Ką reikia žinoti, jei ketinate statyti namą kitais metais?

 (1)
Pagal Europos Sąjungoje įsigaliojusius teisės aktus nuo 2016 m. Lietuvoje bus galima statyti tik A klasės reikalavimus atitinkančius energetiškai efektyvius pastatus. Kad galėtų atitikti šiuos reikalavimus, dalį energijos tokie namai turėtų gauti iš atsinaujinančių šaltinių – naudoti saulės, vėjo, žemės energiją.
Ką reikia žinoti, jei ketinate statyti namą kitais metais?
© Fotolia nuotr.

Be atsinaujinančių šaltinių energetiškai efektyviems pastatams svarbi kruopšti izoliacija, itin efektyvus įstiklinimas, sandarios konstrukcijos, atidžiai kontroliuojama ventiliacija.

Ne vienam gyventojui, greitu metu ketinančiam statytis gyvenamąjį namą kyla daug klausimų – kokie yra reikalavimai atsinaujinančios energijos įrenginiams, į ką labiausiai reikėtų atkreipti dėmesį juos renkantis?

„Sanistal“ šildymo produktų grupės vadovas Lietuvoje Stasys Malinauskas teigia, kad geriausia yra naudoti kombinuotas šildymo sistemas, apjungiančias tradicinius ir atsinaujinančius šilumos šaltinius. Tokios sistemos jau nėra teoriniai modeliai ar maketai popieriuose, bet realūs namuose veikiantys įrengimai. Populiariausias atsinaujinančios energijos šaltinis šiuo metu yra saulės energija.

„Yra du labai svarbūs dalykai, kuriuos reikia žinoti žmonėms planuojantiems savo namuose „įdarbinti“ saulę. Pirma – saulė šviečia ne visada! Todėl būtinai reikalingas pagrindinis šilumos šaltinis, kuris šildys jūsų namus kai truks saulės energijos. Antra – saulė daugiausiai energijos pagamina tada, kai jūs jos sunaudojate mažiausiai“, – aiškina specialistas.

Pavyzdžiui, paprastą darbo dieną 4–5 asmenų šeimoje, kai tėvai dirba, o vaikai būna mokykloje ar ikimokyklinėje ugdymo įstaigoje, vidurdienį saulės spinduliavimas bus pats didžiausias, o energijos suvartojimas name bus minimalus.

Todėl efektyviam tokios sistemos darbui reikalingos karšto vandens talpos-bakai, kurie akumuliuos energiją ir ją sukaups tam laikui, kai jums jos reiks daugiausiai - vakare, po dienos darbų visiems einant į karštą vonią. Kad sistema veiktu gerai ir efektyviai būtinas jos parinkimas konkrečiam namui įvertinus geografinę padėtį, žmonių skaičių name, stogo tipą ir orientaciją. Todėl rekomenduojama naudotis specialistų pagalba pasirenkant sistemas ir gamintojų patirtimi jas įsirenginėjant. Žinoma, labai svarbu yra pasirinkti patikimą gamintoją, kurio įrenginiai ilgai ir patikimai tarnautų.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

NT patarimai

Ekspertas pataria: kodėl verta dairytis namo žiemą?

Būsto pirkimas – svarbus, apgalvotas ir įvairiais kriterijais paremtas žingsnis. Vieni vadovaujasi emocijomis, kiti šaltu protu, treti – pasitelkia profesionalų pagalbą. Tačiau į ką svarbiausia atkreipti dėmesį? Kokie rodikliai gali nulemti sėkmingą sandorį ir kodėl vis tik žiemą perkamas būstas pasiteisina bei atskleidžia perkamo objekto privalumus ir trūkumus?

Esminiai patarimai, kaip išsirinkti jums tinkamiausią rangovą (1)

Individualaus namo arba buto įrengimas – jaudinantis procesas, kuris paprastai suteikia platų spektrą emocijų (nuo nerimą keliančios įtampos iki nuoširdaus džiugesio). Kad darbų metu patirtumėte kuo mažiau neigiamų emocijų ir galėtumėte džiaugtis svajones atitinkančiu rezultatu, labai svarbu tinkamai pasirinkti žmones su kuriais bendradarbiausite. Pristatome esminius patarimus, kurie padės išsirinkti jums tinkamiausią rangovą.

Statyba bendro naudojimo sklype – tik su bendraturčių pritarimu

Žemės sklypo bendraturčiai, norėdami racionaliai išnaudoti jiems priklausantį žemės sklypą ir išvengti galimų tarpusavio ginčų, turi galimybę nustatyti sklypo naudojimo tvarką, aiškias jo dalių ribas.

Namas vos per penkias savaites (16)

Nekantraujančioms įsikraustyti į naują namą šeimoms gamintojai siūlo rinktis modulinius namus. Tokie namai ne tik greitai pastatomi, bet ir nesunkiai pritaikomi prie kintančių šeimos poreikių. Pavyzdžiui, įsikrausčius jaunai šeimai, tiks mažesnis namas, o jau susilaukus vaikų, nereikės pirkti erdvesnio būsto – užteks pristatyti papildomą modulį.

Kokius „namų darbus“ reikia atlikti prieš renkantis pirmą būstą?

Nors pirmojo būsto ieškantys pirkėjai noriai žvilgčioja į naujos statybos daugiabučius, tačiau dalį jų atbaido ką tik iškilusius pastatus apipynę įvairūs mitai. Dažniausiai pasitaikantis jų – ką tik pastatytame name dar nesimato visų statybinių defektų. Todėl esą patikimiau rinktis bent kelių metų senumo butus, kuriuose tokių nemalonių staigmenų galima išvengti. Projektuotojai tokį požiūrį vadina nepagrįstu ir atkerta, kad statybų darbus atlikus atmestinai, brokas matyti iš karto.

Sužinokite, kodėl pirkti butą neįregistruotame name – rizikinga

Pastaruoju metu vis sulaukiama gyventojų paklausimų, ar nėra rizikinga pirkti butą naujai pastatytame, bet Nekilnojamojo turto registre (NTR) dar neįregistruotame daugiabučiame name, rašoma Aplinkos ministerijos pranešime spaudai.

Ko reikia statant ir įteisinant pastogę automobiliui arba malkoms (1)

Kokių dokumentų reikia statant ir įteisinant pastogę automobiliui ar malkoms, klausia portalo skaitytojas. Jis teigė norintis statyti pastogę prie kotedžo Vilniuje.

Misija – naujas būstas: kaip išsirinkti?

Naujo būsto paieška daugeliui – ištisas klausimų sau maratonas. Kuriame rajone geriau kurtis, rinktis senos ar naujos statybos daugiabutį, pagaliau, kaip išvengti greito įsigyto turto nuvertėjimo? Nerandant atsakymų į šiuos esminius klausimus naujų namų paieška gali užsitęsti, todėl ekspertai pataria aiškiai susidėlioti prioritetus arba, kitaip tariant, atlikti „namų darbus“.

Kaip parduoti sklypą, namo projektą ir statybą leidžiančius dokumentus

Į redakciją kreipėsi skaitytoja, klausdama, kaip organizuoti žemės sklypo, namo projekto ir statybos leidimų pardavimą, kad naujam savininkui vėliau nekiltų bėdų nei statant namą, nei vykdant statybos užbaigimo procedūras.

5 dalykai, kuriuos reikia žinoti prieš renkantis būstą

Per paskutinius penkerius metus Lietuvoje kas mėnesį parduodama beveik po 3,3 tūkstančio įvairių būstų – naujų ir senesnės statybos butų, individualių namų, kotedžų – ir šis skaičius nuo 2012 m. pradžios išaugo daugiau nei 40 proc. Pavyzdžiui, šiais metais kas mėnesį parduodama po 3 652 būstus, o vien naujų butų per devynis šių metų mėnesius Vilniuje ir Kaune parduota beveik 3 300.