Tipinės senų namų problemos ir jų sprendimo būdai

 (1)
Nesvarbu, ar gyvenate senesniuose namuose, ar ieškote kažko ištaigingesnio, namų remontas visada bus aktualus. Metams bėgant atsiras tam tikrų dalykų, kuriuos neišvengiamai turėsite keisti arba remontuoti. Todėl privalu žinoti, kaip spręsti tuos dalykus, kol jie netapo našta tiek jūsų piniginei, tiek sveikatai.
Tipinės senų namų problemos ir jų sprendimo būdai
© Shutterstock nuotr.

Drėgmė

Nors vanduo ir yra didžiausiais bet kokių namų priešas, šią problemą lengva nustatyti ir sutvarkyti. Žinoma, aplink namą esanti žemė turi nusistovėti, tą pati turi padaryti ir ant jos stovintis statinys. Namui šiek tiek nusėdus, gali atsirasti problemų susijusių su drėgme bei vandens nutekėjimu. Vienas iš būdų, kaip kovoti su šia problema būtų įsirengti lietaus nuvedimo sistemą. Netinkamai veikiantys lietvamzdžiai gali potencialiai pasiųsti tūkstančius litrų vandens tiesiai į žemę aplink jūsų namus. Paprasčiausiai sutvarkant lietaus nuvedimo sistemą ir nukreipiant vandens tėkmę toliau nuo jūsų namo gali būti išspręstos problemos, susijusios su pamato erozija.

Prastas apšiltinimas

Prastas apšildymas yra tiesiogiai susijęs su aukštomis sąskaitomis už komunalines paslaugas. Senesni namai buvo statomi su neapšiltintais vieno stiklo langais, neapšildytomis sienomis ir grindimis, bei minimaliu mansardos apšildymu, kuris metams bėgant tiktai prastėjo. Norėdami susitvarkyti su šia problema užsandarinkite langus, tinkamai izoliuokite plyšius duryse, apšiltinkite pastatą izoliacinėmis medžiagomis. Papildomos išlaidos dabar gausiai atsipirks bėgant metams.

Nesandarūs langai

Senesniais laikais, metaliniai ir aliuminiai langų rėmai buvo puikus pakaitalas geležimi sustiprintiems mediniams langų rėmams. Tačiau šios langų rūšys linkusios rūdyti ir trūkinėti, taip į vidų praleisdamos orą. Pakeiskite šiuos senus ir savo funkciją prastai atliekančius langus į šiuolaikinius, energiją tapačius. Juos galite įsigyti įvairaus tipo, kad atitiktų jūsų namų stilių.

Prasta elektros instaliacija

Senesniuose namuose galima aptikti ne vieną problemą susijusią su elektros instaliacija. Viena rimtesnių problemų yra menkai išvystyta elektros laidų sistema, kuri ne visada atitinka namų ūkio poreikius. Vieno ar netgi dviejų kambarių elektros sąnaudų poreikiai būdavo sujungiami į vieną elektros sistemos grandinę, todėl elektros lemputės blankiai šviečia ar mirkčioja, kai įjungiamas daugiau elektros naudojantis prietaisas. Jei su tuo susiduriate, atėjo laikas kreiptis į specialistus, kurie atnaujins jūsų elektros išvedžiojimą, kad šis atitiktų jūsų namų poreikius.

Problemos su pamatu

Senesniuose namuose ypač daug laiko ir pinigų jums gali kainuoti problemos susijusios su pamatu. Per tam tikrą laiką pamatas gali nusėsti, taip sudarydamas įtrūkimus ant sienų ir ties langais. Kitas veiksnys, galintis lemti pamatų problemas, yra šalia augantys medžiai, kurių šaknys driekiasi po namu. Jei pastebėjote, kad jūsų pamatas krypsta, pirmiausia turėtumėte išsiaiškinti, kas tai lemia ir ar tai tęsis ateityje. Jei kalti medžiai, turėtumėte juos pašalinti. Paprastai pamatai yra remontuojami stabilizuojant juos ramsčiais. Jų kaina priklauso nuo to, kiek giliai reikės juos įkasti, kad sustabdytumėte pamato slinkimą.

Neefektyvi šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo sistema

Galop, neefektyvi šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo sistema labai prisideda prie aukštų sąskaitų už šildymą. Jei kasmet už šildymą mokate vis daugiau ir daugiau, tuomet jau turbūt būtų laikas įsidiegti naujesnę bei modernesnę sistemą.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

NT patarimai

Statybos sodo sklype: kaip nepažeisti trečiųjų asmenų teisėtų interesų?

Sodo sklype, nerengiant teritorijų planavimo dokumentų ar žemės valdos projektų ir nekeičiant pagrindinės žemės naudojimo paskirties, galima statyti ar rekonstruoti vieną vienbutį gyvenamąjį namą arba vieną sodo namą ir jų priklausinius. Svarbiausias reikalavimas – nepažeisti trečiųjų asmenų teisėtų interesų.

Ar statinį galima naudoti be statybos užbaigimo procedūras?

Naujai pastatytą ar rekonstruotą statinį naudoti galima tik atlikus statybos užbaigimo (SU) procedūras – įsitikinus, kad statybos darbai užbaigti pagal statinio projekto sprendinius, ir jį įregistravus Nekilnojamojo turto registre (NTR). Šie reikalavimai nėra privalomi tik vieno ir dviejų butų gyvenamųjų namų, inžinerinių tinklų, susisiekimo komunikacijų bei kitų nesudėtingųjų statinių statybos atvejais.

Būstas sostinėje: koks pirkinys yra tinkamiausias jaunai šeimai?

Po pastarųjų metų intensyvaus būsto kainų augimo, pirkėjams galvos skausmą kelią ne jų kaina, o milžiniška pasiūla. Sostinėje ketinantiems įsigyti nuosavą būstą – rinktis tikrai yra iš ko. Tačiau ekspertai pastebi, kad dėl didelės būsto pasiūlos pirkėjams sunku apsispręsti, ką verta pirkti, todėl pateikė keletą esminių patarimų, į ką reikėtų atkreipti dėmesį.

Kodėl pasyvų namą nuo šiol pasistatyti bus lengviau?

Kartu su pavasariu Lietuvoje prasideda ir pirmieji statybų darbai. Šiais metais išdygsiančių pastatų savininkai privalės užtikrinti, kad būstas būtų energiškai efektyvus ir atitinkų valstybės pastatams keliamus reikalavimus – A+ klasę. Vis dėlto, dauguma besistatančiųjų nuosavą namą tikisi, kad jis ne tik taupys energiją, bet ir užtikrins komfortišką gyvenimą, todėl Lietuvoje sparčiai plinta trečiųjų šalių statybos vertinimo standartai, kaip „Breem“, „Leed“, „žaliųjų pastatų“ bei vienas populiariausių Europoje – pasyviųjų namų standartas („Passive House Standard”). Svajojantiems apie pastarąjį, gera žinia – nuo šiol pasistatyti pasyvų namą dar paprasčiau.

Pasiruošimas namų remontui: pirmieji žingsniai

Pradedant namų renovacijos projektą, paprastai kiekvienam iš mūsų kylą dvejonės, sustiprėja nerimo jausmas. Juk yra daugybė sprendimų, kuriuos reikia priimti taip, kad šie tilptų į biudžetą, atspindėtų mūsų norus bei atitiktų gyvenimo būdą. Pateikiame keletą paprastų patarimų, kurie padės namų remontą paversti kiek malonesne patirtimi.

Pats metas atskirti, kas yra ypatingasis, neypatingasis ar nesudėtingasis statinys

Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (VTPSI) specialistams neretai tenka konsultuoti gyventojus statinių priskyrimo tam tikrai kategorijai klausimais. Iš tikrųjų svarbu teisingai nustatyti numatomo statyti pastato ar inžinerinio statinio kategoriją norint išsiaiškinti, koks projektas turi būti parengtas, kokie reikalavimai keliami projekto vadovui ir kitiems statybos techninės veiklos pagrindinių sričių (STVPS) vadovams. Nuo statinio kategorijos priklauso ir statybą leidžiančio dokumento (SLD) privalomumas.

Gyvenamųjų patalpų įrengimas daugiabučio namo palėpėje

Daugiabučių namų butų savininkai, norėdami palėpėse įrengti gyvenamąsias patalpas ir tikėdamiesi išvengti galimų problemų, kreipiasi į Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos konsultantus. Neišsiaiškinus reikalavimų gali kilti rūpesčių ne tik dėl nepatenkintų kaimynų, bet ir apsilankius pastatų naudojimo ar statybos priežiūrą atliekančioms tarnyboms. Kai pastatas valdomas bendrosios dalinės nuosavybės teisėmis, visus veiksmus reikia derinti su bendraturčiais.

Būsto paskola jaunai šeimai. Ar įmanoma gauti valstybės paramą?

Visai neseniai, minint Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį, buvo išrinktos trys idėjos šaliai. Nutarta, kad viena iš iniciatyvų, kurią reikia įgyvendinti norint užtikrinti Lietuvos proveržį, – padėti jaunoms šeimoms įsigyti būstą. Tiesa, pirmąjį būstą norinčios įsigyti jaunos šeimos nuo 2015 metų gali tikėtis ir valstybės pagalbos. Tuo naudodamiesi sutuoktiniai vis dažniau kreipiasi į bankus prašydami būsto paskolos. Vis dėlto, norint gauti valstybės paramą, iš pradžių reikia atitikti keliamus reikalavimus, o kartais ir palaukti eilės.

Statybą leidžiantis dokumentas privalomas ir sodo namo atstatymui

„Nusipirkome sodo namelį, pritaikytą gyventi nuolat, o vėliau jame kilo gaisras. Planuojamas šio 62 kv.m statinio atstatymas, bet ant buvusių pamatų planuojama statyti vieno aukšto pastatą, be buvusios mansardos. Darbus atliktų šeimos nariai. Kokių dokumentų reikia?“ – klausia skaitytojas.

Universalusis dizainas – ar žinote, kas tai?

„Kodėl ir Lietuvoje reikia universalaus dizaino? Nes tai yra pagarba visiems ir kiekvienam, – sako Vilniaus dailės akademijos Architektūros katedros vedėjas prof. Marius Šaliamoras. – Kita vertus, skaičiuojantieji greitai suvokia, kad tokia pagarba yra dar ir naudinga, ji apsimoka.“