Prieš kreipiantis į projektuotoją: būtini namo statybų dokumentai

Gerokai prieš tai, kol į jūsų sklypą atvažiuos reikiama statybų technika ir susirinks darbininkai, „statybos“ prasidės prie jūsų darbo stalo – teks atlikti kruopštų darbą su statybų dokumentais. Kiekvienas sklypas yra individualus, todėl įstatymai numato ir menkiausias išimtis. Be abejo, prireikus jums padės institucijų darbuotojai arba, jeigu į juos kreipsitės, statybos dokumentų tvarkymu užsiimančios įmonės, projektuotojai, architektų biurai. Šiame dviejų straipsnių cikle aprašysime gaires, kokių dokumentų jums prireiks norint gauti leidimą statyti. Šioje dalyje aptariama tvarka prieš pradedant projektavimo darbus.
Prieš kreipiantis į projektuotoją: būtini namo statybų dokumentai
© Shutterstock nuotr.

Žemės sklypo nuosavybės dokumentai. Visų pirma jums reikės žemės sklypo, tai pat reikės patvirtinti, kad turite teises į minėtą žemę. Turėkite jos pirkimo, dovanojimo, perleidimo, sujungimo, mainų ar kitus žemės priklausomybės dokumentus. Visos šios sutartys yra tvirtinamos notaro. Norint statyti gyvenamąjį namą, įsitikinkite, kad žemės sklypo paskirtis yra tinkama gyvenamųjų namų statybai. Nuo 2014 m. sausio 20 d. įsigaliojo supaprastinta žemės naudojimo paskirties keitimo tvarka – nebereikės rengti detaliųjų planų, pakaks pateikti prašymą savivaldybės administracijos direktoriui bei Nekilnojamojo turto registro išrašo ir sklypo plano kopijas. Jei sklypas priklauso keliems savininkams, reikėtų gauti jų leidimą statyti. 

Sklypo nuosavybės pakeitimai registruojami VĮ Registrų centre. Ši paslauga yra mokama, o jos kaina priklauso nuo vidutinės žemės sklypo vertės rinkoje, fiziniams asmenims gali kainuoti nuo 20 iki 1000 Lt. Į savivaldybę reikės pristatyti išrašą iš Registrų centro. 

Sklypo ribų planas. Antrasis svarbus dokumentas yra sklypo ribų planas. Šis dokumentas nurodo jūsų sklypo plotą, fiksuoja jo koordinates. Taip pat šiame dokumente nurodomos ir pastatų, jei sklype tokių yra, koordinatės, inžinerinių tinklų vietos. Šią paslaugą galima užsisakyti kadastrinius matavimus atliekančiose įmonėse. 

Idealiu atveju, turėdami šiuos du dokumentus jau galite kreiptis į savivaldybę, kuri išduos specialiuosius architektūrinius reikalavimus. Žinoma, egzistuoja ir išimčių – tarkime, statote namą saugomoje teritorijoje ar rekonstruojate saugomą pastatą. Tokiu atveju, jums gali būti taikomi specialieji paveldosaugos ar saugomos teritorijos tvarkymo ir apsaugos reikalavimai. Pilną informaciją, kokių dokumentų reikės išimtiniais atvejais (tarkime, rekonstruojant pastatą) rasite prašymo formoje. Prašymą ir dokumentus reikėtų pateikti savivaldybės, kurioje bus statomas pastatas, administracijai. 

Per dvidešimt darbo dienų dienų turėtumėte gauti specialiuosius architektūrinius reikalavimus. Juose bus nurodytas žemės sklypo reljefo formavimas, aikštelės, aptvėrimas, leistinas statinių aukštis, leistinas žemės sklypo užstatymo tankis, želdynų ir želdinių dalys žemės sklype, statinių išdėstymas žemės sklype gretimų sklypų atžvilgiu. Statant nesudėtingą gyvenamąjį namą šis dokumentas nėra didelės apimties, reikalavimai nėra sudėtingi.

Prieš kreipiantis į architektą ar projektuotoją, derėtų užsakyti ir parengti sklypo topografinę nuotrauką – ji bus reikalinga tiek atliekant grunto tyrimus, tiek jungiantis prie tinklų, tiek projektuojant patį pastatą. Topografinė nuotrauka atspindi duomenis apie reljefo aukščius, požeminius ir antžeminius inžinerinius tinklus, kelius, takus, jų dangas, esamus statinius, želdinius bei kita. Topografinę nuotrauką galima užsisakyti geodezinius matavimus atliekančiose įmonėse. Duomenys pateikiami skaitmenine forma (laikmenoje) ir popieriuje su suderinimais. Atkreipkite dėmesį, kad šis dokumentas turi būti ne senesnis nei metai. Projektavimui bus reikalingi ir geologiniai grunto tyrimai, kuriems, kaip minėta reikalinga topografinė nuotrauka. 

Prieš projektavimą ar pradėjus projektuoti gaunamos prisijungimo prie prie esamų inžinerinių tinklų sąlygos. Individualiame name reikės jungtis prie vandentiekio ir nuotekų sistemų (jas paprastai administruoja tas pats tiekėjas), elektros tinklų, dujų tinklų. Prisijungimo sąlygas galite gauti iš inžinerinius tinklus prižiūrinčių įmonių. Standartiniais atvejais, vėlgi prireiks nedaug dokumentų – išrašo iš nekilnojamojo turto registro ir sklypo ribų plano. Atsižvelgiant į situaciją, verta patikrinti ar nereikės gauti gretimų valdų savininkų sutikimų, norint perkasti ir kloti tinklus jų sklype, tuo atveju, jei tinklai klojami per gretimus sklypus ar sutikimo prisijungti prie trečiųjų asmenų tinklų. Taip pat prisiminkite, kad jeigu sklype jau yra pastatų, gali reikėti ir dokumentų patvirtinančių statinių nuosavybės teisę.

Turėdami žemės ribų planą, pažymą, sklypo topografinę nuotrauką, grunto geologinį tyrimą bei pažymą dėl sklypo paskirties, galite kreiptis į projektuotoją.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

NT patarimai

Paprastas būdas išvengti net mažiausios kibirkšties namuose

Nedidelis gaisro židinys vos per pusę minutės gali tapti nevaldomas, o per 5 minutes liepsnos jau gali apglėbti visą pastatą. Nemažą dalį gaisrų sukelia gedimai elektros tinkle, pavyzdžiui, netvarkingas elektros jungiklis ar skydinė, pažeistas laidas. Tokiems gaisrams užkirsti kelią gali pažangus ir pakankamai paprastas skydinėje montuojamas įrenginys AFDD+.

Statybos sodo sklype: kaip nepažeisti trečiųjų asmenų teisėtų interesų?

Sodo sklype, nerengiant teritorijų planavimo dokumentų ar žemės valdos projektų ir nekeičiant pagrindinės žemės naudojimo paskirties, galima statyti ar rekonstruoti vieną vienbutį gyvenamąjį namą arba vieną sodo namą ir jų priklausinius. Svarbiausias reikalavimas – nepažeisti trečiųjų asmenų teisėtų interesų.

Ar statinį galima naudoti be statybos užbaigimo procedūras?

Naujai pastatytą ar rekonstruotą statinį naudoti galima tik atlikus statybos užbaigimo (SU) procedūras – įsitikinus, kad statybos darbai užbaigti pagal statinio projekto sprendinius, ir jį įregistravus Nekilnojamojo turto registre (NTR). Šie reikalavimai nėra privalomi tik vieno ir dviejų butų gyvenamųjų namų, inžinerinių tinklų, susisiekimo komunikacijų bei kitų nesudėtingųjų statinių statybos atvejais.

Būstas sostinėje: koks pirkinys yra tinkamiausias jaunai šeimai?

Po pastarųjų metų intensyvaus būsto kainų augimo, pirkėjams galvos skausmą kelią ne jų kaina, o milžiniška pasiūla. Sostinėje ketinantiems įsigyti nuosavą būstą – rinktis tikrai yra iš ko. Tačiau ekspertai pastebi, kad dėl didelės būsto pasiūlos pirkėjams sunku apsispręsti, ką verta pirkti, todėl pateikė keletą esminių patarimų, į ką reikėtų atkreipti dėmesį.

Kodėl pasyvų namą nuo šiol pasistatyti bus lengviau?

Kartu su pavasariu Lietuvoje prasideda ir pirmieji statybų darbai. Šiais metais išdygsiančių pastatų savininkai privalės užtikrinti, kad būstas būtų energiškai efektyvus ir atitinkų valstybės pastatams keliamus reikalavimus – A+ klasę. Vis dėlto, dauguma besistatančiųjų nuosavą namą tikisi, kad jis ne tik taupys energiją, bet ir užtikrins komfortišką gyvenimą, todėl Lietuvoje sparčiai plinta trečiųjų šalių statybos vertinimo standartai, kaip „Breem“, „Leed“, „žaliųjų pastatų“ bei vienas populiariausių Europoje – pasyviųjų namų standartas („Passive House Standard”). Svajojantiems apie pastarąjį, gera žinia – nuo šiol pasistatyti pasyvų namą dar paprasčiau.

Pasiruošimas namų remontui: pirmieji žingsniai

Pradedant namų renovacijos projektą, paprastai kiekvienam iš mūsų kylą dvejonės, sustiprėja nerimo jausmas. Juk yra daugybė sprendimų, kuriuos reikia priimti taip, kad šie tilptų į biudžetą, atspindėtų mūsų norus bei atitiktų gyvenimo būdą. Pateikiame keletą paprastų patarimų, kurie padės namų remontą paversti kiek malonesne patirtimi.

Pats metas atskirti, kas yra ypatingasis, neypatingasis ar nesudėtingasis statinys

Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (VTPSI) specialistams neretai tenka konsultuoti gyventojus statinių priskyrimo tam tikrai kategorijai klausimais. Iš tikrųjų svarbu teisingai nustatyti numatomo statyti pastato ar inžinerinio statinio kategoriją norint išsiaiškinti, koks projektas turi būti parengtas, kokie reikalavimai keliami projekto vadovui ir kitiems statybos techninės veiklos pagrindinių sričių (STVPS) vadovams. Nuo statinio kategorijos priklauso ir statybą leidžiančio dokumento (SLD) privalomumas.

Gyvenamųjų patalpų įrengimas daugiabučio namo palėpėje

Daugiabučių namų butų savininkai, norėdami palėpėse įrengti gyvenamąsias patalpas ir tikėdamiesi išvengti galimų problemų, kreipiasi į Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos konsultantus. Neišsiaiškinus reikalavimų gali kilti rūpesčių ne tik dėl nepatenkintų kaimynų, bet ir apsilankius pastatų naudojimo ar statybos priežiūrą atliekančioms tarnyboms. Kai pastatas valdomas bendrosios dalinės nuosavybės teisėmis, visus veiksmus reikia derinti su bendraturčiais.

Būsto paskola jaunai šeimai. Ar įmanoma gauti valstybės paramą?

Visai neseniai, minint Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį, buvo išrinktos trys idėjos šaliai. Nutarta, kad viena iš iniciatyvų, kurią reikia įgyvendinti norint užtikrinti Lietuvos proveržį, – padėti jaunoms šeimoms įsigyti būstą. Tiesa, pirmąjį būstą norinčios įsigyti jaunos šeimos nuo 2015 metų gali tikėtis ir valstybės pagalbos. Tuo naudodamiesi sutuoktiniai vis dažniau kreipiasi į bankus prašydami būsto paskolos. Vis dėlto, norint gauti valstybės paramą, iš pradžių reikia atitikti keliamus reikalavimus, o kartais ir palaukti eilės.

Statybą leidžiantis dokumentas privalomas ir sodo namo atstatymui

„Nusipirkome sodo namelį, pritaikytą gyventi nuolat, o vėliau jame kilo gaisras. Planuojamas šio 62 kv.m statinio atstatymas, bet ant buvusių pamatų planuojama statyti vieno aukšto pastatą, be buvusios mansardos. Darbus atliktų šeimos nariai. Kokių dokumentų reikia?“ – klausia skaitytojas.