Namo projektai, kurie padės sutaupyti ir pinigų, ir laiko

 (2)
Namas, kad ir kaip bežiūrėsi, pirmiausia yra praktiškas objektas, skirtas pasislėpti nuo nepalankių orų, gerai išsimiegoti, auginti vaikus ir nesušalti. Tačiau tokiu siauru apibrėžimu vargiai patenkinsi net XIX a. lietuvį, nekalbant apie šiuolaikišką ir modernų tautietį. Ne visi gyvenimo pasirinkimai turi būti paremti griežtu praktiškumu ir su šia dilema susiduria bene kiekvienas statantis namą.
Namo projektai, kurie padės sutaupyti ir pinigų, ir laiko
© Shutterstock nuotr.

Statybos visų pirma prasideda nuo projekto ir būtent čia iškyla didysis klausimas – kokio namo aš noriu? Atsakymas į klausimą, kur reikėtų brėžti ribą tarp praktiškumo ir išskirtinumo yra abstraktus bei priklauso nuo kiekvieno žmogaus.

Galima rinktis kartotinius namo projektus – tai architekto arba architektų studijos parengtas daugiau mažiau standartinis namo projektas, kuris idealiu atveju su nedideliais pakeitimais gali būti įgyvendinamas daugybę kartų. Kartotinis projektas nereiškia, kad namas bus negražus ar neišskirtinis, be to, toks sprendimas turi nemažai privalumų.

1. Taip pigiau. Kartotinius projektus architektai paruošia būtent tam, kad ieškantiems pigaus ir paprasto varianto, galėtų be didelių laiko ir piniginių išlaidų tokį ir pasiūlyti. Tad vienąkart paruošus projektą, tolesnių projektų rengimo kaštai sumažėja dramatiškai. Tai galima lyginti su daug kuo, tačiau kodėl nepalyginus su švarku – galite rinktis švarką iš parduotuvės, kur matuositės daugelį gerai pasiūtų variantų ir išsirinksite artimiausią modelį savo figūrai arba galite eiti pas siuvėją, kuris jį pritaikys būtent jums. Savaime suprantama, individualus pritaikymas kainuos daugiau.

2. Tai užims mažiau laiko. Individualūs projektai dažnai ruošiami mėnesiais – ne todėl, kad architektas būtų blogas (na, gal reikėtų sakyti nebūtinai todėl), tačiau daug užsakovo poreikių ir reikalavimų lemia, kad ilgai reikia derinti užsakovų ir architekto viziją. Žinoma, šiuo atveju svarbesnis užsakovas, tačiau architektas, suprojektavęs ne vieną namą, greičiausiai mato tai, ko nemato būsimi namo savininkai. Kartotinis projektas yra praktiškai paruoštas statybai, projektuotas žiūrint į racionalumą ir ekonomiškumą, todėl jis yra greitesnis variantas. Daugeliu atvejų toks namas greičiau ir pastatomas.

3. Tikra 3D vizualizacija. Tai turbūt yra didžiausias kartotinio projekto pliusas. Individualaus projekto atveju, architektas jums pateiks 3d vizualizaciją, kurią galėsite apžiūrėti kompiuteryje. Karotinio projekto atveju žinosite, kad toks ar panašus į jūsų namą jau yra pastatytas. Taip ne tik galėsite jį apžiūrėti gyvai (bent jau iš toli, o galbūt net pavyks susitarti su savininku ir apžiūrėti jį detaliau), tačiau ir galėsite susirinkti nuomonių, kaip gyvenimas tokiame name atrodo praktiškai, kurios patalpos atrodo per didelės, o kurios per mažos.

4. Galimi ir pakeitimai. Nereikia manyti, kad į kokį namą besite pirštu, tokiame ir reikės gyventi. Greičiausiai vis viena nenorėsite standartinės dėžutės, kadangi visų poreikiai yra skirtingi. Kartotiniai projektai dažnu atveju būna gana lankstūs ir galimi tam tikriems pakeitimams. Pakeitimai gali būti įvairūs – nuo langų dydžio ir formos iki rūsio, kurio ten iki tol nebuvo.Tiesa, reikia atsižvelgti į tai, kad pritaikymas kainuos papildomai, kitu atveju, esant dideliems pakeitimams, architektas gali atsisakyti ar atkalbėti priimti vieną ar kitą sprendimą.

Namo projektai, kurie padės sutaupyti ir pinigų, ir laiko
© Shutterstock nuotr.

Tačiau jeigu galima rinktis, kodėl nepasirinkus? Individualus namo projektas yra jūsų vizijos ir architekto žinių sintezės rezultatas, dažniausiai ne tik maksimaliai patenkinantis jūsų poreikius ir galimybes, bet ir tampantis puikia reklama pačiam architektui. Štai priežastys, kodėl toks pasirinkimas yra gera mintis:

1. Nenorite prisitaikyti. Galbūt standartai ne jums? Galbūt namas jums nėra vien dėžutė su stogu, kurioje galima prisiglausti, o jūsų asmenybės išraiškos priemonė? Gal jus pykina nuo fibrocementinių dailylenčių ir norite fasadui pasirinkti ką nors prabangaus ir netradiciško? Visi teigiami atsakymai į klausimus rodo, kad individualus projektas jums būtų tinkamesnis.

Individualūs namų projektai užima daugiau laiko suprojektuoti, taip pat kainuoja daugiau, tačiau, žinoma, ne viskas gyvenime matuojama pagal šiuos kriterijus. Kita vertus, įdomus, geroje vietoje stovintas namas lengviau pritrauks galimų pirkėjų, kai toks laikas ateis.

2. Nerandate to, kas patiktų. Netgi tarp šimtų kartotinio namo projektų galite nerasti to, ko ieškote. O galbūt niekada nė neieškojote – žinote, kokio namo norite ir nesate naivus, kad kažkuris iš architektų bus netyčia atspėjęs jūsų svajonę. Netgi apgalvoję kartotinių namų pakeitimus, galite suprasti, kad toks namas, kokio norite, galimas nebent sujungus trijų skirtingų namų dalis. Pats metas susisiekti su architektu ir išsakyti jam savo norus.

3. Sudėtingas ar įdomus sklypas. Individualūs namo projektai itin efektyvūs turint išvaizdų sklypą su sudėtingesniu reljefu, šlaitu ar tiesiog labai gražų vaizdą kurioje nors sklypo pusėje. Manote, kad būtų nuodėmė tuo nepasinaudoti ir greičiausiai mąstote teisingai – ypatingi sklypai reikalauja ypatingo dėmesio.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

NT patarimai

Gyvenamųjų patalpų įrengimas daugiabučio namo palėpėje

Daugiabučių namų butų savininkai, norėdami palėpėse įrengti gyvenamąsias patalpas ir tikėdamiesi išvengti galimų problemų, kreipiasi į Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos konsultantus. Neišsiaiškinus reikalavimų gali kilti rūpesčių ne tik dėl nepatenkintų kaimynų, bet ir apsilankius pastatų naudojimo ar statybos priežiūrą atliekančioms tarnyboms. Kai pastatas valdomas bendrosios dalinės nuosavybės teisėmis, visus veiksmus reikia derinti su bendraturčiais.

Būsto paskola jaunai šeimai. Ar įmanoma gauti valstybės paramą?

Visai neseniai, minint Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį, buvo išrinktos trys idėjos šaliai. Nutarta, kad viena iš iniciatyvų, kurią reikia įgyvendinti norint užtikrinti Lietuvos proveržį, – padėti jaunoms šeimoms įsigyti būstą. Tiesa, pirmąjį būstą norinčios įsigyti jaunos šeimos nuo 2015 metų gali tikėtis ir valstybės pagalbos. Tuo naudodamiesi sutuoktiniai vis dažniau kreipiasi į bankus prašydami būsto paskolos. Vis dėlto, norint gauti valstybės paramą, iš pradžių reikia atitikti keliamus reikalavimus, o kartais ir palaukti eilės.

Statybą leidžiantis dokumentas privalomas ir sodo namo atstatymui

„Nusipirkome sodo namelį, pritaikytą gyventi nuolat, o vėliau jame kilo gaisras. Planuojamas šio 62 kv.m statinio atstatymas, bet ant buvusių pamatų planuojama statyti vieno aukšto pastatą, be buvusios mansardos. Darbus atliktų šeimos nariai. Kokių dokumentų reikia?“ – klausia skaitytojas.

Universalusis dizainas – ar žinote, kas tai?

„Kodėl ir Lietuvoje reikia universalaus dizaino? Nes tai yra pagarba visiems ir kiekvienam, – sako Vilniaus dailės akademijos Architektūros katedros vedėjas prof. Marius Šaliamoras. – Kita vertus, skaičiuojantieji greitai suvokia, kad tokia pagarba yra dar ir naudinga, ji apsimoka.“

Energinio naudingumo sertifikato galiojimas – ekspertų rankose

Pastato energinio naudingumo sertifikavimas privalomas užbaigus naujo pastato ar jo dalies statybą, rekonstravimą, modernizavimą ar kapitalinį remontą. Rekonstravimo, modernizavimo ar kapitalinio remonto darbų, kuriais atkuriamos ar pagerinamos pastato atitvarų ar inžinerinių sistemų fizinės ir energinės savybės, kaina turi sudaryti daugiau kaip 25 procentus pastato vertės, neįskaitant žemės sklypo, kuriame stovi pastatas, vertės. Šiais atvejais vykdant statybos užbaigimo procedūrą privaloma pateikti energinio naudingumo sertifikatą.

Ką svarbu žinoti planuojant tverti tvorą

Privačiuose namuose įsikūrusiems gyventojams vis dar kyla klausimų, kaip teisėtai apsitverti tvorą – ar reikia projekto, valstybės institucijų leidimų, kaip nepažeisti kaimyno interesų.

Negyvenamoji veikla gyvenamajame name

Seniai nieko nestebina viename iš daugiabučio butų veikianti kirpykla, odontologijos kabinetas ar krautuvėlė. Ir nauji namai statomi jau projektuose numačius ne tik gyvenamosios paskirties patalpas. Klausimų dažniausiai kyla dėl patalpų ir pastato paskirties, kai viename pastate įsikuria įvairia veikla užsiimantys subjektai. Gyventojai klausia, ar vykdant bet kokią veiklą gyvenamajame name būtina atlikti patalpų ar pastato paskirties keitimo procedūras.

Ekspertas pataria: kodėl verta dairytis namo žiemą?

Būsto pirkimas – svarbus, apgalvotas ir įvairiais kriterijais paremtas žingsnis. Vieni vadovaujasi emocijomis, kiti šaltu protu, treti – pasitelkia profesionalų pagalbą. Tačiau į ką svarbiausia atkreipti dėmesį? Kokie rodikliai gali nulemti sėkmingą sandorį ir kodėl vis tik žiemą perkamas būstas pasiteisina bei atskleidžia perkamo objekto privalumus ir trūkumus?

Esminiai patarimai, kaip išsirinkti jums tinkamiausią rangovą (1)

Individualaus namo arba buto įrengimas – jaudinantis procesas, kuris paprastai suteikia platų spektrą emocijų (nuo nerimą keliančios įtampos iki nuoširdaus džiugesio). Kad darbų metu patirtumėte kuo mažiau neigiamų emocijų ir galėtumėte džiaugtis svajones atitinkančiu rezultatu, labai svarbu tinkamai pasirinkti žmones su kuriais bendradarbiausite. Pristatome esminius patarimus, kurie padės išsirinkti jums tinkamiausią rangovą.

Statyba bendro naudojimo sklype – tik su bendraturčių pritarimu

Žemės sklypo bendraturčiai, norėdami racionaliai išnaudoti jiems priklausantį žemės sklypą ir išvengti galimų tarpusavio ginčų, turi galimybę nustatyti sklypo naudojimo tvarką, aiškias jo dalių ribas.