio apšiltinimas – iš vidaus ar išorės? (9)

Net ir sandarus ir gerai apšiltintas namas gali netekti daug šilumos dėl neapšiltintų pamatų. Pamatų apšiltinimas sumažina šildymo poreikį ir apsaugo nuo drėgmės kondensavimosi, kuris dažnai yra sukeliamas temperatūros skirtumo tarp rūsio vidaus ir išorėje esančio grunto.