UŽ ir PRIEŠ: ar šiandien verta statytis namą pačiam?

 (90)
Daugelis svajoja gyventi pačių suprojektuotame bei pasistatytame name. Būti originaliu, išskirtiniu, turėti tokį namą, kokio neturi niekas kitas. Namas, kuris yra savitas, pastatytas pagal mūsų poreikius, mūsų norus – kiekvieno svajonė. Bet ją išpildyti nėra taip lengva, kaip gali atrodyti.
UŽ ir PRIEŠ: ar šiandien verta statytis namą pačiam?
© Shutterstock nuotr.

Taigi, kokie būtų už ir prieš?

Savarankiškai statyti namą yra žymiai pigiau, negu nusipirkti naują namą. Galite sutaupyti net 20 procentų naujo namo sumos, ypač, jei pasinaudojate įvairiomis akcijomis medžiagoms.

Jūs statote namą būtent tokį, kokio jums reikia. Galite sukurti savo dizainą, galite kurti, turėdami omeny žmones, kurie jame gyvens – pagal kiekvieno poreikį. Galite turėti daugybę miegamųjų kambarių, o galite sukurti ir daugybę atvirų erdvių – viskas priklauso tik nuo jūsų.

Galite pats spręsti, kaip taupyti energiją. Šį klausimą turite nuspręsti prieš pradedant statyti, dar tik planuojant – jei sugalvosite kažką keisti vėliau, gali būti sudėtinga.

Savo sklype galite pats nuspręsti, kaip bus pastatytas namas – gal norėsite vieno ar kito vaizdo per savo miegamojo langą, pats nuspręsite, kokiu atstumu bus jūsų miegamojo langas nuo artimiausio kaimyno.

Na, ir galiausiai – juk vidinis pasitenkinimas yra taip pat didžiulis pliusas. Žinodami, kad pats išsirinkote visas medžiagas, “pridėjote ranką” prie dizaino, sekėte, kad viskas būtų teisinga, suteikia tikrai malonų jausmą.

PRIEŠ

Visų pirma, susirasti tinkamą sklypą yra nelengva, gali tekti pavargti mėnesius, o gal net ir metus. Gali būti taip, kad nusižiūrėtame sklype yra tam tikri apribojimai, taip pat reikia žiūrėti, kokia yra žemės paskirtis ir t.t. Dažnai žmonės perka seną namą su sklypu, tuomet griauna jį ir statosi naują namą. Taip išvengiama daug “popierizmo”, bet – su namu, kad ir apgriuvusiu, yra brangiau, negu sklypas be namo.

Teks pasisamdyti architektą, projekto darbų vadovą ir statybininkus. Apsišarvuokite kantrybe – tikrai iškils probleminių situacijų, kurias reikės spręsti, prireiks diplomatijos bei tolerancijos. Darbų organizavimas yra ypač svarbus ir užima daug laiko. Jei šiuo metu negalite skirti tiek laiko, net nepradėkite darbų.

Paskolą gauti yra tikrai nelengva. Daugelis bankų labai atsargiai sprendžia, vertina, ar suteikti reikiamą paskolą. Žinoma, yra “specializuotų skolintojų”, bet – palūkanos tikrai nėra džiuginančios.

Taip pat sudėtinga kontroliuoti grynųjų pinigų srautą. Gali būti, jog paskolą taip pat gausite tik etapais ar be pradinio avanso. Kadangi reikės mokėti ir už medžiagas, ir statybininkams, mokėjimai dubliuosis, gali būti, jog vienu metu reikės didelės pinigų sumos.
Teks mokėti statybų metu ir už dabartinį būstą, ir už naujojo statybą. Galbūt teks gyventi nuomojamame bute, kur nebūtinai kiekvienas šeimos narys turės savą kampą – gali tekti pasispausti, taupant pinigus naujam namui. Bet kokiu atveju, išlaidos kurį laiką tikrai bus didesnės.

Nepaisant visų PRIEŠ, pčiam statytis namą tikrai apsimoka. Tas puikus jausmas, kai žinai, jog namą pasistatei pats, atperka visus patirtus sunkumus.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

NT patarimai

Ekspertas pataria: kodėl verta dairytis namo žiemą?

Būsto pirkimas – svarbus, apgalvotas ir įvairiais kriterijais paremtas žingsnis. Vieni vadovaujasi emocijomis, kiti šaltu protu, treti – pasitelkia profesionalų pagalbą. Tačiau į ką svarbiausia atkreipti dėmesį? Kokie rodikliai gali nulemti sėkmingą sandorį ir kodėl vis tik žiemą perkamas būstas pasiteisina bei atskleidžia perkamo objekto privalumus ir trūkumus?

Esminiai patarimai, kaip išsirinkti jums tinkamiausią rangovą (1)

Individualaus namo arba buto įrengimas – jaudinantis procesas, kuris paprastai suteikia platų spektrą emocijų (nuo nerimą keliančios įtampos iki nuoširdaus džiugesio). Kad darbų metu patirtumėte kuo mažiau neigiamų emocijų ir galėtumėte džiaugtis svajones atitinkančiu rezultatu, labai svarbu tinkamai pasirinkti žmones su kuriais bendradarbiausite. Pristatome esminius patarimus, kurie padės išsirinkti jums tinkamiausią rangovą.

Statyba bendro naudojimo sklype – tik su bendraturčių pritarimu

Žemės sklypo bendraturčiai, norėdami racionaliai išnaudoti jiems priklausantį žemės sklypą ir išvengti galimų tarpusavio ginčų, turi galimybę nustatyti sklypo naudojimo tvarką, aiškias jo dalių ribas.

Namas vos per penkias savaites (16)

Nekantraujančioms įsikraustyti į naują namą šeimoms gamintojai siūlo rinktis modulinius namus. Tokie namai ne tik greitai pastatomi, bet ir nesunkiai pritaikomi prie kintančių šeimos poreikių. Pavyzdžiui, įsikrausčius jaunai šeimai, tiks mažesnis namas, o jau susilaukus vaikų, nereikės pirkti erdvesnio būsto – užteks pristatyti papildomą modulį.

Kokius „namų darbus“ reikia atlikti prieš renkantis pirmą būstą?

Nors pirmojo būsto ieškantys pirkėjai noriai žvilgčioja į naujos statybos daugiabučius, tačiau dalį jų atbaido ką tik iškilusius pastatus apipynę įvairūs mitai. Dažniausiai pasitaikantis jų – ką tik pastatytame name dar nesimato visų statybinių defektų. Todėl esą patikimiau rinktis bent kelių metų senumo butus, kuriuose tokių nemalonių staigmenų galima išvengti. Projektuotojai tokį požiūrį vadina nepagrįstu ir atkerta, kad statybų darbus atlikus atmestinai, brokas matyti iš karto.

Sužinokite, kodėl pirkti butą neįregistruotame name – rizikinga

Pastaruoju metu vis sulaukiama gyventojų paklausimų, ar nėra rizikinga pirkti butą naujai pastatytame, bet Nekilnojamojo turto registre (NTR) dar neįregistruotame daugiabučiame name, rašoma Aplinkos ministerijos pranešime spaudai.

Ko reikia statant ir įteisinant pastogę automobiliui arba malkoms (1)

Kokių dokumentų reikia statant ir įteisinant pastogę automobiliui ar malkoms, klausia portalo skaitytojas. Jis teigė norintis statyti pastogę prie kotedžo Vilniuje.

Misija – naujas būstas: kaip išsirinkti?

Naujo būsto paieška daugeliui – ištisas klausimų sau maratonas. Kuriame rajone geriau kurtis, rinktis senos ar naujos statybos daugiabutį, pagaliau, kaip išvengti greito įsigyto turto nuvertėjimo? Nerandant atsakymų į šiuos esminius klausimus naujų namų paieška gali užsitęsti, todėl ekspertai pataria aiškiai susidėlioti prioritetus arba, kitaip tariant, atlikti „namų darbus“.

Kaip parduoti sklypą, namo projektą ir statybą leidžiančius dokumentus

Į redakciją kreipėsi skaitytoja, klausdama, kaip organizuoti žemės sklypo, namo projekto ir statybos leidimų pardavimą, kad naujam savininkui vėliau nekiltų bėdų nei statant namą, nei vykdant statybos užbaigimo procedūras.

5 dalykai, kuriuos reikia žinoti prieš renkantis būstą

Per paskutinius penkerius metus Lietuvoje kas mėnesį parduodama beveik po 3,3 tūkstančio įvairių būstų – naujų ir senesnės statybos butų, individualių namų, kotedžų – ir šis skaičius nuo 2012 m. pradžios išaugo daugiau nei 40 proc. Pavyzdžiui, šiais metais kas mėnesį parduodama po 3 652 būstus, o vien naujų butų per devynis šių metų mėnesius Vilniuje ir Kaune parduota beveik 3 300.