Perkate sklypą? 5 eksperto patarimai

 (1)
Svajojate, o gal ketinate įsigyti nuosavą sklypą? Neretai paieškų entuziazmas paskęsta dokumentų jūroje: paskolos, nuosavybės dokumentai, planai, pažymos, išrašai ir t. t. Norintiems ramiai išplaukti ir susirasti svajojamą sklypą, Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos direktorius Mindaugas Statulevičius pateikia 5 patarimus.
© Shutterstock nuotr.

1. Bendrasis planas
Nusižiūrėję svajonių sklypą, pirmiausia pasitikrinkite miesto ar rajono bendrąjį planą. Jis lengvai surandamas savivaldybių tinklalapiuose, tereikia paieškoje suvesti „galiojantis bendrasis planas“.
Bendrajame plane numatyta visos teritorijos plėtra ir valdymas, todėl čia pamatysite, ar sklypas patenka į statybai tinkamą zoną. Atkreipkite dėmesį į spalvas. Populiariai kalbant, jei sklypas pažymėtas geltonai – jis gali būti tinkamas statyboms.

Žaliai nuspalvintas sklypas reiškia, kad ten plėtra yra ribojama, pvz., tai yra saugoma teritorija, miškai ar rekreacinė zona. Todėl čia geriausiu atveju greitai galėsite pasistatyti palapinę, bet ne namą.

2. Sklypo dokumentai
Visada tikrinkite įsigyjamo sklypo dokumentus. Kartais pardavėjai parodo dviejų ar trijų metų senumo registrų centro išrašą. Tačiau per tą laiką situacija gali smarkiai pasikeisti – pavyzdžiui, sklypas gali būti įkeistas ar jam uždėti apribojimai.

Todėl jums reikia kuo naujesnio išrašo iš VĮ „Registrų centro“. Čia bus nurodytas unikalus sklypo numeris, sklypo savininkas ir plotas, jo mokestinė vertė (ji svarbi mokant žemės mokestį, jei tok bus taikomas).

Atkreipkite dėmesį, kiek savininkų nurodyta dokumente, nes pirkimą būtina derinti su kiekvienu iš jų.
Išklausykit informaciją, kurią pateikia sklypo pardavėjas, tačiau stenkitės visus duomenis sužinoti ir pasitikrinti patys. Taip ne tik geriau suprasite, ką perkate, bet ir išvengsite galimų nesusipratimų ar apgaulės.

3. Atstumas iki skirstomųjų tinklų
Elektros, dujų ir kitų tinklų kaimynystė yra naudinga – prisijungimas prie jų kainuos mažiau. Tad jei sklypą dar tik renkatės, būtinai įvertinkite ir būsimas bent jau būtiniausių energijos rūšių – elektros ir dujų – įsivedimo sąnaudas. Patiems patikrinti, kur ir kokiu atstumu nuo Jums aktualios vietos yra nutiesti tinklai, galima tinklalapyje www.regia.lt. Informaciją, kaip apskaičiuoti preliminarią dujų įvedimo kainą, galima rasti paspaudus nuorodą.

4. Apribojimai
Visgi dujotiekiai ar elektros linijos sklype ar greta jo gali reikšti ir tam tikrus apribojimus. Tarkim, dujotiekių apsaugos zonose be „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) žinios draudžiama atlikti bet kokius statybos darbus, sodinti medžius ir krūmus, kasti žemę giliau nei 30 cm. Prieš žemės darbų pradžią būtina gauti leidimą statiniui statyti, suderinti žemės darbų atlikimo aprašą ir išsikviesti ESO atstovą. Prašymą leidimui galima pateikti ir www.eso.lt/saugienergija interneto svetainėje.

Elektros tinklų apsaugos zonoje be ESO leidimo taip pat draudžiama statyti, remontuoti ar griauti statinius, sodinti želdinius, įrengti elektrinius piemenis, tverti metalines tvoras. Nesuderinti darbai geriausiu atveju kirs per piniginę baudų pavidalu, o blogiausiu – grės Jūsų ar darbus vykdančių asmenų sveikatai ir gyvybei.

Galimybes laisvai veikti įsigytame sklype gali mažinti ir pravažiavimai bei keliai, kurių jums nebus galima nei užstatyti, nei apriboti. Todėl būtinai pasidomėkite VĮ „Registrų centre“ esančia informacija apie servitutus.

Taip pat išsiaiškinkite, ar nėra parengtas detalusis sklypo planas. Jis gali sumažinti rūpesčių naujajam šeimininkui, nes jame numatoma, kur galima statyti namą, tvorą, kur galima daryti gręžinius ir pan. Žinoma, jeigu jūsų ketinimai nesutampa su detaliuoju planu – rūpesčių bus kiek daugiau.

5. Parkavimas
Parkavimo problema rečiau kyla tiems, kurie perka didesnius sklypus, kuriuose laisvai susiprojektuoja tam skirtas erdves. Tačiau perkant sklypą mieste, vietą parkavimui numatyti sunkiau. Tuomet gali tekti tartis su kaimyninių sklypų savininkais, aiškintis, ar yra leidimas palikti automobilį už sklypo ribų. Tai leidžiama pagal Statybos techninius reglamentus.

Pasak M. Statulevičiaus, nors sklypo paieškos ir jo tinkamumo tikrinimas gali atrodyti bauginančiai, tačiau nuoseklus ir ramus duomenų tikrinimas leis išsirinkti labiausiai tinkantį variantą ir šiame sklype įsirengti svajonių namus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

NT patarimai

Kaip skiriasi būstų kainos Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje bei Ukrainoje?

Nekilnojamojo turto skelbimų portaluose kasdien skelbiama apie daugybės butų bei namų pardavimą. Kokio ploto būstai vertinami ir kokios jų kainos skirtingose šalyse – Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje bei Ukrainoje?

Senosios medinės kaimo sodybos: kodėl ir kaip jas tausoti?

Kai kalbame apie paveldą, prieš daugelio iš mūsų akis visų pirma iškyla didingi gamtos ir žmogaus sukurti monumentai, bažnyčių bokštai, viduramžių tvirtovės ir pilys, muziejinės ir antikvarinės vertybės bei panašūs dalykai. Kur kas rečiau pagalvojame apie tai, kad kiekvienas iš mūsų, leidžiantis vasaras senelių sodyboje ar galvojantis įsigyti ramų kampelį kokybiškam poilsiui atokiau nuo miesto šurmulio, turi galimybę savomis rankomis prisiliesti prie vertingo kultūros paveldo, prisidėti prie jo saugojimo ir puoselėjimo. Senosios kaimo sodybos, jų medinė architektūra ir jas supanti aplinka – unikalus ir vertingas palikimas.

Kur gyventi – mieste ar užmiestyje?

Renkantis nuosavą būstą tenka pasverti daugybę svarbių aspektų: kainą, dydį, apdailos tipą ir panašiai. Visgi vienas svarbiausių sprendimų, ieškant nuolatinių namų, yra vieta. Gyvenama erdvė tiek mieste, tiek užmiestyje turi savų privalumų bei trūkumų. Tad kur gyventi yra geriau?

Paprastas būdas išvengti net mažiausios kibirkšties namuose

Nedidelis gaisro židinys vos per pusę minutės gali tapti nevaldomas, o per 5 minutes liepsnos jau gali apglėbti visą pastatą. Nemažą dalį gaisrų sukelia gedimai elektros tinkle, pavyzdžiui, netvarkingas elektros jungiklis ar skydinė, pažeistas laidas. Tokiems gaisrams užkirsti kelią gali pažangus ir pakankamai paprastas skydinėje montuojamas įrenginys AFDD+.

Statybos sodo sklype: kaip nepažeisti trečiųjų asmenų teisėtų interesų?

Sodo sklype, nerengiant teritorijų planavimo dokumentų ar žemės valdos projektų ir nekeičiant pagrindinės žemės naudojimo paskirties, galima statyti ar rekonstruoti vieną vienbutį gyvenamąjį namą arba vieną sodo namą ir jų priklausinius. Svarbiausias reikalavimas – nepažeisti trečiųjų asmenų teisėtų interesų.

Ar statinį galima naudoti be statybos užbaigimo procedūras?

Naujai pastatytą ar rekonstruotą statinį naudoti galima tik atlikus statybos užbaigimo (SU) procedūras – įsitikinus, kad statybos darbai užbaigti pagal statinio projekto sprendinius, ir jį įregistravus Nekilnojamojo turto registre (NTR). Šie reikalavimai nėra privalomi tik vieno ir dviejų butų gyvenamųjų namų, inžinerinių tinklų, susisiekimo komunikacijų bei kitų nesudėtingųjų statinių statybos atvejais.

Būstas sostinėje: koks pirkinys yra tinkamiausias jaunai šeimai?

Po pastarųjų metų intensyvaus būsto kainų augimo, pirkėjams galvos skausmą kelią ne jų kaina, o milžiniška pasiūla. Sostinėje ketinantiems įsigyti nuosavą būstą – rinktis tikrai yra iš ko. Tačiau ekspertai pastebi, kad dėl didelės būsto pasiūlos pirkėjams sunku apsispręsti, ką verta pirkti, todėl pateikė keletą esminių patarimų, į ką reikėtų atkreipti dėmesį.

Kodėl pasyvų namą nuo šiol pasistatyti bus lengviau?

Kartu su pavasariu Lietuvoje prasideda ir pirmieji statybų darbai. Šiais metais išdygsiančių pastatų savininkai privalės užtikrinti, kad būstas būtų energiškai efektyvus ir atitinkų valstybės pastatams keliamus reikalavimus – A+ klasę. Vis dėlto, dauguma besistatančiųjų nuosavą namą tikisi, kad jis ne tik taupys energiją, bet ir užtikrins komfortišką gyvenimą, todėl Lietuvoje sparčiai plinta trečiųjų šalių statybos vertinimo standartai, kaip „Breem“, „Leed“, „žaliųjų pastatų“ bei vienas populiariausių Europoje – pasyviųjų namų standartas („Passive House Standard”). Svajojantiems apie pastarąjį, gera žinia – nuo šiol pasistatyti pasyvų namą dar paprasčiau.

Pasiruošimas namų remontui: pirmieji žingsniai

Pradedant namų renovacijos projektą, paprastai kiekvienam iš mūsų kylą dvejonės, sustiprėja nerimo jausmas. Juk yra daugybė sprendimų, kuriuos reikia priimti taip, kad šie tilptų į biudžetą, atspindėtų mūsų norus bei atitiktų gyvenimo būdą. Pateikiame keletą paprastų patarimų, kurie padės namų remontą paversti kiek malonesne patirtimi.

Pats metas atskirti, kas yra ypatingasis, neypatingasis ar nesudėtingasis statinys

Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (VTPSI) specialistams neretai tenka konsultuoti gyventojus statinių priskyrimo tam tikrai kategorijai klausimais. Iš tikrųjų svarbu teisingai nustatyti numatomo statyti pastato ar inžinerinio statinio kategoriją norint išsiaiškinti, koks projektas turi būti parengtas, kokie reikalavimai keliami projekto vadovui ir kitiems statybos techninės veiklos pagrindinių sričių (STVPS) vadovams. Nuo statinio kategorijos priklauso ir statybą leidžiančio dokumento (SLD) privalomumas.