Moduliniai namai: detaliai suplanuojami iš anksto ir surenkami per porą dienų

Mūriniai, gelžbetoniniai, karkasiniai, moliniai ir šiaudiniai namai – visi šie namų tipai žinomi jau gana seniai. Pastaruoju metu galima dažniau skaityti informaciją ir apie modulinius namus. Galbūt kilo klausimas, kas tai yra ir kokiais metodais jie yra gaminami. Apie modulinius namus pasakoja kalbinti pašnekovai.
Moduliniai namai: detaliai suplanuojami iš anksto ir surenkami per porą dienų
© UAB Indigo house nuotr.

Kas yra modulinis namas? Kad ir kaip akivaizdžiai beskambėtų, tai yra namas surenkamas iš modulių. „Kas yra modulis? Tai keliasdešimties kvadratinių metrų ploto erdvė, kuri yra pilnai įrengiama gamykloje. Moduliai dažniausiai gaminami iš medinio karkaso. Skirtingai nei įprastų karkasinių arba skydinių namų atveju, į aikštelę „namas“ atvežamas jau pilnai įrengtas tiek viduje, tiek išorėje. Ten moduliai sujungiami tarpusavyje, uždedamos kai kurios apdailos detalės ir dengiamas stogas. Tokia gamybos technologija leidžia statyti tiek privačius namus, tiek daugiabučius, ar visuomeninės paskirties pastatus“, – teigia modulinius namus gaminančios įmonės UAB „Indigo House“ direktorė Vitalija Jankauskaitė.

Modulinius namus gaminančios įmonės „Kegesa“ atstovas Petras Kiminius teigia, kad moduliniai namai yra nauja karkasinių namų karta. „Karkasiniai namai yra gerai žinomi – į statybos aikštelę atvežama mediena, tuomet iš jų surenkamas karkasas  – jis yra laikanti konstrukcija, kuri „užpildoma“ izoliacinėmis medžiagomis ir uždengiamas plokštėmis  – tai yra lauko sienos. Antrojo tipo namas – karkasinis skydinis. Statybos aikštelėje surenkamas tas pats medinis karkasas, šoniniai skydai pagaminami gamykloje ir atvežami į statybos aikštelę. Ten namas ir surenkamas. Modulinis namas yra trečias, modernesnis būdas šioje technologijoje – ir karkasas, ir skydai pagaminami bei sumontuojami jau gamykloje. Toks gamybos būdas suteikia ir daugiau galimybių – moduliniuose namuose įrengiama vidaus apdaila, dažniausiai sumontuojami baldai ir buitinė technika. Tada belieka šį tūrinį elementą atvežti į statybos aikštelę“, – pasakoja pašnekovas.

TAIP PAT SKAITYKITE: Karkasiniai namai – mūro atlernatyva

Privalumai. Pagrindiniai modulinių namų privalumai yra gamybos laikas ir kokybės kontrolė, nes namas gaminamas gamykloje po stogu, kur išvengiama atmosferos poveikio ir galima kontroliuoti gamybos etapus. Į individualų modulinį namą galima keltis gyventi jau po 2 mėnesių – tiek laiko užtenka gamykloje pagaminti modulį, atvežti jį į aikštelę, sumontuoti ir užbaigti apdailos darbus.

Moduliniai namai pastatomi kur kas greičiau, nes namo konstrukcija planuojama detaliai, darbo brėžiniai yra tikslūs. Nors namą sklype vis tiek reikia surinkti, tai trunka kur kas trumpiau, nei statant namą aikštelėje – apie 1-2 dienas. Pamatai namui įrengiami paraleliai, kol vyksta jo gamyba gamykloje. Taip pat, skirtingai nuo tradiciniu būdu statomų namų, norint turėti pilnai sukomplektuotą namą, vidaus sprendimus reikėtų apgalvoti iš anksto - namai yra projektuojami su elektros mazgais ir apdaila, dažniausiai iškart sumontuojami ir virtuvės bei vonių baldai, visa santechnika.

Tarnavimo laikas. Statantiems namą labai svarbus aspektas yra ilgaamžiškumas. Nors modulinių namų gamyboje naudojamos tos pačios medžiagos kaip ir karkasinių, tačiau „statybai“ vykstant gamykloje medžiagos apsaugojamos nuo atmosferos poveikio, o darbų kokybė kontroliuojama ypatingą dėmesį skiriant sandarumui. „Ne paslaptis, jog statybų kokybė labai priklausoma nuo priežiūros. Gamykla tam – ideali vieta. Čia inžinieriai ir gamybos vadovai prižiūri, jog būtų dirbama pagal darbo brėžinius. Modulinis namas savo „galiojimo“ laiku lenkia karkasinius namus, o juk tokiuose gyvena ištisos norvegų, švedų, danų kartos“,  –  teigia V. Jankauskaitė.

Žinoma, žmonės namus dažnai linkę keisti ne dėl jų esminių savybių, bet dėl dizaino naujovių. Todėl, teigia P. Kiminius, žmonės besirenkantys ir besirinksiantys tokiu būdu pagamintus namus nėra linkę sureikšminti namo kaip saviraiškos būdo. „Toks namas gali tarnauti ir vaikams, ir anūkams. Bet kas žino, ko būtent jie norės? Bet kurie namai, kaip ir kiti produktai dėvisi tiek fiziškai, tiek morališkai. Jeigu žmogus gauna nemažai pajamų, kodėl jam nesinorėtų daiktą atnaujinti ar pakeisti? Laikai, kai namai buvo statomi su tikslu palikti juos anūkams pamažu praeina“,  – teigia pašnekovas.

Kaina. Modulinio namo kaina skaičiuojama labai tiksliai. „Bet kurio namo kaina susideda iš medžiagų ir iš darbo. Į modulinio namo galutinę kainą įeina viskas – vidaus apdaila, šildymo ir vėdinimo sistema, santechnika, baldai, paties namo modulių atgabenimas į statybos vietą. Jeigu namu vadinsime stacionarų produktą, t.y. tik stabilias sienas, tokio namo kaina yra tokia pati, kaip ir pastatyto tradiciniu būdu. Tačiau tradicinių statybų atveju vėliau pirksite medžiagas ir samdysite žmones, kurie darys vidaus apdailą ir atliks kitus darbus. Tad norint lyginti, į galutinę kainą reikia įskaičiuoti viską. Moduliniai namai paprastai daromi energetiškai efektyvūs, nes didesnė kokybės kontrolė gamykloje garantuoja geresnį jų sandarumą. Taip pat juos projektuojant stengiamasi vengti šalčio tiltų. Įmantrios konstrukcijos ir dizaino sprendimai yra nereikalingi, nes jie brangina projektą bei sukelia papildomų rūpesčių “,  – teigia V. Jankauskaitė

Tendencijos Lietuvoje. Tokie namai yra itin populiarūs Skandinavijos šalyse. Šiame regione ištobulinti sprendimai jau kuris laikas randa kelią ir į mūsų rinką, tačiau Lietuvoje modulinių namų kol kas yra labai nedaug. P. Kiminius teigia, kad tokių namų proveržis priklauso nuo to, kaip keisis visuomenės požiūris. „Namas ilgainiui turėtų virsti žmogui tarnaujančiu produktu ir į jį reikėtų žiūrėti kaip į produktą – visai kaip į automobilį. Šiais laikais žmogus namą supranta kaip gyvenimo tikslą ir vertybę. Vis dėlto, namo kaip maksimaliai išbaigto gamykloje produkto, supratimas ateityje tik stiprės. Norime mes to ar ne, namas, kaip ir visi mūsų produktai po truputį pradės virsti gamykliniu produktu“, - prognozuoja pašnekovas.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

NT patarimai

Ekspertas pataria: kodėl verta dairytis namo žiemą?

Būsto pirkimas – svarbus, apgalvotas ir įvairiais kriterijais paremtas žingsnis. Vieni vadovaujasi emocijomis, kiti šaltu protu, treti – pasitelkia profesionalų pagalbą. Tačiau į ką svarbiausia atkreipti dėmesį? Kokie rodikliai gali nulemti sėkmingą sandorį ir kodėl vis tik žiemą perkamas būstas pasiteisina bei atskleidžia perkamo objekto privalumus ir trūkumus?

Esminiai patarimai, kaip išsirinkti jums tinkamiausią rangovą (1)

Individualaus namo arba buto įrengimas – jaudinantis procesas, kuris paprastai suteikia platų spektrą emocijų (nuo nerimą keliančios įtampos iki nuoširdaus džiugesio). Kad darbų metu patirtumėte kuo mažiau neigiamų emocijų ir galėtumėte džiaugtis svajones atitinkančiu rezultatu, labai svarbu tinkamai pasirinkti žmones su kuriais bendradarbiausite. Pristatome esminius patarimus, kurie padės išsirinkti jums tinkamiausią rangovą.

Statyba bendro naudojimo sklype – tik su bendraturčių pritarimu

Žemės sklypo bendraturčiai, norėdami racionaliai išnaudoti jiems priklausantį žemės sklypą ir išvengti galimų tarpusavio ginčų, turi galimybę nustatyti sklypo naudojimo tvarką, aiškias jo dalių ribas.

Namas vos per penkias savaites (16)

Nekantraujančioms įsikraustyti į naują namą šeimoms gamintojai siūlo rinktis modulinius namus. Tokie namai ne tik greitai pastatomi, bet ir nesunkiai pritaikomi prie kintančių šeimos poreikių. Pavyzdžiui, įsikrausčius jaunai šeimai, tiks mažesnis namas, o jau susilaukus vaikų, nereikės pirkti erdvesnio būsto – užteks pristatyti papildomą modulį.

Kokius „namų darbus“ reikia atlikti prieš renkantis pirmą būstą?

Nors pirmojo būsto ieškantys pirkėjai noriai žvilgčioja į naujos statybos daugiabučius, tačiau dalį jų atbaido ką tik iškilusius pastatus apipynę įvairūs mitai. Dažniausiai pasitaikantis jų – ką tik pastatytame name dar nesimato visų statybinių defektų. Todėl esą patikimiau rinktis bent kelių metų senumo butus, kuriuose tokių nemalonių staigmenų galima išvengti. Projektuotojai tokį požiūrį vadina nepagrįstu ir atkerta, kad statybų darbus atlikus atmestinai, brokas matyti iš karto.

Sužinokite, kodėl pirkti butą neįregistruotame name – rizikinga

Pastaruoju metu vis sulaukiama gyventojų paklausimų, ar nėra rizikinga pirkti butą naujai pastatytame, bet Nekilnojamojo turto registre (NTR) dar neįregistruotame daugiabučiame name, rašoma Aplinkos ministerijos pranešime spaudai.

Ko reikia statant ir įteisinant pastogę automobiliui arba malkoms (1)

Kokių dokumentų reikia statant ir įteisinant pastogę automobiliui ar malkoms, klausia portalo skaitytojas. Jis teigė norintis statyti pastogę prie kotedžo Vilniuje.

Misija – naujas būstas: kaip išsirinkti?

Naujo būsto paieška daugeliui – ištisas klausimų sau maratonas. Kuriame rajone geriau kurtis, rinktis senos ar naujos statybos daugiabutį, pagaliau, kaip išvengti greito įsigyto turto nuvertėjimo? Nerandant atsakymų į šiuos esminius klausimus naujų namų paieška gali užsitęsti, todėl ekspertai pataria aiškiai susidėlioti prioritetus arba, kitaip tariant, atlikti „namų darbus“.

Kaip parduoti sklypą, namo projektą ir statybą leidžiančius dokumentus

Į redakciją kreipėsi skaitytoja, klausdama, kaip organizuoti žemės sklypo, namo projekto ir statybos leidimų pardavimą, kad naujam savininkui vėliau nekiltų bėdų nei statant namą, nei vykdant statybos užbaigimo procedūras.

5 dalykai, kuriuos reikia žinoti prieš renkantis būstą

Per paskutinius penkerius metus Lietuvoje kas mėnesį parduodama beveik po 3,3 tūkstančio įvairių būstų – naujų ir senesnės statybos butų, individualių namų, kotedžų – ir šis skaičius nuo 2012 m. pradžios išaugo daugiau nei 40 proc. Pavyzdžiui, šiais metais kas mėnesį parduodama po 3 652 būstus, o vien naujų butų per devynis šių metų mėnesius Vilniuje ir Kaune parduota beveik 3 300.