Perkame loftą: gyvenimo lofte privalumai ir trūkumai

 (6)
Besižavintys gyvenimu loftuose gali nesustodami vardinti nenuginčijamus šio išskirtinio būsto privalumus: pradedant unikaliomis erdvėmis kūrybai ir buičiai, baigiant bendruomeniška atmosfera. Patogi vieta mieste – tai dar vienas loftams būdingas bruožas. Tačiau ar išties viskas taip gražu? Kas slypi po šiuo madingu žodžiu „loftas“ ir ko gali tikėtis besiruošiantys įsigyti tokio tipo būstą?
Perkame loftą: gyvenimo lofte privalumai ir trūkumai
© shutterstock.com nuotr.

Tiesa, kad loftai dažnai pasižymi puikia lokacija mieste ir gerai išvystyta infrastruktūra, tačiau tai neretai lemia ankstesnė teritorijos panauda. Ne paslaptis, kad loftai įsikuria kadaise gyvavusių pramoninių teritorijų pastatuose. Šios teritorijos, įkurdintos to meto priemiesčiuose, bėgant laikui ir miestui besiplečiant, netikėtai atsiduria gana prestižinėse miesto vietose. Vykstant sparčiai urbanizacijai, pramonei išnykus arba persikėlus toliau, šios teritorijos, o kartu ir jose stovintys pastatai lieka apleisti. Būtent šioje nišoje ir atsirado pirmieji pramoniniai būstai, kitaip tariant, loftai.

Pats žodis savaime nusako, kad tai didelės, lengvai transformuojamos erdvės, pritaikytos gyvenimui, darbui ar kūrybai, įsikūrusios anksčiau buvusiuose dažniausiai lengvosios pramonės pastatuose. Pažvelgus į loftų istoriją globaliau, labiau suprastume jų prigimtį – pirmieji loftų gyventojai buvo neturtingi menininkai, kurie nuomavosi patalpas kūrybai nebeveikiančių gamyklų pastatuose už mažą kainą ir dažnai juose nelegaliai apsigyvendavę. Gyvenimo sąlygos būdavo antisanitarinės, nes nebuvo nei kanalizacijos, nei karšto vandens. Tai tapo gana aktuali problema vakarų valstybėse, todėl siekiant apsaugoti namuose dirbančius menininkus ir kitus smulkiuosius verslininkus bei užtikrinti jiems tinkamas sąlygas gyventi ir kurti, įvestas loftų įstatymas. Jis apibrėžė loftams taikomus reikalavimus: priklausomai nuo atskirų valstybių, tai galėjo būti minimalus plotas, izoliacijos reikalavimai, gyvenamųjų ir gamybinių/komercinių patalpų paskirties santykis būste ir t.t.

Mūsų šalyje loftai intensyviai pradėjo kurtis pastarajame dešimtmetyje – tai gana jauna ir nepažinta sfera, todėl kol kas atskiros įstatyminės bazės jai nėra ir yra taikomi bendrieji gyvenamųjų patalpų reikalavimai, kurie, deja, ne visada gali būti pritaikomi šioms unikalioms erdvėms. Kita vertus, didėjant paklausai, projektų vystytojai dažnai imasi gudrybių, norėdami parduoti gyvenimui visiškai netinkamas patalpas, pavadinę jas loftu, ir tikėdamiesi pritraukti lengvabūdžius pirkėjus. Todėl, prieš įsigyjant būstą, vertėtų patiems pasidomėti bent jau keletu esminių dalykų, nuo kurių vėliau priklausys ne tik jūsų gyvenimo kokybė, bet ir galimos papildomos išlaidos.

Perkame loftą: gyvenimo lofte privalumai ir trūkumai
© shutterstock.com nuotr.

Žmones nesunku suvilioti patalpomis, pavadintomis „loftu“, nes dabar jie „ant bangos“, o kvadrato kaina juose yra kur kas žemesnė už naujos statybos buto. Tačiau neapsigaukite, nes už to gali slypėti ir kur kas nemalonesni dalykai. Pirmiausia, vertėtų pasidomėti, kas anksčiau buvo pastatuose, kuriuose įsikūrę loftai, ar juose veikė sunkioji pramonė, kokia veikla buvo vykdoma.

Juk nenorėtumėte gyventi būste, kuriame kadaise stovėjo rūgšties vonios, o aplinkinė teritorija užteršta naftos produktais?.. Taip pat reikėtų išsiaiškinti, ar parduodamas loftas yra gyvenamosios paskirties, nes, priešingu atveju, įstatymiškai jame gyventi negalima. Šiuo metu populiarios kūrybinės dirbtuvės yra ne kas kita, kaip pagalbinio ūkio arba gamybos paskirties patalpos, skirtos savo ir savo šeimos reikmėms. Anot statybos techninio reglamento „Statinių klasifikavimas pagal jų naudojimo paskirtį“, šiose patalpose vienu metu gali dirbti ne daugiau kaip 5 žmonės ir nenaudojami potencialiai pavojingi įrenginiai. Apie gyvenimą jose neužsimenama, todėl kūrybinėse dirbtuvėse gyventi taip pat yra neteisėta ir tai yra baudžiama administracine nuo pusantro šimto iki beveik trijų tūkstančių eurų bauda. Kas dar svarbu – negyvenamosiose patalpose negalima deklaruoti savo gyvenamosios vietos, todėl gali iškilti sunkumų, pavyzdžiui, registruojant vaiką į darželį.

Maža to, savininkas už komercines, pramonės ar administracines patalpas turi mokėti nekilnojamojo turto mokestį. Vystytojai dažniausiai iš anksto pasirūpina paskirties pakeitimu, tačiau jeigu taip neatsitiko, derėtų pasidomėti, kodėl. Gali paaiškėti, kad lofto paskirties pakeisti tiesiog nėra galimybės. Tam gali būti ne viena priežastis, pavyzdžiui, lofto patalpos neatitinka gyvenamosios patalpos reikalavimų (per mažas plotas, langai nukreipti į šiaurinę pusę, per žema energinio efektyvumo klasė ir t.t.) arba norint pakeisti lofto paskirtį, tai turėtų įtakos viso pastato paskirčiai, kuri nėra gyvenamoji ir toks keitimas nebūtų įmanomas nepakeitus žemės sklypo naudojimo būdo ir pobūdžio. Turėkite omenyje, kad gyvendami negyvenamosiose patalpose rizikuojate ir tuo, kad prarandate bet kokias galimybes reikalauti iš vystytojo, projektuotojo ar rangovo užtikrinti tinkamas gyvenimo sąlygas.

Taigi gyvenamosios paskirties būstas jau savaime yra tam tikra garantija, kad jis atitinka gyvenamajam būstui keliamus izoliacijos, šiluminio komforto ir kitokio pobūdžio reikalavimus. Taip pat nepamirškite, kad bankai gana atsargiai žiūri į loftų su nepakeista paskirtimi finansavimą ir dažnu atveju, jis gali būti ženkliai sumažintas palyginus su gyvenamuoju būstu arba apskritai netaikomas. Tokiu atveju, iš pradžių nudžiuginusi žema lofto kaina, vėliau gali pasirodyti ne tokia ir maža, kai ją teks padengti iš asmeninių lėšų.

Perkame loftą: gyvenimo lofte privalumai ir trūkumai
© Fotolia nuotr.

Išsigąsti ir visiškai atsisakyti minties apie ilgai svajotą loftą, be abejo, nereikėtų. Tiesiog derėtų nuodugniai išsiaiškinti jus dominančio būsto pirkimo galimybes bei slypinčius niuansus. Atkreipę dėmesį į visus išvardintus kriterijus ir neįžvelgę galimų problemų, drąsiai rinkitės šias unikalias erdves savo gyvenimui ar kūrybai. Ne veltui jas kadaise atrado ir pamėgo būtent menininkai – tikėtina, kad čia gyvena laisvesni, kūrybiškesni žmonės, kurių kasdienybė šiek tiek kitokia ir savotiškai žavi.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

NT patarimai

Gyvenamųjų patalpų įrengimas daugiabučio namo palėpėje

Daugiabučių namų butų savininkai, norėdami palėpėse įrengti gyvenamąsias patalpas ir tikėdamiesi išvengti galimų problemų, kreipiasi į Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos konsultantus. Neišsiaiškinus reikalavimų gali kilti rūpesčių ne tik dėl nepatenkintų kaimynų, bet ir apsilankius pastatų naudojimo ar statybos priežiūrą atliekančioms tarnyboms. Kai pastatas valdomas bendrosios dalinės nuosavybės teisėmis, visus veiksmus reikia derinti su bendraturčiais.

Būsto paskola jaunai šeimai. Ar įmanoma gauti valstybės paramą?

Visai neseniai, minint Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį, buvo išrinktos trys idėjos šaliai. Nutarta, kad viena iš iniciatyvų, kurią reikia įgyvendinti norint užtikrinti Lietuvos proveržį, – padėti jaunoms šeimoms įsigyti būstą. Tiesa, pirmąjį būstą norinčios įsigyti jaunos šeimos nuo 2015 metų gali tikėtis ir valstybės pagalbos. Tuo naudodamiesi sutuoktiniai vis dažniau kreipiasi į bankus prašydami būsto paskolos. Vis dėlto, norint gauti valstybės paramą, iš pradžių reikia atitikti keliamus reikalavimus, o kartais ir palaukti eilės.

Statybą leidžiantis dokumentas privalomas ir sodo namo atstatymui

„Nusipirkome sodo namelį, pritaikytą gyventi nuolat, o vėliau jame kilo gaisras. Planuojamas šio 62 kv.m statinio atstatymas, bet ant buvusių pamatų planuojama statyti vieno aukšto pastatą, be buvusios mansardos. Darbus atliktų šeimos nariai. Kokių dokumentų reikia?“ – klausia skaitytojas.

Universalusis dizainas – ar žinote, kas tai?

„Kodėl ir Lietuvoje reikia universalaus dizaino? Nes tai yra pagarba visiems ir kiekvienam, – sako Vilniaus dailės akademijos Architektūros katedros vedėjas prof. Marius Šaliamoras. – Kita vertus, skaičiuojantieji greitai suvokia, kad tokia pagarba yra dar ir naudinga, ji apsimoka.“

Energinio naudingumo sertifikato galiojimas – ekspertų rankose

Pastato energinio naudingumo sertifikavimas privalomas užbaigus naujo pastato ar jo dalies statybą, rekonstravimą, modernizavimą ar kapitalinį remontą. Rekonstravimo, modernizavimo ar kapitalinio remonto darbų, kuriais atkuriamos ar pagerinamos pastato atitvarų ar inžinerinių sistemų fizinės ir energinės savybės, kaina turi sudaryti daugiau kaip 25 procentus pastato vertės, neįskaitant žemės sklypo, kuriame stovi pastatas, vertės. Šiais atvejais vykdant statybos užbaigimo procedūrą privaloma pateikti energinio naudingumo sertifikatą.

Ką svarbu žinoti planuojant tverti tvorą

Privačiuose namuose įsikūrusiems gyventojams vis dar kyla klausimų, kaip teisėtai apsitverti tvorą – ar reikia projekto, valstybės institucijų leidimų, kaip nepažeisti kaimyno interesų.

Negyvenamoji veikla gyvenamajame name

Seniai nieko nestebina viename iš daugiabučio butų veikianti kirpykla, odontologijos kabinetas ar krautuvėlė. Ir nauji namai statomi jau projektuose numačius ne tik gyvenamosios paskirties patalpas. Klausimų dažniausiai kyla dėl patalpų ir pastato paskirties, kai viename pastate įsikuria įvairia veikla užsiimantys subjektai. Gyventojai klausia, ar vykdant bet kokią veiklą gyvenamajame name būtina atlikti patalpų ar pastato paskirties keitimo procedūras.

Ekspertas pataria: kodėl verta dairytis namo žiemą?

Būsto pirkimas – svarbus, apgalvotas ir įvairiais kriterijais paremtas žingsnis. Vieni vadovaujasi emocijomis, kiti šaltu protu, treti – pasitelkia profesionalų pagalbą. Tačiau į ką svarbiausia atkreipti dėmesį? Kokie rodikliai gali nulemti sėkmingą sandorį ir kodėl vis tik žiemą perkamas būstas pasiteisina bei atskleidžia perkamo objekto privalumus ir trūkumus?

Esminiai patarimai, kaip išsirinkti jums tinkamiausią rangovą (1)

Individualaus namo arba buto įrengimas – jaudinantis procesas, kuris paprastai suteikia platų spektrą emocijų (nuo nerimą keliančios įtampos iki nuoširdaus džiugesio). Kad darbų metu patirtumėte kuo mažiau neigiamų emocijų ir galėtumėte džiaugtis svajones atitinkančiu rezultatu, labai svarbu tinkamai pasirinkti žmones su kuriais bendradarbiausite. Pristatome esminius patarimus, kurie padės išsirinkti jums tinkamiausią rangovą.

Statyba bendro naudojimo sklype – tik su bendraturčių pritarimu

Žemės sklypo bendraturčiai, norėdami racionaliai išnaudoti jiems priklausantį žemės sklypą ir išvengti galimų tarpusavio ginčų, turi galimybę nustatyti sklypo naudojimo tvarką, aiškias jo dalių ribas.