Pasiruošimas namų remontui: pirmieji žingsniai

Pradedant namų renovacijos projektą, paprastai kiekvienam iš mūsų kylą dvejonės, sustiprėja nerimo jausmas. Juk yra daugybė sprendimų, kuriuos reikia priimti taip, kad šie tilptų į biudžetą, atspindėtų mūsų norus bei atitiktų gyvenimo būdą. Pateikiame keletą paprastų patarimų, kurie padės namų remontą paversti kiek malonesne patirtimi.
© Shutterstock

Ieškokite įkvėpimo. Joks projektas negali prasidėti be pirminės vizijos. Taigi pirmiausia reikia pradėti nuo įkvėpimo paieškų. Tam puikiai tinka įvairūs dizaino ir architektūros žurnalai, knygos bei internetiniai tinklalapiai. Kaupkite jums patinkančias nuotraukas. Sukauptoje informacijoje vėliau lengvai išryškės jums labiausiai patinkanti interjero stilistika, medžiagos, spalvos bei tekstūros.

Pasiruošimas namų remontui: pirmieji žingsniai
© Shutterstock

Susidarykite norų bei poreikių sąrašą. Pasisėmus pakankamai įkvėpimo, reikia susidaryti realų reikmių sąrašą, kuris padės galutinai apsispręsti dėl renovacijos projekto. Popieriaus lapą galite padalinti į dvi dalis, vienoje grafoje rašykite savo norus, o kitoje poreikius. Toks sąrašas padės aiškiau pamatyti ir suformuluoti prioritetus.

Nusistatykite biudžetą. Turint aiškią projekto viziją, ateina metas nusistatyti biudžetą. Šis žingsnis turėtų būti atliktas dar prieš pradedant ieškoti rangovų, dizainerių ar architektų, nes tai padės būti sąžiningiems tiek su savimi, tiek su darbus atliekančia įmonę. Praktiškas patarimas: visada yra rekomenduojama numatyti papildomus 10 % nenumatytoms išlaidoms.

Nustatykite laiko tarpą, per kurį turi būti atlikti remonto darbai. Patariama nusistatyti tikslų renovacijos terminą, tai padės aiškiai nusakyti savo pageidavimus rangovui (darbininkams), taip pat taip bus lengviau planuoti savo laiką.

Išsirinkite jums tinkamiausią rangovą. Savaime suprantama, kad turint patirties ir žinių, remonto darbus galima atlikti ir patiems. Tačiau jei planuojamas didelis remonto projektas, verčiau jį atiduoti į profesionalų rankas.

Pasiruošimas namų remontui: pirmieji žingsniai
© Shutterstock

Labai svarbu tinkamai išsirinkti rangovą, kad galėtumėte sklandžiai su juo bendradarbiauti. Ieškoti rangovo patariama pagal rekomendacijas arba atliktų darbų pavyzdžius rangovų internetinėse svetainėse. Patariama pasikalbėti bent su trimis rangovais, kad galėtumėte pajausti su kuriuo žmogumi galėsite dirbti. Taip pat visada patariama paprašyti rangovo, kad šis leistų apsilankyti dabartinėje darbų vietoje, kad galėtumėte pamatyti, kaip šis dirba.

Paruoškite erdvę darbams. Susiradus žmones, kurie atliks statybos ir apdailos darbus, ir nustačius terminus, ateina metas paruošti namų erdvę remontui. Pirmiausia, jeigu planuojama atnaujinti visą namų erdvę, kad jaustumėtės patogiai, geriausia susirasti laikiną apsistojimo vietą. Jeigu nusprendėte likti namuose, apgalvokite kaip tai padaryti būtų patogiausia. Taip pat būtinai pasirūpinkite augintiniais ir remonto metu jų geriau nelaikykite namuose.

Pasiruošimas namų remontui: pirmieji žingsniai
© Shutterstock

Tada ateina metas daiktų tvarkymui. Reikia nukabinti paveikslus, užuolaidas, šviestuvus, iš lentynų išimti daiktus. Dūžtančius, delikačius daiktus reikia saugiai supakuoti į dėžės. Kuo daugiau daiktų pašalinti iš remontuojamos erdvės, juos saugiai sandėliuoti. Viską kas liko remontuojamoje erdvėje, gerai apdengti apsaugine plėvele.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

NT patarimai

Kur gyventi – mieste ar užmiestyje?

Renkantis nuosavą būstą tenka pasverti daugybę svarbių aspektų: kainą, dydį, apdailos tipą ir panašiai. Visgi vienas svarbiausių sprendimų, ieškant nuolatinių namų, yra vieta. Gyvenama erdvė tiek mieste, tiek užmiestyje turi savų privalumų bei trūkumų. Tad kur gyventi yra geriau?

Paprastas būdas išvengti net mažiausios kibirkšties namuose

Nedidelis gaisro židinys vos per pusę minutės gali tapti nevaldomas, o per 5 minutes liepsnos jau gali apglėbti visą pastatą. Nemažą dalį gaisrų sukelia gedimai elektros tinkle, pavyzdžiui, netvarkingas elektros jungiklis ar skydinė, pažeistas laidas. Tokiems gaisrams užkirsti kelią gali pažangus ir pakankamai paprastas skydinėje montuojamas įrenginys AFDD+.

Statybos sodo sklype: kaip nepažeisti trečiųjų asmenų teisėtų interesų?

Sodo sklype, nerengiant teritorijų planavimo dokumentų ar žemės valdos projektų ir nekeičiant pagrindinės žemės naudojimo paskirties, galima statyti ar rekonstruoti vieną vienbutį gyvenamąjį namą arba vieną sodo namą ir jų priklausinius. Svarbiausias reikalavimas – nepažeisti trečiųjų asmenų teisėtų interesų.

Ar statinį galima naudoti be statybos užbaigimo procedūras?

Naujai pastatytą ar rekonstruotą statinį naudoti galima tik atlikus statybos užbaigimo (SU) procedūras – įsitikinus, kad statybos darbai užbaigti pagal statinio projekto sprendinius, ir jį įregistravus Nekilnojamojo turto registre (NTR). Šie reikalavimai nėra privalomi tik vieno ir dviejų butų gyvenamųjų namų, inžinerinių tinklų, susisiekimo komunikacijų bei kitų nesudėtingųjų statinių statybos atvejais.

Būstas sostinėje: koks pirkinys yra tinkamiausias jaunai šeimai?

Po pastarųjų metų intensyvaus būsto kainų augimo, pirkėjams galvos skausmą kelią ne jų kaina, o milžiniška pasiūla. Sostinėje ketinantiems įsigyti nuosavą būstą – rinktis tikrai yra iš ko. Tačiau ekspertai pastebi, kad dėl didelės būsto pasiūlos pirkėjams sunku apsispręsti, ką verta pirkti, todėl pateikė keletą esminių patarimų, į ką reikėtų atkreipti dėmesį.

Kodėl pasyvų namą nuo šiol pasistatyti bus lengviau?

Kartu su pavasariu Lietuvoje prasideda ir pirmieji statybų darbai. Šiais metais išdygsiančių pastatų savininkai privalės užtikrinti, kad būstas būtų energiškai efektyvus ir atitinkų valstybės pastatams keliamus reikalavimus – A+ klasę. Vis dėlto, dauguma besistatančiųjų nuosavą namą tikisi, kad jis ne tik taupys energiją, bet ir užtikrins komfortišką gyvenimą, todėl Lietuvoje sparčiai plinta trečiųjų šalių statybos vertinimo standartai, kaip „Breem“, „Leed“, „žaliųjų pastatų“ bei vienas populiariausių Europoje – pasyviųjų namų standartas („Passive House Standard”). Svajojantiems apie pastarąjį, gera žinia – nuo šiol pasistatyti pasyvų namą dar paprasčiau.

Pasiruošimas namų remontui: pirmieji žingsniai

Pradedant namų renovacijos projektą, paprastai kiekvienam iš mūsų kylą dvejonės, sustiprėja nerimo jausmas. Juk yra daugybė sprendimų, kuriuos reikia priimti taip, kad šie tilptų į biudžetą, atspindėtų mūsų norus bei atitiktų gyvenimo būdą. Pateikiame keletą paprastų patarimų, kurie padės namų remontą paversti kiek malonesne patirtimi.

Pats metas atskirti, kas yra ypatingasis, neypatingasis ar nesudėtingasis statinys

Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (VTPSI) specialistams neretai tenka konsultuoti gyventojus statinių priskyrimo tam tikrai kategorijai klausimais. Iš tikrųjų svarbu teisingai nustatyti numatomo statyti pastato ar inžinerinio statinio kategoriją norint išsiaiškinti, koks projektas turi būti parengtas, kokie reikalavimai keliami projekto vadovui ir kitiems statybos techninės veiklos pagrindinių sričių (STVPS) vadovams. Nuo statinio kategorijos priklauso ir statybą leidžiančio dokumento (SLD) privalomumas.

Gyvenamųjų patalpų įrengimas daugiabučio namo palėpėje

Daugiabučių namų butų savininkai, norėdami palėpėse įrengti gyvenamąsias patalpas ir tikėdamiesi išvengti galimų problemų, kreipiasi į Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos konsultantus. Neišsiaiškinus reikalavimų gali kilti rūpesčių ne tik dėl nepatenkintų kaimynų, bet ir apsilankius pastatų naudojimo ar statybos priežiūrą atliekančioms tarnyboms. Kai pastatas valdomas bendrosios dalinės nuosavybės teisėmis, visus veiksmus reikia derinti su bendraturčiais.

Būsto paskola jaunai šeimai. Ar įmanoma gauti valstybės paramą?

Visai neseniai, minint Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį, buvo išrinktos trys idėjos šaliai. Nutarta, kad viena iš iniciatyvų, kurią reikia įgyvendinti norint užtikrinti Lietuvos proveržį, – padėti jaunoms šeimoms įsigyti būstą. Tiesa, pirmąjį būstą norinčios įsigyti jaunos šeimos nuo 2015 metų gali tikėtis ir valstybės pagalbos. Tuo naudodamiesi sutuoktiniai vis dažniau kreipiasi į bankus prašydami būsto paskolos. Vis dėlto, norint gauti valstybės paramą, iš pradžių reikia atitikti keliamus reikalavimus, o kartais ir palaukti eilės.