Netinkamos kokybės butą galima sugrąžinti jo pardavėjui

 (3)
Ginčai tarp nekilnojamojo turto pirkėjų ir pardavėjų dėl nekilnojamojo turto defektų nieko nestebina. Tačiau naujausia Lietuvos Aukščiausiojo Teismo praktika turėtų priversti sunerimti nekilnojamojo turto vystytojus.
Netinkamos kokybės butą galima sugrąžinti jo pardavėjui
© Shutterstock nuotr.

Iki šiol vyravo praktika, kuomet realiausia ginčo teisme baigtis būdavo kompensacijos iš pardavėjo gavimas, – jeigu defektai būdavo pašalinti asmeninėmis pirkėjo lėšomis. Arba teismas įpareigodavo pardavėją pašalinti defektus.

Formuojasi kitokia teismo praktika dėl NT

Bylos baigtis, kuomet pirkėjui būtų suteikiama teisė grąžinti įsigytą nekilnojamąjį turtą pardavėjui ir atgauti už jį sumokėtą pinigų sumą, buvo mažai tikėtina. Tačiau situacija keičiasi.

Naujausia Lietuvos Aukščiausiojo Teismo praktika suteikia pirkėjui galimybę pasirinkti naudingiausią pažeistos teisės dėl netinkamos kokybės daikto įsigijimo gynimo būdą. Jis gali atsisakyti sutarties ir reikalauti grąžinti sumokėtą kainą, jeigu netinkamos kokybės daikto perdavimas yra esminis pirkimo – pardavimo sutarties pažeidimas.

Nagrinėdamas ginčą tarp nekilnojamojo turto pirkėjo (vartotojo) ir pardavėjo, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas nurodė, jog toks pirkėjo teisių gynimo būdas yra proporcinga priemonė pažeistoms pirkėjo teisėms ginti. Nekilnojamasis turtas dažniausiai perkamas kaip gyvenamasis plotas, nekilnojamojo turto įsigijimo ir įsirengimo išlaidoms papildomai imamas kreditas. Tokią situaciją teismas vertina kaip esminį pirkėjo interesų ir sutarties sąlygų pažeidimą, nes, įsigijęs nekilnojamąjį turtą, žmogus juo negali tinkamai naudotis.

Priimdamas tokią nutartį Lietuvos Aukščiausiasis Teismas pasirėmė Europos Žmogaus Teisių Teismo praktika dėl Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijoje įtvirtinto teisės į būsto neliečiamybę turinio vertinimo, pabrėžiant ne tik teisę į fiziškai apibrėžtą plotą, bet ir teisę į ramų naudojimąsi juo.

Užtikrinti parduodamų daiktų kokybę yra pardavėjo pareiga. Kaip pažymi teismas, ji laikytina garantija pagal įstatymą ir pasižymi didžiausiu vykdymo intensyvumu.

Pardavėjas, o ne pirkėjas turi įrodinėti, kad dėl kokybės padarė visa

Viena iš nekilnojamojo turto pardavėjų gynybos pozicijų tokio pobūdžio bylose paprastai yra pamąstymai, jog būtent pirkėjų netinkamas elgesys lemia nekilnojamojo turto defektų atsiradimą. Tačiau minėta Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartimi aiškiai konstatuojama, jog būtent nekilnojamojo turto pardavėjui – savo srities profesionalui, – tenka pareiga įrodyti atlikus visus būtinus veiksmus, kurie eliminuotų jo kaltę. Tai, kad nekilnojamasis turtas atitinka formalius kokybės reikalavimus, kaip, pavyzdžiui, statinio pripažinimo tinkamu naudoti akto egzistavimas, dar nereiškia, kad nekilnojamasis turtas atitinka visus kokybinius rodiklius, higienos normas bei galimybes visiškai naudotis juo pagal paskirtį.

Nekilnojamojo turto vystytojai turi įvertinti, ar supažindino nekilnojamojo turto pirkėjus su specifinėmis nekilnojamojo turto naudojimo taisyklėmis, ar iš savo pusės atliko visus kitus veiksmus, kurie eliminuotų jų atsakomybę, ir ar turi visa tai patvirtinančius įrodymus.

Taip pat reikėtų įvertinti nesąžiningų pirkėjų piktnaudžiavimo faktą ir suvokti, jog galimam ginčui su pirkėju reikia ruoštis ne ginčui iškilus, o jam net neprasidėjus.

Statybunaujienos.lt
Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

NT patarimai

Ekspertas pataria: kodėl verta dairytis namo žiemą?

Būsto pirkimas – svarbus, apgalvotas ir įvairiais kriterijais paremtas žingsnis. Vieni vadovaujasi emocijomis, kiti šaltu protu, treti – pasitelkia profesionalų pagalbą. Tačiau į ką svarbiausia atkreipti dėmesį? Kokie rodikliai gali nulemti sėkmingą sandorį ir kodėl vis tik žiemą perkamas būstas pasiteisina bei atskleidžia perkamo objekto privalumus ir trūkumus?

Esminiai patarimai, kaip išsirinkti jums tinkamiausią rangovą (1)

Individualaus namo arba buto įrengimas – jaudinantis procesas, kuris paprastai suteikia platų spektrą emocijų (nuo nerimą keliančios įtampos iki nuoširdaus džiugesio). Kad darbų metu patirtumėte kuo mažiau neigiamų emocijų ir galėtumėte džiaugtis svajones atitinkančiu rezultatu, labai svarbu tinkamai pasirinkti žmones su kuriais bendradarbiausite. Pristatome esminius patarimus, kurie padės išsirinkti jums tinkamiausią rangovą.

Statyba bendro naudojimo sklype – tik su bendraturčių pritarimu

Žemės sklypo bendraturčiai, norėdami racionaliai išnaudoti jiems priklausantį žemės sklypą ir išvengti galimų tarpusavio ginčų, turi galimybę nustatyti sklypo naudojimo tvarką, aiškias jo dalių ribas.

Namas vos per penkias savaites (16)

Nekantraujančioms įsikraustyti į naują namą šeimoms gamintojai siūlo rinktis modulinius namus. Tokie namai ne tik greitai pastatomi, bet ir nesunkiai pritaikomi prie kintančių šeimos poreikių. Pavyzdžiui, įsikrausčius jaunai šeimai, tiks mažesnis namas, o jau susilaukus vaikų, nereikės pirkti erdvesnio būsto – užteks pristatyti papildomą modulį.

Kokius „namų darbus“ reikia atlikti prieš renkantis pirmą būstą?

Nors pirmojo būsto ieškantys pirkėjai noriai žvilgčioja į naujos statybos daugiabučius, tačiau dalį jų atbaido ką tik iškilusius pastatus apipynę įvairūs mitai. Dažniausiai pasitaikantis jų – ką tik pastatytame name dar nesimato visų statybinių defektų. Todėl esą patikimiau rinktis bent kelių metų senumo butus, kuriuose tokių nemalonių staigmenų galima išvengti. Projektuotojai tokį požiūrį vadina nepagrįstu ir atkerta, kad statybų darbus atlikus atmestinai, brokas matyti iš karto.

Sužinokite, kodėl pirkti butą neįregistruotame name – rizikinga

Pastaruoju metu vis sulaukiama gyventojų paklausimų, ar nėra rizikinga pirkti butą naujai pastatytame, bet Nekilnojamojo turto registre (NTR) dar neįregistruotame daugiabučiame name, rašoma Aplinkos ministerijos pranešime spaudai.

Ko reikia statant ir įteisinant pastogę automobiliui arba malkoms (1)

Kokių dokumentų reikia statant ir įteisinant pastogę automobiliui ar malkoms, klausia portalo skaitytojas. Jis teigė norintis statyti pastogę prie kotedžo Vilniuje.

Misija – naujas būstas: kaip išsirinkti?

Naujo būsto paieška daugeliui – ištisas klausimų sau maratonas. Kuriame rajone geriau kurtis, rinktis senos ar naujos statybos daugiabutį, pagaliau, kaip išvengti greito įsigyto turto nuvertėjimo? Nerandant atsakymų į šiuos esminius klausimus naujų namų paieška gali užsitęsti, todėl ekspertai pataria aiškiai susidėlioti prioritetus arba, kitaip tariant, atlikti „namų darbus“.

Kaip parduoti sklypą, namo projektą ir statybą leidžiančius dokumentus

Į redakciją kreipėsi skaitytoja, klausdama, kaip organizuoti žemės sklypo, namo projekto ir statybos leidimų pardavimą, kad naujam savininkui vėliau nekiltų bėdų nei statant namą, nei vykdant statybos užbaigimo procedūras.

5 dalykai, kuriuos reikia žinoti prieš renkantis būstą

Per paskutinius penkerius metus Lietuvoje kas mėnesį parduodama beveik po 3,3 tūkstančio įvairių būstų – naujų ir senesnės statybos butų, individualių namų, kotedžų – ir šis skaičius nuo 2012 m. pradžios išaugo daugiau nei 40 proc. Pavyzdžiui, šiais metais kas mėnesį parduodama po 3 652 būstus, o vien naujų butų per devynis šių metų mėnesius Vilniuje ir Kaune parduota beveik 3 300.