UŽ ir PRIEŠ: ar šiandien verta statytis namą pačiam?

 (90)
Daugelis svajoja gyventi pačių suprojektuotame bei pasistatytame name. Būti originaliu, išskirtiniu, turėti tokį namą, kokio neturi niekas kitas. Namas, kuris yra savitas, pastatytas pagal mūsų poreikius, mūsų norus – kiekvieno svajonė. Bet ją išpildyti nėra taip lengva, kaip gali atrodyti.
UŽ ir PRIEŠ: ar šiandien verta statytis namą pačiam?
© Shutterstock nuotr.

Taigi, kokie būtų už ir prieš?

Savarankiškai statyti namą yra žymiai pigiau, negu nusipirkti naują namą. Galite sutaupyti net 20 procentų naujo namo sumos, ypač, jei pasinaudojate įvairiomis akcijomis medžiagoms.

Jūs statote namą būtent tokį, kokio jums reikia. Galite sukurti savo dizainą, galite kurti, turėdami omeny žmones, kurie jame gyvens – pagal kiekvieno poreikį. Galite turėti daugybę miegamųjų kambarių, o galite sukurti ir daugybę atvirų erdvių – viskas priklauso tik nuo jūsų.

Galite pats spręsti, kaip taupyti energiją. Šį klausimą turite nuspręsti prieš pradedant statyti, dar tik planuojant – jei sugalvosite kažką keisti vėliau, gali būti sudėtinga.

Savo sklype galite pats nuspręsti, kaip bus pastatytas namas – gal norėsite vieno ar kito vaizdo per savo miegamojo langą, pats nuspręsite, kokiu atstumu bus jūsų miegamojo langas nuo artimiausio kaimyno.

Na, ir galiausiai – juk vidinis pasitenkinimas yra taip pat didžiulis pliusas. Žinodami, kad pats išsirinkote visas medžiagas, “pridėjote ranką” prie dizaino, sekėte, kad viskas būtų teisinga, suteikia tikrai malonų jausmą.

PRIEŠ

Visų pirma, susirasti tinkamą sklypą yra nelengva, gali tekti pavargti mėnesius, o gal net ir metus. Gali būti taip, kad nusižiūrėtame sklype yra tam tikri apribojimai, taip pat reikia žiūrėti, kokia yra žemės paskirtis ir t.t. Dažnai žmonės perka seną namą su sklypu, tuomet griauna jį ir statosi naują namą. Taip išvengiama daug “popierizmo”, bet – su namu, kad ir apgriuvusiu, yra brangiau, negu sklypas be namo.

Teks pasisamdyti architektą, projekto darbų vadovą ir statybininkus. Apsišarvuokite kantrybe – tikrai iškils probleminių situacijų, kurias reikės spręsti, prireiks diplomatijos bei tolerancijos. Darbų organizavimas yra ypač svarbus ir užima daug laiko. Jei šiuo metu negalite skirti tiek laiko, net nepradėkite darbų.

Paskolą gauti yra tikrai nelengva. Daugelis bankų labai atsargiai sprendžia, vertina, ar suteikti reikiamą paskolą. Žinoma, yra “specializuotų skolintojų”, bet – palūkanos tikrai nėra džiuginančios.

Taip pat sudėtinga kontroliuoti grynųjų pinigų srautą. Gali būti, jog paskolą taip pat gausite tik etapais ar be pradinio avanso. Kadangi reikės mokėti ir už medžiagas, ir statybininkams, mokėjimai dubliuosis, gali būti, jog vienu metu reikės didelės pinigų sumos.
Teks mokėti statybų metu ir už dabartinį būstą, ir už naujojo statybą. Galbūt teks gyventi nuomojamame bute, kur nebūtinai kiekvienas šeimos narys turės savą kampą – gali tekti pasispausti, taupant pinigus naujam namui. Bet kokiu atveju, išlaidos kurį laiką tikrai bus didesnės.

Nepaisant visų PRIEŠ, pčiam statytis namą tikrai apsimoka. Tas puikus jausmas, kai žinai, jog namą pasistatei pats, atperka visus patirtus sunkumus.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

NT patarimai

Ką reikia žinoti apie ūkio paskirties žemėje statomą sodybą?

Žemės ūkio paskirties žemėje galima statyti vieną ūkininko sodybą.

Kada statytojo teisė gali būti įgyvendinta?

Statytojas (užsakovas) – Lietuvos Respublikos ar užsienio valstybės fizinis asmuo, juridinis asmuo ar kita užsienio organizacija, kurie investuoja lėšas į statybą ir kartu atlieka užsakovo funkcijas (ar jas paveda kitam asmeniui).

Kaip skiriasi būstų kainos Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje bei Ukrainoje?

Nekilnojamojo turto skelbimų portaluose kasdien skelbiama apie daugybės butų bei namų pardavimą. Kokio ploto būstai vertinami ir kokios jų kainos skirtingose šalyse – Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje bei Ukrainoje?

Senosios medinės kaimo sodybos: kodėl ir kaip jas tausoti?

Kai kalbame apie paveldą, prieš daugelio iš mūsų akis visų pirma iškyla didingi gamtos ir žmogaus sukurti monumentai, bažnyčių bokštai, viduramžių tvirtovės ir pilys, muziejinės ir antikvarinės vertybės bei panašūs dalykai. Kur kas rečiau pagalvojame apie tai, kad kiekvienas iš mūsų, leidžiantis vasaras senelių sodyboje ar galvojantis įsigyti ramų kampelį kokybiškam poilsiui atokiau nuo miesto šurmulio, turi galimybę savomis rankomis prisiliesti prie vertingo kultūros paveldo, prisidėti prie jo saugojimo ir puoselėjimo. Senosios kaimo sodybos, jų medinė architektūra ir jas supanti aplinka – unikalus ir vertingas palikimas.

Kur gyventi – mieste ar užmiestyje?

Renkantis nuosavą būstą tenka pasverti daugybę svarbių aspektų: kainą, dydį, apdailos tipą ir panašiai. Visgi vienas svarbiausių sprendimų, ieškant nuolatinių namų, yra vieta. Gyvenama erdvė tiek mieste, tiek užmiestyje turi savų privalumų bei trūkumų. Tad kur gyventi yra geriau?

Paprastas būdas išvengti net mažiausios kibirkšties namuose

Nedidelis gaisro židinys vos per pusę minutės gali tapti nevaldomas, o per 5 minutes liepsnos jau gali apglėbti visą pastatą. Nemažą dalį gaisrų sukelia gedimai elektros tinkle, pavyzdžiui, netvarkingas elektros jungiklis ar skydinė, pažeistas laidas. Tokiems gaisrams užkirsti kelią gali pažangus ir pakankamai paprastas skydinėje montuojamas įrenginys AFDD+.

Statybos sodo sklype: kaip nepažeisti trečiųjų asmenų teisėtų interesų?

Sodo sklype, nerengiant teritorijų planavimo dokumentų ar žemės valdos projektų ir nekeičiant pagrindinės žemės naudojimo paskirties, galima statyti ar rekonstruoti vieną vienbutį gyvenamąjį namą arba vieną sodo namą ir jų priklausinius. Svarbiausias reikalavimas – nepažeisti trečiųjų asmenų teisėtų interesų.

Ar statinį galima naudoti be statybos užbaigimo procedūras?

Naujai pastatytą ar rekonstruotą statinį naudoti galima tik atlikus statybos užbaigimo (SU) procedūras – įsitikinus, kad statybos darbai užbaigti pagal statinio projekto sprendinius, ir jį įregistravus Nekilnojamojo turto registre (NTR). Šie reikalavimai nėra privalomi tik vieno ir dviejų butų gyvenamųjų namų, inžinerinių tinklų, susisiekimo komunikacijų bei kitų nesudėtingųjų statinių statybos atvejais.

Būstas sostinėje: koks pirkinys yra tinkamiausias jaunai šeimai?

Po pastarųjų metų intensyvaus būsto kainų augimo, pirkėjams galvos skausmą kelią ne jų kaina, o milžiniška pasiūla. Sostinėje ketinantiems įsigyti nuosavą būstą – rinktis tikrai yra iš ko. Tačiau ekspertai pastebi, kad dėl didelės būsto pasiūlos pirkėjams sunku apsispręsti, ką verta pirkti, todėl pateikė keletą esminių patarimų, į ką reikėtų atkreipti dėmesį.

Kodėl pasyvų namą nuo šiol pasistatyti bus lengviau?

Kartu su pavasariu Lietuvoje prasideda ir pirmieji statybų darbai. Šiais metais išdygsiančių pastatų savininkai privalės užtikrinti, kad būstas būtų energiškai efektyvus ir atitinkų valstybės pastatams keliamus reikalavimus – A+ klasę. Vis dėlto, dauguma besistatančiųjų nuosavą namą tikisi, kad jis ne tik taupys energiją, bet ir užtikrins komfortišką gyvenimą, todėl Lietuvoje sparčiai plinta trečiųjų šalių statybos vertinimo standartai, kaip „Breem“, „Leed“, „žaliųjų pastatų“ bei vienas populiariausių Europoje – pasyviųjų namų standartas („Passive House Standard”). Svajojantiems apie pastarąjį, gera žinia – nuo šiol pasistatyti pasyvų namą dar paprasčiau.