Namas vos per penkias savaites

 (16)
Nekantraujančioms įsikraustyti į naują namą šeimoms gamintojai siūlo rinktis modulinius namus. Tokie namai ne tik greitai pastatomi, bet ir nesunkiai pritaikomi prie kintančių šeimos poreikių. Pavyzdžiui, įsikrausčius jaunai šeimai, tiks mažesnis namas, o jau susilaukus vaikų, nereikės pirkti erdvesnio būsto – užteks pristatyti papildomą modulį.
© Gamintojo archyvas

Statybai naudojamos natūralios medžiagos

Laikas ir kintamumas tampa vis didesnėmis vertybėmis, todėl moduliniai namai – puikus sprendimas tiems, kas nenori sukti galvos dėl sudėtingo ir ilgo nuosavo būsto statybos proceso. Specialistų teigimu, tokie namai yra greitai pastatomi, o jų konstrukciniai sprendimai, įmontuotos inžinerinės komunikacijos, galimybė iš karto atlikti apdailos darbus kelia klientų pasitikėjimą. Modulinių namų gamyba užtrunka neilgai, todėl juos labiausiai vertina norintieji gražiuose, patogiuose, ekologiškuose bei sutaupyti padedančiuose namuose įsikurti itin greitai.

Tai, kad moduliniai namai pastatomi greitai, nereiškia, kad jie yra nekokybiški ar šalti. Modulinių namų projektai – tai būdas turėti ne tik ekonomišką, bet ir ekologišką būstą. Įprasti karkasiniai ir skydiniai namai nuo modulinių skiriasi tuo, kad moduliai į statybų aikštelę atkeliauja jau visiškai įrengti ir juos lieka tik sujungti.

Dauguma modulinio namo medžiagų yra natūralios, pavyzdžiui, medis. Taigi modulinis namas ne tik patogus, gražus, šiltas, taupus, greitai pastatomas, bet dar ir ekologiškas. Medinis namo karkasas negali turėti jokios neigiamos įtakos gyventojų sveikatai, be to, jis užtikrina šilumą ir optimalią drėgmę patalpose.

Namas vos per penkias savaites
© Gamintojo archyvas

Nuo geoterminio šildymo iki rekuperacinių sistemų

Mūsų šalies įmonės klientams siūlo įvairių dydžių ir plano modulinius namelius. Įprastai tokie nameliai yra 25–42 m2 ploto. Lubų aukštis nameliuose tradiciškai siekia nuo 2 iki 2,5 metro. Juose įrengiamos visos būtinos patalpos: svetainė, du ar trys miegamieji, virtuvė, sandėliukas ir kt. Patalpose dažniausiai iš karto sumontuojami ir baldai bei reikalinga įranga. Tokio būsto vidaus įrengimo galimybės – neribotos. Statyboms dažniausiai naudojamos tos pačios medžiagos kaip ir statant bet kurį naują būstą. Pagal šeimininkų pageidavimą galima įrengti šildomąsias grindis, geoterminį šildymą, kietojo kuro katilus ar rekuperacinę sistemą.

Namas vos per penkias savaites
© Gamintojo archyvas

Modulinių namų pranašumai

Moduliniai namai ypač populiarūs Skandinavijos šalyse, tačiau, populiarėjant minimaliems interjerams ir spartėjant gyvenimo tempui, vis daugiau lietuvių taip pat renkasi patogų ir kompaktišką būstą. Atsisakoma „griozdiškų“ namų su daugybe erdvių, kurios neturi aiškios paskirties. Pirmenybė teikiama privatumui ir patogumui. Daugelyje šalių statomi moduliniai namai greitai pradėjo prigyti ir Lietuvoje. Patogu ir tai, kad šiems nameliams, jei jų plotas siekia iki 50 m2, nereikia specialaus projekto, o statiniams iki 80 m2 galioja supaprastinta tvarka. Užtenka turėti nedidelį penkių arų žemės sklypą ir tai jau garantuoja puikias atostogas ar turiningus savaitgalius su šeima ir draugais, o apšiltinus tokį namelį – ir galimybę jame gyventi visus metus.

Tokius namus tautiečiai vis dažniau renkasi, nes dar ruošiantis statyti namą jau galima žinoti, kiek tiksliai statybos kainuos. Tiksliai suplanuoti išlaidas padeda tai, kad statybos rezultatas yra sukomplektuotas, turintis vidaus ir išorės apdailą, todėl naujieji šeimininkai nepatiria jokių nenumatytų ar papildomų išlaidų. Gamintojai teigia, kad naująja gyvenamąja vieta naujakuriai gali džiaugtis jau po penkių savaičių. Toks greitis įmanomas, nes dauguma darbų atliekama gamykloje, kur išvengiama statybai trukdančių temperatūros pokyčių. Šiuos namus labai patogu statyti, jų neriboja gamtos ar klimato sąlygos.

Modulinio namo pranašumu laikoma ir tai, kad namą visuomet galima padidinti arba sumažinti pridėjus ar atėmus modulių. Tokie moduliai taip pat gaminami gamykloje ir vėliau montuojami prie namo, išvengiant netvarkos sklype ar ilgo statybos proceso.

Namas vos per penkias savaites
© Gamintojo archyvas

Modulinių namų statyba

Dar vienas modulinių namų pranašumas – tai, kad tokiems namams, gyvenant juose iki dvejų metų, nereikalingi statybos leidimai, nes jie vertinami kaip laikinieji statiniai. Greitai pastatomi namai dažniausiai turi ne vieną paskirtį. Modulinis namas gali tapti tiek vasarnamiu, tiek nuolatiniu būstu. Tokius namus galima statyti įvairiose vietose, pavyzdžiui, ant kalno šlaito ar šalia ežero. Jie statomi netgi tokiose vietose, kur dar nėra nutiesti elektros laidai: tuomet galima naudotis saulės baterijomis arba kolektoriais. Šie montuojami ant stogo, kad jų šeimininkai galėtų ne tik šildyti savo gyvenamąją erdvę, bet ir naudotis elektros prietaisais. „Moduliniams namams nereikia pamatų: jie surenkami ceche, o vėliau kranu pervežami į numatytą sklypą, todėl naująja gyvenamąja vieta žmonės jau džiaugiasi vos po kelių mėnesių. Vienintelis modulinių namų trūkumas – ribotos interjero ir eksterjero dizaino galimybės, tačiau ir tai nėra bėda – visuomet būstą galima praplėsti šeimai pagausėjus ar sumažinti vaikams užaugus. Naujo namo segmento prijungimo ar seno pašalinimo galimybė naujakuriams leidžia jaustis kur kas lanksčiau ir gyventi ne ateitimi ar praeitimi, o būti savo namų kūrėjais visą gyvenimą“, – sako šioje srityje dirbantis Aivaras Gudauskas.

Mažo tankio medžiaga – šilumos izoliacija – daro namą šiltą ir nepralaidų aplinkos triukšmui. Be to, šiuolaikinės šilumos izoliacijos medžiagos yra nedegios, todėl moduliniai namai yra atsparūs ugniai. Karkasinio tipo išorės sienos pranašesnės už mūrines dar ir dėl to, kad neakumuliuoja iš lauko sugeriamo šalčio – toks namas visada bus šiltas. Pasak pašnekovo, mediniai namų karkasai neturi jokios neigiamos įtakos namo gyventojų sveikatai, užtikrina šilumą ir optimalią drėgmę patalpose, todėl tokie gyvenamieji namai yra ne tik pigūs, bet ir palankūs namo gyventojams.

Namas vos per penkias savaites
© Gamintojo archyvas

Keletas įdomių faktų apie modulinius namus

Moduliniai namai yra mediniai karkasiniai namai.

Užsienio šalyse jie vadinami ne tik moduliniais bet ir „prefab“ namais.

Moduliniai namai gali būti statomi ne tik į plotį, bet ir į aukštį.

Moduliniai namai gali būti jungiami visomis plokštumomis tarsi kaladėlės.

Moduliniai namai gali būti komplektuojami iš karto su baldais.

Moduliniai namai gali turėti autonominį šildymą ar elektros tiekimą.

Apdaila, vidus, išorė ar komplektacijos visiškai neriboja šeimininko galimybių.

Modulinio namo statybas galima pradėti bet kuriuo metų laiku.

Sąvokos „mobilusis namelis“ nėra nei Statybos įstatyme nei jį įgyvendinančiuose teisės aktuose.

Modulinis namas turi, dažniausiai, surenkamąją konstrukciją – jį galima pastatyti net pačiame siauriausiame sklype.

Jeigu modulinis namas turi trisluoksnį stiklo paketą, jis apsaugo šeimininkus nuo išorinių garsų.

Fotografijos: gamintojo „KODA by KODASEMA“

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

NT patarimai

Kodėl pasyvų namą nuo šiol pasistatyti bus lengviau?

Kartu su pavasariu Lietuvoje prasideda ir pirmieji statybų darbai. Šiais metais išdygsiančių pastatų savininkai privalės užtikrinti, kad būstas būtų energiškai efektyvus ir atitinkų valstybės pastatams keliamus reikalavimus – A+ klasę. Vis dėlto, dauguma besistatančiųjų nuosavą namą tikisi, kad jis ne tik taupys energiją, bet ir užtikrins komfortišką gyvenimą, todėl Lietuvoje sparčiai plinta trečiųjų šalių statybos vertinimo standartai, kaip „Breem“, „Leed“, „žaliųjų pastatų“ bei vienas populiariausių Europoje – pasyviųjų namų standartas („Passive House Standard”). Svajojantiems apie pastarąjį, gera žinia – nuo šiol pasistatyti pasyvų namą dar paprasčiau.

Pasiruošimas namų remontui: pirmieji žingsniai

Pradedant namų renovacijos projektą, paprastai kiekvienam iš mūsų kylą dvejonės, sustiprėja nerimo jausmas. Juk yra daugybė sprendimų, kuriuos reikia priimti taip, kad šie tilptų į biudžetą, atspindėtų mūsų norus bei atitiktų gyvenimo būdą. Pateikiame keletą paprastų patarimų, kurie padės namų remontą paversti kiek malonesne patirtimi.

Pats metas atskirti, kas yra ypatingasis, neypatingasis ar nesudėtingasis statinys

Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (VTPSI) specialistams neretai tenka konsultuoti gyventojus statinių priskyrimo tam tikrai kategorijai klausimais. Iš tikrųjų svarbu teisingai nustatyti numatomo statyti pastato ar inžinerinio statinio kategoriją norint išsiaiškinti, koks projektas turi būti parengtas, kokie reikalavimai keliami projekto vadovui ir kitiems statybos techninės veiklos pagrindinių sričių (STVPS) vadovams. Nuo statinio kategorijos priklauso ir statybą leidžiančio dokumento (SLD) privalomumas.

Gyvenamųjų patalpų įrengimas daugiabučio namo palėpėje

Daugiabučių namų butų savininkai, norėdami palėpėse įrengti gyvenamąsias patalpas ir tikėdamiesi išvengti galimų problemų, kreipiasi į Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos konsultantus. Neišsiaiškinus reikalavimų gali kilti rūpesčių ne tik dėl nepatenkintų kaimynų, bet ir apsilankius pastatų naudojimo ar statybos priežiūrą atliekančioms tarnyboms. Kai pastatas valdomas bendrosios dalinės nuosavybės teisėmis, visus veiksmus reikia derinti su bendraturčiais.

Būsto paskola jaunai šeimai. Ar įmanoma gauti valstybės paramą?

Visai neseniai, minint Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį, buvo išrinktos trys idėjos šaliai. Nutarta, kad viena iš iniciatyvų, kurią reikia įgyvendinti norint užtikrinti Lietuvos proveržį, – padėti jaunoms šeimoms įsigyti būstą. Tiesa, pirmąjį būstą norinčios įsigyti jaunos šeimos nuo 2015 metų gali tikėtis ir valstybės pagalbos. Tuo naudodamiesi sutuoktiniai vis dažniau kreipiasi į bankus prašydami būsto paskolos. Vis dėlto, norint gauti valstybės paramą, iš pradžių reikia atitikti keliamus reikalavimus, o kartais ir palaukti eilės.

Statybą leidžiantis dokumentas privalomas ir sodo namo atstatymui

„Nusipirkome sodo namelį, pritaikytą gyventi nuolat, o vėliau jame kilo gaisras. Planuojamas šio 62 kv.m statinio atstatymas, bet ant buvusių pamatų planuojama statyti vieno aukšto pastatą, be buvusios mansardos. Darbus atliktų šeimos nariai. Kokių dokumentų reikia?“ – klausia skaitytojas.

Universalusis dizainas – ar žinote, kas tai?

„Kodėl ir Lietuvoje reikia universalaus dizaino? Nes tai yra pagarba visiems ir kiekvienam, – sako Vilniaus dailės akademijos Architektūros katedros vedėjas prof. Marius Šaliamoras. – Kita vertus, skaičiuojantieji greitai suvokia, kad tokia pagarba yra dar ir naudinga, ji apsimoka.“

Energinio naudingumo sertifikato galiojimas – ekspertų rankose

Pastato energinio naudingumo sertifikavimas privalomas užbaigus naujo pastato ar jo dalies statybą, rekonstravimą, modernizavimą ar kapitalinį remontą. Rekonstravimo, modernizavimo ar kapitalinio remonto darbų, kuriais atkuriamos ar pagerinamos pastato atitvarų ar inžinerinių sistemų fizinės ir energinės savybės, kaina turi sudaryti daugiau kaip 25 procentus pastato vertės, neįskaitant žemės sklypo, kuriame stovi pastatas, vertės. Šiais atvejais vykdant statybos užbaigimo procedūrą privaloma pateikti energinio naudingumo sertifikatą.

Ką svarbu žinoti planuojant tverti tvorą

Privačiuose namuose įsikūrusiems gyventojams vis dar kyla klausimų, kaip teisėtai apsitverti tvorą – ar reikia projekto, valstybės institucijų leidimų, kaip nepažeisti kaimyno interesų.

Negyvenamoji veikla gyvenamajame name

Seniai nieko nestebina viename iš daugiabučio butų veikianti kirpykla, odontologijos kabinetas ar krautuvėlė. Ir nauji namai statomi jau projektuose numačius ne tik gyvenamosios paskirties patalpas. Klausimų dažniausiai kyla dėl patalpų ir pastato paskirties, kai viename pastate įsikuria įvairia veikla užsiimantys subjektai. Gyventojai klausia, ar vykdant bet kokią veiklą gyvenamajame name būtina atlikti patalpų ar pastato paskirties keitimo procedūras.