Ką daryti, kad nedrėktų rūsys

Kadangi dauguma žmonių rūsiuose negyvena, o daugiau naudojasi jais kaip sandėliais, drėgnas rūsys jiems neatrodo didelė problema. Tačiau nepamirškime, kad rūsio sienos taip pat yra ir namo pagrindas, ant kurio remiasi visa namo konstrukcija. Jei rūsyje per daug drėgmės, ilgainiui gali atsirasti rimtų statybinių pažeidimų. Be to, rūsį sutvarkius, jis gali tapti lygiaverte namų patalpa, kur galėsite pramogauti ar tiesiog ramiai pabūti.
rūsio siena
© Shutterstock nuotr.

Drėgmė rūsyje gali rastis dėl gruntinio vandens, besiskverbiančio per konstrukciją arba dėl prasto vėdinimo bei temperatūrų skirtumo tarp rūsio ir aplinkos. Drėkstančios rūsio sienos sukelia toli gražu ne tik mažą nepatogumą. Drėgmė yra viena iš sąlygų pelėsio augimui, taip pat vanduo pamažu ardo konstrukcijas.

Tinkama išorės hidroizoliacija. Geriausia užkirsti kelią šiai problemai dar statant namą ir patyrę statybininkai taip ir daro. Liejant juostinius pamatus, pamatai papildomai hidroizoliuojami nuo aplinkinio vandens poveikio. Hidroizoliacinių medžiagų yra keturios rūšys, skirstomos pagal izoliavimo būdą ir veikimo principą - tepama, klijuojama, įsiskverbianti ir montuojama.

Tepama hidroizoliacija. Geriausiai žinoma šios rūšies medžiaga yra bitumas. Jos privalumai – tai nedidelė izoliacijos kaina, tačiau tokia izoliacija turi ir trūkumų. Tai sąlyginai trumpas eksploatacijos laikas bei jautrumas šalčiui, tad geriau rinktis bitumines-gumines, bitumines-polimerines ar cementines-polimerines mastikas.

Klijuojama hidroizoliacija. Tai ruloninės dangos, padengiančios pagrindą keliais izoliacijos sluoksniais. Žinomiausia medžiaga – ruberoidas, taip pat tolis, pergaminas. Tiesa, jas šiais laikais keičia naujoviškos medžiagos, tokios kaip izoelastas, izoplastas, mostoplastas.

Įsiskverbianti hidroizoliacija. Dažniausiai naudojama tais atvejais, atnaujinant anksčiau statyto namo hidroizoliacinį sluoksnį, siekiant sumažinti galimą kapiliarinę drėgmę, taip pat tais sudėtingais atvejais, kai kiti hidrozoliacijos būdai nėra veiksmingi. Jos gaminamos iš iš cemento, chemiškai aktyvių priedų ir specialiai smulkinto smėlio.

Montuojama hidroizoliacija. Tai daugiausia įvairios polimerinės geomembranos. Jos pasižymi ilgaamžiškumu, gera vandens izoliacija, atsparumu deformacijai, be to, tinkamai sumontuotos, veikia kaip papildomas apšiltinimo sluoksnis.

Tačiau sienos vis viena gali drėkti nuo išorinio vandens – taip atsitinka dėl blogai parinktos ar nekokybiškos izoliacijos, darbų broko ar kitų priežasčių. Tokiu atveju, kas galėjo būti padaryti tampa mažai aktualu ir pradedama galvoti, ką būtų galima padaryti dabar.

Galime atlikti keletą veiksmų. Visų pirma, nepakenktų įsirengti drenažo sistemą ir pažeminti vandens lygį. Tai bus pirmas žingsnis sausesnių sienų link. Geriausias variantas drėkstančių sienų atveju (jei esate tikri, kad drėksta nuo vandens iš grunto, o ne dėl kitų priežasčių) būtų išorinės rūsio sienos pakartotinis hidroizoliavimas įsiskverbiančia hidroizoliacija ar, jeigu reikalai labai komplikuoti, specialia membrana. Bėda, kad nėra itin daug produktų, kurie leistų tai padaryti neatkasant pamatų, todėl toks sprendimas gali būti sudėtingas.

Tad kitais atvejais, vieninteliu sprendimu lieka izoliavimas cemento pagrindo hidroizoliacija iš vidaus. Tam atlikti galite įsigyti produktų, kurie įsiskverbia į betoninį sienos paviršių ir užpildo jo kapiliarus. Tai svarbu, nes šiuo atveju jūsų tikslas ne tik pašalinti matomą drėgmę ant vidinės sienos, tačiau ją per visą jos plotį. Gamintojai stengiasi produktus padaryti kuo paprastesnius naudojimui, tad daugelį jų galėsite panaudoti patys, net jeigu turite minimaliai patirties. Geriausia šį darbą atlikti drėgnaisiais periodais, nes tuomet geriausiai matysis probleminės vietos.

Iš vidaus rūsio sienas izoliuojantis produktas užpurškiamas ar užtepamas ant paviršiaus (skiriasi veikliosios medžiagos ir savybės, tačiau visos jos įsiskverbia ir užsandarina betoną). Tada kuriam laikui paliekama, nes medžiagai reikia laiko įsiskverbti į betoną ir užpildyti kapiliarus. Toks sprendimas užims iki keleto savaičių laiko, tačiau viską atlikus tinkamai atsikratysite šios erzinančios problemos.

Nepamirškime, kad esant Drėgmė į rūsį gali skverbti netgi ne pro sienas, o pro grindis. Jos dažniausiai hidroizoliuojamos paprasčiau - tiesiant pamatų hidroizoliacijai naudojamas ritinines dangas.

Jeigu su gruntiniais vandenimis sklype viskas yra tvarkoje, greičiausiai drėgnų sienų problemą sukelia prastas vėdinimas bei šilumos tarp rūsio ir aplinkos skirtumas. Tokiu atveju, sprendimai paprastesni – galima paprasčiausiai įrengti natūralią ventiliaciją su padavimo ir ištraukimo angomis. Jeigu planuojate jame įrengti patalpą, galite pagalvoti ir apie mechaninę ventiliaciją ar drėgmės surinktuvus. Temperatūroms skirtumui šalinti reikėtų ant vidinių sienų įrengti termoizoliacinį sluoksnį.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pamatai

Pamatų tipai: kaip išsirinkti tinkamą variantą savo namui?

Pavasaris – metų laikas, kuris paprastai asocijuojasi su nauja pradžia. Taip ir statybų pasaulyje jis dažnai tampa naujų projektų realizavimo startu. Šiame tekste pasigilinsime į namo statybos pradžią – t.y. į jo pamatus. Kviečiame plačiau susipažinti su trimis pagrindiniais pamatų tipais.

Namo pamatų problemos: kaip jas pastebėti?

Nedidelės pamatų problemos gali lengvai peraugti į didelius nemalonumus, kurie vėliau atsieis brangiu remontu. Skilimas ir sėdimas yra dažniausios pamatų problemos, kurios atsiranda dėl klaidų projektavimo metu arba nekokybiškai atliktų statybos darbų. Kad būtų galima išvengti sudėtingų remonto darbų, labai svarbu laiku pastebėti skilimus ir kitus pažeidimus pamatų apžiūros metu.

Druskų nuosėdos: kaip apsaugoti plytų sieną (1)

Vasarnamis iš gražių keraminių plytų – būtent apie tokį svajoja dauguma žmonių, rimtai apsisprendusių įsikurti „arčiau žemės“ ir įsigyti nekilnojamąjį turtą „amžiams“.

Kaip apsaugoti pamatus žiemą? (1)

Paplitusi nuomonė, kad pamatus reikia palikti peržiemoti – taip jie esą šaltuoju periodu nusėda ir „nebevaikšto“. Nors šis požiūris yra diskutuotinas, tačiau vis dar paplitęs. Ekspertas Tomas Čerauskas pataria, kaip tinkamai žiemai paruošti pamatus, kad būtų daugiau naudos nei žalos.

Pamatų skilimas: priežastys ir sprendimo būdai (6)

Bet kurio tipo pamatams gali grėsti sėdimas ir skilimas. Statant namą tinkamus pamatus turėtų parinkti profesionalai, atsižvelgdami į grunto savybes, pastato tipą ir kitas aplinkybes. Vis dėlto, kartais nutinka netikėtų dalykų, ypač jei projektavimo ar statybų metu ne viskas buvo tinkamai padaryta. Paklausėme specialistų, kaip atpažinti ir ištaisyti pamatų pažeidimus.

Apšiltiname pamatus: 5 dažniausios klaidos (11)

Apie blogai apšiltintus namus sakoma, kad pro sienas švilpauja vėjas, bet ar žinote, jog apie septintadalį visos šilumos netenkama dėl netinkamai apšiltintos apatinės namo dalies? Apšiltinimo klaidos ne tik paplonina piniginę, tačiau ir pažeidžia patį pastatą bei gali kilti bėdų įteisinant statinį.

Pagrindiniai mūrijimo principai: ką pamatuoti ir kada „kirpti“? (3)

Patyrę mūrininkai juokauja, kad jų profesija panašiausia į siuvėjo. Esą pagrindinis principas išlieka tas pats – devynis kartus pamatuoti ir tik dešimtą kirpti. Tačiau kažkodėl vis tiek būna kreivų sienų. Kad taip nebūtų, reikia žinoti ir sekti pagrindinius mūrijimo principus.

Kuo plokštuminiai pamatai panašūs į apverstą taburetę? (16)

Nors populiariausi Lietuvoje poliniai pamatai, specialistai pastebi, kad jie nėra pats efektyviausias sprendimas. Be to, iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad poliniai ar juostiniai pamatai yra pigesnis už plokštuminius, pastaruosius įrenginėjantys meistrai atšauna: įsirengiantys polinius pamatus gauna tik važiuoklę, o plokštuminius – visą automobilį.

Pagrindinės klaidos, kurias padaro besirenkantys pamatus (28)

Populiariausi Lietuvoje poliniai (gręžtiniai) pamatai dažniausiai įrengiami dėl labai paprastos ir praktiškos priežasties – palankios kainos. Specialistų teigimu, jei pamatai teisingai suprojektuoti, tai polinių pamatų kaina gali būti geresnė nei plokštuminių ar juostinių pamatų. Visgi net ir gera kaina nesustabdo individualaus gyvenamojo namo savininkų nuo bandymo sutaupyti ir dėl to atsirandančių klaidų.

Rūsio apšiltinimas – iš vidaus ar išorės? (9)

Net ir sandarus ir gerai apšiltintas namas gali netekti daug šilumos dėl neapšiltintų pamatų. Pamatų apšiltinimas sumažina šildymo poreikį ir apsaugo nuo drėgmės kondensavimosi, kuris dažnai yra sukeliamas temperatūros skirtumo tarp rūsio vidaus ir išorėje esančio grunto.