Kokybiškas gyvenimas sovietiniame daugiabutyje – ar tai įmanoma?

 (68)
Dažnas turbūt pastebėjo statybų suaktyvėjimą – žvelgdamas pro savo buto ar biuro langą ar žingsniuodamas mieste gali nesunkiai išvysti horizonte styrančius kranus. Nepaisant to, kad naujos statybos vėl įgauna pagreitį ir, rodos, nekilnojamojo turto pasiūla yra ganėtinai didelė, iš tiesų vos 5 % šalies gyventojų gyvena per pastarąjį dešimtmetį pastatytame būste.
Kokybiškas gyvenimas sovietiniame daugiabutyje – ar tai įmanoma?
© DELFI (M.Ažušilio nuotr.)

O likusieji? Didžioji dauguma (netgi 46 %) tenkinasi dar sovietmečiu statytais būstais. Ir reikia pripažinti, kad nuo šios realybės dar kurį laiką niekur nepabėgsime, arba bent jau ne visi. Ne dėl to, kad nenorėtume. Tiesiog ne visi turi tokias finansines galimybes, kaip tie minėtieji 5 %. Tačiau nevertėtų nusiminti – gyvenimas senos statybos daugiabutyje irgi gali būti kokybiškas, o jei šiuo metu toks nėra, visada galima jį pagerinti ir sprendimų tam yra.

Patyrinėjus dabar stovinčius praeito šimtmečio gyvenamuosius pastatus ir jų aplinką, galima būtų išvardinti daugybę juos kamuojančių problemų: stovėjimo aikštelių trūkumas gyventojų automobiliams, nusidėvėjusios arba visiškai išnykusios rekreacinės erdvės, nekokybiškos statybinės medžiagos, itin opios apšiltinimo, ventiliacijos ir akustikos problemos, netinkamas būtų išplanavimas, per ankštos vidaus erdvės ir t.t.

Šie pastatai atitiko to meto normas, tačiau per pastaruosius kelis dešimtmečius radikaliai pakitus gyvenimo standartams, akivaizdu, kad senieji sprendimai nebetinka. Įdomu pastebėti, kad pirmasis penkių aukštų stambiaplokščių gyvenamųjų namų kvartalas Vilniuje, pastatytas dar XX a. viduryje grąžtų gamyklos darbuotojams su itin ekonomiškais butais, įgyvendino to meto egzistencinio minimumo idėją, o atskiras butas, kad ir koks mažas bebūtų, buvo didžiausia siekiamybė.

Laikantis to meto socialinės teologijos, kuri dabar sunkiai suvokiama, viengungius ir mažas šeimas buvo nuspręsta sukelti į aukštesnius namus. Taigi pirmuosiuose devynių aukštų stambiaplokščiuose buvo įrengti tik vieno kambario butai. Pasikeitus socialinei santvarkai, pasikeitė ir gyvenimo būdas – nuosavas gyvenamas būstas tapo nebe gyvenimo siekiamybe ar atlygiu už darbą, bet gyvenimo norma. Žmonės pradėjo ieškoti ir vertinti kokybę, komfortą, jų nebetenkina ankšta virtuvė ar vonios kambarys, kuriame netelpa skalbimo mašina. Ieškodami išeities iš susiklosčiusios padėties, gyventojai savo nuožiūra pradėjo keisti ir perplanuoti turimų nuosavų butų erdves, kad šios atitiktų jų individualų gyvenimo būdą ir išaugusius poreikius.

Įsibėgėjusi daugiabučių renovacija taip pat aplenkia šias įsisenėjusias problemas. Apšiltindama ir dailindama fasadus, bet palikdama gyventojus tuose pačiuose seno išplanavimo butuose, nepasiūlydama kompleksinių sprendimų, renovacija nėra tokia efektyvi. Gyvenimas prieš pusę šimtmečio statytuose, morališkai pasenusiuose ir nusidėvėjusiuose statiniuose, kurių būklė kiekvienais metais tik blogėja, yra žalingas žmonėms tiek fiziškai, tiek psichologiškai. Vieni su tuo susitaiko, kiti, suprasdami pasekmes, bando tvarkytis patys pagal savo išgales ir supratimą. Turbūt esame matę nemažai pavyzdžių pas kaimynus ar pažįstamus, kuomet savininkai, atsižvelgdami tiek į savo finansines galimybes, tiek į turimą skonį, persitvarko gyvenamąjį būstą. Galime išvysti įvairiausių sprendimų – nuo spalvingų balkonų iki veidrodinių lubų svetainėje. Žmonės griauna vidines sienas, montuoja naujas pertvaras, keičia langus, stiklina balkonus, o kartais juos netgi sujungia su kitomis buto patalpomis, tačiau daugelis tai daro savavališkai ir be profesionalios pagalbos, kas yra neleistina.

Šiame rašinių cikle koncentruosime būtent į sovietinių laikų daugiabučius ir jų spręstinas problemas, orientuosimės į skaitytoją, kuris galbūt norėtų atsinaujinti savo būstą, bet nežino nuo ko pradėti. Pabandysime aptarti, kokių dokumentų ir leidimų reikia savininkams, sugalvojusiems susiremontuoti savo būstą, panagrinėsime galimus vidaus patalpų sprendimus, kurie pagerintų gyvenimo kokybę, pasiūlysime idėjų, kaip atnaujinti interjerą ir suteikti savo senam būstui naują gyvenimą.

Jūsų klausimų laukiame po straipsniu esančioje komentarų skiltyje.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

NT patarimai

Ekspertas pataria: kodėl verta dairytis namo žiemą?

Būsto pirkimas – svarbus, apgalvotas ir įvairiais kriterijais paremtas žingsnis. Vieni vadovaujasi emocijomis, kiti šaltu protu, treti – pasitelkia profesionalų pagalbą. Tačiau į ką svarbiausia atkreipti dėmesį? Kokie rodikliai gali nulemti sėkmingą sandorį ir kodėl vis tik žiemą perkamas būstas pasiteisina bei atskleidžia perkamo objekto privalumus ir trūkumus?

Esminiai patarimai, kaip išsirinkti jums tinkamiausią rangovą (1)

Individualaus namo arba buto įrengimas – jaudinantis procesas, kuris paprastai suteikia platų spektrą emocijų (nuo nerimą keliančios įtampos iki nuoširdaus džiugesio). Kad darbų metu patirtumėte kuo mažiau neigiamų emocijų ir galėtumėte džiaugtis svajones atitinkančiu rezultatu, labai svarbu tinkamai pasirinkti žmones su kuriais bendradarbiausite. Pristatome esminius patarimus, kurie padės išsirinkti jums tinkamiausią rangovą.

Statyba bendro naudojimo sklype – tik su bendraturčių pritarimu

Žemės sklypo bendraturčiai, norėdami racionaliai išnaudoti jiems priklausantį žemės sklypą ir išvengti galimų tarpusavio ginčų, turi galimybę nustatyti sklypo naudojimo tvarką, aiškias jo dalių ribas.

Namas vos per penkias savaites (16)

Nekantraujančioms įsikraustyti į naują namą šeimoms gamintojai siūlo rinktis modulinius namus. Tokie namai ne tik greitai pastatomi, bet ir nesunkiai pritaikomi prie kintančių šeimos poreikių. Pavyzdžiui, įsikrausčius jaunai šeimai, tiks mažesnis namas, o jau susilaukus vaikų, nereikės pirkti erdvesnio būsto – užteks pristatyti papildomą modulį.

Kokius „namų darbus“ reikia atlikti prieš renkantis pirmą būstą?

Nors pirmojo būsto ieškantys pirkėjai noriai žvilgčioja į naujos statybos daugiabučius, tačiau dalį jų atbaido ką tik iškilusius pastatus apipynę įvairūs mitai. Dažniausiai pasitaikantis jų – ką tik pastatytame name dar nesimato visų statybinių defektų. Todėl esą patikimiau rinktis bent kelių metų senumo butus, kuriuose tokių nemalonių staigmenų galima išvengti. Projektuotojai tokį požiūrį vadina nepagrįstu ir atkerta, kad statybų darbus atlikus atmestinai, brokas matyti iš karto.

Sužinokite, kodėl pirkti butą neįregistruotame name – rizikinga

Pastaruoju metu vis sulaukiama gyventojų paklausimų, ar nėra rizikinga pirkti butą naujai pastatytame, bet Nekilnojamojo turto registre (NTR) dar neįregistruotame daugiabučiame name, rašoma Aplinkos ministerijos pranešime spaudai.

Ko reikia statant ir įteisinant pastogę automobiliui arba malkoms (1)

Kokių dokumentų reikia statant ir įteisinant pastogę automobiliui ar malkoms, klausia portalo skaitytojas. Jis teigė norintis statyti pastogę prie kotedžo Vilniuje.

Misija – naujas būstas: kaip išsirinkti?

Naujo būsto paieška daugeliui – ištisas klausimų sau maratonas. Kuriame rajone geriau kurtis, rinktis senos ar naujos statybos daugiabutį, pagaliau, kaip išvengti greito įsigyto turto nuvertėjimo? Nerandant atsakymų į šiuos esminius klausimus naujų namų paieška gali užsitęsti, todėl ekspertai pataria aiškiai susidėlioti prioritetus arba, kitaip tariant, atlikti „namų darbus“.

Kaip parduoti sklypą, namo projektą ir statybą leidžiančius dokumentus

Į redakciją kreipėsi skaitytoja, klausdama, kaip organizuoti žemės sklypo, namo projekto ir statybos leidimų pardavimą, kad naujam savininkui vėliau nekiltų bėdų nei statant namą, nei vykdant statybos užbaigimo procedūras.

5 dalykai, kuriuos reikia žinoti prieš renkantis būstą

Per paskutinius penkerius metus Lietuvoje kas mėnesį parduodama beveik po 3,3 tūkstančio įvairių būstų – naujų ir senesnės statybos butų, individualių namų, kotedžų – ir šis skaičius nuo 2012 m. pradžios išaugo daugiau nei 40 proc. Pavyzdžiui, šiais metais kas mėnesį parduodama po 3 652 būstus, o vien naujų butų per devynis šių metų mėnesius Vilniuje ir Kaune parduota beveik 3 300.