Kokie svarbiausi kriterijai nuomojantis būstą?

Žvalgantis būsto nuomos pasiūlymų, kaina nėra vienintelis rodiklis – nuomininkai turi ir kitų atrankos kriterijų. Tiesa, jie paprastesni nei tuomet, kai būstą norima nusipirkti.
Raktas
Raktas
© Shutterstock nuotr.

Būsto nuoma yra alternatyva, kai neišeina nekilnojamojo turto nusipirkti. Tačiau kai kuriems tai galimybė išbandyti gyvenimą skirtingose miesto vietose, apsižiūrėti, geriau įvertinti, kokiame mikrorajone ar pastate norėtųsi gyventi, o kokių – išvengti, atskleidė didžiausio nekilnojamojo turto portalo Aruodas.lt atliktas tyrimas.

Rinkdamiesi būstą nuomai, dauguma pasiūlymus vertina pagal kainą. Tačiau didelei daliai respondentų itin svarbus vietos kriterijus – trečdalis respondentų domisi tokiais pasiūlymais, kad gyvenamoji vieta būtų netoli darbo ar universiteto. Kas penktam būsto ieškančiajam itin svarbu, kad galėtų važiuoti, nepakliūdami į spūstis, taigi jie, rinkdamiesi būstą, atsižvelgia, kuriose miesto vietose spūsčių susidaro mažiausiai. Beveik dešimtadalis apklausos dalyvių nori gyventi centre, todėl domisi tik centrinėje miesto dalyje nuomojamu nekilnojamuoju turtu. Likusieji keli procentai ieško būsto, apsupto gamtos.

Tam pritaria ir ManoNamai.lt kalbinta Miglė B., kuri šiuo metu bando išsinuomoti būstą Vilniuje. Mergina teigia, jog svarbiausia, kad nuomojamas butas būtų netoli darbo ir miesto centro, kad būtų patogu susitikti su draugais.

Aukštas – nesvarbus

Pusė Aruodas.lt tyrime dalyvavusių asmenų mano, kad nuomojantis būstą aukštas nėra labai svarbus, aukšto kriterijus didesnės svarbos įgauna, kai būstą nusprendžiama įsigyti. Ketvirtadaliui besinuomojančių tinka visi pasiūlymai, išskyrus butus, esančius pirmame aukšte, penktadalis nenorėtų gyventi nei pirmame, nei paskutiniame aukšte. Vos 3 proc. respondentų pripažįsta, kad nuomojantis aukštas labai svarbus.

Buitinė technika vienas pagrindinių kriterijų

Dauguma nuomininkų pageidauja, kad nuomajamas būstas būtų apstatytas ir baldais, ir buitine technika (74 proc. respondentų). 13 proc. apklausos dalyvių yra įsigiję savo baldų, todėl jiems nuomojamame būste reikalinga tik buitinė technika. Dešimtadalis, priešingai, pageidautų, kad nuomojamas nekilnojamasis turtas būtų apstatytas tik baldais. Vos 3 proc. nenorėtų nei šeimininkų paliktų baldų, nei buitinės technikos – jie geriau nusipirktų ir pasistatytų savo.

Miglė B. pritaria šiems duomenims, nes nuolat keičiant būstą buitinė technika, pagrindiniai baldai – būtinybė.

Tiems, kurie domisi nuomojamo būsto pasiūlymais, svarbiausia, kad važiuodami galėtų patogiai susisiekti su reikiamomis vietomis viešuoju transportu (80 proc. apklausos dalyvių) ir kad netoli namų būtų parduotuvių (66 proc.). Mažiausiai svarbu netoliese esančios mokyklos ar darželiai (7 proc.).

Daugiausiai dėmesio – kainai ir vietai

Iš tyrimo rezultatų matyti, kad kaina ir vieta bei poreikis, kad netoli gyvenamosios vietos būti kasdieniam gyvenimui būtinos įstaigos bei geras susisiekimas viešuoju transportu, yra patys svarbiausi kriterijai, ieškant būsto nuomai. Žinodami, kad pasirinktame būste gyvens laikinai,
dauguma ieško įrengto būsto su visa buitine technika, taip bandydami išvengti papildomų kraustymosi rūpesčių.

„Ober Haus“ nekilnojamojo turto ekspertas Marius Čiulada pritaria, jog nuomojamąjį būstą žmonės renkasi pagal du kriterijus: kainą ir vietą. „Jeigu nuomininkas nori gyventi centre, jis bus pasiryžęs mokėti vieną kainą, jei – tolimesniuose rajonuose – kitą. Dažniausiai vietą kaip pagrindinį kriterijų renkasi žmonės, kuriems reikia, kad būstas būtų netoli darželio, mokyklos ar darbo, kitiems užtenka, jog erdvė būtų miesto centre. Studentai dažniausiai renkasi tik pagal vieną kriterijų – kainą. Vietos poreikis tampa svarbus šiek tiek vėliau.“

Jo nuomone, svarbu atkreipti dėmesį, jog nuomos mokestis yra sudarytas iš dviejų dalių – nuomos kainos ir išlaidų šildymui. Kiti aspektai – kaip buitinė technika, baldai, aukštas ir pan., seka tik po įvardintų dviejų pirmųjų. Jie yra svarbesni tiems, kurie nuomai gali išleisti daugiau.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

NT patarimai

Ekspertas pataria: kodėl verta dairytis namo žiemą?

Būsto pirkimas – svarbus, apgalvotas ir įvairiais kriterijais paremtas žingsnis. Vieni vadovaujasi emocijomis, kiti šaltu protu, treti – pasitelkia profesionalų pagalbą. Tačiau į ką svarbiausia atkreipti dėmesį? Kokie rodikliai gali nulemti sėkmingą sandorį ir kodėl vis tik žiemą perkamas būstas pasiteisina bei atskleidžia perkamo objekto privalumus ir trūkumus?

Esminiai patarimai, kaip išsirinkti jums tinkamiausią rangovą (1)

Individualaus namo arba buto įrengimas – jaudinantis procesas, kuris paprastai suteikia platų spektrą emocijų (nuo nerimą keliančios įtampos iki nuoširdaus džiugesio). Kad darbų metu patirtumėte kuo mažiau neigiamų emocijų ir galėtumėte džiaugtis svajones atitinkančiu rezultatu, labai svarbu tinkamai pasirinkti žmones su kuriais bendradarbiausite. Pristatome esminius patarimus, kurie padės išsirinkti jums tinkamiausią rangovą.

Statyba bendro naudojimo sklype – tik su bendraturčių pritarimu

Žemės sklypo bendraturčiai, norėdami racionaliai išnaudoti jiems priklausantį žemės sklypą ir išvengti galimų tarpusavio ginčų, turi galimybę nustatyti sklypo naudojimo tvarką, aiškias jo dalių ribas.

Namas vos per penkias savaites (16)

Nekantraujančioms įsikraustyti į naują namą šeimoms gamintojai siūlo rinktis modulinius namus. Tokie namai ne tik greitai pastatomi, bet ir nesunkiai pritaikomi prie kintančių šeimos poreikių. Pavyzdžiui, įsikrausčius jaunai šeimai, tiks mažesnis namas, o jau susilaukus vaikų, nereikės pirkti erdvesnio būsto – užteks pristatyti papildomą modulį.

Kokius „namų darbus“ reikia atlikti prieš renkantis pirmą būstą?

Nors pirmojo būsto ieškantys pirkėjai noriai žvilgčioja į naujos statybos daugiabučius, tačiau dalį jų atbaido ką tik iškilusius pastatus apipynę įvairūs mitai. Dažniausiai pasitaikantis jų – ką tik pastatytame name dar nesimato visų statybinių defektų. Todėl esą patikimiau rinktis bent kelių metų senumo butus, kuriuose tokių nemalonių staigmenų galima išvengti. Projektuotojai tokį požiūrį vadina nepagrįstu ir atkerta, kad statybų darbus atlikus atmestinai, brokas matyti iš karto.

Sužinokite, kodėl pirkti butą neįregistruotame name – rizikinga

Pastaruoju metu vis sulaukiama gyventojų paklausimų, ar nėra rizikinga pirkti butą naujai pastatytame, bet Nekilnojamojo turto registre (NTR) dar neįregistruotame daugiabučiame name, rašoma Aplinkos ministerijos pranešime spaudai.

Ko reikia statant ir įteisinant pastogę automobiliui arba malkoms (1)

Kokių dokumentų reikia statant ir įteisinant pastogę automobiliui ar malkoms, klausia portalo skaitytojas. Jis teigė norintis statyti pastogę prie kotedžo Vilniuje.

Misija – naujas būstas: kaip išsirinkti?

Naujo būsto paieška daugeliui – ištisas klausimų sau maratonas. Kuriame rajone geriau kurtis, rinktis senos ar naujos statybos daugiabutį, pagaliau, kaip išvengti greito įsigyto turto nuvertėjimo? Nerandant atsakymų į šiuos esminius klausimus naujų namų paieška gali užsitęsti, todėl ekspertai pataria aiškiai susidėlioti prioritetus arba, kitaip tariant, atlikti „namų darbus“.

Kaip parduoti sklypą, namo projektą ir statybą leidžiančius dokumentus

Į redakciją kreipėsi skaitytoja, klausdama, kaip organizuoti žemės sklypo, namo projekto ir statybos leidimų pardavimą, kad naujam savininkui vėliau nekiltų bėdų nei statant namą, nei vykdant statybos užbaigimo procedūras.

5 dalykai, kuriuos reikia žinoti prieš renkantis būstą

Per paskutinius penkerius metus Lietuvoje kas mėnesį parduodama beveik po 3,3 tūkstančio įvairių būstų – naujų ir senesnės statybos butų, individualių namų, kotedžų – ir šis skaičius nuo 2012 m. pradžios išaugo daugiau nei 40 proc. Pavyzdžiui, šiais metais kas mėnesį parduodama po 3 652 būstus, o vien naujų butų per devynis šių metų mėnesius Vilniuje ir Kaune parduota beveik 3 300.