Statomės namą: ką privalu žinoti, kad viskas būtų legalu

 (1)
Nusprendėte statyti ar rekonstruoti individualų gyvenamąjį namą? Visų pirma, pasirūpinkite statybą leidžiančiu dokumentu. Statyba be šio dokumento laikoma savavališka ir gali užtraukti statytojui daug nemalonumų.
<span style="color: #ff7f00;">Statomės namą:</span> ką privalu žinoti, kad viskas būtų legalu
© Fotolia nuotr.

Savavališkų statybų, pasak Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos, kasmet vis mažėja, tačiau jų mastas vis dar išlieka ganėtinai didelis – 2013 m. užfiksuota beveik pusė tūkstančio tokio pobūdžio atvejų. Dažniausiai tai įvyksta nesąžiningiems statytojams bandant pasinaudoti teisinio reguliavimo spragomis. Iš kitos pusės, tai ir visuomenės informavimo ir švietimo stokos pasekmė, kuomet žmonės, patys to nežinodami, neleistinai pasistato statinį. Pabandykime pasigilinti, ar visada reikalingas statybą leidžiantis dokumentas, ar visiems statiniams jis vienodas ir kas gresia pradėjus statybas be jo.

Pabrėžtina, kad savavališka statyba laikoma ne tik statyba be statybą leidžiančio dokumento, bet ir statyba, jį turint, tačiau nesilaikant esminių projekto reikalavimų. Jeigu be leidimo pradedamas statyti statinys ir išrašomas savavališkos statybos aktas, bauda, priklausomai nuo statinio kategorijos sudėtingumo – nesudėtingas, neypatingas ir ypatingas, gali svyruoti nuo pusantro šimto iki beveik dešimties tūkstančių eurų. Finansiniai rūpesčiai tuo toli gražu nesibaigia, nes privalu pašalinti ir savavališkos statybos padarinius, o tai taip pat reikalauja nemažai lėšų. Tad prieš imantis statybos veiksmų neturint statybą leidžiančio dokumento, patartina nerizikuoti ir prieš tai būtinai pasirūpinti statybos leidimu – išvengsite ne tik nemažų finansinių nuostolių, bet ir nepadarysite žalos aplinkai, kraštovaizdžiui, nekilnojamojo kultūros paveldo vertybei ar galų gale tretiesiems asmenims.

Statybą leidžiančio dokumento išdavimo procedūra priklauso nuo ruošiamo statinio projekto sudėtingumo: naujai ypatingo ar neypatingo statinio statybai ar rekonstrukcijai, taip pat nesudėtingo statinio rekonstravimui į neypatingą ar ypatingą statinį bei pastato atnaujinimui (modernizavimui) reikia gauti statybos leidimą iš vietos savivaldybės, o statinio kapitaliniam ir paprastajam remontui, griovimui, pastato ar statinio paskirties keitimui – rašytinį įgalioto valstybės tarnautojo pritarimą. Skiriasi ir šių dokumentų išdavimo terminas – leidimas statyti naują ar rekonstruoti ypatingą statinį išduodamas ne vėliau kaip per 45 darbo dienas, analogiškas leidimas neypatingam statiniui ar rašytinis pritarimas ypatingo statinio kapitalinio remonto projektui – per 30 darbo dienų, o visais kitais nepaminėtais atvejais procedūra užtrunka iki 10 darbo dienų. Statybą leidžiančio dokumento išdavimo terminas skaičiuojamas nuo visų privalomųjų pateikti dokumentų, išvardintų LR Statybos įstatymo 23 straipsnyje, gavimo dienos.

Įdomu paminėti, kad statybą leidžiančiu dokumentu yra laikomas ir žemės sklypo ar gretimų žemės sklypų savininkų ar valdytojų rašytiniai sutikimai tada, kai statybą leidžiantys dokumentai anksčiau minėtais atvejais neprivalomi. Pavyzdžiui, jūs kaimo vietovėje sugalvojote pasistatyti II grupės nesudėtingą, t.y. iki 80 kv. m ploto, gyvenamąjį namą sklype, kuris priklauso keliems savininkams arba pirtelę, priskiriamą I kategorijos nesudėtingiems statiniams, esančią ne saugomoje teritorijoje, arčiau kaip 3 m iki kaimyninio sklypo ribos. Šiais paminėtais atvejais jums statybą leidžiančių dokumentų iš savivaldybės institucijų gauti nereikės, tačiau teks pasirūpinti atitinkamai žemės sklypo bendrasavininkių bei gretimų sklypų savininkų rašytiniais sutikimais. Svarbu žinoti, kad šiems sutikimams galioja vienerių metų senaties terminas. Tai reiškia, kad jeigu per vienerius metus nuo statybos pradžios statinio savininkas negavo rašytinių pretenzijų ar skundų dėl statinio statybos iš asmenų, iš kurių buvo privaloma gauti sutikimus dėl statybos, minėti rašytiniai sutikimai nebereikalingi. Visa tai reglamentuojama LR Statybos įstatymo 23 skyriaus 25 punkte.

Akivaizdu, kad įstatymų išmanymas yra naudingas tiek pačiam statytojui, tiek ir paprastam piliečiui, kurio kaimynystėje vyksta statybos. Rengiant sudėtingesnius projektus, žmonės kreipiasi į projektavimo įmones, kurios pasirūpina ir projektu, ir statybą leidžiančiu dokumentu, tačiau paprastesniais atvejais, kuomet pastarojo dokumento nereikia, susiruošusiam vykdyti statybas asmeniui pravartu žinoti, ar jis savo vykdomais veiksmais nepažeis įstatymų ir trečiųjų asmenų interesų. Iškilus abejonėms visada geriau pasikonsultuoti su šios srities specialistais, kad ateityje nekiltų nemalonumų ir nepatirtumėte finansinių nuostolių dėl galimai savavališkos statybos.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

NT patarimai

Kodėl pasyvų namą nuo šiol pasistatyti bus lengviau?

Kartu su pavasariu Lietuvoje prasideda ir pirmieji statybų darbai. Šiais metais išdygsiančių pastatų savininkai privalės užtikrinti, kad būstas būtų energiškai efektyvus ir atitinkų valstybės pastatams keliamus reikalavimus – A+ klasę. Vis dėlto, dauguma besistatančiųjų nuosavą namą tikisi, kad jis ne tik taupys energiją, bet ir užtikrins komfortišką gyvenimą, todėl Lietuvoje sparčiai plinta trečiųjų šalių statybos vertinimo standartai, kaip „Breem“, „Leed“, „žaliųjų pastatų“ bei vienas populiariausių Europoje – pasyviųjų namų standartas („Passive House Standard”). Svajojantiems apie pastarąjį, gera žinia – nuo šiol pasistatyti pasyvų namą dar paprasčiau.

Pasiruošimas namų remontui: pirmieji žingsniai

Pradedant namų renovacijos projektą, paprastai kiekvienam iš mūsų kylą dvejonės, sustiprėja nerimo jausmas. Juk yra daugybė sprendimų, kuriuos reikia priimti taip, kad šie tilptų į biudžetą, atspindėtų mūsų norus bei atitiktų gyvenimo būdą. Pateikiame keletą paprastų patarimų, kurie padės namų remontą paversti kiek malonesne patirtimi.

Pats metas atskirti, kas yra ypatingasis, neypatingasis ar nesudėtingasis statinys

Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (VTPSI) specialistams neretai tenka konsultuoti gyventojus statinių priskyrimo tam tikrai kategorijai klausimais. Iš tikrųjų svarbu teisingai nustatyti numatomo statyti pastato ar inžinerinio statinio kategoriją norint išsiaiškinti, koks projektas turi būti parengtas, kokie reikalavimai keliami projekto vadovui ir kitiems statybos techninės veiklos pagrindinių sričių (STVPS) vadovams. Nuo statinio kategorijos priklauso ir statybą leidžiančio dokumento (SLD) privalomumas.

Gyvenamųjų patalpų įrengimas daugiabučio namo palėpėje

Daugiabučių namų butų savininkai, norėdami palėpėse įrengti gyvenamąsias patalpas ir tikėdamiesi išvengti galimų problemų, kreipiasi į Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos konsultantus. Neišsiaiškinus reikalavimų gali kilti rūpesčių ne tik dėl nepatenkintų kaimynų, bet ir apsilankius pastatų naudojimo ar statybos priežiūrą atliekančioms tarnyboms. Kai pastatas valdomas bendrosios dalinės nuosavybės teisėmis, visus veiksmus reikia derinti su bendraturčiais.

Būsto paskola jaunai šeimai. Ar įmanoma gauti valstybės paramą?

Visai neseniai, minint Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį, buvo išrinktos trys idėjos šaliai. Nutarta, kad viena iš iniciatyvų, kurią reikia įgyvendinti norint užtikrinti Lietuvos proveržį, – padėti jaunoms šeimoms įsigyti būstą. Tiesa, pirmąjį būstą norinčios įsigyti jaunos šeimos nuo 2015 metų gali tikėtis ir valstybės pagalbos. Tuo naudodamiesi sutuoktiniai vis dažniau kreipiasi į bankus prašydami būsto paskolos. Vis dėlto, norint gauti valstybės paramą, iš pradžių reikia atitikti keliamus reikalavimus, o kartais ir palaukti eilės.

Statybą leidžiantis dokumentas privalomas ir sodo namo atstatymui

„Nusipirkome sodo namelį, pritaikytą gyventi nuolat, o vėliau jame kilo gaisras. Planuojamas šio 62 kv.m statinio atstatymas, bet ant buvusių pamatų planuojama statyti vieno aukšto pastatą, be buvusios mansardos. Darbus atliktų šeimos nariai. Kokių dokumentų reikia?“ – klausia skaitytojas.

Universalusis dizainas – ar žinote, kas tai?

„Kodėl ir Lietuvoje reikia universalaus dizaino? Nes tai yra pagarba visiems ir kiekvienam, – sako Vilniaus dailės akademijos Architektūros katedros vedėjas prof. Marius Šaliamoras. – Kita vertus, skaičiuojantieji greitai suvokia, kad tokia pagarba yra dar ir naudinga, ji apsimoka.“

Energinio naudingumo sertifikato galiojimas – ekspertų rankose

Pastato energinio naudingumo sertifikavimas privalomas užbaigus naujo pastato ar jo dalies statybą, rekonstravimą, modernizavimą ar kapitalinį remontą. Rekonstravimo, modernizavimo ar kapitalinio remonto darbų, kuriais atkuriamos ar pagerinamos pastato atitvarų ar inžinerinių sistemų fizinės ir energinės savybės, kaina turi sudaryti daugiau kaip 25 procentus pastato vertės, neįskaitant žemės sklypo, kuriame stovi pastatas, vertės. Šiais atvejais vykdant statybos užbaigimo procedūrą privaloma pateikti energinio naudingumo sertifikatą.

Ką svarbu žinoti planuojant tverti tvorą

Privačiuose namuose įsikūrusiems gyventojams vis dar kyla klausimų, kaip teisėtai apsitverti tvorą – ar reikia projekto, valstybės institucijų leidimų, kaip nepažeisti kaimyno interesų.

Negyvenamoji veikla gyvenamajame name

Seniai nieko nestebina viename iš daugiabučio butų veikianti kirpykla, odontologijos kabinetas ar krautuvėlė. Ir nauji namai statomi jau projektuose numačius ne tik gyvenamosios paskirties patalpas. Klausimų dažniausiai kyla dėl patalpų ir pastato paskirties, kai viename pastate įsikuria įvairia veikla užsiimantys subjektai. Gyventojai klausia, ar vykdant bet kokią veiklą gyvenamajame name būtina atlikti patalpų ar pastato paskirties keitimo procedūras.