Kuo būstui naudinga termovizija?

 (1)
Norėtumėme pradėti drąsiu teiginiu – termovizija parodo ne tik problemines pastato šilumos izoliacijos vietas, tačiau ir tai, kad mes jau gyvename ateityje, apie kurią anksčiau tik pagalvodavome. Prieš pora dešimčių metų turbūt būtume tik pasvajoję, jog galėsime savo akimis pamatyti, kuri namo vieta labiausiai praleidžia šilumą, o dabar galime tai padaryti prie namo neprisiliesdami, maža to, termovizorių galime ir patys nusipirkti ar išsinuomoti. Tačiau ar šis metodas iš tiesų yra naudingas, o gal tai tėra tik įspūdingas „fotoaparatas“ ir nieko daugiau?
Kuo būstui naudinga termovizija?
© Shutterstock nuotr.

Termografija šiais laikais naudojama daug kur  medicinoje, gynybos ir apsaugos srityse, medžioklėje, ir net Formulės-1 lenktynių transliacijose. Tačiau tiems, kas statėsi savo namą ar domisi statybomis, aktualiausias yra termografijos panaudojimas pastatų diagnostikoje. Pastatų termografija atliekama termovizoriumi, kuris daro pastato termonuotraukas. Pastatų termovizija įprastiems namams nėra būtina sąlygą. Tokius tyrimus daugiau atliekame dėl savęs, norėdami išvengti ar sumažinti šiluminius nuostolius. Naudojantis šiuo metodu galima pastebėti tiek sienų, tiek stogų, tiek grindų problemines vietas, taip pat tas vietas, kur kaupiasi drėgmė ir susidaro vadinamasis rasos taškas.

Vienokią ar kitokią energiją skleidžia visi objektai, kurių temperatūra yra aukštesnė nei absoliutus nulis. Nelendant į detales, galima tiesiog pasakyti, kad termovizorius fiksuoja objekto skleidžiamus infraraudonuosius spindulius, kuriuos paverčia skaitmeniniu signalu. To rezultatas matomas jūsų ekrane. Šiuolaikinių termovizorių galimybės yra labai geros, jautrumas siekia 0,1 %, jais galima pamatuoti tiek naujų sistemų veikimą, tiek senos izoliacijos nusidėvėjimą.

Ar termovizinis tyrimas gali padėti sutaupyti? Daugiau taip, nei ne. Termonuotrauka gali parodyti problemines pastato vietas, per kurias prarandama daugiausiai šilumos, tad darydami remontą, galėsite šioms vietoms skirti daugiau dėmesio, tačiau statybos etape termovizija yra mažai vertinga. Statant naują namą, tokie tyrimai paprastai daromi jį užbaigus  sudėjus langus, stogą ir jį užsandarinus. Tad bet kokiu atveju, darbo įvertinimą matysite jau po visko. Jei yra šalčių tiltelių, teks galvoti kaip juos neutralizuoti ar tiesiog iškviesti darbų vykdytoją rimtam pokalbiui.

Termovizinį tyrimą teoriškai galima atlikti ir patiems, žinoma, ir su šiuo prietaisu yra ką veikti, maža to, reikia suprasti jo rodmenis, kad galėtumėte tinkamai įvertinti tai, ką pamatėte. Užsakius tyrimą įmonėje prie ataskaitos paprastai pridedama bendra situacijos ir šilumos nuostolių analizė, galimos rekomendacijos, atliktos nusimanančios žmogaus. Tačiau tam, kad atliktumėte kokybinį tyrimą – pažiūrėtumėte, ar egzistuoja ir kur egzistuoja probleminės vietos, žinių jums turėtų užtekti.

Kitas klausimas  ar tai apsimoka finansiškai. Pirkti pastatų diagnostikai skirtą termovizorių kainuoja labai brangiai - kainos eurais yra triženklės, prasidedančios nuo kiek daugiau nei 1000 eurų. Geras variantas yra tokį prietaisą išsinuomoti. Nuomos kainos, natūralu, skiriasi, tačiau 60-70 eurų už parą gali būti reali suma nuomojant iš tuo užsiimančių įmonių. Kai kurios įmonės nuomoja prietaisą ir valandai, tad, jei greitai suksitės, galite apsieiti ir pigiau.

Įmonės atliekamos paslaugos priklauso nuo pastato ploto, nuotraukų skaičiaus, užsakovo norų ir kitų veiksnių. Paprastam nedidelio ploto namui kelios nuotraukos su ataskaita kainuoja apie 30-40 eurų, tačiau tokios kainos daugiau priskiriamos butų termovizijai. Didėjant plotui ir nuotraukų skaičiui kyla ir kaina.

Nors reklamuojant termovizijos paslaugas, dažnai matome prastai apšiltintus daugiabučių ar privačių namų fasadus, termoviziją galima atlikti ne tik iš lauko, tačiau ir iš vidaus. Matuojant pastatą iš išorės, tos zonos, kuriose temperatūra yra aukštesnė nei aplinkos temperatūra yra laikomos probleminėmis. Matuojant iš vidaus, vaizdas „apsiverčia“  probleminėmis tempratūromis tampa ne aukštesnės už aplinką temperatūros, tačiau žemesnės.

Egzistuoja specialios sąlygos, norint padaryti informatyviausias termo nuotraukas. Šiuolaikinių prietaisų paklaidos nėra labai didelės, tačiau siekiama viską padaryti kuo tiksliau, tad lemia ir nedideli veiksniai. Vienas iš jų  įkaitęs oras, galintis paveikti termovizijos rezultatus. Idealias sąlygas gali trikdyti ir sniegas, krituliai, saulės atspindžiai ir netgi vėjo greitis. Tad pastatus populiaru matuoti apsiniaukusiomis dienomis ar paryčiais ar vakarop. Tiesa, modernūs termovizoriai leidžia šiuos dydžius įvertinti ir kompensuoti matavimo metu. Daugiausia matuojama šildymo sezono metu, nuo pat pradžios ir pabaigos. Geriausia jei šilumos skirtumas tarp lauko ir vidaus skiriasi bent 15 laipsnių. Tiesa, egzistuoja sprendimų leidžiančių namo sandarumą įvertinti ir šiltuoju metų laiku.

Ko tikėtis? Jei jūsų namas senesnės statybos, tikėtina, kad pamatysite nemažai probleminių vietų. Tradiciškai teigiama, kad daugiausia, bene pusė šilumos išeina pro sienas, ketvirtadalis – pro langus. Lubos ir grindys pasidalija likusią šilumą. Tad labai svarbu tinkamai įrengti būtent šiuos namo komponentus. Taip pat tradiciškai nesandariausi yra įvairūs sujungimai, tarpai tarp langų, durų, sienų, stogo konstrukcijos ir panašiai.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

NT patarimai

Ekspertas pataria: kodėl verta dairytis namo žiemą?

Būsto pirkimas – svarbus, apgalvotas ir įvairiais kriterijais paremtas žingsnis. Vieni vadovaujasi emocijomis, kiti šaltu protu, treti – pasitelkia profesionalų pagalbą. Tačiau į ką svarbiausia atkreipti dėmesį? Kokie rodikliai gali nulemti sėkmingą sandorį ir kodėl vis tik žiemą perkamas būstas pasiteisina bei atskleidžia perkamo objekto privalumus ir trūkumus?

Esminiai patarimai, kaip išsirinkti jums tinkamiausią rangovą (1)

Individualaus namo arba buto įrengimas – jaudinantis procesas, kuris paprastai suteikia platų spektrą emocijų (nuo nerimą keliančios įtampos iki nuoširdaus džiugesio). Kad darbų metu patirtumėte kuo mažiau neigiamų emocijų ir galėtumėte džiaugtis svajones atitinkančiu rezultatu, labai svarbu tinkamai pasirinkti žmones su kuriais bendradarbiausite. Pristatome esminius patarimus, kurie padės išsirinkti jums tinkamiausią rangovą.

Statyba bendro naudojimo sklype – tik su bendraturčių pritarimu

Žemės sklypo bendraturčiai, norėdami racionaliai išnaudoti jiems priklausantį žemės sklypą ir išvengti galimų tarpusavio ginčų, turi galimybę nustatyti sklypo naudojimo tvarką, aiškias jo dalių ribas.

Namas vos per penkias savaites (16)

Nekantraujančioms įsikraustyti į naują namą šeimoms gamintojai siūlo rinktis modulinius namus. Tokie namai ne tik greitai pastatomi, bet ir nesunkiai pritaikomi prie kintančių šeimos poreikių. Pavyzdžiui, įsikrausčius jaunai šeimai, tiks mažesnis namas, o jau susilaukus vaikų, nereikės pirkti erdvesnio būsto – užteks pristatyti papildomą modulį.

Kokius „namų darbus“ reikia atlikti prieš renkantis pirmą būstą?

Nors pirmojo būsto ieškantys pirkėjai noriai žvilgčioja į naujos statybos daugiabučius, tačiau dalį jų atbaido ką tik iškilusius pastatus apipynę įvairūs mitai. Dažniausiai pasitaikantis jų – ką tik pastatytame name dar nesimato visų statybinių defektų. Todėl esą patikimiau rinktis bent kelių metų senumo butus, kuriuose tokių nemalonių staigmenų galima išvengti. Projektuotojai tokį požiūrį vadina nepagrįstu ir atkerta, kad statybų darbus atlikus atmestinai, brokas matyti iš karto.

Sužinokite, kodėl pirkti butą neįregistruotame name – rizikinga

Pastaruoju metu vis sulaukiama gyventojų paklausimų, ar nėra rizikinga pirkti butą naujai pastatytame, bet Nekilnojamojo turto registre (NTR) dar neįregistruotame daugiabučiame name, rašoma Aplinkos ministerijos pranešime spaudai.

Ko reikia statant ir įteisinant pastogę automobiliui arba malkoms (1)

Kokių dokumentų reikia statant ir įteisinant pastogę automobiliui ar malkoms, klausia portalo skaitytojas. Jis teigė norintis statyti pastogę prie kotedžo Vilniuje.

Misija – naujas būstas: kaip išsirinkti?

Naujo būsto paieška daugeliui – ištisas klausimų sau maratonas. Kuriame rajone geriau kurtis, rinktis senos ar naujos statybos daugiabutį, pagaliau, kaip išvengti greito įsigyto turto nuvertėjimo? Nerandant atsakymų į šiuos esminius klausimus naujų namų paieška gali užsitęsti, todėl ekspertai pataria aiškiai susidėlioti prioritetus arba, kitaip tariant, atlikti „namų darbus“.

Kaip parduoti sklypą, namo projektą ir statybą leidžiančius dokumentus

Į redakciją kreipėsi skaitytoja, klausdama, kaip organizuoti žemės sklypo, namo projekto ir statybos leidimų pardavimą, kad naujam savininkui vėliau nekiltų bėdų nei statant namą, nei vykdant statybos užbaigimo procedūras.

5 dalykai, kuriuos reikia žinoti prieš renkantis būstą

Per paskutinius penkerius metus Lietuvoje kas mėnesį parduodama beveik po 3,3 tūkstančio įvairių būstų – naujų ir senesnės statybos butų, individualių namų, kotedžų – ir šis skaičius nuo 2012 m. pradžios išaugo daugiau nei 40 proc. Pavyzdžiui, šiais metais kas mėnesį parduodama po 3 652 būstus, o vien naujų butų per devynis šių metų mėnesius Vilniuje ir Kaune parduota beveik 3 300.