Vis dar aktualu: ar verta name įsirengti rūsį?

 (12)
Šiuolaikiniai namai vis labiau skiriasi nuo tų, statytų vos prieš 50 metų. Naujos medžiagos, nauji šiluminiai sprendimai, namus valdanti elektronika yra galbūt tik antraeiliai dalykai, lyginant su tuo, kad šiais laikais atsisakoma netgi buvusių įprastų sprendimų - garažų, balkonų, palėpių bei rūsių. Šįsyk - apie rūsį. Visi žinome, kad ši patalpa gali būti naudinga, tačiau kiek ekonomiška jį įsirengti savo namuose?
Vis dar aktualu: ar verta name įsirengti rūsį?
© Fotolia nuotr.

Sprendimas, ar statomas namas turi turėti rūsį, turėtų būti apsvarstytas labai racionaliai. Visų pirma, nereikia galvoti, kad namas be kurios nors tradicinės dalies yra “neišpildytas” namas. Visų antra, teigia architektas Irmantas Pinkoraitis (“Archipas”), jūsų sprendimui pirmiausia įtaką darys pats sklypas. “Rūsį patogu rinktis jeigu sklypas nedidelis, o esamą plotą norima išnaudoti kuo efektyviau. Aišku, labai svarbu įsitikinti, ar įrengti rūsį apskritai leidžia gruntas – gruntiniai vandenys kartais būna ne taip lengvai suvaldomi”,- pastebi jis .

Dainius Noreika, įmonės “Statybos inovacija” vadovas, pataria tiesiog paklausti savęs, ar tikrai žinote, kad rūsys bus naudojamas ir kam jį naudosite. Jeigu atsakymų į šiuos klausimus nežinote, yra rizika, kad rūsio įsirengimas bus neekonomiškas ir neracionalus.  “Prieš statydamas namą, tu turi pamąstyti, tikrai žinoti, kodėl statai, savo poreikius: ar name gyvens trijų asmenų šeima ar namas bus gyvenimui išėjus į pensiją, ar turėsi ūkį, sodą, ar nori laikyti konservus ir bulves, ar, kadangi neužtenka žemės ploto, tu ten įsirengsi pirtį. Pavyzdžiui, turite šešių arų sklypą, jame mažai erdvės, telpa vieno aukšto namas, tačiau norite dar ir sandėliuko, pirties, dar ko nors - taip iš sklypo praktiškai nieko nebelieka. Sklype turėsite kokius 20 ar 50 kvadratinių metrų žalios zonos. Tuomet ir verta statyti rūsį”, - pataria jis.

Taip pat svarbu įvertinti ir patogumą: į rūsį reikės lipti laiptais, daugiau ploto reiškia didesnes šiltinimo ir eksploatavimo išlaidas. Rūsys yra dažna vieta šildymo katilui ar kitiems reikalingiems mazgams, tačiau galima tiesiog pasirinkti projektinius sprendimus, leisiančius įrengti juos pirmame aukšte. Kita vertus, šiais laikais rūsiuose įsirengiama ir patalpų, kurios toli gražu neprimena paprasto sandėliuko bulvėms - tai ir vyno rūsiai, baseinai ar treniruoklių salės.

Kitas visuomet svarbus dalykas, be abejo, yra kaina. Rūsiai paprastai būna įgilinti bent jau iki 2 metrų (dar pusmetris rostverkui), rūsio sienoms būtina hidroizoliacija, atsakingai įrengtas drenažas. Tai irgi prisideda prie bendrų kaštų. Tačiau jeigu matote, kad rūsys reikalingas, tačiau lėšų bendroje sąmatoje jam galite skirti nedaug, D. Noreika pataria jo pilną įrengimą atidėti vėlesniam laikui. Gerai nuo drėgmės apsaugotas rūsys gali sėkmingai stovėti, būti dalinai eksploatuojamas ir laukti ekonomiškai geresnių laikų.

Kartais norint sutaupyti ar tiesiog racionaliai apskaičiavus poreikius, namų savininkai pasirenka įsirengti dalinį rūsį. I. Pinkoraitis teigia, kad tokiu būdu galima pasistatyti ir labai mažus, tarkime, 10 kvadratinių metrų ploto rūsius - nelyginant kokie namo savininko poreikiai. Pasak jo, įsirengiant rūsį, galima pagalvoti ir apie įėjimą iš lauko. Kartais toks sprendimas turi privalumų. “Tokie įėjimai daromi ir dėl patogumo, tarkime, jeigu rūsyje yra katilinė, o kurą laikote lauke, daug lengviau pasidaryti įėjimą iš lauko. Didesniuose namuose yra griežtesnės priešgaisrinės taisyklės, todėl tokiu atveju taip pat geriau pasidaryti įėjimą iš rūsio”, - teigia architektas.

Kartais besirenkant namo projektą ir norint pasirinkti namą su rūsiu, iškyla klausimas - radote patinkantį kartotinį namo projektą, tačiau jis neturi rūsio. Ar įmanoma jį “prilipdyti?”. I. Pinkoraitis teigia, kad tai padaryti įmanoma, tereikia padaryti tikslias korekcijas. “Kartotinius namų projektus dažniausiai galima koreguoti. Jeigu žmogus randa kažkokį projektą, kuris jam patinka, reikia pasižiūrėti, kaip tai išspręsti ir prijungti rūsį. Taip galima ką nors, kas pagal projektą buvo pirmame aukšte, kelti į rūsį. Aišku, gali pasitaikyti įmonių, kurios prekiauja jau paruoštais kartotiniais projektais ir apie jokias korekcijas nenori girdėti”, - teigia pašnekovas.

Galbūt atrodo elementaru, tačiau bet kokiu atveju sprendimą įsirengti rūsį reikia priimti prieš statantis namą. Rūsio išplėtimas kai kuriais atvejais yra įmanomas, tačiau tai labai techniškai sudėtingas ir brangiai kainuojantis procesas. “Įsivaizduokite, pastatote namą, viską įsirengiate, ir staiga po likusia dalimi norite padaryti rūsį. Pirmiausia reikės išardyti apatinio aukšto grindis, nes kitaip nepasikasi po žeme. Grindyse greičiausiai išvedžiotas ir grindinis šildymas, ir elektros kabeliai. Tada reikia iki atitinkamo gylio palei pamatą statyti kolonas, atsikasti žemes, namą tarsi “pakabinti ore”, tada iškasti žemę rankiniu būdu – kiek tai kainuos, kokie kaštai?”, - retoriškai klausia D. Noreika.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

NT patarimai

Ekspertas pataria: kodėl verta dairytis namo žiemą?

Būsto pirkimas – svarbus, apgalvotas ir įvairiais kriterijais paremtas žingsnis. Vieni vadovaujasi emocijomis, kiti šaltu protu, treti – pasitelkia profesionalų pagalbą. Tačiau į ką svarbiausia atkreipti dėmesį? Kokie rodikliai gali nulemti sėkmingą sandorį ir kodėl vis tik žiemą perkamas būstas pasiteisina bei atskleidžia perkamo objekto privalumus ir trūkumus?

Esminiai patarimai, kaip išsirinkti jums tinkamiausią rangovą (1)

Individualaus namo arba buto įrengimas – jaudinantis procesas, kuris paprastai suteikia platų spektrą emocijų (nuo nerimą keliančios įtampos iki nuoširdaus džiugesio). Kad darbų metu patirtumėte kuo mažiau neigiamų emocijų ir galėtumėte džiaugtis svajones atitinkančiu rezultatu, labai svarbu tinkamai pasirinkti žmones su kuriais bendradarbiausite. Pristatome esminius patarimus, kurie padės išsirinkti jums tinkamiausią rangovą.

Statyba bendro naudojimo sklype – tik su bendraturčių pritarimu

Žemės sklypo bendraturčiai, norėdami racionaliai išnaudoti jiems priklausantį žemės sklypą ir išvengti galimų tarpusavio ginčų, turi galimybę nustatyti sklypo naudojimo tvarką, aiškias jo dalių ribas.

Namas vos per penkias savaites (16)

Nekantraujančioms įsikraustyti į naują namą šeimoms gamintojai siūlo rinktis modulinius namus. Tokie namai ne tik greitai pastatomi, bet ir nesunkiai pritaikomi prie kintančių šeimos poreikių. Pavyzdžiui, įsikrausčius jaunai šeimai, tiks mažesnis namas, o jau susilaukus vaikų, nereikės pirkti erdvesnio būsto – užteks pristatyti papildomą modulį.

Kokius „namų darbus“ reikia atlikti prieš renkantis pirmą būstą?

Nors pirmojo būsto ieškantys pirkėjai noriai žvilgčioja į naujos statybos daugiabučius, tačiau dalį jų atbaido ką tik iškilusius pastatus apipynę įvairūs mitai. Dažniausiai pasitaikantis jų – ką tik pastatytame name dar nesimato visų statybinių defektų. Todėl esą patikimiau rinktis bent kelių metų senumo butus, kuriuose tokių nemalonių staigmenų galima išvengti. Projektuotojai tokį požiūrį vadina nepagrįstu ir atkerta, kad statybų darbus atlikus atmestinai, brokas matyti iš karto.

Sužinokite, kodėl pirkti butą neįregistruotame name – rizikinga

Pastaruoju metu vis sulaukiama gyventojų paklausimų, ar nėra rizikinga pirkti butą naujai pastatytame, bet Nekilnojamojo turto registre (NTR) dar neįregistruotame daugiabučiame name, rašoma Aplinkos ministerijos pranešime spaudai.

Ko reikia statant ir įteisinant pastogę automobiliui arba malkoms (1)

Kokių dokumentų reikia statant ir įteisinant pastogę automobiliui ar malkoms, klausia portalo skaitytojas. Jis teigė norintis statyti pastogę prie kotedžo Vilniuje.

Misija – naujas būstas: kaip išsirinkti?

Naujo būsto paieška daugeliui – ištisas klausimų sau maratonas. Kuriame rajone geriau kurtis, rinktis senos ar naujos statybos daugiabutį, pagaliau, kaip išvengti greito įsigyto turto nuvertėjimo? Nerandant atsakymų į šiuos esminius klausimus naujų namų paieška gali užsitęsti, todėl ekspertai pataria aiškiai susidėlioti prioritetus arba, kitaip tariant, atlikti „namų darbus“.

Kaip parduoti sklypą, namo projektą ir statybą leidžiančius dokumentus

Į redakciją kreipėsi skaitytoja, klausdama, kaip organizuoti žemės sklypo, namo projekto ir statybos leidimų pardavimą, kad naujam savininkui vėliau nekiltų bėdų nei statant namą, nei vykdant statybos užbaigimo procedūras.

5 dalykai, kuriuos reikia žinoti prieš renkantis būstą

Per paskutinius penkerius metus Lietuvoje kas mėnesį parduodama beveik po 3,3 tūkstančio įvairių būstų – naujų ir senesnės statybos butų, individualių namų, kotedžų – ir šis skaičius nuo 2012 m. pradžios išaugo daugiau nei 40 proc. Pavyzdžiui, šiais metais kas mėnesį parduodama po 3 652 būstus, o vien naujų butų per devynis šių metų mėnesius Vilniuje ir Kaune parduota beveik 3 300.