Kaip geriausiai apsisaugoti nuo žaibiškų vagysčių?

Teigiama, kad patyrusiems vagims įvykdyti žaibišką vagystę pakanka 6 minučių. Po jų lieka sugadintas jūsų turtas, vertingi daiktai pavogti, o niekšų jau ir pėdos ataušusios. Atsargumo niekada nebus per daug, todėl pareigūnai pataria, kokių papildomų būdų imtis, kad jūsų turtas netaptų vagišių taikiniu.
Kaip geriausiai apsisaugoti nuo žaibiškų vagysčių?
© Shutterstock nuotr.

Signalizacija įspraudžia vagišius į laiko rėmus

„Visos namų, butų apsaugai skirtos priemonės yra veiksmingos. Pamatę įrengtą signalizaciją, vaizdo kameras, vagys retai imasi savo „nešvaraus“ darbo“, – sako Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vyresnioji specialistė Simona Banėnienė. Visgi, praktika rodo, jog įsirengę signalizaciją gyventojai pernelyg atsipalaiduoja, manydami, jog jų turtas patikimose rankose.

Rimčiausios vagystės ilgai ir kruopščiai planuojamos šeimininkams nė neįtariant, o signalizacija tokiu atveju suveikia kaip smėlio laikrodis, įspraudžiantis vagį į laiko rėmus. Po įvykio, kuomet vienos atlikėjos namą Klaipėdos rajone nusiaubė vagys, dainininkė pripažino, jog ne kartą signalizacija suveikdavo be jokio pagrindo, vadinasi, buvo tikrinta, per kiek laiko atvyksta apsaugos tarnyba. „Žaibiška vagystė trunka vos 5-7 minutes. Jei namo apsaugos sistema susieta su saugos tarnyba, tereikia pasirūpinti priemonėmis, kurios apsunkintų ir užgaišintų vagišių, bandantį patekti į vidų“, – pataria Živilė Vaitkūnienė.

Pirmoji kliūtis – kokybiška durų apsauga

Policijos duomenimis, dauguma vagių į būstą patenka pro duris. Nors vagys tikina, kad neįveikiamų spynų nėra, svarbi kiekviena minutė.

Greičiausiai Jūsų turto neapsaugos tik šarvuotos durys ar brangi spyna, todėl patartina naudoti kompleksiškas apsaugos priemones. Pavyzdžiui, šarvuotas duris, kuriose įmontuota spyna su apsauginiais cilindrais, atrakinti išties sudėtinga. Tokios spynos turi apsaugines plokšteles, kurios apsaugo spynų cilindrus (širdeles) nuo gręžimo, cheminių medžiagų poveikio ir sumažina rakto padirbimo galimybę. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį, jog spynos skląsčiai būtų pagaminti iš tvirto metalo. Dažnai vagys patenka į namus nupjovę durų vyrius, tad jiems skirtos apsaugos priemonės taip pat atlieka naudingą darbą.

Antroji kliūtis – atsuktuvams ir smūgiams nepasiduodantys langai

Galėdami patekti į butą per balkono ar terasos langą, vagys neretai apeina pagrindines duris. Pasak pareigūnų, atidaryti plastikinius langus per kelias sekundes prireikia vos vieno atsuktuvo, tad tokiais atvejais gelbsti specialios rėmų apsaugos.

Nepavykus įsibrauti pro duris ar langą, vagis greičiausiai griebsis paskutinio šiaudo – bandys išdaužti stiklą. Tokioje situacijoje nusikaltėlį gali pristabdyti speciali nematoma plėvelė, klijuojama lango vidinėje pusėje. „Plėvelė ne tik sumažina stiklo skilimą smūgio metu, bet ir neleidžia pažirti šukėms. Vadinasi, plėšikui dar reikia pradraskyti plėvelę, ant kurios sulipę stiklo šukės. Tai kainuoja nemažai laiko“, – patarimais dalinasi pleveles.lt vadovė Ž. Vaitkūnienė. Nematoma apsauga tampa nemaloniu, iš vėžių išmušančiu siurprizu ilgapirščiams, kurie tikisi lengvai patekti į būsto vidų. Jau nuo pirmo smūgio suveikia signalizacijos davikliai, signalą perduodantys apsaugos darbuotojams.

Policija ragina burtis išvien su kaimynais

Populiaru sakyti, jog „džiaugiasi lietuvis, kai kaimyno tvartas dega“, tačiau būtent budrus kaimynas gali geriausiai apsaugoti jūsų name esantį turtą. Pastebėjęs įtartiną asmenį, greta gyvenantis asmuo gali įspėti saugos tarnybas dar prieš suveikiant signalizacijai.

„Šarvuotos durys, spynų, langų apsauga reikalingos priemonės, norint apsaugoti būstą, tačiau geros prevencijos pavyzdys yra saugi kaimynystė, kai kaimynai stebi, ar jų gyvenamojoje vietovėje nėra įtartinų asmenų, o pamatę nepažįstamuosius, ilgai lūkuriuojančius prie namų, nedelsdami informuoja policiją“, – teigia S. Banėnienė. Anot Kauno policijos atstovės, vagis atgraso vien tai, jog matomose vietose pastatomi saugios kaimynystės stendai ar lentelės.

Bendradarbiaujant gyventojams pavyks išvengti vagysčių, tačiau patiems taip pat svarbu neprarasti budrumo ir pasirūpinti savo bei turto saugumu.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

NT patarimai

Pasiruošimas namų remontui: pirmieji žingsniai

Pradedant namų renovacijos projektą, paprastai kiekvienam iš mūsų kylą dvejonės, sustiprėja nerimo jausmas. Juk yra daugybė sprendimų, kuriuos reikia priimti taip, kad šie tilptų į biudžetą, atspindėtų mūsų norus bei atitiktų gyvenimo būdą. Pateikiame keletą paprastų patarimų, kurie padės namų remontą paversti kiek malonesne patirtimi.

Pats metas atskirti, kas yra ypatingasis, neypatingasis ar nesudėtingasis statinys

Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (VTPSI) specialistams neretai tenka konsultuoti gyventojus statinių priskyrimo tam tikrai kategorijai klausimais. Iš tikrųjų svarbu teisingai nustatyti numatomo statyti pastato ar inžinerinio statinio kategoriją norint išsiaiškinti, koks projektas turi būti parengtas, kokie reikalavimai keliami projekto vadovui ir kitiems statybos techninės veiklos pagrindinių sričių (STVPS) vadovams. Nuo statinio kategorijos priklauso ir statybą leidžiančio dokumento (SLD) privalomumas.

Gyvenamųjų patalpų įrengimas daugiabučio namo palėpėje

Daugiabučių namų butų savininkai, norėdami palėpėse įrengti gyvenamąsias patalpas ir tikėdamiesi išvengti galimų problemų, kreipiasi į Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos konsultantus. Neišsiaiškinus reikalavimų gali kilti rūpesčių ne tik dėl nepatenkintų kaimynų, bet ir apsilankius pastatų naudojimo ar statybos priežiūrą atliekančioms tarnyboms. Kai pastatas valdomas bendrosios dalinės nuosavybės teisėmis, visus veiksmus reikia derinti su bendraturčiais.

Būsto paskola jaunai šeimai. Ar įmanoma gauti valstybės paramą?

Visai neseniai, minint Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį, buvo išrinktos trys idėjos šaliai. Nutarta, kad viena iš iniciatyvų, kurią reikia įgyvendinti norint užtikrinti Lietuvos proveržį, – padėti jaunoms šeimoms įsigyti būstą. Tiesa, pirmąjį būstą norinčios įsigyti jaunos šeimos nuo 2015 metų gali tikėtis ir valstybės pagalbos. Tuo naudodamiesi sutuoktiniai vis dažniau kreipiasi į bankus prašydami būsto paskolos. Vis dėlto, norint gauti valstybės paramą, iš pradžių reikia atitikti keliamus reikalavimus, o kartais ir palaukti eilės.

Statybą leidžiantis dokumentas privalomas ir sodo namo atstatymui

„Nusipirkome sodo namelį, pritaikytą gyventi nuolat, o vėliau jame kilo gaisras. Planuojamas šio 62 kv.m statinio atstatymas, bet ant buvusių pamatų planuojama statyti vieno aukšto pastatą, be buvusios mansardos. Darbus atliktų šeimos nariai. Kokių dokumentų reikia?“ – klausia skaitytojas.

Universalusis dizainas – ar žinote, kas tai?

„Kodėl ir Lietuvoje reikia universalaus dizaino? Nes tai yra pagarba visiems ir kiekvienam, – sako Vilniaus dailės akademijos Architektūros katedros vedėjas prof. Marius Šaliamoras. – Kita vertus, skaičiuojantieji greitai suvokia, kad tokia pagarba yra dar ir naudinga, ji apsimoka.“

Energinio naudingumo sertifikato galiojimas – ekspertų rankose

Pastato energinio naudingumo sertifikavimas privalomas užbaigus naujo pastato ar jo dalies statybą, rekonstravimą, modernizavimą ar kapitalinį remontą. Rekonstravimo, modernizavimo ar kapitalinio remonto darbų, kuriais atkuriamos ar pagerinamos pastato atitvarų ar inžinerinių sistemų fizinės ir energinės savybės, kaina turi sudaryti daugiau kaip 25 procentus pastato vertės, neįskaitant žemės sklypo, kuriame stovi pastatas, vertės. Šiais atvejais vykdant statybos užbaigimo procedūrą privaloma pateikti energinio naudingumo sertifikatą.

Ką svarbu žinoti planuojant tverti tvorą

Privačiuose namuose įsikūrusiems gyventojams vis dar kyla klausimų, kaip teisėtai apsitverti tvorą – ar reikia projekto, valstybės institucijų leidimų, kaip nepažeisti kaimyno interesų.

Negyvenamoji veikla gyvenamajame name

Seniai nieko nestebina viename iš daugiabučio butų veikianti kirpykla, odontologijos kabinetas ar krautuvėlė. Ir nauji namai statomi jau projektuose numačius ne tik gyvenamosios paskirties patalpas. Klausimų dažniausiai kyla dėl patalpų ir pastato paskirties, kai viename pastate įsikuria įvairia veikla užsiimantys subjektai. Gyventojai klausia, ar vykdant bet kokią veiklą gyvenamajame name būtina atlikti patalpų ar pastato paskirties keitimo procedūras.

Ekspertas pataria: kodėl verta dairytis namo žiemą?

Būsto pirkimas – svarbus, apgalvotas ir įvairiais kriterijais paremtas žingsnis. Vieni vadovaujasi emocijomis, kiti šaltu protu, treti – pasitelkia profesionalų pagalbą. Tačiau į ką svarbiausia atkreipti dėmesį? Kokie rodikliai gali nulemti sėkmingą sandorį ir kodėl vis tik žiemą perkamas būstas pasiteisina bei atskleidžia perkamo objekto privalumus ir trūkumus?