Šiuolaikiškas būdas, kuris padės užtikrinti namų saugumą

 (4)
Būtinybė apsaugoti turtą svarbi visais laikais. Anksčiau savo nuosavybę tverdavome spynomis, tvoromis, antspauduodavome. Dabar vis dažniau turto apsauga patikima elektronikai. Mechanines spynas daug kur pakeitė nuotoliniu pulteliu, magnetine kortele, išmaniaisiais prietaisais ar biometrinių technologijų įrenginiais valdomos elektroninės. Vietoj spiegiančių signalizacijų atsirado tyliai veikiančios ir kaimynų neerzinančios išmaniosios sistemos, kurios ne tik įspėja apie galimus įsilaužimus, vandentiekio avarijas arba gaisrą, bet ir atbaido vagis. Net gyvus sarginius šunis jau keičia sistemos, imituojančios jų lojimą ar urzgimą.
Šiuolaikiškas būdas, kuris padės užtikrinti namų saugumą
© Structum nuotr.

Sujungia su davikliais

Bendrovės „Jung Vilnius“, tiekiančios pačias įvairiausias elektronikos dalis nuo elektros jungiklių iki išmaniojo namo valdymo sistemų, vadovas Raimundas Skurdenis teigia, kad, signalizaciją sujungus su pastate įdiegtomis išmaniosiomis technologijomis, galima gauti puikių rezultatų.

„Signalizacijos ir išmaniųjų technologijų veikimas kartu gali būti labai įvairus. Pirmiausia techninis, kai sistemos nėra visiškai sujungtos, bet sąveikauja tarpusavyje. Tada apsaugos sistema gali papildomai naudoti išmaniojo namo daviklius. Tai reiškia, kad tie patys judesio davikliai, kurie šiaip reguliuoja apšvietimą, gali veikti ir kaip signalizacijos davikliai. Arba per specialius prietaisus prie signalizacijos gali būti prijungti temperatūros davikliai. Jeigu temperatūra nenormaliai pakilo arba, atvirkščiai, nukrito, vadinasi, kažkas pastate įvyko: kilo gaisras, buvo išdaužtas ar tiesiog paliktas atviras langas, tad apie tai bus informuota apsaugos sistema“, – aiškina R. Skurdenis.

Išmaniosiomis technologijomis įmanoma netgi imituoti gyvenimą name, kol šeimininkai išvykę: įjungti ar išjungti šviesas, užtraukti žaliuzes ir pan. Ir daryti tai ne chaotiškai, bet visiškai atkartojant prieš tai buvusios savaitės scenarijų, kai tą patį darė viduje buvę žmonės.
Muzikinė sistema gali imituoti, kad namie yra piktas šuo, kurio tipenimas, urzgimas ar net lojimas girdimas vos prisiartinus prie durų. Toks efektas išgaunamas apšvietimui skirtus judesio daviklius sujungus su išmaniąja garso sistema, kuri šiaip skirta muzikai paleisti. Ta pati garso sistema šeimininkams gali balsu pranešti ir apie kurio nors daviklio ar sistemos netikėtą suveikimą ir nurodyti, kurioje patalpoje tai įvyko, arba prireikus tapti sirena.

Žmogus vis dar svarbus

Tokios apsaugos sistemos puikiai praverčia ir biuruose. Tačiau, anot pašnekovo, svarbu nepamiršti ir žmogiškojo faktoriaus. Esą mechanika, galinti reaguoti, kalbėti ar gąsdinti vagis, tėra papildoma apsauga. Bet, be gerai veikiančios apsaugos sistemos ir į jas tinkamai gebančių sureaguoti žmonių, visiškos apsaugos užtikrinti nepavyks.

„Žmogiškasis faktorius yra lemiamas, nes žmogus ir programuoja visas tas sistemas, o technologijos, jeigu jos teisingai paruoštos, padeda apsaugą geriau užtikrinti. Jeigu sistema sukurta atmestinai, ji tiesiog garsiai rėkia ir pan., žmogus jai jaus tam tikrą vidinį pasipriešinimą arba jos nesupras ir todėl tinkamai nesureaguos“, – tikina R. Skurdenis.
Geras to pavyzdys yra priešgaisrinių saugos sistemų suveikimas biuruose. Neretai kaukiant sirenoms žmonės lieka ir toliau sėdėti savo darbo vietose, užuot skubėję avarinio išėjimo link. Pasak eksperto, kitaip būtų, jeigu į įspėjimą pradėtų reaguoti visas pastatas: nusileistų žaliuzės, užgestų pagrindinė šviesa ir apsišviestų tik takeliai, kuriais reikia išeiti iš pastato. Tai žmones skatintų evakuotis, judant tinkama linkme.

Žurnalas „Structum“
Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

NT patarimai

Gyvenamųjų patalpų įrengimas daugiabučio namo palėpėje

Daugiabučių namų butų savininkai, norėdami palėpėse įrengti gyvenamąsias patalpas ir tikėdamiesi išvengti galimų problemų, kreipiasi į Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos konsultantus. Neišsiaiškinus reikalavimų gali kilti rūpesčių ne tik dėl nepatenkintų kaimynų, bet ir apsilankius pastatų naudojimo ar statybos priežiūrą atliekančioms tarnyboms. Kai pastatas valdomas bendrosios dalinės nuosavybės teisėmis, visus veiksmus reikia derinti su bendraturčiais.

Būsto paskola jaunai šeimai. Ar įmanoma gauti valstybės paramą?

Visai neseniai, minint Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį, buvo išrinktos trys idėjos šaliai. Nutarta, kad viena iš iniciatyvų, kurią reikia įgyvendinti norint užtikrinti Lietuvos proveržį, – padėti jaunoms šeimoms įsigyti būstą. Tiesa, pirmąjį būstą norinčios įsigyti jaunos šeimos nuo 2015 metų gali tikėtis ir valstybės pagalbos. Tuo naudodamiesi sutuoktiniai vis dažniau kreipiasi į bankus prašydami būsto paskolos. Vis dėlto, norint gauti valstybės paramą, iš pradžių reikia atitikti keliamus reikalavimus, o kartais ir palaukti eilės.

Statybą leidžiantis dokumentas privalomas ir sodo namo atstatymui

„Nusipirkome sodo namelį, pritaikytą gyventi nuolat, o vėliau jame kilo gaisras. Planuojamas šio 62 kv.m statinio atstatymas, bet ant buvusių pamatų planuojama statyti vieno aukšto pastatą, be buvusios mansardos. Darbus atliktų šeimos nariai. Kokių dokumentų reikia?“ – klausia skaitytojas.

Universalusis dizainas – ar žinote, kas tai?

„Kodėl ir Lietuvoje reikia universalaus dizaino? Nes tai yra pagarba visiems ir kiekvienam, – sako Vilniaus dailės akademijos Architektūros katedros vedėjas prof. Marius Šaliamoras. – Kita vertus, skaičiuojantieji greitai suvokia, kad tokia pagarba yra dar ir naudinga, ji apsimoka.“

Energinio naudingumo sertifikato galiojimas – ekspertų rankose

Pastato energinio naudingumo sertifikavimas privalomas užbaigus naujo pastato ar jo dalies statybą, rekonstravimą, modernizavimą ar kapitalinį remontą. Rekonstravimo, modernizavimo ar kapitalinio remonto darbų, kuriais atkuriamos ar pagerinamos pastato atitvarų ar inžinerinių sistemų fizinės ir energinės savybės, kaina turi sudaryti daugiau kaip 25 procentus pastato vertės, neįskaitant žemės sklypo, kuriame stovi pastatas, vertės. Šiais atvejais vykdant statybos užbaigimo procedūrą privaloma pateikti energinio naudingumo sertifikatą.

Ką svarbu žinoti planuojant tverti tvorą

Privačiuose namuose įsikūrusiems gyventojams vis dar kyla klausimų, kaip teisėtai apsitverti tvorą – ar reikia projekto, valstybės institucijų leidimų, kaip nepažeisti kaimyno interesų.

Negyvenamoji veikla gyvenamajame name

Seniai nieko nestebina viename iš daugiabučio butų veikianti kirpykla, odontologijos kabinetas ar krautuvėlė. Ir nauji namai statomi jau projektuose numačius ne tik gyvenamosios paskirties patalpas. Klausimų dažniausiai kyla dėl patalpų ir pastato paskirties, kai viename pastate įsikuria įvairia veikla užsiimantys subjektai. Gyventojai klausia, ar vykdant bet kokią veiklą gyvenamajame name būtina atlikti patalpų ar pastato paskirties keitimo procedūras.

Ekspertas pataria: kodėl verta dairytis namo žiemą?

Būsto pirkimas – svarbus, apgalvotas ir įvairiais kriterijais paremtas žingsnis. Vieni vadovaujasi emocijomis, kiti šaltu protu, treti – pasitelkia profesionalų pagalbą. Tačiau į ką svarbiausia atkreipti dėmesį? Kokie rodikliai gali nulemti sėkmingą sandorį ir kodėl vis tik žiemą perkamas būstas pasiteisina bei atskleidžia perkamo objekto privalumus ir trūkumus?

Esminiai patarimai, kaip išsirinkti jums tinkamiausią rangovą (1)

Individualaus namo arba buto įrengimas – jaudinantis procesas, kuris paprastai suteikia platų spektrą emocijų (nuo nerimą keliančios įtampos iki nuoširdaus džiugesio). Kad darbų metu patirtumėte kuo mažiau neigiamų emocijų ir galėtumėte džiaugtis svajones atitinkančiu rezultatu, labai svarbu tinkamai pasirinkti žmones su kuriais bendradarbiausite. Pristatome esminius patarimus, kurie padės išsirinkti jums tinkamiausią rangovą.

Statyba bendro naudojimo sklype – tik su bendraturčių pritarimu

Žemės sklypo bendraturčiai, norėdami racionaliai išnaudoti jiems priklausantį žemės sklypą ir išvengti galimų tarpusavio ginčų, turi galimybę nustatyti sklypo naudojimo tvarką, aiškias jo dalių ribas.