Skaitytojas dalinasi asmenine patirtimi: nuo ko pradėti namo rekonstrukciją

Mūsų portalo skaitytojas Julius praeitų metų pabaigoje savo rankomis baigė rekonstruoti namą. O viskas prasidėjo dar 2012 m. Su kokiomis problemomis jis susidūrė, kiek tai kainavo laiko ir pinigų, kaip ieškojo geriausių sprendimų ir specialistų - apie tai skaitykite kiekvieną trečiadienį.
Skaitytojas dalinasi asmenine patirtimi: nuo ko pradėti namo rekonstrukciją
© Fotolia nuotr.

2012 m. sausio mėnesį Julius susidūrė su tokiomis problemomis:

Pradžių pradžia

„Apie viską trumpai: nusprendėme rekonstruoti jau stovintį mūrinį namą (kodėl būtent rekonstrukcija, o ne naujo namo statyba - kitame įraše), kuriame šiai dienai ir gyvename. Namas yra mūrinis, pagal RC bendro ploto 77,58 kv.m (po rekonstrukcijos plotas turėtų siekti 140-150 kv.m), praktiškai tai visas gyvenamas plotas, nes garažas ir kitos ūkinės patalpos atskirame ūkiniame pastate (kol kas jį paliksime neliestą ir į rekonstrukcijos projektą neįtrauksime). 

Perdanga lieta betoninė. Sklypas gana siauras (20 m pločio), jo plotas 12,27 a (tiesa, iš jų lygiai 1 aras nuomojamas iš valstybės, kuriame pilna servitutų požeminėms komunikacijoms įrengti, tiesi ir aptarnauti). Tų pačių komunikacijų turime miesto vandentiekį. 

Kanalizacija naudojamės vietine, tačiau turiu minčių kada nors prisijungti prie miesto tinklų. Miesto kanalizacija yra kitoje gatvės pusėje, bet, deja, yra slėginė buitinių nuotekų linija, o tai reiškia, kad prie jos prisijungimas nelabai galimas, o pagal bendrąjį miesto planą mus turėtų pasiekti ir paprasta savitakė nuotekų linija. Dujos vos už 20 m nuo sklypo ribos, vėliau aptarsime ar verta jas įsivedinėti, ar ne.

Šį dienorasštį rašiau, kad pats nepamirščiau kokius planus, vizijas turėjau, nes dabar naminiam, darbiniam ir kituose kompiuteriuose prikurta n+x folderių, tekstų, tad reikėjo viską susisteminti.

Taip pat bandysiu surašyti kam ir kiek mokėjau, kur būtų galima sutaupyti ir ką kitąkart daryčiau kitaip. Ši informacija galbūt būtų įdomi skaitytojams.“

***

Kodėl būtent rekonstrukcija?

„Vieni sako, kad statyti naują namą yra pigiau, nei rekonstruoti seną. Kiti atvirkščiai. Aš siūlyčiau gilintis į kiekvieną situaciją individualiai ir tik tada priimti sprendimą. Kažkiek apie tai svarstėme ir mes, bet be didesnių abejonių pasirinkome rekonstrukciją. 

Pirmiausiai dėl to, kad visą procesą planuojame savo jėgomis, be jokių paskolų (bent kol kas), o tame name šiuo metu gyvename. Dėl šios priežasties pati rekonstrukcija susidės iš dviejų dalių:

I etapas: antro aukšto pakėlimas 160 cm, didinat gyvenamą plotą, keičiant stogo nuolydį;
II etapas: pirmas aukštas - naujas įėjimas, langų angos, vidinių erdvių pakeitimas, pamato/grindų šiltinimas.

Kol įrenginėsime antrą aukštą, gyvensime pirmame, o kol tvarkysime pirmąjį - antrame. Ši priežastis ir buvo pagrindinė, kodėl pasirinkome rekonstrukciją, nes viską griauti ir statyti iš naujo, o tuo metu gyventi kažkur kitur (nuomotis?) atrodo beprasmybė. Jau nekalbant, kiek papildomų lėšų kainuos kito būsto nuoma, važinėjimas iki statybų, laikas. O dar tinginys, kuris kištų koją turint pora valandų laisvų ir galint šiek tiek pasidarbuoti prie namo, kai gyvenant vietoje reikia tik išeiti iš kambario ir tu jau statybose.

Tad tokie mano argumentai kodėl pasirinkome būtent tokią statybą, kad ji nekainuos pigiau jau susitaikiau, sieksime, kad nekainuotų brangiau. Juolab, kad pirmąjį etapą planuojame įgyvendinti per 2-3 metus, o kada pavyks įgyvendinti antrąjį - prognozuoti nesiryžtu...“

***

Pirmieji darbai

„Turime: kadastrinius sklypo matavimus (daryti dar 2002 m. išperkant valstybinę žemę, bet puikiai tinnkantys); senąjį namo projektą, inventorinę bylą; penktadienį (2012-01-20) buvo matininkai darė toponuotrauką. Atsiimti turėčiau šią savaitę. Visų šių dokumentų reikės architektui dar iki pradedant projektuoti mūsų namuką.

Atlikti darbai: gan sudėtingos architekto paieškos, perkalbėta su 5-6 architektais, pasirodo geri achitektai užimti 3-4 mėn. į priekį, o bet kokiam atlėpausiui leisti projektuoti savo namus nesinori. Bet, regis, jau išsirinkome mus tenkinantį, nors dar rankomis nesumušėm. Žmogus projektavo namus keliems mano klientams, lyg be nusiskundimų. Bet kokiu atveju pranešiu kaip sekasi su juo dirbti.

Jau dabar domiuosi kas ir iš ko statys, koks stogas bus. Suku galvą dėl antro aukšto šildymo sistemos.“

***
Toponuotrauka

„Išlaidos: 450 Lt (už toponuotrauką). Šiandien atsiėmiau jau padarytą toponuotrauką. Geodezistai nevėlavo nė kiek, net kokia diena ankščiau viską padarė.

Geras dalykas ta toponuotrauka, tada pamatai. kur koks kaimynas ar tu pats tvorą pasitatęs šiek tiek šone, kur kas užėmęs valstybinę žemę ir nemoka nuomos, ir dar daug gerų kitų dalykų...“

***

Kitą trečiadienį - naujas įrašas, kaip Juliui sekėsi bendradarbiauti su architektu ir pirmasis susitikimas su konstruktoriais.

===
Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir mėnesio gale išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 100 Lt vertės prancūziškos kosmetikos gamintojos "L'Occitane" dovanų čekį.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

NT patarimai

Ekspertas pataria: kodėl verta dairytis namo žiemą?

Būsto pirkimas – svarbus, apgalvotas ir įvairiais kriterijais paremtas žingsnis. Vieni vadovaujasi emocijomis, kiti šaltu protu, treti – pasitelkia profesionalų pagalbą. Tačiau į ką svarbiausia atkreipti dėmesį? Kokie rodikliai gali nulemti sėkmingą sandorį ir kodėl vis tik žiemą perkamas būstas pasiteisina bei atskleidžia perkamo objekto privalumus ir trūkumus?

Esminiai patarimai, kaip išsirinkti jums tinkamiausią rangovą (1)

Individualaus namo arba buto įrengimas – jaudinantis procesas, kuris paprastai suteikia platų spektrą emocijų (nuo nerimą keliančios įtampos iki nuoširdaus džiugesio). Kad darbų metu patirtumėte kuo mažiau neigiamų emocijų ir galėtumėte džiaugtis svajones atitinkančiu rezultatu, labai svarbu tinkamai pasirinkti žmones su kuriais bendradarbiausite. Pristatome esminius patarimus, kurie padės išsirinkti jums tinkamiausią rangovą.

Statyba bendro naudojimo sklype – tik su bendraturčių pritarimu

Žemės sklypo bendraturčiai, norėdami racionaliai išnaudoti jiems priklausantį žemės sklypą ir išvengti galimų tarpusavio ginčų, turi galimybę nustatyti sklypo naudojimo tvarką, aiškias jo dalių ribas.

Namas vos per penkias savaites (16)

Nekantraujančioms įsikraustyti į naują namą šeimoms gamintojai siūlo rinktis modulinius namus. Tokie namai ne tik greitai pastatomi, bet ir nesunkiai pritaikomi prie kintančių šeimos poreikių. Pavyzdžiui, įsikrausčius jaunai šeimai, tiks mažesnis namas, o jau susilaukus vaikų, nereikės pirkti erdvesnio būsto – užteks pristatyti papildomą modulį.

Kokius „namų darbus“ reikia atlikti prieš renkantis pirmą būstą?

Nors pirmojo būsto ieškantys pirkėjai noriai žvilgčioja į naujos statybos daugiabučius, tačiau dalį jų atbaido ką tik iškilusius pastatus apipynę įvairūs mitai. Dažniausiai pasitaikantis jų – ką tik pastatytame name dar nesimato visų statybinių defektų. Todėl esą patikimiau rinktis bent kelių metų senumo butus, kuriuose tokių nemalonių staigmenų galima išvengti. Projektuotojai tokį požiūrį vadina nepagrįstu ir atkerta, kad statybų darbus atlikus atmestinai, brokas matyti iš karto.

Sužinokite, kodėl pirkti butą neįregistruotame name – rizikinga

Pastaruoju metu vis sulaukiama gyventojų paklausimų, ar nėra rizikinga pirkti butą naujai pastatytame, bet Nekilnojamojo turto registre (NTR) dar neįregistruotame daugiabučiame name, rašoma Aplinkos ministerijos pranešime spaudai.

Ko reikia statant ir įteisinant pastogę automobiliui arba malkoms (1)

Kokių dokumentų reikia statant ir įteisinant pastogę automobiliui ar malkoms, klausia portalo skaitytojas. Jis teigė norintis statyti pastogę prie kotedžo Vilniuje.

Misija – naujas būstas: kaip išsirinkti?

Naujo būsto paieška daugeliui – ištisas klausimų sau maratonas. Kuriame rajone geriau kurtis, rinktis senos ar naujos statybos daugiabutį, pagaliau, kaip išvengti greito įsigyto turto nuvertėjimo? Nerandant atsakymų į šiuos esminius klausimus naujų namų paieška gali užsitęsti, todėl ekspertai pataria aiškiai susidėlioti prioritetus arba, kitaip tariant, atlikti „namų darbus“.

Kaip parduoti sklypą, namo projektą ir statybą leidžiančius dokumentus

Į redakciją kreipėsi skaitytoja, klausdama, kaip organizuoti žemės sklypo, namo projekto ir statybos leidimų pardavimą, kad naujam savininkui vėliau nekiltų bėdų nei statant namą, nei vykdant statybos užbaigimo procedūras.

5 dalykai, kuriuos reikia žinoti prieš renkantis būstą

Per paskutinius penkerius metus Lietuvoje kas mėnesį parduodama beveik po 3,3 tūkstančio įvairių būstų – naujų ir senesnės statybos butų, individualių namų, kotedžų – ir šis skaičius nuo 2012 m. pradžios išaugo daugiau nei 40 proc. Pavyzdžiui, šiais metais kas mėnesį parduodama po 3 652 būstus, o vien naujų butų per devynis šių metų mėnesius Vilniuje ir Kaune parduota beveik 3 300.