Ką reikėtų žinoti panorusiems balkoną sujungti su gyvenamosiomis patalpomis?

 (41)
Nebijantys iššūkių daugiabučių namų gyventojai vis dažniau bando padidinti savo būsto plotą balkono sąskaita – išgriovę balkoną ir butą jungiančią sieną, jie prijungia balkoną prie esamų gyvenamųjų buto patalpų. Ar toks veiksmas teisėtas? Kokiais dokumentais reikėtų pasirūpinti prieš pradedant remonto darbus? Kuo gresia toks eksperimentas ir, apskritai, ar toks žingsnis pasiteisins? Pabandykime pasiaiškinti.
Balkonai
Balkonai
© "Statyba ir architektūra"

Balkono sujungimas su šalia esančiomis buto patalpomis teisiškai leidžiamas, tačiau savavališkas darbų atlikimas be statybą leidžiančio dokumento gali užtraukti administracinę atsakomybę ir grėsti baudomis. Todėl, prieš pradėdami džiaugtis didesniu kambariu, gerai įvertinkite visas aplinkybes. Visų pirma, biurokratinis mechanizmas, su kuriuo neabejotinai susidursite, norėdami atlikti tokio tipo remonto darbus. Sujungdami balkono ir vidaus buto patalpas, turėsite pašalinti juos skiriančią sieną, kuri seno tipo daugiabučiuose (tiek stambiaplokščiuose, tiek mūriniuose) greičiausiai bus laikančioji. Statybos techninis reglamentas „Statinio statybos rūšys“ iškart sufleruoja, kad bet koks laikančiųjų konstrukcijų keitimas, silpninimas, stiprinimas priskiriamas kapitalinio remonto darbams, o statybos techninis reglamentas „Statybą leidžiantys dokumentai“ nusako, kad vykdant tokio tipo darbus reikia parengti kapitalinio remonto projektą arba aprašą ir gauti jam statybą leidžiantį dokumentą – rašytinį pritarimą. Pastarajam gauti reikalinga surinkti daugiau nei pusės daugiabučio namo bendrasavininkių rašytinius sutikimus, o tai, kam teko su tuo susidurti, žino, kad praktikoje ne taip lengvai pasiekiama. Taigi, prieš pradėdami konkrečius statybos darbus, pirmiausia, susiraskite kvalifikuotą specialistą, kuris paruoštų kapitalinio remonto projektą (aprašą), nes tik gavę rašytinį pritarimą iš vietos savivaldybės administracijos, galėsite imtis darbų.

Ką reikėtų žinoti panorusiems balkoną sujungti su gyvenamosiomis patalpomis?
© Asmeninio archyvo nuotr.

Nederėtų pamiršti ir socialinio aspekto – pavertę balkoną savo kambario tęsiniu, prarasite pagrindinę jo funkciją, panaikinsite vienintelę jums priklausančią „žalią“ erdvę mieste. Butas su balkonu, lodžija ar terasa turi kur kas didesnę vertę nei butas be jos. Gyvendami sausakimšuose miesto daugiabučiuose, turime mažai galimybių mėgautis kokybiška gamtine aplinka. Dažniausiai rekreacinės erdvės senų daugiabučių kvartaluose būna itin prastos kokybės arba apskritai sunykusios, todėl balkonas išlieka mūsų vieninteliu „langu į gamtą“, o jo atsisakyti dėl kelių papildomų kvadratų svetainėje, be abejo, nėra pats geriausias sprendimas. Kokybine prasme prarasite kur kas daugiau, nei išlošite, bet tai, žinoma, kiekvieno gyventojo individualus reikalas ir konkrečioje situacijoje gali būti priimti atitinkami sprendimai.

Ką reikėtų žinoti panorusiems balkoną sujungti su gyvenamosiomis patalpomis?
© Asmeninio archyvo nuotr.

Vis dėlto pasiryžus griauti balkoną ir kambarį jungiančią sieną, reikėtų nusiteikti rimtiems statybos darbams – juk balkonas, iki šiol buvęs atskira neapšiltinta patalpa, dabar turės tapti lygiaverte kambario dalimi. Vadinasi, visos atitvaros – grindys, sienos, lubos – turi būti kokybiškai izoliuotos nuo drėgmės ir apšiltintos. Būtina atkreipti dėmesį, kad idealiausia būtų, jei išorines konstrukcijas pavyktų apšiltinti iš išorės taip sumažinant šilumos nuostolius ir rasos taško susidarymo atitvaroje tikimybę. Bet ar jūsų kaimynas, gyvenantis žemiau, sutiks su tokiu sprendimu? Juk jūsų balkono grindys, tai jo – lubos ir toli gražu ne visi gyventojai bus geranoriški ir supratingi šiai „invazijai“. Kita vertus, tokiu būdu sutvarkydami savo grindų konstrukciją, jūs padarytumėte didelę paslaugą ir kaimynui, mat, jo lubos nuo šiol taip pat būtų atsparios drėgmei ir šalčiui, nebetrupėtų tinkas ir nevarvėtų vanduo. Akivaizdu, reikalingi kompleksiniai sprendimai, kurie, deja, neapsiriboja vien tik jūsų buto erdve.

Balkonas yra labiausiai išsikišusi pastato dalis ir dėl to labiausiai veikiama išorės veiksnių – drėgmės ir šalčio. Dėl šios priežasties balkono konstrukciniai elementai būna labiausiai nusidėvėję palyginus su kitomis pastato konstrukcijomis ir jiems reikalinga nuolatinė priežiūra. Deja, ji statinio eksploatacijos laikotarpiu, nepaisant keleto vietinių kosmetinių remontų, retai kada atliekama. Būtent dėl to, balkono sutvarkymas gali pareikalauti daug pastangų ir nemažai investicijų. Prieš imantis konkrečių veiksmų, geriau pasikonsultuoti su profesionaliais statybininkais ar projektuotojais, kurie teisingai įvertinę esamą padėtį, patartų, kokių priemonių tikslinga imtis, norint pasiekti geriausią ir ilgalaikį rezultatą, aišku, atsižvelgiant ir į finansines galimybes. Priimti netinkami sprendimai ar nekokybiškai atlikti statybos darbai išryškės jau po pirmo sezono ir sulig kiekvienais metais darysis vis akivaizdesni. Be jokios abejonės, tas papildomas plotelis turės didelę įtaką visam butui, nes dabar viskas bus vienoje erdvėje ir, pajutus šaltį ar pradėjus drėkti išorinei sienai, neužteks tiesiog sandariau uždaryti balkono duris ar apkamšyti langus. Dėl to dar kartą pabrėžtina, kad komfortiškos gyvenimo sąlygos bute priklauso nuo kokybiškai parengto projekto ir vienodai gerai atliktų statybos darbų. Kalbant apie šildymą, reikėtų pridurti, kad padidėjus kambario plotui, jūsų radiatoriaus šildomoji galia išliks tokia pati, tačiau jam jau teks apšildyti didesnį plotą.

Ką reikėtų žinoti panorusiems balkoną sujungti su gyvenamosiomis patalpomis?
© Asmeninio archyvo nuotr.

Trumpai panagrinėjus balkono integravimo į vidinę buto erdvę klausimą, matyti, kad toks sprendimas turi nemažai trūkumų ir toli gražu ne viskas yra mūsų galioje. Įtakos turi ir greta gyvenantys kaimynai, su kuriais ribojasi mūsų butas, tad kai kurie sprendimai, norint pasiekti optimalų rezultatą turi būti atliekami kompleksiniu būdu. Be to, ne paskutinėje vietoje atsiduria mūsų finansinės galimybės ir, kas be ko, mūsų kantrybės ir laiko ištekliai. Todėl prieš imantis tokio pobūdžio darbų, visų pirma, reikėtų savęs paklausti – ar verta dėti tiek pastangų ir paaukoti balkoną dėl kelių kvadratų papildomo ploto, kad ir labai patraukliai atrodančiame bute?

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

NT patarimai

Ekspertas pataria: kodėl verta dairytis namo žiemą?

Būsto pirkimas – svarbus, apgalvotas ir įvairiais kriterijais paremtas žingsnis. Vieni vadovaujasi emocijomis, kiti šaltu protu, treti – pasitelkia profesionalų pagalbą. Tačiau į ką svarbiausia atkreipti dėmesį? Kokie rodikliai gali nulemti sėkmingą sandorį ir kodėl vis tik žiemą perkamas būstas pasiteisina bei atskleidžia perkamo objekto privalumus ir trūkumus?

Esminiai patarimai, kaip išsirinkti jums tinkamiausią rangovą (1)

Individualaus namo arba buto įrengimas – jaudinantis procesas, kuris paprastai suteikia platų spektrą emocijų (nuo nerimą keliančios įtampos iki nuoširdaus džiugesio). Kad darbų metu patirtumėte kuo mažiau neigiamų emocijų ir galėtumėte džiaugtis svajones atitinkančiu rezultatu, labai svarbu tinkamai pasirinkti žmones su kuriais bendradarbiausite. Pristatome esminius patarimus, kurie padės išsirinkti jums tinkamiausią rangovą.

Statyba bendro naudojimo sklype – tik su bendraturčių pritarimu

Žemės sklypo bendraturčiai, norėdami racionaliai išnaudoti jiems priklausantį žemės sklypą ir išvengti galimų tarpusavio ginčų, turi galimybę nustatyti sklypo naudojimo tvarką, aiškias jo dalių ribas.

Namas vos per penkias savaites (16)

Nekantraujančioms įsikraustyti į naują namą šeimoms gamintojai siūlo rinktis modulinius namus. Tokie namai ne tik greitai pastatomi, bet ir nesunkiai pritaikomi prie kintančių šeimos poreikių. Pavyzdžiui, įsikrausčius jaunai šeimai, tiks mažesnis namas, o jau susilaukus vaikų, nereikės pirkti erdvesnio būsto – užteks pristatyti papildomą modulį.

Kokius „namų darbus“ reikia atlikti prieš renkantis pirmą būstą?

Nors pirmojo būsto ieškantys pirkėjai noriai žvilgčioja į naujos statybos daugiabučius, tačiau dalį jų atbaido ką tik iškilusius pastatus apipynę įvairūs mitai. Dažniausiai pasitaikantis jų – ką tik pastatytame name dar nesimato visų statybinių defektų. Todėl esą patikimiau rinktis bent kelių metų senumo butus, kuriuose tokių nemalonių staigmenų galima išvengti. Projektuotojai tokį požiūrį vadina nepagrįstu ir atkerta, kad statybų darbus atlikus atmestinai, brokas matyti iš karto.

Sužinokite, kodėl pirkti butą neįregistruotame name – rizikinga

Pastaruoju metu vis sulaukiama gyventojų paklausimų, ar nėra rizikinga pirkti butą naujai pastatytame, bet Nekilnojamojo turto registre (NTR) dar neįregistruotame daugiabučiame name, rašoma Aplinkos ministerijos pranešime spaudai.

Ko reikia statant ir įteisinant pastogę automobiliui arba malkoms (1)

Kokių dokumentų reikia statant ir įteisinant pastogę automobiliui ar malkoms, klausia portalo skaitytojas. Jis teigė norintis statyti pastogę prie kotedžo Vilniuje.

Misija – naujas būstas: kaip išsirinkti?

Naujo būsto paieška daugeliui – ištisas klausimų sau maratonas. Kuriame rajone geriau kurtis, rinktis senos ar naujos statybos daugiabutį, pagaliau, kaip išvengti greito įsigyto turto nuvertėjimo? Nerandant atsakymų į šiuos esminius klausimus naujų namų paieška gali užsitęsti, todėl ekspertai pataria aiškiai susidėlioti prioritetus arba, kitaip tariant, atlikti „namų darbus“.

Kaip parduoti sklypą, namo projektą ir statybą leidžiančius dokumentus

Į redakciją kreipėsi skaitytoja, klausdama, kaip organizuoti žemės sklypo, namo projekto ir statybos leidimų pardavimą, kad naujam savininkui vėliau nekiltų bėdų nei statant namą, nei vykdant statybos užbaigimo procedūras.

5 dalykai, kuriuos reikia žinoti prieš renkantis būstą

Per paskutinius penkerius metus Lietuvoje kas mėnesį parduodama beveik po 3,3 tūkstančio įvairių būstų – naujų ir senesnės statybos butų, individualių namų, kotedžų – ir šis skaičius nuo 2012 m. pradžios išaugo daugiau nei 40 proc. Pavyzdžiui, šiais metais kas mėnesį parduodama po 3 652 būstus, o vien naujų butų per devynis šių metų mėnesius Vilniuje ir Kaune parduota beveik 3 300.