Reikalingi leidimai, dokumentai statybos darbams Vilniuje ir ne tik

 (2)
Dar prieš statant pastolius ir atsivarant sunkiąją techniką į statybvietę, ir dar anksčiau nei rengiant projektą tenka atlikti svarbiausią darbą – tinkamai susitvarkyti statybos dokumentus ir leidimus. Statybos darbai Vilniuje gali tapti tikru iššūkiu, bet juk kai žinai ką darai, visuomet pavyksta. Apžvelgsime kelis svarbiausius žingsnius „prieš pamatus“.
Reikalingi leidimai, dokumentai statybos darbams Vilniuje ir ne tik
© Fotolia nuotr.

Žemės sklypo nuosavybės dokumentai

Pirmiausia reikės patvirtinti, kad turite teisę į žemės skypą, kuriame planuojate statybos darbus. Reikės jo pirkimo, dovanojimo, perleidimo, sujungimo, mainų ar kito, teisę į sklypą, nurodančio dokumento. Visos sutartys turi būti patvirtintos notariškai. Statybos darbai Vilniuje galės būti pradėti tik tuomet, kuomet žemės skypo paskirtis bus tinkamai sutvarkyta.

Nuo 2014 m. sausio 20 d. įsigaliojo supaprastinta žemės naudojimo paskirties keitimo tvarka – nebereikės rengti detaliųjų planų, pakaks pateikti prašymą savivaldybės administracijos direktoriui bei Nekilnojamojo turto registro išrašo ir sklypo plano kopijas. Jei sklypas priklauso keliems savininkams, reikėtų gauti jų leidimą statyti.

Sklypo nuosavybės pakeitimai registruojami VĮ Registrų centre. Ši paslauga yra mokama, o jos kaina priklauso nuo vidutinės žemės sklypo vertės rinkoje, fiziniams asmenims gali kainuoti nuo 20 iki 1000 Lt. Į savivaldybę reikės pristatyti išrašą iš Registrų centro.

Žemės sklypo ribų planas

Kitas svarbus dokumentas yra sklypo ribų planas. Šis dokumentas nurodo jūsų sklypo plotą, jo koordinates. Šią paslaugą galima užsisakyti kadastrinius matavimus atliekančiose įmonėse.

Geriausiu atveju, turėdami šiuos du dokumentus galite kreiptis į Vilniaus miesto savivaldybę, kuri išduos specialiuosius architektūrinius reikalavimus. Žinoma, statybos darbai Vilniuje gali pareikalauti daugiau triūso, jei egzistuoja išimčių – tarkime, statote namą saugomoje teritorijoje ar rekonstruojate saugomą pastatą. Tokiu atveju, jums gali būti taikomi specialieji paveldosaugos ar saugomos teritorijos tvarkymo ir apsaugos reikalavimai, kurie Vilniaus teritorijoje buvo gerokai sugriežtinti nuo 2013 metų. Jei būtų reikalingos papildomos pažymos ar prašymo formos, jas rasite Vilniaus miesto internetiniame puslapyje: /www.vilnius.lt.

Tinkamai užpildžius prašymus ir pateikus reikalingas pažymas per dvidešimt darbo dienų dienų turėtumėte gauti specialiuosius architektūrinius reikalavimus. Juose bus nurodytas žemės sklypo reljefo formavimas, aikštelės, aptvėrimas, leistinas statinių aukštis, leistinas žemės sklypo užstatymo tankis, želdynų ir želdinių dalys žemės sklype, statinių išdėstymas žemės sklype gretimų sklypų atžvilgiu. Statant nesudėtingą gyvenamąjį namą šis dokumentas nėra didelės apimties, reikalavimai nėra sudėtingi. Nereikėtų pamiršti, jog statybos darbai Vilniuje visuomet bus po padidinamuoju stiklu ir galima susidurti su daug sudėtingesniais reikalavimais.

Sklypo topografinė nuotrauka

Ji reikalinga atliekant grunto tyrimus, jungiantis prie tinklų, projektuojant patį pastatą. Topografinė nuotrauka atspindi duomenis apie reljefo aukščius, požeminius ir antžeminius inžinerinius tinklus, kelius, takus, jų dangas, esamus statinius, želdinius bei kita. Topografinę nuotrauką galima užsisakyti geodezinius matavimus atliekančiose įmonėse. Duomenys pateikiami skaitmenine forma (laikmenoje) ir popieriuje su suderinimais. Atkreipkite dėmesį, kad šis dokumentas turi būti ne senesnis nei metai, jam pasenus bus reikalaujama paslaugą užsakyti iš naujo. Projektavimui bus reikalingi geologiniai grunto tyrimai, kuriems, kaip minėta reikalinga topografinė nuotrauka.

Prisijungimo prie inžinerinių tinklų sąlygos

Individualiame name reikės jungtis prie vandentiekio ir nuotekų sistemų (jas paprastai administruoja tas pats tiekėjas), elektros tinklų, dujų tinklų. Prisijungimo sąlygas galite gauti iš inžinerinius tinklus prižiūrinčių įmonių. Standartiniais atvejais, vėlgi prireiks nedaug dokumentų – išrašo iš nekilnojamojo turto registro ir sklypo ribų plano. Statybos darbai Vilniuje gali pareikalauti gretimų valdų savininkų sutikimų, norint perkasti ir kloti tinklus jų sklype, tuo atveju, jei tinklai klojami per gretimus sklypus ar sutikimo prisijungti prie trečiųjų asmenų tinklų. Taip pat prisiminkite, kad jeigu sklype jau yra pastatų, gali reikėti ir dokumentų patvirtinančių statinių nuosavybės teisę.

Apibendrinant, statybos darbai Vilniuje gali būti, bet nebūtinai bus, kaprizingesni už statybas priemiestyje ar kituose miestuose. Dažnai susimąstome, kodėl kai kurie reikalavimai sostinėje yra griežtesni, bet jei ne mes saugosime savo miestą, kasgi kitas už mus tuo pasirūpins? Taigi turėdami žemės ribų planą, pažymą, sklypo topografinę nuotrauką, grunto geologinį tyrimą bei pažymą dėl sklypo paskirties, galima kreiptis į projektuotoją.

Šaltinis: Statyba24.lt

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

NT patarimai

Ar norint tvirtinti kondicionierių pastato išorėje reikia gauti leidimą? (1)

Nors dauguma daugiabučių gyventojų jau žino, kad negalima savo nuožiūra perdažyti pastato fasado ar jo dalį, pakeisti stogo dangą ar įrengti naujus stoglangius, tačiau ne visada kreipiasi į savivaldybės architektus, norėdami pritvirtinti įvairią įrangą ant namo sienos ar stogo. Šie darbai taip pat priskiriami statinio paprastajam remontui.

Kad grįžus po atostogų netektų nustebti: kaip išvykstant apsaugoti namus nuo pavojų (1)

Vasaros metu kone kiekvienas mėnesiui, savaitei ar bent ilgajam savaitgaliui palieka savo namus ir išvyksta ilsėtis. Tačiau tinkamai nepasiruošus, namus gali užklupti ne tik įvairūs gedimai ar parazitai, bet ir vagys. Kokie pavojai tyko tuščiuose namuose ir ką daryti, kad jums išvykus jie liktų tokie pat saugūs?

Ką reikia žinoti apie ūkio paskirties žemėje statomą sodybą?

Žemės ūkio paskirties žemėje galima statyti vieną ūkininko sodybą.

Kada galima įstiklinti daugiabučio balkoną?

Balkonas – pastato dalis, atvira išsikišusi aikštelė išorinėje pastato sienoje su aptvaru žmonių saugai užtikrinti ir turinti duris į vidaus patalpas. Balkonas gali būti uždaras, iš lauko pusės įstiklintas naudojant lengvas šaltas konstrukcijas.

Kada statytojo teisė gali būti įgyvendinta?

Statytojas (užsakovas) – Lietuvos Respublikos ar užsienio valstybės fizinis asmuo, juridinis asmuo ar kita užsienio organizacija, kurie investuoja lėšas į statybą ir kartu atlieka užsakovo funkcijas (ar jas paveda kitam asmeniui).

Kaip skiriasi būstų kainos Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje bei Ukrainoje?

Nekilnojamojo turto skelbimų portaluose kasdien skelbiama apie daugybės butų bei namų pardavimą. Kokio ploto būstai vertinami ir kokios jų kainos skirtingose šalyse – Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje bei Ukrainoje?

Senosios medinės kaimo sodybos: kodėl ir kaip jas tausoti?

Kai kalbame apie paveldą, prieš daugelio iš mūsų akis visų pirma iškyla didingi gamtos ir žmogaus sukurti monumentai, bažnyčių bokštai, viduramžių tvirtovės ir pilys, muziejinės ir antikvarinės vertybės bei panašūs dalykai. Kur kas rečiau pagalvojame apie tai, kad kiekvienas iš mūsų, leidžiantis vasaras senelių sodyboje ar galvojantis įsigyti ramų kampelį kokybiškam poilsiui atokiau nuo miesto šurmulio, turi galimybę savomis rankomis prisiliesti prie vertingo kultūros paveldo, prisidėti prie jo saugojimo ir puoselėjimo. Senosios kaimo sodybos, jų medinė architektūra ir jas supanti aplinka – unikalus ir vertingas palikimas.

Kur gyventi – mieste ar užmiestyje?

Renkantis nuosavą būstą tenka pasverti daugybę svarbių aspektų: kainą, dydį, apdailos tipą ir panašiai. Visgi vienas svarbiausių sprendimų, ieškant nuolatinių namų, yra vieta. Gyvenama erdvė tiek mieste, tiek užmiestyje turi savų privalumų bei trūkumų. Tad kur gyventi yra geriau?

Paprastas būdas išvengti net mažiausios kibirkšties namuose

Nedidelis gaisro židinys vos per pusę minutės gali tapti nevaldomas, o per 5 minutes liepsnos jau gali apglėbti visą pastatą. Nemažą dalį gaisrų sukelia gedimai elektros tinkle, pavyzdžiui, netvarkingas elektros jungiklis ar skydinė, pažeistas laidas. Tokiems gaisrams užkirsti kelią gali pažangus ir pakankamai paprastas skydinėje montuojamas įrenginys AFDD+.

Statybos sodo sklype: kaip nepažeisti trečiųjų asmenų teisėtų interesų?

Sodo sklype, nerengiant teritorijų planavimo dokumentų ar žemės valdos projektų ir nekeičiant pagrindinės žemės naudojimo paskirties, galima statyti ar rekonstruoti vieną vienbutį gyvenamąjį namą arba vieną sodo namą ir jų priklausinius. Svarbiausias reikalavimas – nepažeisti trečiųjų asmenų teisėtų interesų.